Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Írsko / Kanada / USA / Veľká Británia, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scenár:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (viac)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Laura.R

Za prvé je nutno podotknout, že se nejedná o typicky historické dílo, v seriálu je dost dobových nepřesností, od postav přes časové údaje až po kostýmy. A za druhé komu to vadí tak ať se na to raději nedívá. Mně to nevadilo a to jsem na historii dost vysazená a většinou si na přesnosti potrpím, ale u tohoto seriálu mi to nevadilo. Líbil se mi především jiný pohled na tak výraznou osobnost Jindřicha VIII. Celý seriál je založen na něm a představitel J.R.M. se toho ujal s grácií. Opravdu jsem nečekala, že se v něm skrývá tolik talentu, mile mě překvapil. Ostatní jsou pouze figurky na šachovnici, některé z nich jsou důležité, jiné ne... 1. Série – jako každá první řada, u všech seriálů měla i tato řada za hlavní úkol představit osobnosti a seznámit diváka, (hlavně toho co o historii nemá ani páru) s nastíněním děje. Myslím si, že tyhle body tvůrci splnili bez větších problémů. Jde vidět, že první série postrádala větší rozpočet což je škoda, protože v tomto seriálu byl ukryt velký potenciál. Král je zatím psychicky vyzrálý asi tak jako puberťák. Pořád s něčím nespokojen, milenky střídá jako ponožky a samozřejmě zanedbává svou ženušku, která mu dosud neporodila dědice. Obrat nastává setkáním s Annou Boleynovou... 2. Série – tady už je naštěstí znát větší rozpočet, Tudorovci se stávají hitem. Z krále se stává muž, který si jde tvrdě za tím co chce a to je nový sňatek a dědic. Sňatku se dočká, ovšem dědice ne a tak Anna končí na popravišti. Druhá řada měla spád, byla napínavá a víc emotivní než první řada. 3. Série – po popravě Anny postrádám nějakou duchaplnou osobnost. Mám čím dál tím větší sympatie k lady Marii, která je pevná a zásadová. První polovina třetí řady byla velkolepá, po smrti Jany se děj začal až nepřirozeně natahovat, alespoň trochu to oživila Joss Stone. 4. Série – Tudorovci odchází ve velkém stylu a to doslova. Kostýmy i kulisy jsou nádherné, od první řady je znát velký pokrok. Myslím si, že peníze splnily svůj účel, Tudorovci mi budou chybět. ()

Hiromi.san

Seriál sám o sobě je úžasný, kostýmy a herecké výkony. Celou podívanou sice kazí upravená historická fakta, ale kdyby to bylo jen podle historie, byla by to kolikrát strašná nuda. Jonathan Rhys Meyers je v roli Jindřicha VIII. skvělý, vzhledem k jeho věku by mě ani nenapadlo, že dokáže podat takový herecký výkon. Bohužel, tvůrci nevychytali pro mě podstatné detaily, hlavně vzhled postav - Jindřicha VIII. , který byl tlustý, Kateřina Aragonská byla blondýnka a naopak Kateřina Parrová byla tmavovláska. Ale co se vzhledu týče, praštila mě doslova mezi oči jedna věc - Jindřich byl v seriálu hnědovlasý a stejně tak jeho dcera Marie. Kam se poděly jejich až proslulé rezavé vlasy?! ()

katjaaa

Když pominu historickou věrohodnost, seriál je opravdu velkolepý. U posledního dílů mi tuhla krev v žilách a žasla jsem. protože lepší závěr seriálu jsem ještě neviděla. Nadchly mě nejen herecké výkony Meyerse, který nehrál, ale Jindřichem se stal, Dormer v roli Anny Boleynové a Cavilla s Frainem, ale také umělecká výprava. ()

heylinn

Musím říct,že ještě ted mám v živé paměti neskutečně vroucné výklady naší dějepisářky,která byla(nebo snad ještě je?)úplně zamilovaná do dějin Anglie.Středověk jsme brali v sedmé třídě,tudíž byl naprostý zákaz se na Tudorovce dívat :D Ted,když už jsem si prošla dvěma roky intenzivní sexuální výchovy ve škole,jsem se k sledování seriálu odhodlala.Jsem zatím na začátku 2.série,přesto si dovoluji hodnotit už teď.Úžasný,ač samolibí Jindra VIII. v podání Meyerse je neůstupným panovníkem tehdejší Anglie.V jeho patách mu šel odporný a slizký,ovšem velice chytrý Wolsey,který před svou sebevraždou přiznal vinu(tím si u mě šplhnul,ale trochu pozdě).Dále tu máme nechutně krásnou Anne Boleyn v podání Natalie Dormer,kterou znám pouze z Casanovi(2005),nejde ji mír rád,ale ani ji nenávidět,sice se staví proti mé milované Kateřině Aragonské,ale na druhou stranu,je tak charismatická,že ji uvěříte naprosto všechno.V pořadí je Thomas More,idealista a fanatik.Ostatní,kteří pobývají ,,u dvora'' předvádějí skvělé výkony.V podstatě seriálu,pro kterou nás nabádá Jindřich v úvodu nádherné znělky,musím říct,že řeči o politice mě nikdy nezajímali tolik jako v Tudorovcích.Je jedno,jestli to tak opravdu bylo,jde o to,se dostat do seriálového podání.No,jsem zvědavá jak se to bude dál vyvíjet. ()

eewynka

Neni tomu moc co vytknout. Nema cenu hodnotit jestli historicky vse sedi,je to serial. Dulezite je,ze serial ma super obsazeni a Meyers je ve sve roli neuveritelny. Dalsi plus je hudba. ()

Kevi1

Samozrejme, že je v tom štipka nepresností (ehm), ale tento seriál ma donútil zaujímať sa o osobnosť Hericha VIII, takže si môže produkcia pripísať bod za Jonathana, ktorý mladé dievčatá podnecuje k záujmu o históriu. Má to akciu, napätie, intrigy a predstavuje to totálne dokonalého chlapa. Nikdy som sa nedostala cez viac ako 20 dielov (u mňa úspech), ale je to vážne pecka. A také malé p.s.: kto by nechcel muža, ktorý sa rozhodol kvôli malému vrtochu vytvoriť novú cirkev a vyhlásiť sa za jej náčelníka? Som síce ateista, ale ak sa niekto taký nájde, nech sa mi ozve. ()

kori_kori

mno už teď musím po třetí sérii dodat, že komentář je ovlivněn mým postojem k seriálu, postojem diváka, který neprahne pro historické věrnosti, ale po zajímavé podívané na herecké koncerty mnohých herců, na krásné kostýmy a zpracované šperky, výbornou hudbu ... tak mám za sebou 1.sérii: dech historie mám ráda, Jindra byl pro mě vždycky dost kontroverzní král, ovšem jeho život znám spíše povrchně skrzevá ty jeho ženský a přístup k nim ... kostýmy mě opravdu dostaly, šperky také, dívat se na noblesní královnu Kateřinu v podání M.D. Kennedy bylo velkým zážitkem, mrška Boleynová z dílny N. Dormer byla taky velmi přijatelná ... a pak postava krále, církevních mocnářů, kochala jsem se jejich výkony a těším se na vývoj postav (nebo spíš herecké zvtárnění) v další sérii, kterou si jdu pustit právě teď ... nesmím zapomenout - hudba je nádherná, úvodní i v průběhu seriálu ... 2.série: vypichuji postavu papeže v podání Petera O´Toole, slzami protkané sledování 5.dílu série a loučení s hereckým výkonem Jeremyho Northama, zajímavý Henry Cavill a samozřejmě Jonathan R.Meyers a jeho královská postava...bylo to kruté (nesnáším mučení) a jsem zvědavá na období po boku s Jane Seymoreovou ... 3.série: vypichuji královo rozmlouvání se šaškem (Jonathanův výkon) a výkon Jamese Fraina coby Mr. Cromwell + Sarah Bolger v roli dcery Marie, lacinost čišící z Kateřiny Howardové byla vskutku královsky nízká ... 4.série... a opět se tu objevuje noblesa tentokrát poslední ženy Kateřiny Paarové ... co říct? všechny série mám za sebou a znovu jen opakuji - kostýmy, šperky, herecké výkony královské rodiny, Charles Brandon, hudba, kamera ... a nakonec tleskám Jonathanovi R.M. - toho stárnoucího churavého kruto-laskavého muže zvládl výtečně ... dokázala bych se dívat i na další díly, které by nám přiblížily vládu Jindřichových dětí ... hlava mi přemýšlí, smutním z konce podívané a já jdu a přidám pátou hvězdu za celkový dojem ... dlouho jsem neviděla tak povedený seriál, a vlastně pravda - měl sérií a dílů tak akorát, že je tu touha po pokračování a zároveň jsem nedostala šanci pocítit znuděnost a nechuť tohle celé dokoukat ()

skorapky

Výprava , kostýmy drahé a velkolepé. Spoustu koní, spoustu exterieru a souloží v lese. Taková lehkost , taková vášeň ,od 100 kilového obřího-,42 letého chlapa s bércovým páchnoucím vředem a dnou. Hmm ? Historicky tak nepřesné , že po první sérii , si buď pustíte porno a nebo přečtete knihu (o Jindřichu 8 jich bylo napsáno spoustu). Autoři seriálu si asi říkají , co divák to blbec. ()

Rina80s

Mám historické seriály ráda, ale tady tomu úplně pokulhává atmosféra. Nevydržela jsem ani celou sérii. A to dokážu leckeré historické absurdity hodit za hlavu. Jenže tady mi to v podstatě ničím ty absurdity nenahradí, je to takové prázdné. ()

pavlosji

Jindřich VIII sice, pravděpodobně, neměl tolik milenek jak autoři seriálu ukazují, ale základní fakta jsou v pořádku. Jedná se o vynikající seriál. ()

godal

Já teda netuším,komu Hirst musel vyhulit,aby dostal tuhle pitomost na obrazovky,ale to,že se to od historie liší snad z 99% nikomu nezabránilo,aby vykradl Barrandovské kostýmy a místo Popelky s Lízanou Princeznou natočil tuhle slátaninu.Je to komplet úplně mimo a totální pitomost.Kdo se po porodu doma nudí-tak si aspoň připomene české pohádky,kdo hledá něco z historie-jděte jinam. ()

Whiterose

Milovaný seriál mého mládí. Nyní jsem se k němu vrátila díky (!!!!) Prima love. Je to napínavé a drsné, často historicky přesné a někdy naopak ne, ale pořád jsou tu skvělí herci, kteří odvádějí mimořádný kus práce. ()

rostsoft

Nevím, jak až je tento seriál historický přesný, ovšem jedna věc mě tam trkla a to hned. Proč? Relativně mladému králi, který má navíc vysportovanou postavu, se mu udělá vřed, který se nehojí. Hned jsem začal pátrat po Wikipedii, proč tomu tak bylo. A ejhle. Výňatek z Wikipedie. Zároveň se silně zhoršovalo jeho zdraví. Stárnoucí, silně obézní král trpěl v důsledku špatné životosprávy diabetem 2. Typu a dnou, sužovaly ho migrény a postupně se zhoršujícím vředovým onemocněním nohou. V posledních letech života měl král obtíže s chůzí a při usedání a vstávání ho museli podpírat jeho dvořané. V posledních dvou letech života byl Jindřich čím dál, tím více odkázán na kolečkové křeslo.   Jindřich VIII. zemřel 28. ledna 1547, příčinou smrti byla buďto embolie, nebo sepse způsobená vředovým onemocněním nohou.  Sňatek s Annou Klevskou Svatba se uskutečnila 6. ledna roku 1540 v Greenwichi. Už svatební noc však nedopadla dobře a k intimnímu vztahu mezi Jindřichem a Annou zřejmě nedošlo ani v dalších dnech. Jindřich se později vyjádřil: „… nic v sobě nemá pěkného a vypadá špatně zepředu i zezadu. Povislá prsa i jiné znaky ve mně vyvolaly jistotu, že již není pannou. Její tělo nemá nic, co by vyvolalo jakékoli touhy.“ Anny se ovšem nikdo neptal, co ona soudí o Jindřichovi, který měl tehdy už 145 cm v pase, neléčitelný zapáchající bércový vřed na noze a nejspíš také trpěl impotencí. Soužití s králem a jeho smrt Kateřina Parrová byla pro stárnoucího, těžce nemocného a depresemi trpícího Jindřicha VIII. více ošetřovatelkou než milenkou Nic z toho sérii nebylo, i manželka, která mu porodila dítě, byla podle Wikipedie v době těhotenství velmi obézní, což pravděpodobně mohlo způsobit těžký porod a následnou smrt. Je škoda, že i tak dobrému seriálů uškodí neznalost tvůrců, i když v mém případě kvůli tomuto rozhodně hodnocení neponíží a dám tomu plný počet. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (viac)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (viac)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (viac)