Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan (trilógia Temný rytier, Počiatok) prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje), držiteľka Oscara Anne Hathaway (Bedári, Diabol nosí pradu). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

Ostra

Neříkejte, že se po tomhle nechcete podívat bráchům Nolanům pod lebeční kosti a zjistit, co se jim sakra v těch palicích odehrává. To mi zase jednou lidi v kině nadávali, proč sedím ještě 5 minut po závěrečných titulcích na sedadle a čumím do plátna (v rámci obhajoby své příčetnosti dodávám, že jsem nebyl sám). Když Nolan sáhl po tomhle projektu, začala se ve mně budovat nepřekonatelná očekávání, jednak jsem čekal, že by mu to mohlo neuvěřitelně sednout a jednak je pro mě audiovizuálně napumpované sci-fi jakýmsi dirty pleasure. Odevzdaně a s potleskem oznamuji, že pokud se Chrisovi podařilo mi přesto připravit něco ještě o úroveň výš, nedokážu si moc představit, kdy se mu něco jednou nepovede. Zkrátka to, co mě trochu otravovalo na Počátku (tedy jakási banalita účelu jednání postav), toho je Interstellar pravým opakem. To, co mi chybělo na Odysei (trochu živější vývoj), toho mi tenhle film připravil tolik, že jsem občas zapomínal zavírat pusu. Celá stopáž je skvěle rozdělená na zajímavý popisný úvod, neskutečně chytlavou gradaci a... Chtěl jsem napsat něco dál, ale prostě neznám slova, která by to dokázala vyjádřit. Doslova jsem "chytil" pocit od Romillyho, že prostě při naprosto sebemenší chybě půjde okamžitě všechno do loje. A myslím, že na této schopnosti vyvolat neskutečné množství pocitů se dá solidně poznat efektivita filmu. Jedinkrát jsem se vážně lekl, a to když se Brandová snažila vyzvracet něco o propojení dimenzí láskou. No jo, to jsem ale ještě nevěděl, jak to bylo vlastně myšlěné a jak se z tohohle blábolu nakonec stala naprosto smysldávající formulace. Jsem taky strašně rád, že jsem konečně viděl Matta Damona v roli pořádného hajzla, co mu tu smrt prostě každý přeje. A pro všechny srovnávače: Interstellar NENÍ Vesmírná Oddysea. Ani si na to nehraje. Říkat, že kvůli dvěma záběrům s vážnou hudbou a kvůli podobně efektivnímu cestování v prostoru to někdo zkopíroval, je asi tak zavádějící, jako nadávat výrobcům aut, že nám tam místo motoru nezapřáhnou koně. Ono totiž když něco "funguje" na jedničku, tak se toho nemůžu bát, ale musím to použít. ()

Arccos

Asi jsem já i oba Nolanové očekávali trochu víc. Jako by se celou dobu film snažil o něco velkého, ale nenastalo to. Interstellar nejde nepřirovnávat ke Kubrickově (a Clarkově) Odysee. Tyto filmy jsou si podobné jak celkovým pojetím, tak dokonce i některými prvky děje, aniž by to snad autoři Interstellaru zamýšleli. Jenomže zatímco Vesmírná odysea znovu definovala žánr filozofického sc-fi, Interstelaru se to nepovedlo. Na druhou stranu je Interstellar především třeba ocenit kvůli tomu, že se po dlouhé době podařilo natočit hardcore sci-fi film, který si vystačí s vesmírnými fenomény a jehož děj nepotřebuje akční nebo hororové scény. V tomhle ohledu je to malý svátek pro skalní sci-fi fanoušky, který by si neměli nechat ujít. Doporučuji vidět v kině na velkém plátně. ()

kubilov

Už před rokem po shlédnutí prvního teaseru mi bylo jasné, že pokud se nestane nějaká nepředvídatelná katastrofa, tak bude Interstellar nejhůře v top 5 filmech roku 2014 a dnes, po dlouho očekávaném shlédnutí mohu říci, že by se v Oscarové sezoně musel vylíhnout pořádně nenápadný trhák, aby v mém žebříčku překonal tento skvost. Osobně považuji Christophera Nolana za nejlepšího režiséra současnosti, jehož filmy jsou vizuálně snad vůbec nejpřitažlivější vůbec, jelikož má opravdu vytříbený vkus na snoubení reálných záběrů a CGI efektů (fantastické záběry vesmírných těles i nových světů). Jenže ukočírovat téměř tříhodinový sci-fi opus, který řeší kromě hlavní zápletky o hledání nového místa k žití, také dosti zajímavou a emocionálně zručně zvládnutou dramatickou linii otec-dcera, což spojuje jedna obrovská myšlenka točící se okolo mnohokrát vyřknutých, ale nikdy nezodpovězených otázek, na které se už poměrně uspokojivě snažili reagovat takové persony jako Albert Einstein či Stephen Hawking, rozhodně není lehké, jenže to by to nesměl být režisér takovéhoto formátu. --- Čili 2001 reboot/remake? Ani omylem! Možná, že ze mě ještě lehce mluví ta obrovská a čerstvá nadšenost, ale Nolan se v souboji těchto filosoficky vesmírných sci-fi veledíl minimálně vyrovnal Stanley Kubrickovi, pro mě hlavně díky pro někoho možná trochu kontroverznějšímu závěru, který však určitě nenaštve víc lidí než konec Kontaktu. Na druhou stranu zase chápu, že Interstellar mohl někoho otrávit, nebavit nebo snad znudit. Ono sedět tři hodiny nad filmem, kterému místy nerozumíte ani slovo (což se mě rozhodně netýkalo), musí být asi hodně těžké a frustrující, jenže v tom je právě ten půvab. Nolan do toho šel i za cenu, že si možná spousty svých fanoušků znepřátelí, jenže takový fenomén jako on si to může dovolit.. A i díky tomuto tak vznikl film, který když člověk disponující dostatečnou znalostí potřebné fyziky pochopí, bude se k němu ještě hodně dlouho modlit a vracet se k němu. A tím se dostávám také k tomu, že zatímco loňská Gravitace se možná až příliš prvoplánově zaměřovala hlavně na vizuální stránku na úkor logistické (faktické nepřesnosti), tak Interstellar zvládá obojí s naprostým přehledem, přičemž do toho ještě dokáže vytvořit soudržný příběh plný mindfuck momentů, ze kterých jsem se blaženě usmíval ještě dlouho poté. Zkrátka Nolanův masterpiece, trilogie Batmanů/Inception jsou o stupínek níže, tohle je vyloženě umělecké dílo. Ještě závěrem k hercům - Matt McConaughey je neskutečnej šéf a strašně mu tenhle jeho kariérní vzestup přeju, Anne Hathaway je moc fajn, Jessica Chastain mě svým výkonem velice mile překvapila, Damon si ve svém partu také odvedl své a Michael Caine mě v posledních letech pobaví a potěší snad v každé roli. Těžko tu vůbec hledat nějaké chyby. --- Kdybych si před lety řekl, že se na Interstellar podruhé podívám až po nějakých šesti sedmi letech, myslel bych si, že jsem blázen. Měl jsem však v paměti uchovanou nádheru tohoto snímku, že jsem si ho tak trochu "šetřil". Po dlouhých letech můžu říci, že je zážitek z něj stejně silný i na podruhé. Famózní dílo, ke kterému se bude mít Nolan velmi těžké kdy zase dostat. () (menej) (viac)

Maxwell28

Skvělý film to bezpochyby je. Nolan ukazuje, že je novodobý filmový umělec. Některé scény by opravdu braly dech, ale braly by dech jen tehdy, když bych už podobné před tím neviděl v Sunshine nebo Gravitaci, které byly vizuálně ještě lepší a hudbu měly taky ještě víc cool. Inspirace těmito filmy je zřetelná, at už to byl "zlý" vedoucí předchozí mise(Sunshine) a nebo vysvětlování černé díry(Horizont události). Připadá mi taky, že Nolan chtěl až moc vytvořit novou Vesmírnou odyseu, ale ta prostě je a vždycky bude jenom JEDNA! Nicméně i přes všechny tyhle výtky je to úžasnej film, kterej se jen tak nevidí. ()

Dinsberg

Kubrick by byl na svého následovníka hrdý. Nejen, že Nolan dokázal film napumpovat strhujícím vizuálem, ale dokázal postavy prodchnout emocemi. Navíc si pohrál s časovými paradoxy. Spoustu věcí o vesmíru pořád nevíme a kdo ví, jestli kdy budeme. Také si už dokážu představit pětirozměrný prostor. ()

Matte27

Největší film, co jsem kdy viděl. Jestli vám můj popis nestačí, tak na něj jděte do kina a nechte se unášet jinde nevídanou atmosférou. Už jen (skoro)úvodní scéna v kukuřici ve mě vzbudila pocit, že se blíží něco mimořádného. Snad jen toho brečení by mohlo být méně. Nutno říci, že i odplivnutí by v Nolanově podání, s hudebním doprovodem H.Zimmera vypadalo jako umělecký skvost nevídaných kvalit. Pořád mi to leží v hlavě. Zvažuji IMAX projekci. ------------------------------------------Viděno podruhé. Sice v maloměstském kině, ale i tak byl zážitek absolutní. Dojemné scény mi napodruhé přestaly vadit, ba naopak, ocenil jsem jejich uvěřitelnost a Matthew McConaughey se pro mě stal překvapením roku (opravdu je to ten chlápek z laciných romanťáků?). Emocionální, vesmírné drama s trochou humoru, kopou fyziky a trochu toho sci-fi. Ne, opravdu - až na pár momentů jsem si ani nepřipadal jako na science fiction. Všechno působilo tak dosažitelně, až reálně a to nemluvím jen o mistrně zvladnutých efektech, které jako by ani nebyly, ale především o tom pocitu blízkosti všeho, co se odehrávalo na plátně. S herci jsem prožíval každou chvilku. V jedné části jsem malém vykřiknul "Jo!" Až tak jsem byl pohlcen dokonalou atmosférou snímku. Nolan to prostě zvládnul a já nechápu ta rozporuplná hodnocení a recenze, které jsem zatím četl. Pro mě tohle byl zatím jeho nejlepší kousek, co jsem viděl. Tenhle člověk u mě probudil (nebo spíš obnovil) zájem o vesmír a jeho tajemství. Před pár lety u mě zahájil zájem o Batmana, což sice není tak ušlechtilé jako vesmír, ale pro člověka jako jsem já, tedy nemajícího superhrdiny v lásce, je to vcelku úspěch. Nolan by ve mě vzbudil zájem snad i o studium hmyzu (nic mi není volnější). Nakonec nezbývá než vyzdvihnout epický soundtrack jehož ústředním motivem je zvuk brutálního běsnění varhan. Nádhera! Takže si to shrňme. V mém srdci si Interstellar vysloužil první místo v kategorii nejlepší film roku (zahrnující režii, scénář i zpracování), nejlepší herec v hlavní roli nejlepší soundtrack/hudba/hudební umělecké dílo roku. Omlouvám se za spousta superlativů, ale tenhle film ve mě zanechal mnoho. Mezi první a druhou projekcí uplynulo 6 dní během kterých jsem před spaním nemyslel na nic jiného a usínal za zvuku tikotu hodin v dokonalé souhře s celým orchestrem. Takový pocit ve mě zanechaly pouze tři filmy. 1) Donnie Darko, pro svou složitost výkladu a obtížnost hledání smyslu toho všeho. 2) Zběsilost v srdci, pro svou úchylnou krásu a uvěřitné lásce hlavních protagonistů. 3) Výše opěvovaný Interstellar, vlastně pro všechno ostatní. ()

Stranger77

Nejlepší film roku, jednoznačně. Nolan umí jak vizualitu, tak si pohlídat hudbu (geniální Zimmer), to je více méně očekávaná věc. Jeho téměř tříhodinový sci-fi velkofilm je však něco víc než běžně v kinech uvidíte. Je to jednoduše dechberoucí záležitost, která se nebojí emocí, přesahu a zároveň i scén, které nejsou příliš komerční. Neviděl jsem nikdy celou Vesmírnou odyseu, ale tady mi to jednoduše evokovalo, že koukám na něco přelomového, co mnozí možná nedocení, ale že tohle dílo přetrvá. Nevím, kdy jsem měl naposledy či vůbec v kině podobný pocit. Potřebuji to vidět znovu:) Více zde ()

PetrC.

Myslel jsem si, že to bude něco. A je to Nolan jako vždycky. Minusy viz POMO, Tom Hardy. Pozoruhodná slátanina Dust Bowlu, apokalypsy, cestování v čase, rodinného filmu a dalších věcí, která ale drží solidně pohromadě a doprovází ji jeden z nejlepších soundtracků, jaký jsem měl možnost spolu s filmem vnímat. 79 % ()

applestar

Film předčil má očekávání. Čekal jsem něco jiného ale Nolan mi vytřel zrak. Absolutně propracované do nejmenšího detailu. Od postaveného modulu na natáčení až po vypěstování vlastní kukuřice kvůli věrohodnosti. Je jasné že Nolanovi filmem žili a jak bylo vidět, herci také. Film, na který se nezapomíná! ()

george82

Film a námět opravdu k zamyšlení a celý koncept uchvacující. Dlouho jsme neměl vůbec slov. :) Ke smůle filmu je to, že je to tak specificky natočené, že se stačí podívat jednou a vícekrát není třeba. ()

Izi-Peťan

Po skončení filmu jsem stále seděl přimrzlý na sedačce a hlavou se mi znova promítalo, co jsem to před chvilkou viděl. Moje první myšlenka byla, že to chci vidět znova a to se mi stává hodně málo. Nolan mě zatím nikdy nezklamal a pro mě společně s Temným rytířem to je nejlepší film, jaký jsem za poslední dekádu vidět. 100% ()

Kucino

Hneď ako som si prečítal prvé recenzie na tento film bol som nadchnutý a nevedel som sa dočkať, kedy dorazí do kín. Moje očakávania sa však počas prvej hodiny nenaplnili. Mal som doslova pocit, že som si sadol do zlej sály na iný film (čakal a čakal, kedy dôjde na Vesmír). Počas druhej polky filmu som sa konečne dočkal a bolo to vážne úžasné až na pár logických nezrovnalosti s posunmi času, ale kašlať na to je to sci-fi :). Aby som to zhrnul Interstellar je určite úžasný kúsok kinematografie, len podľa mňa zbytočne zdĺhavý. ()

nudla

Po dlouhé době nové sci-fi, které je vážně sci-fi a ne nějaké fantasy nebo katastrofický film. Strašně se mi líbilo zpracování červí díry. Všechny ty vesmírné věci byly moc pěkně udělané, ať se jedná o realisticky zpracovaný pohled na černou díru, vodní planetu, zamrzlou planetu nebo jen obyčejné hvězdné nebe. Jen těch dojemných scén je tam nějak moc a ten konec, ten byl až nesnesitelně optimistický. ()

PajinkaKox

Kvalitní scífko, Nolan potěšil. Jediné, co mi občas nepřišlo vhod, byla místy až zbytečně dramatická hudba. Ale celkově super podívaná, děj pěkně odsýpal, žádná nuda. Rozhodně to za ty penízky stálo.. ()

Themilhaus

Úžasné, famózní a nejlepší! Myslím, že i tohle by stačilo jako krátké hohodnocení tohoto filmu, který předčil mé očekávání nad všechny nebeské výšiny. Nevím jestli je to jen krátkodobým dojmem z kina ale pro mě naprosto bezkonkurenčně nejlepší film od Nolana a jak vidím ve "vesmírném a kosmonautskem" žánru tkvý velmi velký potencionálu, určíte mě vůbec neuráží z toho pohledu, že tomu "až tak moc" nerozumím a baví mne. A jestli někoho neosluvuje a zvlášt tento kousek tak tomu potom nerozumím.. Oproti např. Gravitaci se mi zde líbilo širší pojetí toho kde se film odehrával vlastně i celkově jeho děje, a zařazení spostu dalších vedlejších postav. Obzlášť sem uvítal zpestření v podobě vedlejší role mého oblíbence Matta Damona. A i když musím říct, že hlavní role v podobě Matthewa Mcconaugheye, kterého jsem nikdy moc nemusel a trošku jsem se bál jeho podání, tak zde mě vyvrátil ze všech mínění, které jsem o něm kdy dřív měl a předvel jse v nejlepším světle. Jako třešnička na dortu zde byla ještě hudba od "velkého" Hanse Zimmera, která při každém jejím zařazení do dodávala na napětí tak moc , že jsem měl pocit že si samotným napětím ukousnu ruku :D. Pro mě jednoznačně nejlepší film toho roku a naprosto zasloužených 5hvězd!! , kdyby šlo dát 6, dám je. Určitě každý kdo může by se měl okamžitě zvednout a jít si tuhle filmovou lahůdku dát, protože Christopher Nolan je PÁÁN!! PS: Doporučuji si nebrát s sebou žádné jídlo, protože budete mít pořád jen otevřenou pusu samotným údivem :D ()

jirin_cz

Od Nolana mám celkem pochopitelně na počátku velká očekávání. První hodina kdy se film rozjížděl mě celkem nudila, čekal jsem zklamání a prostě nějaký ne zrovna záživné drama. Ale jak jsme prošli červídírou, film začínal chytat poádně dech a s přicházejícím finálem, kdy to do sebe vše pěkně zapadlo jsem byl nadšen a zase po delší době odcházel z kina opravdu hodně spokojený a neviděl jsem film jistě naposledy. To co mám na Nolanovi nejraději jsou vždy scénáře a i tady stojí rozhodně za vypíchnutí a nezklamal. Trochu jsem někdy nechápal, na můj vkus divnou kameru, ty záběry z kamery z vrchu "raketoplánu" byly několikrát stejné a moc jsem nechápal proč. A druhou výtku, která nejspíše ale jde spíše na vrub kina než filmu (aspoň doufám), totálně přepálená hudba, že nebylo slyšet nic jiného. Vím u filmů je to časté, ale tohle byl extrém, ale asi to bylo fakt jen blbě nastaveným kinem... Nijak mě neuchvátil Hans Zimmer, prostě "pouze" průměr, žádná melodie mi v hlavě neutkvéla. ()

RoninNiro

Vážim si, že Nolan tato riskoval, že jeho dielo postihne osud "Vesmírnej Odysei, ktorú ľudstvo pocopilo až o štyridsať rokov po jej premiére. Diskutéri, ktorí sa pustia o kritiky spracovania z hľadska fyziky a budú sa rozplývť nad tým, že pád do čiernej diery nemožno prežiť a už len radiácia by oboch kozmonautov zabila skôr než by mohli čokoľvek podniknúť, sú žiaľ svinami, ktorým boli hodené perly. Úlohou tohto snímku je ukázať šírku obzorov a nie zužovať priezor na rovnicu o jednej neznámej. Je to Vesmírna Odysea 21.storočia. Tak to iste aj bolo mienené a tak sa na to treba pozerať. ()

Wojda

Jsem fanda Kubricka. Jsem Nolanův a Hans-Zimmeruv fanoušek. Miluji dobré SCI-FY a filozofických témata v něm. Za mě je to nejlepší Nolanův film. Konec byl zakončen lidsky. Chtěl bych více takových filmů. Komentář jsem napsal schválně zkráceně, neboť nechci spoilovat. Přišli by jste o úžasnou podívanou. Moje rada zní. Uvolněte se a nechte se unášet. Možná právě sledujete budoucí kult filmové kinematografie. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)