Náš čas na Zemi sa chýli ku koncu. Tím výskumníkov sa odhodlá na najodvážnejšiu misiu v histórii ľudstva: vycestuje z našej galaxie a ich cieľom bude zistiť, či má ľudstvo budúcnosť medzi hviezdami. Oceňovaný režisér Christopher Nolan (trilógia Temný rytier, Počiatok) prichádza s ďalším prelomovým filmom. Vo filme Interstellar si okrem iných zahrali držiteľ Oscara Matthew McConaughey (Klub poslednej nádeje), držiteľka Oscara Anne Hathaway (Bedári, Diabol nosí pradu). Scenár k filmu v réžii Christophera Nolana napísali Jonathan Nolan a Christopher Nolan. (Continental film)

simbaslon

Vizuální intergalaktické porno podtržené epickou hudbou Hanse Zimmera, celkově ale hodně utahané tři hodiny. Postrádalo to větší spád, lepší kontinuitu (přišlo mi to často nesourodé, střihy těkavé a nepříliš plynulé) a obzvlášť mě vadila všudypřítomná emocionální vyhraněnost postav, která podle mého prostě nefungovala. Jako pohádka pro rodinu na dlouhý zimní večer asi ok, 60% ()

honzii

Emocionálně a audiovizuálně působivý, v žánru lehce rozpačitý, jako celek ne uplně kompaktní. Tento film si samozřejmě vyžaduje o něco přísnější měřítka než lecjaký trikový cajdák, s tím se musí počítat. Nolan možná je jinde, ale neznamená to jen to dobré. Nezvládnutý scénář podkopává vše a ruší jinak skvělý zážitek. Kéž by věnoval více péče logickým dírám a slepým uličkám, dialogům a omezení vesmírné kovbojštiny. Mohl to být skvělý film. ()

r_t_fish

Vlastně bych tomuhle dlouho očekávanému filmu dal poctivých 80%, ale sci-fi "s raketama" vzniká málo a většina je navíc úplně nablblých. A přes všechny výhrady k přehnaně tlačeným rodinným emo scénám, k blockbusterově vysvětlujícím dialogům mezi postavami, které si coby elitní vědci v kosmu vysvětlují fyziku pro první stupeň základky, k na efekt vypočítaným a doslova neuvěřitelným zvratům v ději, k nevyužitým postavám, přes to všechno jde o nejpůsobivější podívanou za posledních několik let, tedy minimálně v 70mm verzi. Dlouho jsem si hollywoodský velkofilm takhle neužil a vlastně nechci být objektivní a analyzovat stejně chladně, jak Nolan vyprávění konstruoval. Jako dítě od malička hltající sci-fi, knihy o vesmíru a filmy jsem vlastně nemohl nebýt nadšený. A ani astrofyzika nedostala moc na frak. ()

bruceman7

Upřímně - čekal jsem něco trochu jiného.Co bych vytknul? Chyběl mi tam v prvé řadě úvod. Přestože se jedná o sci-fi, "způsob cestování vesmírem v tomto filmu zdá se mi poněkud nešťastný". Nejsem fyzik, přesto však odhaduju, co by na blízkost určitých hvězd a planet (a na tuny věcí mimo to) řekl takovej deGrasse. No a konec mi přišel dost na palici (ve smyslu těžko se mi to přebíralo) ve stylu Vesmírné odysey. Příště míň "romantiky" a více rozumu. 6,5/10 ()

BluT

Interstellar mě zasáhnul. Už dlouho ve mně nezanechal žádnej film takhle silnej dojem a nedonutil mě přemýšlet o světě a o tom, jak to tady vlastně funguje. Asi třikrát se mi při něm stalo, že jsem se zabořil do sedačky a skoro nábožně vnímal postavy, bál se o ně a nechal se absolutně pohltit dějem. Přestože mi není nikdo z hlavních herců nikdy dříve vyloženě nepřirostl k srdci, u tohoto promítání jsem nemohl neobdivovat. Věřím, že to je i z velké části Nolanova práce, že to zahráli tak přesvědčivě. Z počátku jsem ještě o výjimečnosti filmu přesvědčen nebyl, ale potom, co se raketa vzdálila od Země jsem věděl, že sleduju něco brilantního. Zvuk na chvíli zmizel (doslova) a zůstal jen úžas a potřeba zjistit, co se se všemi stane. Netvrdím, že je to film pro všechny, ale pokud mu povolíte, aby se vám dostal od kůži, budete nadšeni. 95% ()

Lukoboss

Po nějaké době přišla tahle nálož, která si opravdu zaslouží hodně vysoký příčky. Ne kvůli svým efektům, možná ani ne tak kvůli epickým vesmírným záběrům, ale hlavně proto, že tvůrci dokázali vystavět sci-fi, který přitom poukazuje na základní kameny lidské rasy a lidství obecně. Říká nám, že rodiče by měli vidět vyrůstat svoje děti (shlédnutí videí v lodi) a naopak by je neměli nikdy vidět umírat, měli by je chránit před vším špatným ("letím tam, abych pomohl nám všem"), že rodičovská láska je ta největší i ve chvíli, kdy dítě a rodič nemají zrovna ty nejlepší vztahy, a taky, že dítě má ve svých rodičích tu největší oporu a věří jim ("Murph, já se vrátím..."). Stejně tak potom narazíme na to, že člověk má neustále potřebu bádat, žene se dál i za cenu ztrát; že je schopnej v pudu sebezáchovy udělat cokoliv (ať už jde o jednoho člověka nebo lidstvo obecně), aby přežil; nebo taky, že kolikrát radši uteče z boje, než aby se problému postavil čelem (půjdeme hledat novou planetu, protože tu naši nezachráníme). Toto všechno je natočený tak emocionálně, že se opravdu slzy derou na povrch a za skvělé hudby H. Zimmera si je v temnu kina mačkáme zpět, aby to nikdo neviděl. P.S.: Ano, je tam dost opravdu ujetých scén, který by tam snad ani být nemusely, ale záměrně to nezmiňuju, protože v tomto případě to není to stěžejní! Scény, kde se tají dech, jsou totiž silnější... ()

velkyvezir

Vše kolem různého plynutí času v různých dimenzích bylo tak sugestivní, až se mi z toho dělalo špatně. Jestli nebude lepší, když se ke světu začneme chovat ohleduplně, abychom fakt nemuseli podobný svět jednou zažít... a že k němu máme nakročeno:-( Ale každopádně Gravitace byla lepší. :-)...............................Po třetím shlédnutí na HBO měním hodnocení na 5. Film mne teď zcela dostal, ta hudba je úžasná. ()

DonQ

Kdepak. Z Nolana si asi nikdy nesednu na zadek. Vyjma Temného rytíře mne většina jeho filmů štve. Interstellar je stejně hloupě překombinovaný a nudný jako Inception. Co naplat, jestli jsou všechny ty astroteorie založeny na reálných poznatcích nebo nejsou (to nemohu posoudit a buď informacím budu nebo nebudu věřit). Pro diváka LAIKA (tj.téměř pro všechny) jsou tyto teorie naprosto nesrozumitelné (přiznejte si kdo z Vás ví něco o horizontu událostí, pátých dimenzích nebo o prolamování gravitace v časoprostoru...). Poslední půlhodina tak na mne působila už vyloženě fantasmagoricky a klepal jsem si na čelo a nechtělo se mi to ani dokoukat. Určitě musím vytknout i stopáž. Byl to naprostý úmor! Břidký děj a spousta nezáživných scén z lodi ve vesmíru. Je absurdní, že za zhruba tři hodiny autoři neměli snahu trochu přiblížit, proč se na Zemi dějí negativní klimatické jevy a stejně tak bylo do pár vět shrnuto řešení pro budoucí generace. No, dámy a pánové, tohle je zkrátka strašný brak a je mi jedno jestli se můj komentář bude brodit mezi pětihvězdičkovými chvalozpěvy (vesměs z principu, protože "Nolan"). Tenhle film na mne absolutně nefunguje. ()

klukluka odpad!

Dát tomu byť jen jedinou pecku by znamenalo, že jsem něčemu z toho uvěřil. Neuvěřil. Naopak - jsem z toho otrávenej. Otrávenej z té hromady kravin, který se mají tvářit vědecky. Otrávenej z toho, v jak trapné roli jsem tady viděl svýho oblíbence McConaugheyho, otrávenej z toho, že jsem se musel několikrát smát tam, kde jsem měl sedět a ani nedutat, otrávenej z toho, že hodinky jsou tady rekvizita číslo 1 a přitom si ani nepohlídali, aby na nich měl hlavní hrdina správnej čas, otrávenej z toho, že jsem se u sci-fi smál víc než u komedie, otrávenej z toho, že když McConaughey prolítával horizontem událostí, tak jsem si říkal, že by teď ještě mohl žuchnout do své vlastní postele, a on ji minul jen o pár metrů, otrávenej z toho, že tahle slátanina má momentálně 86(!!!!!)% a je 110. nejoblíbenějším filmem, otrávenej z toho, že se z většinou z vás nevezu na té nadšené vlně, že mi nebylo dáno pochopit, jak geniální je to film. Nolana si okamžitě vyřazuju ze své TOP10, chlapec má podle mě velkej osobnostní problém. Haprovalo mu to už u Počátku, tady tomu halucinogennímu plácání nasadil korunu. P.S.: Koukám, že už tam toho dojiče emocí nemám delší dobu, to je první pěknej pocit od chvíle, kdy jsem usedl k Interstellaru. ()

KennyNevym

Bratři Nolanové asi nebudou z tohoto světa. Něco tak epického by člověk stvořit nemohl. I přesto, že narozdíl od Gravity, film není zaměřen vyloženě na fyzikální přesnost, máme tam dosti sci-fi, mě oslovil svou přesností. Obzvláště mě uchvátilo jak bravurně se podařilo zkonstruovat vědeckou fikci tak, aby vůbec nevyvracela současné poznatky. Jako milovníka velkolepích efektů, sci-fi a studenta fyziky je tento film pro mě naprostou špičkou. Nenapadá mě nic co bych mohl filmu vytknout. Dokonalé efekty, dechberoucí hudba, herecké výkony na špici. 96% ()

Mistickzz

Interstellar, ďalší film, ktorý rozdelil široké obecenstvo na dve skupiny ľudí, a ani sa nečudujem, pretože sa určite nejedná o dokonalý, alebo najlepší film od Nolana. Prvá pol hodina vyznela dosť pateticky a naivne, ale odletom do vesmíru ma film neskutočne pohltil a ja som stále čakal ako sa to vyvinie a ako to vlastne skončí, čo sa mi už veľmi dlho pri filme nestalo. Po nudnejšiej prvej polhodinke ubehli ostatné dve a pol nekutočne rýchlo a Zimmer sa zas vybujačil, dal tomu parádnu atmosféru. Tiež mi ešte prekážala tá citovo vydieračská zameračka na lásku a rodinu, ale chápem, bez toho sa to asi neobíde, aj ked je to mega klišé. Ale nevadí, je to kurva Nolan a zas raz natočil iný film a hlavne pútavý film so zaujímavo vykreslenou alternatívnou budúcnosťou a s originálnou výpravou za hranice nášho vesmíru. ()

Chmur

Hry s časem, relativitou a realitou mi přišly ve filmu vždy velmi podezřelé. Možná je to tím, že jsem nikdy nebyl fanoušek fyziky ani Alberta Einsteina. Proto mi závěr Nolanova opusu přišel hooodně divnej až ujetej. Docela to zkazilo předchozí dobrej dojem. Film je v podstatě o ničem. Jedno klišé za druhým. Má ale celkem dobře vybudovanou atmosféru, zajímavou kameru, hudbu, která sedne jak hrnec na prdel (Zimmer je prostě borec největší) a některé opravdu efektní scény. Takže člověk lecjaké podivnosti v logice odpustí. Ale ten závěr? To fakt ne. ()

charlie_ando

Pro mě jeden z nejočekávanějších filmů roku 2014, díky rozporuplným reakcím jsem vyrazil do kina s čistou hlavou a mohl jsem konstatovat, že se Christopher Nolan vydal se svým novým dílem na cestu zpět ke kořenům sci-fi žánru. Divákovi je servírovaná epická podívaná, které mě v některých pasážích svou dramatičností vtlačila do sedačky a svým vizuálním zpracováním hlubokého vesmíru mě doslova ohromila. Je jasné, na čem Christopher v mládí ujížděl, že kromě Vesmírné odysei, která z některých obrázků doslova dýchala, to byla ještě jeho učebnice fyziky. Hlavní hrdina Cooper je vášnivý pěstitel kukuřice, na druhou stranu než se začal hrabat v zemi tak ho živilo létání pro NASA, ale hlavně je to hlava rodiny. Matthew McConaughey dostal spoustu prostoru, aby ukázal svůj herecký talent a jasně ukazuje jak nám v poslední době rozkvetl do krásna. Ve světě odsouzeném k záhubě, který postupně ovládá lidská hloupost, se snaží potají skupinka osvícených vědců zachránit lidský druh a jako pilota vesmírného korábu majícího letět ke hvězdám a najít nový domov si vyberou právě Coopera. Z filmu dýchá poctivá filmařina, která je podpořená povedeným soundtrackem od Hanse Zimmera a přes svou úctyhodnou délku mě nenudil, naopak díky dobře budované atmosféře mě nechával v napětí. Samozřejmě to mohlo mít celkově hlubší filozofické a vědecké vyznění, ale tento rozměr byl částečně obětováno na oltář komerčního úspěchu a naopak zvítězily přízemnější hodnoty jako je rodina a lidská touha po objevování nepoznaného a vůle se rvát s protivenstvím. Propracovaná podívaná patřící na velké plátno kin, ke které si musí člověk najít svojí cest, prostě takový Kubrick pro široké masy. ()

Andy.

"Příroda nedokáže být zlá. Ano, může být děsivá, nahánějící hrůzu, ale ne zlá." Největší zážitek v kině v životě... A pro mě asi nejlepší film všech dob... A proč tohle dílo nedostalo Oscara za hudbu, to do konce života nepochopim... ()

BlackTom

Vystrihnúť asi tak 2 a polhodiny stopáže, prečítať si predtým nejakú jednoduchú anotáciu a možno by to bol priemerný zážitok. Ale lobotomické dialógy alebo naopak extrémne chytré ako rádio, nesympatickí herci a naozaj prehnaná dĺžka filmu zjavne neodradili od zhliadnutia cez 20 tisíc chytrákov. V tejto dobe 85% a 83. najobľúbenejší film. Že po Batmanoch Nolanovi yeblo sa mi zdá pochopiteľné, ale čísla neklamú... Najnudnejší zážitok roku 2014. Podávať s 3D okuliarmi, tvrdými drogami a mozgovými parazitmi. Never more. ()

Dargel

Když jsem se rozhodoval, co napsat v komentáři na Interstellar, tak mi padla zvuková karta. Z něžné hudby, která doprovázela titulky, se stalo ohlušující vibrující píštění, a tak teď nevím, jestli se mě snaží kontaktovat Replikátoři, Transformeři nebo moje budoucí já. Ať je to jakkoliv zprávu jsem nepochopil a u filmu, který je tak new meta, že z toho bolí přemýšlecí aparát, jsem spíše zmaten a znaven než ohromen a nadšen. ()

Matthew McConaughey bude bojovat s ohněm

19.07.2023

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

Oppenheimer a třetí Strážci budou dlouzí

25.03.2023

Trend bobtnajících filmových stopáží pokračuje i letos a po 169minutovém Johnu Wickovi 4 se diváci pomalu ale jistě můžou začít připravovat i na další vydatné kousky. Čerstvě totiž byly odhaleny… (viac)