První případ otřesného týrání dítěte, který prorazil hradbou mlčení veřejnosti, komentoval žalobce Leroy New slovy: "Tohle je ten nejodpornější zločin v historii státu Indiana." V působivém snímku Tommyho O'Havera si Catherine Keener zahrála zdánlivě obyčejnou ženu v domácnosti Gertrudu Baniszewskou, která ve sklepě svého domu vězní a mučí dospívající dívku v podání Ellen Page. Jejich postavy budou rezonovat v myslích diváků ještě dlouho poté, co zhasnou světla v sále. Jednu z rolí ve filmu také tvárnil Bradley Whitford. (oficiálny text distribútora)

danliofer

Film, který si musím nechat rozležet v hlavě... Postupně pro sebe objevuji herectví Catherine Keener, jež svým výkonem filmu kraluje... Je vlastně na pováženou, že nejsilnější scénáře píše sám život... ()

eisha3

Ano, opravdu se to stalo. Ano, je to hrozné a odporné. I přesto mi však v tomto snímku něco zásadního chybělo. Nedokážu přesně říct, co to bylo. Možná jsem čekala, že ve mně vyvolá nějaký větší pocit empatie nebo znechucení, který se prostě nedostavil. Čekala jsem na to, ale nepřišlo to. Kvalitu však nelze popřít skvělým hereckým výkonům. ()

misulka03

Neskutečně silný příběh o lidské krutosti a v tomto případě i lhostejnosti. Zdánlivě starostlivá matka, která se snaží zabezpečit své děti se dopustí takových zvěrstev. Filmově je to geniální, ale po shlédnutí nejsem schopná vnímat nic zfilmových kvalit, pouze a jen smutný příběh. Celý film jako bych se zoufalstvím čekala na jediný náznak naděje, dobra, ale vše bylo horší a horší. Stačilo tak málo, slovo rodiny, zájem sousedů,.....Snad ještě hůř je mi při pomyšlení, že toto byl případ,který odstartoval zájem veřejnosti v řešení těhto krutostí. Je mi z toho smutno. ()

HorrFi

Podle komentářů který jsem si tu četl jsem čekal mnohem drsnější podívanou a větši masakr, ale je to jenom čsfd a člověk si stejně musí udělat názor sám.. čekal jsem něco co mě totálně sejme a bude to mimořádnej filmovej zážitek jenže k tomu to mělo dost daleko.. řekl bych, že toho dramatu tam zas tolik nebylo a nebylo to natočený takovou formou která by nějak šokovala.. trochu mi vadilo to častý prolínání scén ze soudu a scén z domu kde byla Ellen Page uvěžněná.. ()

vadic

V tomto případě výpovědní hodnota naprosto zastiňuje jakékoliv umělecké ambice. Nemůžu hodnotit, protože nevím podle jakých měřítek bych měl An American Crime posuzovat. Příběh Sylvie Likens je naprosto hrůzný a muka, která prožívala, nepředstavitelná. Asi bych si měl přestat stěžovat na své malicherné problémy...."For every situation God always has a plan. I guess I'm still trying to figure out what that plan was." ()

Tommy.D

Jeden z nejhnusnějších filmů, co jsem viděl. Nesouhlasím s častým názorem, že násilí mělo být explicitněji zobrazeno, aby umocnilo dojem z filmu. Kolikrát je (alespoň pro mě) jen náznak dostatečný, ne-li děsivější, než přímo zobrazená brutalita. K 5* chybí málo. ()

Copacabana

Choré, zvrátené, chladné, bezcitné a manipulatívne – to všetko sa dá použiť na opis diela, ktoré je zasadené do retro štýlu. Počas sledovania som mala silné pocity stiesnenosti a nespravodlivosti . To určite aj vďaka skvelému castingu, herečky hrali veľmi presvedčivo, a fakt, že bol film inšpirovaný skutočným súdnym prípadom iba umocňuje dojem nezabudnuteľnosti. ()

Lachtaan

I když zde najdeme jen podstatné ústřižky, snímky ze soudního prostředí jsou mým šálkem kávy číslo 1. Zvlášť, když stojí na pozadí jednoho z nejděsivějších zločinů, o kterém jsem kdy slyšel. Neopatrnost, která se převedla v chudobu, chudoba, jež se přeměnila v bídu a bída, co zapříčinila šílenství. A poté již jde cokoliv rychle z kopce. I záležitost, která se ve chvíli vzájemné výpomoci mezi dvěma rodinami zdála vypadat více než slibně. Velký respekt komornějšímu filmovému zpracování a ještě větší respekt k události, jež zahýbala nejen americkými dějinami. ()

markuc

Prekvapive dobry film, o kterem jsem predem nic neslysel. Ellen Page v hlavni roli podava svuj vyborny vykon (v budoucnu od ni lze cekat velke veci). Silny, emotivny pribeh, ktery se lehce stane hororem o to strasidelnejsim, ze to je podle skutecnosti - silny zazitek. ()

JimmyII

Profesionálně natočený film podle slušného scénáře inspirovaný skutečností. To je tak vše, co se o tomhle snímku dá říct. Chování všech zúčastněných (předevších těch z vnějšku rodiny) naprosto nelogické, promlouvání ze záhrobí si taky tvůrci mohli ušetřit, ubírá to filmu na syrovosti, které jinak měl tak akorát. Připadalo mi, že je to natočené bez emocí, nějak mě to prostě nechytlo a bylo mi jedno, jak to dopadne. Takhle jen za tři. ()

Kamkon

Tento film mě zasáhl snad nejvíc ze všech zatím zhlédnutých filmů. Není žádná omluva pro nikoho, všichni, kteří se na tomto podíleli, byly, jsou a budou vinni, i ty děti a dospívající, které u soudu nedokázali říct, proč to vlastně udělaly. Tento film jasně ukazuje, že i tak malé děti jsou schopné příšerných věcí a také otevírá otázku ohledně snížení hranice trestní odpovědnosti na mnohem méně než 15 let (neznám zákony USA, ale např. ve Velké Británii a jiných zemích je hranice 10 let a zavedla bych to i v ČR). Matka sice byla skoro na dně, určitou roli zde možná sehrála nějaká psychická porucha či nemoc a také přílišná volná výchova dětí, která je však praktikována ve většině amerických rodin. Naprostá lhostejnost okolí i svalování odpovědnosti na jiné se však děje stále, i v těchto dobách. Proto opravdu postavme se lidskému zlu skrytému v každém z nás a snažme se ho omezovat v každé míře! Ve filmu vůbec není na závadu, že se vyhýbá násilným scénám, stačí, když si představíme, co se dělo a vůbec to nemusíme vidět, protože na intenzitě zážitku to velmi pramálo přidá. Ti, co si tohle myslí, jsou nejspíš ti, kterým zobrazované násilí přináší ukojení jejich skrytých tužeb a pocitů a jsou to v drtivé většině jedinci, kteří myslí jen na sebe. ()

SG_ever

Sirově popsaná realita. Tak nějak by se dal charakterizovat tento snímek, napněný mrazivě silným až těžko uvěřitelným příběhem. Znovu se na něj ale nepodívám, nechci si totiž kazit naládu. (80%) ()

Karush

Ako dlho musí niekto platiť za svoje chyby??? Možno niekto si povie, že na takéto filmy, by sa nemal človek dívať a nemali by ani vznikať, ale nie je to len zas a znovu o ľudskej ľahostajnosti? A veriaci si hovoria veriaci?! Sú to asi veriaci s klapkami na očiach, ktorí si myslia, že zmysel života je v tom, že verím, chodím do kostola a pomodlím sa, a najlepšie je zavrieť si pred všetkým oči a nestarať sa o veci okolo nás a byť v domnení, že robím to správne, lebo niekto vyšší to tak chce??? Film, ktorý na vás hlboko zapôsobí svojou krutosťou, nespravodlivosťou, ľudskou ľahostajnosťou a film, ktorý vás do kosti svojou neľudskosťou ochladí. To zakončenie ma už úplne odrovnalo (Boh má na všetko svoje dôvody, ja sa stále snažím prísť na to, aký bol ten môj) Podobný film: Srdce je zradná devka. ()

ecceHOMMO

Tak ako je krehký pohár, je krehká aj ľudská duša....A duša ktorá si musí prežiť utrpenie a trýznenie inými a ešte k tomu tak mladá duša a (aj) tak mladými trýznitelmi......Neuveriteľne silné od začiatku až po koniec.....smutné i čakajúce na zázrak a vyslobodenie z pazúrov zlomyselnosti.....A to že je to podľa skutočnosti je o to viac zarážajúce a desivé zároveň. ()

Qitek

Škoda toho, skoro až bez zájmu a nadšení, co se zpracování týče. Takto zůstává “jen” televizní inscenace, která mohla být klidně díky lepšímu režisérovi filmařskou lahůdkou i v kinech. ()

viperDavid

Podstatnou většinu jsem již napsal do novějšího snímku "dívka od vedle", ale stále nemůžu pochopit jak se ty spratci v okolí mohli podílet na trýznění chudák holky. Jediné co se mi hodně líbilo, že byl odsouzen i ten nejmladší delikvent, mimochodem nejmladší odsouzenec v historii USA. ()

skrblik007

! OBSAHUJE SPOILERY ! Tohle drama (nebo snad horor?) stojí především na herečkách v hlavních rolích. Ani nevím, kterou vychválit za její výkon dřív - Ellen Page v roli vystrašené, mučené dívky nebo Catherine Keener v roli psychycky labilní, chladnokrevné zrůdy. Obě se svých úloh zhostily dokonale. Ano, film občas ztrácí dech zásluhou ne moc nápadité režie a pro mě nepochopitelnou absencí hudby v některých scénách. Na druhou stranu atmosféra se i tak drží na vysoké úrovni, za prvé díky již zmíněným hereckým výkonům a za druhé snad díky tomu, že je děj podle skutečných událostí (velká část scénáře je v podstatě přepisem výpovědí u soudu). Ačkoliv film nezobrazuje explicitně tolik násilí (a že ve skutečnosti bylo utrpení Sylvie Likens mnohem, mnohem hrůznější), vývoj na obrazovce je velice znepokojivý a divák má doslova nutkání nějak zakročit (což obvykle mívám u dokumentů o porušování lidských práv). V prvním plánu se tedy jedná o autenticky natočené, uvěřitelné, "based on a true story" drama, ve druhém pak trošku nahlodává téma o původu zla a míře viny psychicky labilních lidí. To už bych ale zacházel moc do hloubky. Jedno je však jisté - to, co se stalo v červenci až říjnu roku 1965 v domě Gertrudy Baniszewské, je odporné a smutné a jsem rád, že se tyto události dočkaly tohoto nanejvýš důstojného filmového zpracování. ()