Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

Kaka

Kvalitní film na jeden večer. Není to oscarový velehit, ani film, který by se dal vidět dvacetkrát a pořád by člověk přicházel na něco nové. Je obyčejný, strohý, technicky jednoduchý a scénáristicky poměrně úderný, především pak v konkrétních momentkách. Zápletka však zase tak propracovaná není a lecos se dá z průběhu snímku odhadnout. Především pak Ed Harris přímo bije do ksichtu. Závěr nekatarzoval tak jak jsem čekal avšak logické vyústění má. Affleck je rozhodně lepší za kamerou, nežli před ní. A to myslím překvapilo nejednoho filmového fanouška. Už třeba proto, že se jedná o jeho režisérskou prvotinu. ()

Spiker01

Zpočátku se film zdál jako obyčejná kriminálka bez většího přesahu, jenže pak se projevil Affleckův talent (v tomto případě myslím Bena Afflecka) a smysl pro autentické ztvárnění (nejspíše) skvělé knižní předlohy nebo původního scénáře. Taky věděl, koho si do role vybrat, protože jeho bratr je podle mě lepší herec než on sám. Jakmile tedy sehnal celkem sympatické obsazení, mohl se do toho Ben pěkně po Fincherovsku pustit, což taky udělal a dokázal zápletku zpracovat tak povedně, že jsem si v duchu přemítal ,,co bych jen udělal já?" A ačkoli to zjevně nemusí sednout každému, na mě když má nějaký snímek takový dopad, tak jsem spokojen a rozpolcen zároveň, což se mi u filmů podobného ražení velice líbí...85% ()

Radko

Ono je mať dobré nejaké vnútorné morálne štandardy. No keď ich je príliš, prichádzajú rozpory. A tento film je ich plný. Príklad: na jednej strane oddanosť právu a oficiálnej, zákonmi písanej spravodlivosti - oproti tomu na strane druhej spravodlivosť vykonaná osobne formou popravy zmrda, či využívanie kamošov z drogovej scény na prehliadku domu úchylákov. Trvanie na spolupatričnosti biologickej rodiny versus zjavná neochota a drogou narušená neschopnosť ľahtikárskej matky postarať sa o potomka je druhou konfrontáciou zvláštne nastavených pravidiel. Nekompromisné trvanie na spravodlivosti, ktoré je silnejšie ako fungujúci vzťah je treťou rozpornou vecou v rámci jedného filmu. Je ich ešte viac a vlastne takto vo filme vďaka za ne. Pretože dokážu po pozretí podnietiť diskusiu. A to je len dobre. A ako kriminálna dráma tiež uspokojivé. Takže za štyri hviezdičky. ()

Falko

Film, ktory mi utkvel najviac v pamäti vdaka zaveru, pri ktorom sa kazdy z nas zamysli, co je spravne a aj tak mozeme mat rozdielne nazory, ale nechcem nic spoilerovat. Ben Affleck ma ako reziser prekvapil, ale mozno mal stastie i vdaka kvalitnemu scenaru ako aj kvalitnym hercom, akymi su nepochybne Morgan Freeman alebo Ed Harris, preto som zvedavy na jeho novy film THE TOWN, ktory by mal mat premieru niekedy v roku 2010 a pritom si tam sam zahra hlavnu ulohu s Chrisom Cooperom. Amy Ryan, ktora si v Gone, Baby, Gone zahrala Helene McCready bola nominovana na Oscara za najlepsiu vedlajsiu ulohu, avsak Oscara jej vyfukla Tilda Swinton za dramu MICHAEL CLAYTON (2007)... 27.12.2009 ______ Casey Affleck - (Patrick Kenzie) +++ Michelle Monaghan - (Angie Gennaro) +++ Morgan Freeman - (Jack Doyle) +++ Ed Harris - (Remy Bressant) +++ John Ashton - (Nick Poole) +++ Amy Ryan - (Helene McCready) +++ Amy Madigan - (Bea McCready) +++ Titus Welliver - (Lionel McCready) +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++ ()

castor

Někdo to musí udělat, jít s kůží na trh a jen neházet superlativy. Zajímavý debut Bena Afflecka, mimo jiné jednoho z dvorních herců Kevina Smitha, fackovacího panáka pro nejednoho kritika a držitele Oscara za scénář ke Good Will Hunting, vypráví o tom, že v životě jsou situace, ve kterých se rozhodnete ať už dobře nebo špatně, ale nic se v zásadě stejně nezmění. Vyzrálý? Asi ano. Zklamání? Zrovna tak. Affleck si vybral svět prohnilých poldů z Bostonu (zralých na ručník do ringu), kde i on sám vyrostl, takže seznámenost s prostředím je patrná. S dvojicí soukromých detektivů se vydává po stopách únosu čtyřleté dívenky, jejíž matka, drogová dealerka a dno společnosti, v mnohém zklamala. Silné drama si ale představuju jinak. Herecky neoslnivé, po příběhové stránce nedotažené. Působí jako graf se zajímavými křivkami, kdy nárazově přijdou silné scény, ale podstatně častěji náhlé poklesy!! Snaživý debutant tak rozhodně nepřináší nic nového; na druhou stranu stejně jako nic, co by uráželo a nestálo třeba za deset let za zopakování. ()

viperblade

Ben Affleck je pro mě jako herec přijatelný. To znamená, že mi nevadí, když ho vidím ve filmu a nic proti němu nemám. Kdybych ho měl hodnotit, tak by dostal 7/10. Ale jako režisér by si za tenhle debut zasloužil minimálně 9/10. Protože tohle se mi dlouho nestalo, abych na film tak často vyjeveně koukal a žasnul. Žasnul nad tím, jak skvělý je příběh, jak vynikající jsou herci (Amy Ryan - zasloužená nominace na Oscara), jak výborná byla atmosféra… A hlavně, jak mohl někdo jako Ben (posuzuju z reakcí na jeho osobu) natočit tak stylovou podívanou? Věřím, že se teď někde Ben směje, jak nám to natřel. A má důvod, protože od teď ho mnohem radši uvidím na režisérské stoličce, než na herecké. A proto doufám, že nezůstane jen u tohoto filmu! ()

D.Moore

Až do závěrečného odhalení to byl "pouze" dobrý film, ovšem pak se z něj stal film skvělý, jeden z těch, které člověka opravdu donutí zamyslet se nad tím, jak by se zachoval on sám. A to je v dnešní době cenné. Knihy Dennise Lehana mám rád a je dobře, že zrovna tuhle jsem nemohl tak dlouho sehnat a na rozdíl od Tajemné řeky či Prokletého ostrova jsem ji před filmem nečetl. O to větší moje překvapení bylo a o to větší zážitek jsem si odnesl. Myslím, že Morgan Freeman tu na poměrně malém prostoru vytvořil jednu ze svých nejlepších rolí vůbec. ()

JANARYBA

Přesně asi nechápu, co má být na tomto filmu mysteriózního. Mysteriózní je snad jedině to, jak hlavní hrdina (jestli je to hlavní hrdina), Casey Affleck zná téměř každého v tak velkém městě a vždy se to v tu pravou chvíli ....náramně hodí. Jinak kromě perfektně zahrané matky feťačky i prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, je vše jedna křeč. Ani oblíbenec Morgan Freeman to nezachraňuje, spíš naopak. Režisér spoléhá, že když nás v závěru překvapí pointou, jak to vlastně bylo doopravdy (většinou skvěle fungující), zapomeneme na všechny nedostatky. Mně se to bohužel nepodařilo. ()

Spooner

Kdyby mi někdo v dobách Pearl Harboru řekl, že Affleck za pár let natočí jednu z nejlepších kriminálek posledních let, tak bych se mu asi vysmál. Opak je ale pravdou, protože Affleck to umí za kamerou mnohem lépe než před ní a předvádí nám strhující kriminálku, která nenudí ani na chvilku. Celý je to perfektně napsaný (taky Benova zásluha), celé je to svižné a některé scény jsou opravdu mrazivé a koukal jsem na to s otevřenou pusou. Jeden z velkých kladů také je, že se úplně vžijete do hlavního hrdiny v podaní Caseyeho Afflecka. Nejenom, že je postava výborně zahraná (a to Caseyeho jinak nemám moc rád), ale hlavně výborně napsaná a prožíváte s ním přesně ty samé pocity a chtěli byste udělat podobné věci. Celé to vrcholí tím závěrečným dilematem, ve kterém bych se imho rozhodnul jinak, ale to už záleží na každém člověku. Trochu mi to v tomto směru připomínalu 8mm, ve kterém jsme Cageovi také věřili každý pocit a fandili mu, ať ty parchanty dostane. U tohodle jsem se cejtil podobně. I ostatní herci jsou ale skvělí, v hlavě vám utkví hlavně Ed Harris. Prostě Affleck všem vyrazil dech, natočil profesionálně odvedenou práci a teď už se mu jen tak někdo smát nebude. ()

tahit

V každém případě je to emotivní film, ale dalo by se také říci, že jde očividně o vykalkulovanou zápletku na city. Přinejmenším postrádá věrohodnost. Že by se takto věci v reálu mohly stát, je v podstatě docela pošetilost. Napsal bych prostá fakta, ale to už bych asi prozrazoval moc z hlavní části děje. ()

petero

To že práve Ben Affleck sa prebojoval do oscarového boja je trošku prekvapujúce, prinajmenšom tak ako to zručne zrežíroval. Myšlienka filmu (ktorá by pokazila zážitok keby som vám ju prezradil, lebo je to práve záverečný twist) sa mi páčila a to veľmi. Herecké obsadenie je výborné vrátane Caseyho, film od filmu dokazuje že je ďaleko lepším hercom ako jeho bráško a po utiahnutých postavách v Lonesome Jim a Assassination ... dokáže zahrať aj o trošku drsnejšie súkromné očko pátrajúce so svojou priateľkou po zmiznutom dieťati. ()

gogo76

Neuveriteľný kúsok sa podaril Benovi Affleckovi. Ako herca som ho nikdy nemusel, zato jeho brat Casey, to je iná káva. Do neba som ho vychválil pri westerne o Jesse Jamesovi a tu to potvrdil opäť. Možno nie je fešák ako jeho brat, to nech posúdia baby, ale herec je výborný. Sympatický, neobkukaný a naviac so zaujímavým hlasom. Rozpisovať príbeh nemá cenu, je troška spletitý, aspoň z počiatku sa to tak zdá, ale v závere to do seba krásne zapadne. Film má jednu veľkú a silnú myšlienku, áno to je tá, o ktorej sa budete baviť ešte niekoľko dní ako hlása slogan distribútora. S manželkou sme sa po filme pustili do debaty a naše názory sa rozchádzali, presne ako vo filme. Réžia, hudba, herci, to všetko klape ako švajčiarske hodinky. Film 90%. ()

pepo

obrovské prekvapenie.skvelý film so silnou myšlienkou a perfektný aj po režijnej hereckej atechnickej stránke,len dúfam že affleckove režijné schopnosti nebudú rovnako premenlivé ako herecké ()

Reiniš

Velké překvapení! Často jsem si říkal, jestli za kamerou nestál třeba Clint Eastwood nebo MIchael Mann. Brilantní thriller vás dokonale vtáhne a otázka zda bych se zachoval stejně jako titulní hrdina, ve skvělém podání Casey Afflecka, mi nedá ještě dlouho spát. ()

Xmilden

Slušná prvotina Bena Afflecka. Teď je jasné že jej asi budu mít raději jako režiséra:) No tento film se mi trošku zdá být přehodnocený, ale určitě se nejedná o špatné krimi. Největší škoda je, že kdekoli hraje v posledních několika letech Ed Harris pokaždé se z něj vyklube záporná postava. Mladší Affleck podává velmi slibný výkon. Závěrečné dilema si prožívá divák s postavami. 75% ()

Phobia

No to se na to podívejme! Když se slizem nejvíce olezlé herecké prkno ze Svatolesa postaví za kameru, místo před ni, a vezme si na povel pár protřelých harcovníků, svého sympatičtějšího bráchu + něco vedlejších persón, vznikne oproti očekávání velmi slušné kriminální drama (nenechte se mýlit tradičním omylem admina - není v tom špetka mysteriózna, s výjimkou jedné zmínky o senzibilech). Skoro by se mi chtělo poznamenat, že se Ben Affleck režijně zhlédnul v Clintu Eastwoodovi. Scénář mě sice příliš nepřekvapil, ale kromě hereckých výkonů a slušné atmosféry musím pochválit především myšlenkový přesah. Hlavní hrdina je postaven před nelehká rozhodnutí a určit, co je správné a co ne, není v tomto filmu vůbec snadné. "Gone Baby Gone" má svou morální hloubku a to se zkrátka cení, jakkoliv ve mně zůstávají pochybnosti jestli by "to" bylo tak snadné a běžnými cestami nevysledovatelné. 81% ()

lesumir

Ben Affleck ukazal, ze toho umi opravdu hodne! Je nejen dobry herec, scenarista nebo producent, ale i skvely reziser! Gone baby gone je pro me dosti silnym dramatem, ale nejak jsem se s tim pribehem nezzil. Mozna trosicku na tom ma zasluhu Casey, ktery mi neni az tak uplne sympaticky, ale nevim proc. Mozna az tim, jak se tvari strasne nesmele az trosku krupansky v roli, kde se to moc nehodi. Ale nevadi, jsou zde dalsi dobre postavy, napriklad Ed Harris, u ktereho jsem si nebyl tak jisty, ale po druhe projekci jsem pochopil, ze to zahral vice nez dobre. Film ma skoro vsecho co potrebuje, povedeny uvod, napinavou stat a necekany zaver ktery vyvrcholi v zaver cekany. Gone, baby, gone :) 8/10 ()

Nevada

Pro mne zklamání. Po chvalozpěvech jsem očekávala velký filmový zážitek, ale nedostavil se. Ke ztvárnění věrohodné atmosféry potřebuji víc než zašlé ulice, zaplivaný bar a 5x slovo fuck v jedné větě. Tolik vychvalované závěrečné dilema mi přišlo jako zbytečné moralizování. Chvíli jsem váhala jestli dám 4*, ale nijak jsem si nedokázala obhájit proč je dát. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)