Autor drsných detektivních příběhů Dennis Lehane se proslavil především svým románem "Tajemná řeka", který byl Clintem Eastwoodem velmi úspěšně zfilmován. Ale dávno předtím, než napsal první slova této knihy, vytvořil populární sérii o neobvyklém týmu bostonských soukromých detektivů, Patrickovi Kenziem a Angie Gennaro, pracujícími převážně pro obyčejné lidi. Z této dvojice, která se přátelila již od dětství, se postupem času stali nejen pracovní, ale i životní partneři, což jejich případům dodávalo další emoční rovinu. Celá série měla obrovský úspěch, ale právě čtvrtý díl, "Gone, Baby, Gone", zaujal kritiky výrazněji svým nekompromisním a přesným popisem zločinů na dětech. Jinými slovy byla tato kniha působivá tak, jak byla napínavá... Příběh filmu začíná v bostonské čtvrti Dorchester, jejíž chudé dělnické ulice jsou poseté zbytky rozbitých rodin a zmařených snů. Tady se beze stopy ztratí čtyřletá Amanda McCready. Policie není schopna nalézt žádné stopy, takže se Amandin zoufalý strýc s tetou obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho (Casey Affleck) a Angie Genarro (Michelle Monaghan) s prosbou o převzetí vyšetřování. Ačkoliv se jim do toho příliš nechce, znají místní poměry a také pravdu o Amandině matce Helene (Amy Ryan), která je závislá na drogách. Když se o její případ začnou zajímat více, odhalují temné dorchesterské podsvětí, plné drogových dealerů, podvodníků a pedofilů. Zjištění, co se s Amandou stalo ale nejsou o nic blíže, než byli. Sledováni médii se spojí s vytrvalým detektivem Remym Bressantem (Ed Harris) a s policejním kapitánem Jackem Doylem (Morgan Freeman) - ale když už se zdá, že se případ chýlí k vyřešení, je odhalena smutná pravda o Amandině osudu. Zatímco se všichni snaží na celou záležitost zapomenout, Patrick, pronásledovaný výčitkami, není schopen nad celou věcí mávnout rukou. Když se znovu probírá stopami, které získali, zjišťuje, že se zaplétá do houstnoucí pavučiny lží a nepochopitelného násilí, proniká k šokujícímu tajemství, které bránilo odhalení pravdy, a je nucen čelit morálnímu dilematu, na jehož základě bude muset on i diváci přehodnotit, co je správné a co špatné. (oficiálny text distribútora)

SeBig

Casey na můj vkus moc machroval, byl na pěst a jeho drsnost jsem mu věřil asi jako reklamám v tv. Chtěl jsem dobrou kriminálku, dostal jsem táhlou nudu. ()

classic

Bratia Affleckovci, t. j - Ben a Casey, zatiaľ, čo prvý debutuje na poli hraného celovečerného filmu, ale ako scenárista, nováčik, nie je, má Oscar za Dobrý Will Hunting, ešte sa neodváži ovládať obe funkcie naraz, skúša to len za kamerou, aby jeho oporou bol mladší brat Casey, ktorý sa zhostil úlohy detektíva Patricka Kenzieho. Spolu s priateľkou Angie Genarro, sú súkromní detektívi, ktorí dostávajú zákazku v podobe zmiznutia, únosu 4. ročnej Amandy, dcérky narkomanky, okolo ktorej vyvstáva množstvo otáznikov, prečo sa tak stalo ? Ako sa postupne začnú vŕtať v tomto prípade, popritom rozplietajú spletitú pavučinu, plnú šokujúcich odhalení... Ben sa javí svojim brilantným debutom, že je momentálne v pozícii : skvelého režiséra s veľkou budúcnosťou. Onedlho nadviaže Mestom, potom to spečatí úspešným Argom. Výborný výkon v role drogovo závislej alkoholičky, matky Amandy, Helen, podáva strhujúci výkon Amy Ryan, ktorá sa zaskvela, až natoľko presvedčivo, že získala nomináciu na Oscara, pričom sa potom na čas z plátna vytratí. Spomínaným hercom zručne sekundujú veteráni, ako sú Morgan Freeman, či Ed Harris, ktorí majú dostatok skúseností, aby viedli mladších správnym smerom. Affleck sa okrem svojho brata, taktiež opiera o extra profesionálneho kameramana Johna Tolla. Scenár je presne tak civilný, aký len môže život v Bostone byť, bez servítky, s nadávkami, s niekoľkými scénami na svojom konte, že som sa normálne naľakal. Affleck sa v tom čase pohyboval nad akousi priepasťou, kam mohol spadnúť, a už by sa nikdy nevyštveral späť, odkiaľ sa zrýpal. Mal veľké šťastie, že sa pozviechal, zaujal svojim debutom, pričom jeho kariéra sa pohybuje v predstavení pána Hollywoodu, na ktorého sa diváci radi / rady prídu pozrieť, viď terajší Účtovník. ()

LaciLC

Tú populárnu mienku o tom, aký je Ben Affleck neherec nejak neriešim, ale je rozhodne výborný režisér. Wau, až taký silný zážitok som teda nečakal. Mám veľmi rád detektívny, resp. krimi žáner a toto je jeho vynikajúci predstaviteľ. Film ma držal v napätí, minimálne dva razy ma poriadne prekvapil a v závere ma skutočne dojal. Páčili sa mi aj Ed Harris a Morgan Freeman v zaujímavých úlohách. Ako tak čítam niektoré komentáre, zdieľam asi rovnaký názor ako mnohí, že bez toho konca by to bol výborný krimi thriller. Takto je to ešte čosi viac... ()

marhoul

Temná krimoška s perfektní Amy Ryan, která mi osobně dala zabrat. Vydařené ve všech směrech, dobře obsazené, otevírá několik témat, dobrá záležitost. ()

Crocuta

Dramatický snímek s dobrou atmosférou, zdařile zachyceným prostředím, poněkud překombinovanou zápletkou a dost pochybným vyzněním, v němž ke škodě věci hraje prim moralizování (musím uznat že velmi solidně zahrané) hlavní postavy, která ovšem sama není ani zdaleka bez poskvrnky a tak její jednání a soudy působí dost neupřímně. ()

Yardak

Ben Affleck dokázal, že kromě psaní scénářů a hraní občas dobrých rolí, umí i natočil perfektní film! Kriminální filmek, který sice plyne pomalu, ale občas má velmi silné momenty. Z herců musím nejvíc vyzvednout Eda Harrise, protože ten si říkal o nominaci na Oscara. Casey Affleck zahrál hlavní postavu docela slušně :o). Díky konečnému vyznění filmu dávám 5 hvězdu...neboť život je krutý - 90 %. ()

mat.ilda

Ben Afflek by měl jednou provždy zůstat sedět na druhé straně kamery - té odvrácené - a místo sebe posílat na plac mladšího, herecky zdatnějšího bratra. Už dlouho jsem neměla u filmu tak intenzivní pocity beznaděje a vzteku, už dlouho mě tak nemrazilo a už dlouho jsem neviděla tak dobrý konec - myslím ten filmový, pro malou hrdinku se happy end nekonal :-(. Ne každý režisér má odvahu držet se hlavní linie, bez samoúčelných příkras a za to má u mě Ben palec nahoru. ()

heyda

Po druhém shlédnutí klesám z 5 hvězdiček na 4. Bez pochyby se jedná o velmi dobrý film, dobře zrežírovaný, dostatečně zamotaný, aby se u něho člověk nenudil, s dobrou pointou, k tomu skvělá kamera i herecké výkony nejsou k zahození, i když Casey Affleck mi zrovna úplně nesedí. Přesto mám z toho pocit přílišné vykonstruovanosti. Taková ta snaha být co nejrealističtější na mě působí malinko pateticky. Každopádně jedná se o nadprůměrný film, to je bez debat, stejně jako umístění v červeném zbarvení. 80% ()

lola3121

No, tak tohle byla teda síla. Nejdřív to vypadalo na normální detektivku o tom, jak soukromé očko pomáhá hledat ztracenou čtyřletou holčičku. Pak to začalo nabírat grády a když už to vypadalo, že je případ vyřešený, ukázalo se, že je všechno jinak. A teď babo raď, které rozhodnutí je to pravé. V tu chvíli mi byl představitel hlavního hrdiny dost nesympatický v tom jak se rozhodl on ( i když jinak je to fešák), ale těžko říct, jak by se člověk zachoval být v jeho kůži. To už si musí každý srovnat se svým svědomím sám. V každém případě výborný film a Ben Affleck bude doufám úspěšnější režisér než herec. ()

jojinecko

S autorom predlohy Tajomnej Rieky aj tohto filmu Dennisom Lehanom asi kamaráti nebudeme:) Gone Baby Gone ma opäť "nerozcítil", hoci ostatní ako vidím hviezdičky nešetria:) Ben "kamenný ksicht" Affleck by mal radšej sedieť len na režisérskej stoličke, napriek tomu mám pocit že jeho réžia nedrží to množstvo myšlienok, ktoré sú nám predkladané, a vlastne celý príbeh pohromade. Niektoré scény a psychológia postáv je značne diskutabilná a pri dôkladnejšom zamyslení nepochopiteľná. Twisty v závere ma nechali chladným tak ako celý film. Herecké výkony boli obstojné až na jednu kreatúru- Casey "ďalší kamenný ksicht" Affleck. Gone Baby Gone pre mňa ostáva dobrým filmom, ktorý sa ale veľmi ľahko stratí v záplave žánrovo podobných a najväčšou peckou na celej veci je meno režiséra:) ()

Dr.film

Přidávám se na stranu, která obdivuje schopnosti nováčka na režisérské židličce Bena Afflecka. Obdivuhodné tempo a atmosféra, která mi chvílemi připomínala Fincherovo Sedm. Nejzajímavější je však samotné schéma. Jedno rozuzlení nikdy přímo neodpoví - naopak vyvolá řadu dalších nejasností. Vrcholem je samotný závěr, kdy necítíte ani happy end, ale ani frustraci. Jediné co vám v hlavě při závěrečných titulcích rotuje, je myšlenka, jaké by bylo asi vaše rozhodnutí... ()

Pejpr

Tak nám unesli Amandu paní Müllerová... Připadá mi ubohý hrát na city divákům jenom kvůli tomu, že se celý film (ať už v menším či větším měřítku) zaměřuje na únos dítěte a morální dilemata, do kterých se běžný člověk dostane tak jednou za 6 životů.... Děti máme všichni rádi, tak z toho něco vytřískáme a aby se neřeklo, tak tam do toho zapojíme Sophiinu volbu.. Casey se v hlavní roli taky zrovna moc nepředře a když jsem během prvních 5 minut filmu viděl 3x americkou vlajku, už jsem věděl, že od Bena se toho taky moc nedočkám... Jediný, kdo mě nezklamal byl Ed Harris =) Pochopím, že rodičům a starším generacím se bude film líbit (ze stejného důvodu třeba jako Muž v ohni), ale mě bezdětného do toho netahejte.. Za 30 let třeba hodnocení změním... ()

sharky

Sorry, ale já nemůžu dát pět hvězdiček a myslim, že ani čtyři (možná při dalším zkouknutí za pár měsíců, ale čekal jsem větší pecku). Tam, kde začíná um Bena Afflecka režiséra (na debut neuvěřitelně vyspělé), končí um Bena Afflecka scénáristy (vse dobré co tu vychvalujete na scénáři je opsané slovo od slova z knížky). Scénáristé ale především zcela zminimalizovali hlavní ženskou roli (film je natočen podle knižní série, kde Anngie Genarová mnohdy dominuje i nad svým partnerem). Že je v této filmové verzi tato postava značně upozaděna by nevadilo, pokud by v závěru neshrávala klíčovou roli. Když ale celý film jen přihrává věty svému kolegovi a sama ani s ničím nepřijde, vyznívá hlavní motiv úplně do ztracena. Navíc její herecká představitelka Michelle Monaghan nemá co nebídnout kromě hezké tvářičky. Chybí jí jakékoli charizma či velký talent. Ale ještě o několik stupňů horší je pak představitel hlavní role. Skvělý charakterní herec Casey Affleck (neprávem přehlídnutý při loňském rozdělování Oscarů jako skvělý Robert Ford) dostal roli superdrsnackeho detektiva ranaře a zabijáka, na kterou se svymi telesnymi proporcemi (a fyzickým vzhledem na 15 let) naprosto nehodi. Nejen ze jsem mu ji ani na vterinu neuveril, jeste jsem se musel, zejmena pri scene v hospode, smat. Velká škoda, protože Ed Harris a Morgan Freeman jsou ve svých malých partech naprosto bezchybní a jejich postavy mají rozhodně co nabídnout. Ovšem když je hlavní dvojice nezajímavá, bez trošky chmie mezi nimi, vyznívá velký potenciál filmu v mých očích naprázdno. ()

Flakotaso

Zklamání. Když to řeknu tvrdě, tak film kromě dobře vymyšlené zápletky nic moc nenabízí a konec ve stylu "co by jste udělali vy" je prachprostým útočením na city diváka a dojmutí divaček. A Casey Affleck se hodí spíš na role jako v Jesse Jamesovi, než na tuhle roli rádoby drsnáka. ()

BMW12

Vcelku dobré kriminální drama. Policisté a soukromí detektivové se vydávají hledat ztracenou čtyřletou holčičku. Po chvíli to vypadá, že únosce našli, ale všechno je úplně jinak než si myslí. Postupně odhlaujeme souvislosti a na závěr nás čeká velké překvapení. Tyhlenty filmy o hledání ztraceného dítěte se nikdy neomrzí, pokud je to takhle dobře natočeno. Ocenil bych Caseyho Afflecka, který podal kvalitní výkon. Naopak postava Michelle Monhaghan mi přišla zbytečná, byla sice ve většině scén, ale nic tam nedělala, tudíž by se film bez ní obešel. ()

Roman.Ticka

Nevím, co je mysteriózního na únosu dětí, ale budiž. Tohle citlivé téma vyžaduje citlivý přístup. Navíc je to téma velmi bolavé, neřešitelné a hodně profláklé, takže u mě padla volba na film čistě ze zvědavosti pro vysoké hodnocení. Škoda, že jsem nezůstala do konce u Mastera...Ben umí hrát, k režii a především scénáři budu kritičtější. Ten mi nesedl vůbec. Caseymu ostatní vyčítali mladistvý vzhled, zpočátku klamal tělem a působil naopak sebejistě a vyzrále. Nakonec mu zůstal jen ten mladistvý vzhled. Jediná pozitivní (převedeno i do reality) scéna byla afektovaná rána do hlavy pedofila. Ale pro kvalitu celku je to žalostně málo. Následující pitvání morálky, pochybuju že dnešní svět ví oč jde, bylo trapné a nutně katastrofální co do důsledků současného i budoucího života všech zúčastněných. :-( ()

poz3n

Casey Affleck byl zřejmě stvořen pro role hrdinů velkých dilemat a nelehkých vnitřních bojů. Z tohoto důvodu je i tahle scéna těsně před koncem nejsilnější z celého filmu a dělá z Gone Baby Gone něco víc, než jen průměrnou kriminálku. Rozhodně se nedá odpustit srovnání s Mystic river, která pro mě byla ještě o něco lepším zážitkem, nicméně Ben Affleck je vskutku zručným režisérem a já se ani minutu nenudil. 8/10 ()

rikitiki

Velmi dobře natočená detektivka s velmi jednoduchým příběhem. Až do půlky filmu, kdy nastane zvrat, který dosavadní děj postaví na hlavu a rázem změní znamínka kladných a záporných postav. Úderný twist, který tuctovou krimi vyzdvihne mezi ty, jejichž autoři přemýšlí. A pak takových twistů nastane ještě několik a z detektivky, která by se dobře vyjímala i v seriálech ala Kriminálka Miami, je najednou psychologické drama, které svou silou zarazí diváka do křesla a nedá mu vydechnout ani po závěrečných titulcích, protože chtě nechtě se každý musí ptát, jak by se zachoval on a co by bylo vlastně správně. _____Za sebe odpovídám, že nevím. Jenomže hlavní hrdina takovou možnost nemá, je postavený do situace, kdy by už tím, že by se rozhodl nekonat, by vyjádřil svůj názor a ovlivnil by tím osudy mnoha lidí. Stejně, jako by se rozhodl konat. Ben Affleck natočil film o tom, že svět není černobílý a rozhodnutí, která lidé dělají, i se všemi jejich následky, se nedají určovat jen podle zákonů a pravidel. /1. 12.13./ ()

TheEvilTwin

Na to, že Ben Affleck není primárně zkušený režisér, je film vlastne celkem dobrý a rozhodně se dá řadit mezi ty lepší detektivky. Postavy jsou zajímavé, příběh o unesení malé holčičky a následné plnohodnotné krimi detektivní vyšetřování jsou divácky atraktivní a celkové vykládání karet je šikovné. A to jsou dostatečné důvody pro to, aby mě to vtáhlo a bavilo. Dokonce se pak můžeme bavit i o postupném dávkování zvratů, zejména ke konci, kde se celý příběh rozplete a dá divákovi finální obrázek, stejně tak jako o slušném hereckém obsazení, jakožto dalších prvcích, které filmu přidávají na bodování. Milé překvápko, na které se dobře kouká a nenudí, nicméně žádný výrazný filmový zásah do divákova srdce se nekonal a tak zůstává "jen" fajn, jednorázovou detektivkou, což se určitě nedá brát jako mínus, ale možná jsem přece jen tajně doufal v nějakou šibalskou, utajenou hlubší pointu na konci. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

Ben Affleck zremakeuje Svědka obžaloby

20.08.2016

Kdyby se vybíraly nejlepší filmy z padesátých let, jen těžko by mezi nimi chyběl Svědek obžaloby. Soudní drama Billyho Wildera vychází z povídky (a následné divadelní hry) od Agathy Christie, získalo… (viac)

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

Kdy dorazí další režijní počin Bena Afflecka?

26.03.2016

V tuhle chvíli je Ben Affleck především Batman, nezapomínejme ale na to, že se jedná o velmi schopného režiséra. Gone, Baby, Gone bylo vítaným bleskem z čistého nebe, drsná kriminálka Město… (viac)