Parta mladých filmařů natáčí nízkorozpočtový hororový film. Je již pozdě večer, a tak štáb i herci začínají být unavení. Zaručeně je však probudí zpráva z rádia o tom, že mrtví nezůstávají mrtvými. Někteří skeptičtí herci však těmto nesmyslům nevěří, a tak se unavení vydávají domů. Štáb pro dnešek ukončí natáčení a vydá se také zpět do civilizace. Filmaři zjistí, že je situace vážná až tehdy, když je na silnici překvapí šerif. Ten však není mrtvý ani živý. Tímto Deník mrtvých začíná... (jamesjimbo)

Bobik9

Z těch zombie horrorů je to rozhodně nadprůměr. Pojetí, že film točí samotní aktéři se mi celkově líbí u všech filmů, ale v tomto případě bylo zpracováno trošku profesionálněji. Režisér Romero zkrátka není žádný začátečník a ví, jak diváka zaujmout a jak navodit skutečně depresivní atmosféru, která z tohoto filmu čiší. Rozhodně neuškodilo ani, že se v titulcích objevily jména jako: King, Craven, Tarantino, Pegg nebo del Toro. Kéž by si zombie tvůrci vzali příklad z tohoto snímku a vytvořili něco na podobný způsob nebo klidně "dvojku". Skvělá podívaná s minimem nepřesností a s maličkým procentem nudných pasáží. A závěrečná scéna z lidskými terči byla na mě až příliš silná. ()

lennyd

Skupina mladých a nadějných studentů filmového umění se snaží natočit svůj první film - horor. Ani jeden z nich ale netuší, že vzápětí budou ten nejhorší horor prožívat i ve svých životech. Mrtví totiž už nadále odmítají být mrtvými, jen tak se někde povalovat, ale opět vstávají na nohy, a brázdí ulice hledajíce něco, nebo někoho k snědku. Studenti se, věrni svému vybranému oboru, snaží vše zachytit na videokamery... Tádytádytádydá ... máme tady další zombie film, tentokrát od mistra hororu, George A. Romera. Bohužel začínám mít pocit, že se v tomto žánru nic moc nového vymyslet nedá (kecám, určitě dá - ať už přidat špetku komedie - např. Zombieland nebo Soumrak mrtvých, a nebo tomu dát hlubší myšlenku jako v seriálu Živí mrtví). Ale Romerův Deník mrtvých nic extrovního nepřináší - ani není moc lekací, ani není moc krvavý, natož strašidelný - prostě zombie film, ze kterého si po dvou hodinách nic nebudete pamatovat. Pár věcí mi ale v tomto filmu přece jen nesedělo - kameraman se radši nechá sežrat zombíkama, jen aby furt natáčel, po uploadu home videa na youtube se i v čase celosvětové zombie invaze tisíce lidí koukaj na youtube, atd.. ()

Kubaso

Slovy nelze vyjádřit, jak mě mrzí, že tenhle precizně provedený "malý" film vzbuzuje tak protichůdné, někdy dokonce nenávistné reakce (IMDb). Je sice pravda, že Romero už nedokáže formulovat svoji kritiku tak přesvědčivě jako ve svém debutu, ale právě dokumentárním stylem Diary of the Dead se možná k původním myšlenkám dostává blíž a razantněji, než se mu to povedlo v jeho dalších filmech. Tuto hlavní přednost snímku používá Romero trochu alibisticky, přesto však působivě, a staví klasické (a notně ohrané) postupy filmů o živých zdechlinách do úplně jiného světla. Díky tomu nikdy nepůsobí tak křečovitě jako průhledně vykalkulovaná Země mrtvých. Co se provedení a způsobů likvidace oživlých mrtvol týče, Romero projevil obrovskou nápaditost, aniž by hrál pouze na efekt, nebo se dokonce podřizoval cenzuře. Groteskně apokalyptická atmosféra celého filmu připomíná nejlepší momenty z Dawn a Day of the Dead, jež jsou občas i citovány. Fantastickou tečku za pesimistickým koncem pak tvoří závěrečný song "Any Other Way". Viděl bych to na Romerův velký návrat v malém stylu, ale zmlsaným feťákům popcornu z multiplexů, neschopným vidět v hororech cokoliv hlubšího, bych doporučil, ať se mu obloukem vyhnou. ()

demented

Na regulérnu Deadovskú sériu to síce nemá, ale Romero s prehľadom válcuje svojich mladších súputníkov (a tým teraz nemám na mysli podarené triky) a kadejakú tú nezávislú háveď, majúcu tú drzosť vydávať svoje dementné počiny ako regulérne filmy. ()

creeper

Romero je ve skvělé formě. Film rafinovaně pracuje s tématem skutečného-natočeného. Rozvádí motivy, které jsou v případě REC nebo Cloverfield využity spíše pro zvyšování napětí, aby pak celek vyzněl jako komplexní reflexe současné youtube reality. BRAVO. ()

Danny F.

Napínavá filmová podívaná od klasika hororového žánru George A. Romera. Naprosto senzační. Naprosto krvavý a dějově solidní snímek. Film se drží v mezích a tím je naprosto dokonalý. 85% ()

zdenny

Nebylo to špatné. Po "Úsvitu mrtvých" mám trochu obavy z kvality zombáckých filmů. Toto ale opravdu nebylo špatné, přestože mi to dost připomínalo "Noc oživlých mrtvol" z roku 1990 (stejnojmenný film z roku 1968 jsem bohužel neviděl). Podobné uvedenému filmu to bylo v moralizování. Já samozřejmě jsem příznivcem moralizování ve filmech, protože se(a především v těch filmech ne tak "na výši") tyto názory na svět, dnešek, společnost... dostanou mezi veškeré diváctvo. Což je velice dobře. Co ale není zas tak moc dobře je fakt, že v tomto filmu onoho moralizování bylo až příliš a ke konci (kterého smysl se pomalu vytrácel v takřka kreaturistických obrazech) už to bylo skoro k neunesení. Zase tolik se toho nakecat nemuselo. Jinak film (jak již jsem výše napsal) celkem slušný. Parta mladých lidí ujíždí před všudypřítomnými zombiemi do bezpečí kamarádova domu a po různých peripetiích se tam opravdu dostane. Jenže dům už není tou pevností, za jakou byl líčen... Zde samozřejmě má začít samotný boj o přežití, film ovšem v této části končí. Co naplat, nebyla to tak úplně klasika, ale osmdesátky připomněla. Jedna lekačka, slušně natočené rozptyly hlav a jeden debilní, opravdu debilní kameraman, který bude točit jak pako, ikdyž je jeho dívka v nebezpečí života. Ale co je případná smrt jeho dívky proti "zprávě přeživšímu světu"... PS: V tomto filmu mi ani nevadila subjektivní kamera, která se tak dobře osvědčila i v "Blair Witch". ()

Všivák

Kdyby se režisér na místo nudných filozofických keců víc zaměřil na akci a přežití. Kdyby použil alespoň nějaké gore. Kdyby se hrdinové nechovali tak strašně nelogicky a dementně. Kdyby jsme viděli ještě víc zombií a krve, byl by to excelentní filmy. Takhle jenom dobrý. Zatím nejhorší zombiárna od Romera. ()

nevermore

Hrstka trapáků v obležení mrtvol. Uchlastávající se "profesor", co tu má působit v roli staršího, moudřejšího, zkušenějšího, asertivní holka v hlavní roli, magor, co je mu jedno že jeho kamarády nahání skupinka nas*aných mrtvol, hlavně, že všechno točí na kameru, pak ještě jeden ňouma a jedna věřící, která to schytá jako první. Všechno je pro lepší dojem natáčeno jakoby amatérsky jedním z posledních přeživších. Tady ty pseudo dokumenty už tu byly, tenhle alespoň explicitně netvrdí, že by se mohlo jednat o realitu, ale o to horší bylo zase vše ostatní.. A to ani nemluvím o tak otřepaně chatrném příběhu. Vždyť je to Romero.. ()

Wade

Ačkoliv je Deník mrtvých zombie horor tak ty v něm podle mě hráli druhý housle,protože film je spíše o tom co se stane z lidí,kteří nebudou nakaženi. A to hlavně o těch,kteří budou chtít vše zdokumentovat. Potřeba u všeho být a vše mít zachycené na pásce. Netradiční a podařený zombie film natáčený ruční kamerou,která sice občas vadila,ale dalo se to překousnout. 77% ()

VanTom

Pohled na vypuknuvší zombie nákazu skrze rozkývanou kameru hysterických studentíků (amatérských dokumentaristů => "found footage" forma) k žánrové krvavosti a brutalitě přidává deklamativní společensko-kritický rozměr směřovaný především na média (a do vlastních řad na tendenci vše natáčet), který se však svou polopatičností z většiny míjí účinkem. I přes něj se postupně stal celkem snesitelným, včetně nevýrazných postav (ovšem plytké "filosofující" dialogy zůstaly do konce). [Napoprvé za 3*] ()

lykan9

Přesto, že se jedná o další pokračování Romerovi výborné ságy, tak Deník mrtvých už není tím, čím byly předchozí filmy. Musím ocenit nápad a posun, aniž by se Romero opakoval, ale nějak mě to nechytlo. Možná kdybych jeho filmy neshlédl hned za sebou, tak bych neměl tendenci porovnávat a tento díl bych přijal lépe, ale stalo se a Deník mrtvých ve srovnání s ostatními jeho zombie filmy mě nenadchl. Přesto se však jedná o moc dobrý horor, který jak jsem již uvedl, je jiný, než předchozí jeho počiny a proto mu uznávám holt a možná jednou v jiném rozpoložení, budu k tomuto jeho počinu nahlížet jinak a přijmu lépe kvality, který tento horor rozhodně má. ()

drackula

Tento film striedal skvelé momenty s momentami zlými. Bol som zvedavý ako Romero napasuje svoju zombie líniu do nového šatu, ale úprimne povedané moc ma nepresvedčil, že táto nová vlna ručných kamier mu sedí. Na autentickosti uberá hudba, priemyselné kamery, komentár a strih. Forma pozerať film vo filme mi pripadala zvláštna. Dobrým aspektom bolo to, čo som od Romera aj očakával. Zombíci neboli killovaný všetci rovnako - v scénach s kyselinou, lukom, mečom...som uvítal istý odklon od klasického strieľania do hlavy. Filozofická rovina ktorú romero tomuto filmu dal ma príjemne prekvapila. Tento film neťaží zo zombie, ani z gore scén alebo nejakej akčnej naháňačky/barikádovačky. Zobrazuje informačný chaos ktorí okamžite nastal. Nezobrazuje ho ale z neutrálneho hľadiska, ale z hľadiska jedného z možných zdrojov, a preto sa naskytá otázka, či môžeme tomuto filmu vo filme vôbec veriť. Filmu dávam 65 % keďže v niektorích aspektoch sklamal a v niektorích príjemne potešil :) ()

Scar

Tak toto bolo veľmi slabé. V porovnaní s Resident Evil nudné a to sú kritiky na Resident fakt zlé. Postavy nevykreslené, až do konca neznáme. Ich správanie je iracionálne a neprirodzené, dialógy by neobstáli ani v slohovej práci na základných školách. Nápad je len mierne inovatívny, inak sa pasie na pasienkoch nápadov iných a to hlavne nového trendu ručnej kamery, ktorá fakt nepôsobí ručne. V porovnaní s Let č.93 alebo Monštrum (Cloverfield) mi je do smiechu a veľmi sa čudujem ostatným hodnoteniam, ktoré sú podľa mňa ovplyvnené nezaslúženou kultovosťou mena režiséra. ()

Musak

Zajímavosti: Dokument uvnitř filmu se nazývá "The Death of Death". To je také název čtyřdílné minisérie od stejného režiséra. [--] Film byl natočen za pouhých 23 dní.[--] Ve scéně se zombie doktorama je slyšet hlas z rádia, který navádí lidi, aby stříleli na hlavu. Tento hlas patří Tomu Savinimu, dlouhodobému kamarádovi George A. Romera. Ve skutečnosti je to pouze audio, které bylo použito v remakeu filmu Dawn of the Dead, jako bonusový materiál.[--] Když Debra presentuje jednu z kamer na které bylo natáčeno, mluví o HVX-200 high definition kamera. Ve skutečnosti ale drží v ruce kameru DVX-100A.[--]Ve filmu se objeví datum 24/25 říjen. Avšak když ve scéně kdy poprvé zastaví karavan a vystoupí ven, je slyšet kvákání žab. Ty je však v těchto končinách možné slyšet od března do května, určitě né v říjnu. ()

ABCD Marta

George A. Romero si chtěl po Land of the Dead napravit reputaci, a proto si zašel jednoho večera vylít hlavu do oblíbeného lokálu a ráno raníčko, jakmile vyspal opici, si utřídil myšlenky, usedl za stůl, napsal scénář a podle něj natočil Diary of the Dead, tedy zombie nářez, jenž se může bez debat ucházet o prvenství hororů 21. století! Film je přizpůsoben, stejně jako díl předešlý, dnešnímu divákovi, ovšem s tím rozdílem, že jej ocení i zarytí hororoví fajnšmekři. Hlavní myšlenkou díla, nepočítáme-li souboj o vlastní život, je poukázání na sílu dnešních médií, které jsou často plné lží, a chování nejen kameramanů, nýbrž celé společnosti, kdy namísto poskytnutí pomoci si celou akci nahrávají na kameru, mobil apod. Diary of the Dead má jako správný horor několik libových lekaček, nečekané zvraty, plížící se umrlci mají ukájeníhodné masky (možná nejlepší v celé sérii), perfektní práci s kamerou a střihem, násosku profesora a kvalitní herecké výkony, ačkoli některé postavy přeci jen mohli přitlačit více na emotivní pilu. Ukázka prvotřídního hororu 21. století. ()

Guzo

Očekávajíc neskutečnou hovadinu jsem se Diary of the Dead skoro bál pustit, ale nakonec jsem velmi příjemně překvapený. Točení vlastní kamerou už může být dnes pro někoho trochu moc ohrané, ale jednak je DotD z roku 2007 a hlavně to není takové to svezení na vlně, ale poctivě odvedená práce. Konec sice není nijak zázračný a bohužel k němu film celou dobu přímo směřuje, ale jinak je to bez zbytečných efektů a celkově se jedná určitě o jeden z těch lepších zombie hororů. ()

Kosmik 1

O něco lepší než mé zmílené Deníky zombie to rozhodně, ale přesto v tom nevidím nic poutavého. Postavy nebyly tak stupidní jako v předchozím filmu, ale práce s kamerou je stejně ulítlá. Tady mi prostě záběry mimo kameru nechybí, nezajímá mě co se děje mimo záběr, páč se ničeho co může přijít z nedohledna neobávám a nic mě nemůže překvapit. Dialogy postav bych hodnotil průměrně, neřeší tolik ptákovin jako v Denících zombie. Celkově průměr, který Vás příliš nevyděsí, ale ani nepřekvapí. Pro mě možná trochu zklamání. Kdybych předtím neviděl Deníky zombie, asi by to bylo pouze na dvě hvězdy. ()

Nemrtvý, kam se podíváš

Nemrtvý, kam se podíváš

08.10.2008

Chodící shnilotiny jsou pořád v kurzu. Máme pro vás tři projekty, které se zombíky jen hemží. Táta Romero chystá další mozkově-střevní hostinu, Woody Harrelson se musí probojovat skrz Zombieland a 28… (viac)