Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

pepa3rd

Zajímavá mytologie světa na konci svých dnů kdesi v dalekém vesmíru ve střetu s naší nedospělou civilizací v plenkách. To vše zabaleno ve velkolepých kulisách, které vyčnívají tak, že bohužel často zastiňují příběh. Není to ani tak tím, že by tu nebyl. Filmaři se zde snaží vybudovat pevné základy reálného hrdiny podobně, jako v Batman začíná. Nového hrdinu, který není tak jednoznačně dokonalý, ale naopak má své temné děsy, jeho minulost není jen pohádkou o radostném dětství na americkém středozápadě a který si teprve hledá své místo na tomto světě. Jenže tu chybí to hlavní. Vývoj postavy, prozření, nalezení sebe sama a především nadhled. Místo toho je tu velmi zmatené a zkratkovité vyprávění, kde přebíhají z jedné scény k druhé, nevysvětlují, nespojují. Nesouvislý děj v podobě retrospektiv mám velmi rád, ale tady příliš nefunguje. Filmaři bohužel v té první a zajímavější části filmu brali do rukou nůžky častěji, než bylo třeba a v té druhé naopak zbytečně přes hodinu sledujeme zmatené ničení digitálního velkoměsta, kde nejspíše bez povšimnutí (a bez emocí) umírají tisíce lidí. To, že se dívám na Supermana, jsem defakto pocítil opět až v posledních dvou minutách. Kdo viděl, ví proč. Jen proto k těm třem hvězdám přidám nějaké to procento navíc v očekávání lepších zítřků. Nadprůměrné, ale přesto zklamání. 65 %. ()

Johny M.

Z nejneočekávanějšího z letošních blockbusterů se vyklubala ta největší pecka. Kéž by to platilo i o nadcházejícím Batman vs. Superman... ()

Kadas97

Nebudem hodnotiť dej ani hlavnú postavu, lebo Supermana som bral ako menejcenného už od detstva. Hodnotím hudbu a efekty, ktoré tu sú na neskutočnej úrovni. Posledná hodina súbojov bola pastva pre oči človeka, ktorý sa vyíva v deštrukcii a výbuchoch. Shannon je parádny záporák, o čom ma presvedšil už pri Icemanovi. Tiež ma veľmi postešilo obsadenie Costnera a Crowa. Hudba Hansa Zimmera je kapitola sama o sebe, aj keď v mnohom sa mi podobala na hudbu z DaVinciho kódu. 7 z 10 ()

redwik

Perfektne premakané efekty. Tak by to asi znelo keby mám Man of Steel opísať jednou vetou. Alebo možno: Film, v ktorom Superman zničí celé mesto, preráža všetky steny a ničí všetky chodníky, no pritom má stále dokonalo upravený účes. Divné, nie? Nehajme to tak, sústreďme sa radšej na ten perfektný maximálny flegmatický výraz Henryho Cavilla, keď mu Zod hovorí, že zničí celú planétu atď. Kvôli tomu sa to naozaj oplatilo pozerať. Mne ale vadí, že Superman tu už raz bol, a potom tu bol aj Smallville. A teraz toto, čo zmení celý príbeh. Keby to bol prvý Superman, premýšľam medzi 4-5, takto ale som trochu sklamaný. ()

Rorka

První polovina filmu vypadala celkem zajímavě, ale pak se z toho definitivně stala superslátanina padajících mrakodrapů, oduševnělého mimozemského kulturisty a love story postrádající emoce. Nemluvě o padouchovi, kterému chybí charisma. Celkově dost plytké, nezastírám zklamání a vzpomínám na starého dobrého Supermana (1978) se superpadouchem G.Hackmanem. ()

Petyas

Kupodivu zajímavá alternativa klasických Supermanů. Sice to vykrádá úplně všechno a úplně odevšad (hlavně Matrix je tam cítit hodně a často), ale i tak se dá na to koukat, nenudit se a docela se i u toho bavit. 65% ()

Mukunda

Poměrně slušná akce. Jen mě při sledování snímku napadlo, jestli by jim na té zemi bez toho hrdiny nebylo lépe. Při těch bitvách muselo zemřít desetitisíce lidí. Jistě, mohlo to dopadnout ještě hůře a mohl být zničen svět, a hrdina to zachránil. Můžeme ho ale nazývat hrdinou? A ti jeho rodiče se také zachovali jako kukačky, pokus o záchranu jejich lidí málem vedl ke konci jiné civilizace. Tyhlety destrukční tendence jsou nicméně všude, asi se to stává kulturní normou. Přesto si myslím, že by bylo pěkné, kdyby ti hrdinové přestali soutěžit v tom, kdo při záchraně světa ho zničí víc. ()

emdvojka

O poznanie lepšie, ako Superman z roku 2006. Nieje to taký romantický a uvlečený film, ale na druhej strane sa režisér utrhol z reťaze a vizuálne orgie, ktoré vytvoril boli prehnané. Čo je najhoršie ľudské oko a mozog stále vníma tieto umelé vizualizácie aj keď sa snažia byť reálne. A to narúšalo môj dobrý dojem z hereckých výkonov aj z "obyčajného" príbehu o niekom kto sa snaží nájsť si na tejto planéte svoje miesto...a nezáleží na tom, že je super. ()

mutace

Jako + vnímám fakt, že nová Lois Lane, přesto, že to není žádná krasavice, oproti té původní je hotová miss Univers. ()

matous4

Sice jsem už lehce unavenej bortícím se New Yorkem s amerických lidem vylézajícím z aut a zoufale hledícím na oblohu, ale musím říct, že tenhle superman má koule. Konečně nám technika a práce s kamerou dovolila věřit, že je Superman opravdu super a že to není jen hezoun se slipama přes legíny :). ()

Allcinna

Zajímavé... nikdy jsem si ve filmu nevšimla citoslovcí, dokud jsem nepřetrpěla Supergaye v jeho novém upnutém kabátku. Všechna ta uch, och, ech a bůhvíco ještě mi celou dobu pěkně lezla na nervy. ()

michald99

Očekával jsem, že si Zack Snyder užije svou roli režiséra k tomu, aby celý film napěchoval přehnanými akcemi, kde se ve zpomaleném záběru bijou mimozemšťani, ale kupodivu se první polovina filmu ubírá celkem klidných stylem. Dobře zvládnuté a zajímavě udělané vysvětlení původu Kryptonu i Zoda, následná příběhový linie prolínána momenty z minulosti. Problém ovšem nastává za první polovinou filmu, kdy si Superman oblékne svůj dres, do hry dostává přeplácaná akce a Zack Snyder si konečně prosadil svou. Občas nesmyslné souboje kazí můj dojem z první poloviny filmu a následné zakončení mě bohužel úplně doráží, kdy při celé závěrečné scéně zničí celé město, zabije obrovské hromady lidí, které se neobtěžuje zachránit, protože se nejmenují Lois Lane a následná závěrečná scéna, kdy bojuje se Zodem je tak špatně udělaná, že bych jí nejradši vystřihl a celou předělal. Pokud celou dobu tvrdí, že přišel pomoci lidem, ale vůbec se nestará o to, že když prohodí Zoda deseti baráky najednou, tak to nepochybně zabije víc lidí, než kolik jich zabil Zod a jeho parta sám za celý film. ()

papaguy

A je tu další převyprávění klasického komixu se Supermanem - jen oděné do poněkud modernějšího a epičtějšího hávu. A nezbytného, mírně redesignovaného, legračního oblečku (ty červené trencle oblíklé na kalhoty by už dneska asi neprošly). Jinak standardní americká bejkárna, jak jsou diváci zvyklí. ()

FanKalEl

Ako po prvý krát v kine, tak aj po štvrtý krát doma takisto stráviteľné dielo. Pri toľkej epičnosti som niektoré dôležité niektoré detaily prehliadol čiže i po štyroch zhliadnutiach to bolo ako po prvý krát, len už pochopené. Zack Snyder je proste mimozemšťan a aj po vyše roku vydania tohoto filmu si obhajujem že je to jeden z najlepších filmov aké kedy vznikli za celý čas čo sa tu točia filmy. Po viacerých pozretiach som vlastne zistil že ten príbeh je z každého uhlu vycibrený a dokonalý. A čo sa týka scenáru takisto, niektoré epické hlášky sú proste k nezabudnutiu. A Hans Zimmer je proste ďalší čo nie je z tejto planéty. Kebyže tam jeho hudba nebola tak to by bol nejaký úplne iný film. Čo sa týka charakterov postáv a hereckých výkonov tak to je proste ďalšia bomba, napočítal som ich asi osem čo z filmu vynikajú včetne samotného muža z ocele, Henry Cavill to proste dal, jeho správanie a stvárnenie charakteru je proste bezchybné a nemám tomu čo vytknúť. Audiovizuálne orgie s epickým príbehom, božou akciou a so zopár silnými emóciami. EPIC ORIGIN štart lepší než Nolanov Batman Begins. (100%) ()

MrGregor

Mnoho efektu pro nic... Komiksově laděné filmy mi nevadí, pokud se to s tou komiksovostí a vyumělkovaností nepřežene. Od takovýchto efektů se jistě nechce, aby působily realisticky, ostatně to by popíralo jejich smysl, ale rozhodně nesmí působit lacině a odfláknutě. A efekty u Muže z oceli mi lehce odfláknuté přijdou (i když by se našly i horší případy), možná je to proto, že je jich ve filmu tolik, že si od nich nemůže odpočinout nejen divák, ale nejspíš ani jejich tvůrci. Děj samotný radši nehodnotím, nebyl nijak zvlášť originální nebo komplikovaný, ale protože se můžeme těšit na další film, možná i trilogii, dá se jednoduchý děj, který i nezasvěcené uvádí do světa Supermana, pochopit. Takže shrnutí: Další superhrdinský film, který splývá se záplavou svých pseudobombastických dvojčat... Noví "milovníci" komiksů si film jistě zamilují, staří spíše zatlačí slzu a nostalgicky zavzpomínají na časy, kdy se jim zmínění "milovníci" za zájem o superhrdiny vysmívali. ()

KafuR

Inu to je tak. Vlastní planetu vám zničí při porodu, místo kolébky vás vloží do skleněné skořápky a nakonec vás vystřelí do vesmíru s tím, že Země snad uživí jeden hladový krk navíc. No a pak nemá mít jeden problém o své identitě, když vaši pozemští rodiče vám jsou schopni říct jen to, že ta vaše kocábka jim jednou v noci vletěla do kukuřice. Skoro se i divím, že z něj vyrostl takový sympaťák, i když za to určitě může ta raná kryptonská výchova. Z globálního pohledu SteelMan potenciál určitě má, jenomže přes ty digitální omalovánky, které sice lahodí oku, je velice těžké vyždímat nějaké emoce pro postavy, jejichž smrt je pravděpodobná asi tak jako vidina sympatické herečky v hlavní roli. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera