Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

venison

Musím přiznat, že Superman nepatří k mým oblíbeným komiksům.. Opravdu někdo může považovat za hrdinu týpka, kterej chodí v teplý pláštěnce a trikotu, má pěkně úchylnou přezdívku a pokud si sundá brejle, tak ho nikdo nepozná? Celá tahle postavička mě rozesmívá až na půdu.. Raději mám "reálnější" multimilionáře viz. Batman nebo Iron man, kteří si vyrábí svoje hračky a potom cíleně páchají dobro :-D Nové zpracování můj názor bohužel nezměnilo.. První půlhodinovka je v podstatě prequel, kterej hodně připomíná mix Thora a Promethea.. Potom najednou megaskok a máme tady dospělého Clarka Kenta, kterej se poflakuje po světě a hledá sám sebe a mimo jiné najde Lois Lanovou a vesmírnej koráb.. A na závěr roztřískaj s padouchama doslova půlku planety.. Vizuální efekty - bomba, bezva, super, skvělý - ale na můj vkus je těch senzačních "nezapomenutelných" triků tolik, že nic nevyčnívá a vše se scvrkne do hodně nudné polívky.. Ano, na obrazovce se pořád něco hejbe a příběh se snažil o co největší originalitu oproti předchozím ztvárněním.. Slabota.. ()

elanius

(136/2013) Páni moji, bola to docela jazda. Zase sa raz ukázalo ako pomáha keď sa do filmu ide bez očakávaní, negatívnych či pozitívnych. Začiatok, krásne vykreslený Krypton, načrtnutie postáv, rozjazd prekvapil. Super je, že film až na pár momentov, hlavne teda ačných, stále má čo ponúknuť z dramatickej a emotívnej stránky. Celým filmom sa nese taký zvláštny "realistický" pocit, čo je docela divné pri vyslovene sci-fi kuse. Hlavnú zásluhu na tom ma perfektný, častokrát dokonalo civilný Cavill. Akčné scény samozrejme prepálené, ale nech. Hollywood v 100% koncentrácii. (9/10). ()

mikestiff

První třetina určitě za 5*, byl jsem nadšený. Druhá třetina krapet slabší, ale na 4* to stačí. Ale tím videoherním koncem ala Transformers to teda zabili :( ()

ywo666

Zo supermana som bol napichaný už keď som bol malé decko. Vo bol to jeden z mojích prvých a najobľúbenejších super hrdinov. Bohužial táto éra je preč. Film sa snaží. Snyder je rozhodne výborný režisér. Casting ale pokulháva. Z Cavilla nie som vôbec nadšený. Amy Adams je úplný fail. Costner zbytočný. Film z času na čas nudí. Prečo teda štyri hviezdy? Vizuál je super, akcia parádna a efekty dokonalé. Naviac sa mi páčili aj niektoré emócie. Moralizovanie mi nevadilo, lebo to je nedielnou súčasťou superhrdinských filmov. U mňa tak medzi 70-75%. Viac som zvedavý na Batman vs. Superman. Ale Afflect? ()

ivan bohatyr

Škoda, tohle mělo dobrý náběh, ale nakonec nic moc. Už začátek plynul celkem slabě, pak jsem v celém filmu absolutně postrádal napětí a dramatičnost - co si budem říkat, od začátku bylo jasné, jak to skončí a p. Snyder se proto rozhodnul, že to nebude natahovat - v tomto pojetí je prostě pro film 2 hodiny 20 minut moc dlouho. Pěstní souboje a rozbíjení města byly dost zajímavé (a to rozbíjení města jim teda opravdu šlo), ale na tomhle se nadá stavět film, tohle za chvilku omrzí, nikdo se přece nechce dívat 2 hodiny na to, jak Kličko někoho knockoutuje. Ženské publikum možná tyhle fakta přehlédne když je v záběru Henry Cavill v modrém pyžamku nebo úplně bez trika, ale já ženské publikum nejsem. A pak když člověk vidí tyto splácaniny Batman vs. Superman nebo Avengers vs. Spiderman in the Captain America's Ass (viz koment od gp_one), tak si v duchu říká: mám se na to vůbec těšit? ()

tomxxx

Film se skvělým začátkem, ale postupem času upadá a upadá až do naprosté kraviny. Některými prvky mi připomíná prvního Thora. Vlastně celkově to byl příběh Thora, převedený na postavu Superblba s přidanou demolicí města. Škoda... ()

Redi

Nečekal bych, že dám nějakému superhrdinskému komiksáku (a už vůbec ne nejtrapnějšímu hrdinovi v červených trenkách) dnešní doby (dělané jen na efekt) čtyři stáry, ale podařilo se a snad to není tím, že by se u mě začínála projevovat senilní demence. Tento Superman se opravdu podařil, měl hlavu a patu a u mě převyšuje i Nolanového Batmana, kterého narozdíl od Muže z oceli, ubíjí přehršel klišé (pokud má jedno kliše velikost kuličky o průměru jednoho centimetru), což bych mu i odpustil, ale když on se snažil být tak reálný a vážný... Určitě by to ale tady chtělo Nolanův tým přes kostými, mohli být o chlup lepší, ale jinak samozřejmě mnohonásobně nad úrovní teplákovek těch předchozích a aspoň měli rozum a nedali Supermanovi červené trencle se žlutým opaskem. A jelikož jsem tomuto filmu před projekcí moc pozornosti nevěnoval, tak jsem si až teď všiml (spíš připomněl, zřejmě jsem si toho byl ještě v době natáčení vědom, protože jsem na to chtěl zajít do kina, ale vzpomínka na Sucker Punch byla asi ještě moc čerstvá na to, abych si to zapamatoval) kdo to natočil a už je mi jasné, proč mě tento komiksák tak překvapil. A tak si říkám, jestli ve scéně, kdy prvně letí mezi skalami v Utahu, nebo kde to bylo, nechtěl Snyder vzdát hold starému Supermanovi nebo přímo Ch. Reeveovi, protože šlo děsně moc vidět zelené plátno, a to celé nahodilo až moc velký retro pocit a nostalgii, jako bych to už viděl jako maličký klouček. Velkou zásluhu na kvalitě filmu má jistojistě i velmi slušný cast, který si poradí s vážnějšími scénami, a protože to není nějak extra "sluníčkové" podání, tak je zdatné herectvo nepostradatelné. ()

Bobik9

Ten film se snaží být tak moc cool a tak moc velkolepý až to ztrácí svůj půvab. Zack Snader sice drží svůj standart, ale nic převratného se znovu nekonalo. DC Comics zatím těžce prohrávají s Marvelem a vzhledem k tomu, že Temný rytíř skončil a má být nahrazen tímto, tak nevím nevím, jak to půjde dál. Jinak hudba Hanse Zimmera - výtečná! Henra Cavill je můj oblíbenec a čekal jsem na tuhle jeho velkou roli a nebyl špatnej. Amy Adams byla na Lois Lane moc málo sexy, Michael Shannon nebyl tak charismatickej šmejd, jakým měl být. Kevin Costner se sotva mihl před kamerou, stejně tak Laurence Fishburne a Russel Crowe. Hodne výbuchů, padajících letadel, raket, aut, družic, Superman pořád někam lítá a skáče, ale jinak příběh strádal. ()

_DAVE_

Superman, se Supermanem je to těžké. Bez pochyb se jedná o nejméně sympatického a naopak nejvíce asexuálního superhrdinu. Filmy z minulosti (i seriál) považuji více či méně - za katastrofu. Novinka se s snaží z daného námětu brát opravdu jen to nejlepší a docela se jí to i daří. Ono konkurovat "démonům" z Marvelu není vůbec jednoduché. Loise už není taková ta naivní "pitka" jako v seriálu, ale spíše emancipovaný "žralok". Film zcela vypustil ze svého názvu slovo "Superman", v samotných dialozích je vyřčeno snad jednou. Dvojí život Clarka je také prozatím zcela vypuštěn, takže není nutné trpět u těch scén, kdy vleze s kostěnýma brýlema do Daily planet a nikdo ho nepozná. Nicméně tady většina pozitiv a sociálních jistot končí. 3D využito špatně, scén na jeho využití tam bylo fest. ()

Phietros

Ach ta technika a všechny moderna! Tohle už není Superman s kouzlem jako kdysi... Začátek jak z nějakého Star treku, pak se to vše zmateně mísí až do poloviny, kdy to zas pěkně vše zapadá. Pro mě po určité stránce zklamáním, mohlo to být o dost lepší a více dotažené, aby se s toho stal nejlepší Superman všech dob! Na druhou stranu souboje, spousta povedených scén, atmosféra a skvělá hudba drží laťku nad průměrem a hlavně nad předchůdcem z roku 2006, který doslova zas akci postrádal a byl více skromnější(retro). Hodnotím o kousek výše. 70% ()

Micro41CZ

Tenhle film se nachází někde mezi póly dvou sraček: prvních dvacet minut je taková ta úvodní sračka, která nikoho nezajímá, každej ji zná a rozhodně by tam nemusela bejt, a poslední hodina je taková ta hnědá a smradlavá nekončící břečkovitá akční sračka, která nudí každou minutou a nastavuje se pořád a pořád dokola, aby mohla srát diváky víc a víc. Nehoráznost, co se poslední desítky minut s jinak celkem slušnym filmem stalo, takhle teda fakt ne, honit animátorský péra si děte do počítačových her. (Nechápu, po tom, co mam Strážce v TOP10, přijde od Zacka něco jako tohle...) ()

Pajkenzi

Nádherný příběh mladého chlapce, který pochází z jiné planety krypton a byl poslán na planetu zemi aby splnil svoje poslání a chránil svůj lid. Jenže nečeká že na planetě zemi ho čeká plno zkoušek a boj z vlastní identitou. Příběh byl velmi krásně dramatický a i romantický. Efekty skvěle propracované a hudba která se hodila do scén. Muž z oceli se povedl ve všech ohledech, protože tak dlouhý film přinesl velkolepou akci na obrazovce. Herecký výběr se povedl dokonale. ()

drake31

It's a Bird ... It's a Plane ... It's Superman. Oh Damn! Man of Steel podobne ako mnoho tohtoročné blockbustery dopláca na očakávania. Tento problém sa vyskytuje u mňa vo valnej väčšine prípadov noviniek, ale vtip je v tom že samotný Superman nepatrí vôbec k mojim obľúbeným superhrdinom, takže očakávania boli tentokrát na uzde. Na uzde však nebol môj milovaný Zac Snyder. Ten naservíroval poriadnu porciu akcie, demolácie, špeciálnych efektov a všetko 2 krát väčšie než posledné diely Bayových Transformerov, aspoň že sa to snažilo vytvárať nejakú schopnú mytológiu okolo takzvaného muža z ocele. Z predošlých riadkov vyplýva že som na to išiel ako fanúšik Snydera, a že by som trochu ubral tej grandióznej deštrukcie Metropolisu. Tu však nezastavujeme. Zimmer čo by hudobný génius trochu nevýrazný, hudba sa strácala, a z celého soundtracku je asi len jedna dobrá skladba. Postavy a ich stvárnitelia nezaujímavý až na tatíka Crowa a záporáka Shannona. Celá táto negatívna atmosféra ktorú púšťam do sveta po pozretí filmu, môže byť spôsobené tým že som išiel na 3D verziu, kde najlepší 3D efekt bol keď Legolas mieril lukom na Thorina ... to bol vlastne trailer na pokračovanie Hobbita, takže nič. Ako som už spomenul Superman nepatrí k mojím najoblúbenejším komixovým charakterom, ale v kútiku duše som dúfal že partia okolo Snydera, ma prinúti si s ním vytvoriť nejaké puto. Za ten najmenší náznak toho puta by som vďačný. To sa nedostavilo, a celý film aj napriek skoro neutíchajúcej akcii a vizuálnemu obžerstvu, neobsahoval to čo by mi zaručilo užiť si najnovšie Supermanovo dobrodružstvo naplno. 3* ()

alientatu

Po vizuální stránce to bylo super ale vzhledem k poněkud přemrštěné stopáži, mně ty neustálé výbuchy a zachraňování vinných a nevinných obětí začínalo v polovině nudit. Takže za mě 3,5 hvězdy. ()

yeniczek

Je to tak moc velký a ohlušující, až si občas člověk musí říct, že tenhle výbuch tam byl už trochu navíc... Aby vám jich Snyder pár sekund na to dopřál dalších dvacet. 4* a byl jen mírně nadšen a asi bych si zarejpal do trochu "všudybylské" Lois, zase dvou konců, zbytečných postav, o které jsme se měli dokonce prý bát... ale Superman konečně neni ta überpřiteplená postava, která je úsměvná a člověku je v podstatě jedno, páč jí nic neublíží. Tady ne. Drsnej Cavill se jen zatváří a vy víte, s kým máte tu čest. Záporáci v čele s Shannonem - dokonalost. Oba otcové v podání hvězd (hlavně díky za roli pro Costnera) - paráda. Působivý origin (konečně). Hans Zimmer (kombinace s Dolby Atmos je smrtící). Překvapivě dlouhý úvod mimo Zemi! a další... 8+/10 ()

majkl44

Ten film byl bezvadný!!! Bylo mi jasné, že když hraje Jor-Ela Russell Crowe, dají mu větší prostor a není čeho litovat. Dokonce mě i pobavil. Způsob zobrazení Clarkova dětství se povedl. Role Kevina Costnera alias farmáře Kenta jakbysmet. Ty bitky mezi Kryptoňyny byly prostě skvělé. Scény se přiblížili animovaných bitkám (např. Superman/Batman: Apokalypsa). Humorných scén a hlášek bylo požehnaně a pasovaly. Opravdu jsem se bavil, když vojáci stříleli stále dokola do nezranitelných mimozemšťanů, jako by jim nedocházelo, že kulka opravdu nezabírá :-D Vážné scény, které provázely film od začátku až do konce byly opravdu dost emotivní. Během sledování jsem v sobě i kolem sebe cítil napětí, jak některé scény dopadnou. Nakonec jsme někdy překvapením čuměli jak zařezaní. Obsazení bylo opravdu super. Nevím, koho vyzdvihnout víc Kladné nebo záporné postavy, Kryptoňany nebo pozemšťany? To opravdu nemůžu. Všichni bezvadně pasovali :-) A tvůrci? Jejich um už je snad všem znám a spojení jejich práce v tomto filmu je opět super. Pár rad na závěr. Nevyhrožujte Supermanově mámě a nesnažte se zjistit odkud má pláštěnku ;-) ()

hroubek

Právě teď si uvědomuji, že jsem velmi často plýtval slovy, jako epický, kulervoucí, megalomanský atd. Superman je jeden z nejstarších komiksových hrdinů a možná právě tohle činí zásadní problém v jeho uchopení, na kterém si vylámali zuby zkušení režiséři. Jde o to, že Superman jako komiksová postava je idealista, skaut, prostě postava, která představuje všechny kladné vlastnosti. Jeho civilní pojetí(krytí) v podání Clarka je vykresleno, jako nevýrazný, obyčejný člověk. Takhle to fungovalo, když vznikal první Superman. A s tímto podobným přístupem operoval Singer v Supermanově návratu. S úctou a respektem .Doba si, ale žádá něco jiného. Něco velmi odlišného, skoro by se dalo říci, že si žádá lidštější pojetí, což se v příběhu o mimozemšťanovi co spadl na Zem zdá být trochu, jako chůze po tenkém ledě. A právě takovýhle přístup je to nejlepší co mohlo Supermana potkat. Díky tomu to pro Vás nebude jen nezranitelný člověk/mimozemšťan, ale postava plná emocí, strachu a síly, která se bojí, že může selhat. Ale, všechno hezky popořádku. Ochranná ruka Christopera Nolana je znát, což je dobře, jelikož Zack Snyder má v hlavě spoustu nápadů, které kdyby realizoval, tak bychom to nemuseli rozchodit. Nolan umí pracovat s postavami a s příběhem o dost lépe, než Snyder, takže nebylo naškodu, aby mu připomněl co chce svým filmem říci. Protože, tohle není příběh o Supermanovi/Muži z oceli. Tohle je příběh o Kalovi/Clarkovi. O volbě, o rozhodnutí, vybrat si správnou cestu, zvolit kým se chce stát, a co ho ta rozhodnutí budou stát. A tady se musí uznat, že se to Snyderovi podařilo prodat na výbornou. Zvládá prodat jak civilní linii, tak i tu akční. A zároveň si ani jedna nepřekáží a společně vytvářejí krásně fungující stroj. Snyder si rád hraje s vyprávění příběhu, někdy je to danou předlohou(Watchmen) a někdy zas fantasií(Sucker Punch). A nejsem si úplně jist, že tento styl vyprávění všem divákům sedne. Návaznost scén, na některé flashbacky, může ze začátku působit velmi nahodile, ale s rostoucí délkou stopáže se to jen zlepšuje. Někomu zas nemusí sednout jakým způsobem jsou vykreslovány, některé z postav. Což je docela z podivné, jelikož film má přes dvě a půl hodiny, a i tak působí krátce. A i kdyby se čirou náhodou stalo, že Vás nic z toho nebralo, tak alespoň musíte ocenit nasazení s jakým se do toho Snyder pouští. Jde do všeho po hlavě a s jistým sebevědomím, že buď bere všechno, nebo nic. A tohle se mi na něm moc líbí. A když, řekne, že předvede Muže z oceli, tak jak jsme ho nikdy neviděli, tak to dodrží do posledního slova. Komiksové filmy v dnešní době nestojí jen na kvalitních tricích, ale i charismatických hercích. Henry Cavill do role Kala pasuje neuvěřitelně přesně. Ono se to nemusí na začátku vůbec zdá, ale je to tak. A navíc krásně zvládá zahrát všechno co příběh potřebuje a to jak obyčejného kluka, nebo největší naději lidstva. Jak už jsem v některých komentářích psal záporák je hodně důležitý. Čím lepší záporák, tím lepší je jejich osobní souboj. Michael Shannon není obyčejný záporák, je to myslící postava, která všechny svoje činy opodstatňuje logickými argumenty a z jistého úhlu pohledu ho jde pochopit. Amy Adams jako Lois je jiná, než jsme zvyklí, ale bohužel v příběhu nemá moc využití, spíše působí jako motivace. Hodně moc se mi líbilo ztvárnění Supermanových otců a to jak pravého, tak i pozemského. Russell Crowe je boží a naprosto si Vás získá. To samé platí i o Kevinu Costnerovi jemuž stačí pár promluv se synem a víte, že ty momenty jsou natolik stěžejní a krásné, a přesto nejsou plné klišé. Diane Lane nemá charisma otců, ale matka v jejím podání je opravdu moc dobře zahraná, což dokazuje scéna v kumbálu. I vedlejší postavy nehrajou vůbec špatně Laurence Fishburne nebo Michael Kelly. Co se týče scén, tak spoustu z nich byla v trailerech jen mírně naznačená. Celý prolog na Kryptonu je velmi příjemné otevření příběhu a divák se nestačí divit co všechno se během pár minut stane .Pak tu máme flashbacky, které dokonale formulují to co se z Clarka stane. Hodně moc se povedly scény s rodiči, které jsou hodně civilní a plné něhy pokud to, tak jde říci .A nakonec jsou tu akční scény, které vyráží dech a ne jednou, ale hned několikrát. Souboje jsou dlouhé a plné akce .Pěsti lítají na všechny strany, likviduje se všechno v okolí,padají helikoptéry a mlátí se vagóny. Jo a to je ta menší scéna.Opravdové finále je EPICKÉ a VELKOLEPÉ. Dva nezničitelní se mlátí a celé město se hroutí pod jejich osudovým souboje, na jehož konci může stát jenom jeden. Mrakodrapy padají, sklo se tříští na milióny střepů, železobetonové konstrukce se lámou jako párátka, mramorové sloupy se povalují po zemi. Přesto z každého úderu je cítit, že ani jeden neustoupí, protože nemůže ani kdyby chtěl. Muž z oceli není dokonalý film, a ani není nejlepší film co jsem tenhle rok viděl a dokonce ani není nejlepší film co Zack Snyder natočil. Ale je to film, který svojí houževnatostí, dokáže překonat všechny svoje chyby a ukázat světu, že nejslavnější hrdina s velkým S(znakem naděje) na hrudi má stále co říci, a že Marvel to nebude mí vůbec lehké. () (menej) (viac)

Sany33

Mne sa táto filmová adaptácia na supermana veľmi páčila, jednak je tam veľmi dobrý príbeh, ktorý je okorenený neustálou akciou a rozprávaní od samotného začiatku teda vlastne zániku planéty Krypton. Herecké obsadenie mi absolútne vyhovuje a Kevin a Russel sú páni herci aj vo svojich rokoch. Nedokázal som sa od toho odtrhnúť, pretože akcia bola dávkovaná v perfektných intervaloch a za mňa 96% ani o cent menej :) ()

venalce

Rozhodně jde o působivý film. Superman je klaďas k pohledání a jeho životní příběh je pěkně vystavěn, Lois je správná všetečka, palec nahoru jde i za Jor-Ela. Jen motivace záporáků je tak trošku divná. Akce je vskutku velkolepá a finální souboj se tak nese v duchu "roztřískáme na co přijdeme". Ale na konci budete mít chuť na přídavek, tady se všechno teprve rozjíždí, seznamujeme se s postavami, ale jako by to hlavní mělo přijít až v budoucnu. Jaké štěstí, že už je naplánované pokračování. ()

Krysa SPK

I když mým Supermanem navždy zůstane Christopher Reeve, zvláště když v pozadí hraje geniální a světoznámý motiv Johna Williamse, tak se podle mě Man of Steel vydal správnou cestou. Úplně se odstřihl od původní mytologie a vytvořil úplně jiného Supermana. Henry Cavill je tím pravým mužem z oceli pro nové tisíciletí, oba jeho taťkové Russell Crowe a Kevin Costner jsou ve svých rolích geniální, Hans Zimmer mi potvrdil, že nemůže být z téhle planety a hlavní záporák a jeho ženská pravá ruka jsou důstojnými Supermanovými protivníky. Už se těším na dvojku. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera