Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

Rocky62

Módní blockbuster neustále měnící ráz epického příběhu o hlavním hrdinovi na čistě destruktivní velkofilm, jenž má snahu ohromit diváka svou smrští výbuchů a demolicí. Z technického hlediska precizně odvedená práce, nicméně dějová linie kolísá díky chronologicky neseřazeným sekvencím a dosti velké předvídatelnosti. Bezesporu zaujme sám Superman otálející, zda bojovat za Zemi, či za Krypton, ovšem psychika ostatních postav už tak propracovaná není (Generál Zod, Faora). Jejich projevy mají až příliš okatý charakter komiksových záporáků, což nepatrně kompenzuje účast poněkud zvučnějších jmen (Costner, Crowe). Očividné inspirace staršími kasovními trháky( Den nezávislosti, Matrix) lze bez problému akceptovat. Potěší vcelku štědrý počet dynamicky zvládnutých scén( explozivní finále, zánik Kryptonu). Nemám možnost porovnat se staršími verzemi, ovšem tento projekt z rukou odborníka přes vizuální estetiku dopadl více než dobře. Jestli má však šanci získat titul "Film roku 2013" tím si nejsem jist. ()

Bachy odpad!

Ale někde už to dno být přeci musí! Horší než Sucker Punch? Bez debaty. Ale že je Man of Steel jedna z nejhorších věcí, co jsem kdy viděl, to už chce trochu umu. U některých scén jsem si říkal, že nikdo nemůže být tak hloupej, u některých jsem zoufalostí explodoval smíchy a u některých jsem nostalgicky vzpomínal na filmy, kterým jsem dal 1 hvězdu. Dvakrát se mi rozskočil mozek a jednou spálily brambory. Kdybych se u Snyderova majstrštyku mohl alespoň prospat, ale někdo mi rval bodáky do očí a kroutil s nima. Tenhle film je mi neskutečně odpornej. Rochní se to ve všech klišé, postavy místo dialogů blejí hlínu a ze všech tvůrců úplně svítí hrdost z toho, jaký epos nám přinesli. Kdybych dneska celej večer škrabal okna u auta, připadal bych si nejen lépe, ale i epičtěji. Snyder je génius. ()

eLeR

143 minút mi včera utieklo ako voda, to asi znamená, že som sa nenudila a film ma bavil. Naozaj moderné a veľkolepé spracovanie, slušný príbeh a výborný výber hercov (konečne mužný fešák Superman, obyčajná baba Lois ... Crowe, Lane, Costner a Shannon tiež parádní). Ale čo bolo úplne, že wau, bola muzika ... on totiž Zimmer je naozaj génius. ()

Larrysbride

Architektura snímku v žádném případě nepopře inspiraci začátky svého kolegy v Batman Begins, což se ovšem díky producentovi Nolanovi a scénáristovi Goyerovi možná i dalo očekávat. Přestože jsem však od něj raději nic neočekávala, a ani trailer mne nijak nenadchnul, celkově Man of Steel na první pohled mile překvapil. I easter eggs potěší, avšak snímek celkově představuje jeden z těch, které sice působí výborně, jakmile vyjdete z kina, avšak čím více o něm přemýšlíte, čím více času uplyne, tím více záporů nacházíte... ()

Chrustyn

Tak už i legendární "Superman" se dočkal novodobé podoby a je to jen dobře, stejně jako výběr režiséra. "Superman" je jedním z nejznámějších a nejmilovanějších komiksových postav a už dlouho si zasluhoval něco lepšího než nemastný, neslaný (a řádně předražený) pokus o vzkříšení, který před lety přinesl autor X-Menů, Brian Singer. Zack Snyder, který si za pár let své režijní působnosti, udělal velice dobré jméno schopného tvůrce, pro svého "Supermana" vytvořil zcela nový vesmír a nesnaží se pouze parazitovat na starších verzích (ať už s Reevem nebo bez něj) a snažit se diváka zahltit odkazy a hrát s ním hru, kdo jich najde více. Vytváří zcela nový příběh s novými charaktery postav i stylem vyprávění. Podobně jako ve "Watchmenech" i zde si při vyprávění dopomáhá celou řadou flashbacků a pro mě to bylo daleko zajímavější než vyprávět Supermanův zrod od pomalých začátků do superrychlého finále. K celkové spokojenosti (která bohužel není super, ale rozhodně je velice dobrá) filmu dopomáhají i velice dobré herecké výkony, (Costner minimální ale dokonalý, Cavill neuhlazený ale pravý "Superman", Crowe také potěšil a Shannon se umí krásně mračit) po dlouhé době vynikající hudba (děkuji Hansi, opět jsi nezklamal a popravdě docela překvapil) a samozřejmě megalomanské finále, kde nechybí likvidace města vedle které by se mohli stydět i "Avengers" s "Transformery" dohromady a k vizuální kráse dopomáhá i pocit ruční kamery, jejíž roztřesenost umocňuje už tak úžasné vizuální hody. "Muž z oceli" mě nezklamal, ani neuchvátil, ale rozhodně velice dobře pobavil. Navíc si u mě Snyder vylepšil reputaci, kterou si pokazil posledními dvěma filmy. ()

MiiRA

Řekl bych nejlépe natočený "Superman". Scénář na jedničku a herecky taky výborně obsazené, ale až to přehnané ničení budov u soubojů na efekt a pár dalších hodně nedomyšlených scén, co mi na tom trochu vadilo. 4-5* Zatím tu druhou půlku uberu na vynikající 4* ()

klerik

Konečne poriadne rozfofrované, aby mi scenár nemusel vadiť. Ale to opakovanie - priletel som, vychovali ma na farme, musím sa naučiť žiť so svojimi schopnosťami ma solídne nudilo (rovnako v AMAZING SPIDER-MANOVI), aj keď bolo podané ako tak minimialisticky cez flashbacky. Cavill na mňa pôsobil sympaticky len tú chvíľu, keď sa na Alijaške hral na Wolverina... Ale je tu Snyder, Crowe a úžasná vizuálna stránka... ()

SeBig

Nudné, zbytečně natahovane, akce nezazivna, hudba otravna, Crow a jeho scény smešné. Film u kterého jen počítáte cas kdy to skončí. Hvězda za zaporaka, kterej mi byl sympatictejsi než Superman. ()

Marze

Muže z oceli režíroval naprosto bezduše Zack Snyder - omezil čistě na atrakci. Ohlušující, ohlupující, bez konce. Současnost zvěstují mobily a tablety, zato Supermanovy rudě se blýskající oči patří spíše do stařičkého hororu. Po hodině konečně navlékne svůj modernizovaný úbor a vzlétne. Vzdušné záběry patří k nejlepším i proto, že Henry Cavill v nich nestihne předstírat herectví.Po pravdě, jeho zocelený rek připomíná libového frajírka z reklamy na pánský deodorant. Na rozdíl od Iron Mana - a to je hlavní potíž Muže z oceli - totiž vyzařuje smrtící vážnost, ušlechtilost, nulový nadhled a ještě se velebně vznáší nad vodami jako Ježíš.Poslední třetina už představuje ryze válečný "tenisový" film, kdy postavy hromadně zírají tu vlevo, tu vpravo, odkud se zase co řítí. Katastrofické bourání zvyšuje svou intenzitu až k fyzické nevolnosti, násobené umanutou naivitou frází typu "Naše národy mohou žít spolu". Je to slušně odvedený film, jenž sbírá body za okamžiky, v nichž smích mrazí – třeba když Jacksonův hrdina líčí generálovi dopodrobna, jak týral jeho syna. Jenže režisérovo lavírování mimo kategorie dobra a zla, kde není komu fandit, už nemá vývoj. Tarantino si prostě vykolíkoval jeviště, na němž pořádá soukromou besídku. A když člověk ukojí zvědavost, znovu si pustí spíš už jen muziku, jež si vystačí bez hlášek i obrazů. ()

mcb

Redefinice moderního akčního blockbusteru. Muž z oceli rozhodně není jen tupou přehlídkou digitální destrukce. Je to svěží závan na poli komiksových adaptací a také velmi ojediněle odvyprávěný počin v rámci hollywoodských blockbusterů. Zároveň si po infantilně hravých Avengers a temném Batmanovi jde svou vlastní cestou - Nolanovo jméno jako by se nakonec stalo jen pouhým marketingovým tahákem v trailerech či na plakátech. Superman v podání Henryho Cavilla se odpoutává od naivní idealistické vize Christophera Reevea (a jeho nápodoby Brandona Routha) a přináší skutečného, dilematy zmítaného hrdinu, který se musí naučit skrývat svou sílu a vypořádat se svými božskými schopnostmi. Bezmála křestanské podobenství o spasiteli lidstva nevypráví Snyder jako klasický vysokorozpočtový blockbuster, kde je takřka vše podřízeno atrakcím, nýbrž mnohem propracovanější formou, která zatím dle mě nemá v rámci na míru ušitých moderních velkofilmů obdoby. Za nejopojnější osobně považuji sofistikované Snyderovo skloubení režijních postupů nezávislého filmu (přeostřování, zoomování, vyprávění v náznacích, nemotivování do další scény, flashbacky, snové sekvence, používání detailů apod.) v první půli a opulentní trikové stránky a akční kinetiky, kterou šperkuje část druhou. Výsledkem je naprosto dechberoucí podívaná, která není nelogická ani nedotažená, jak jí mnozí kvůli jejímu netradičnímu uspořádání vytýkají, ani tupě megalomanská a přepálená, jak je označována kvůli velikáškému destruktivnímu finále. To je naopak velmi sebevědomým a smysluplným klimaxem a zároveň zřejmě nejrozmáchlejší akční scénou v dějinách kinematografie. Jestli brblající diváci nechtějí takového Supermana, jakého jim nabídl Zack Snyder, tak se obávám, že lepšího už nikdy nedostanou. Ono to už vlastně ani nejde. ()

Yardak

Pořádný restart Supermana! Začátek je jak z nadupaného Sci-Fi, prostředek je velmi dobře vyvážený a o megalomanském konci už ani nemluvím. Velmi slušný scénář a výborný herecký casting již dodělal zbytek. Zack Snyder mě konečně na celé čáře přesvědčil, že opravdu umí. Další dospělá komixovka. PS: Nejemotivnější scéna - smrt Supermanova adoptivního otce. ()

heyda

Někdy méně je více a tady to platí STONÁSOBNĚ !!! Ze začátku ještě solidní film přerostl v krávovinu nejvyššího stupně. Zacku, Zacku, mám tě celkem rád, ale příště si zchlaď pořádně hlavu, prosím. 2 hvězdy dávám za Russella Crowe, který svým charisma pozvedne kdejaký film. ()

Nettrass

Abych trochu osvětlil situaci: Z filmu zajisté pochopíte, že Kryptoňané dokáží napáchat mnohem větší bordel, než byl za 11. září a samozřejmě JSOU odnoží Al-Kaidy. A co se týká příbuzenských vztahů, lehce v bulváru zjistíte, že Ocelový muž, je vnukem Margarety Thatcherové, co by Železné lady. ()

evulienka3

Filmy so Supermanom boli od dectva mojimi obľúbenými. V úvode ma tento film zaujal najmä z dôvodu, že sa snažil príbeh Supermana podať z iného uhla pohľadu a dať mu väčšiu hĺbku, ale všetko bohužiaľ zostalo len pri snahe. Dobrý základ však nebol dotiahnutý. Milovníkov super hrdinov zrejme nelákajú na tieto filmy do kina psychologické analýzy, ale ak sa filmári už rozhodli načrtnúť aj túto rovinu tak aspoň jednu z nich mohli dotiahnuť do konca. Napriek tomu tento film v tomto žánre určite patrí k tým lepším. ()

Stanislaus

Konečně! Konečně je zde první pojetí Supermana, ve kterém nemá hlavní hrdina trapně natažené červené slipy přes svůj oblek a nenosí na čele cosi, co připomíná prasečí ocásek. Celkově je tento film hodně odlišný od předešlých adaptací komiksu, což se mi ve výsledku velmi líbilo. Henry Cavill je sympatický představitel Muže z oceli, Amy Adams půvabná a cílevědomá novinářka a Michael Shannon správně slizké ztělesnění hlavního antagonisty, čímž chci říct, že mě herecké obsazení potěšilo. Z hlediska technické stránky nemám co vytknout, i když možná na konci upustili trochu uzdu, co se týká ničení, ale to byl samozřejmě záměr pro kino-diváky. Zkrátka filmové pojetí Supermuže, které rozhodně nedělá ostudu svým předchůdcům, ba dokonce je vůči nim na výši. ()

Darneth

Prozatím depresivně za tři. Z tohoto extrovního dělobuchu jsem nakvašeně zklamaná a rozpačitě zatuhlý úsměv na rtech nemohu stále rozmasírovat. Velkolepost akce u mě způsobila nadměrné pocení a obtisky vypoulených bulev až na brýlích, poněvadž co servíruje Snyder, mi na stůl ještě nikdo nehodil. Jenže poté už dostáváte po hlavě přímo teleskopem a kopanec do zadku. Letem černou dírou se neustále utěšujete, ale když hopíkovsky prosvištíte zpátky na Zem, ke zlomení vazu nemáte daleko. Čeho je moc, toho je příliš, tudíž přes nepřetržitou gradaci nepocítíte finiš. Scény plynule nenavazují, nikde dlouho nesetrváte, charaktery postrádají hloubku, jen bezduše ucedí trailerová moudra a ničí se dál. Proto se nelze snad naplno vžít do žádné postavy, ni kouzla momentu. Jen rubačky a fešný soundtrack Zimmera mě neuchlácholí, ne u DC borce v holínkách a s červenou pláštěnkou. Avšak stále věřím ve druhé, lepší zhlédnutí. P.S. Doporučuji Psemovu vystihující recenzi. ()

Flego

Významným plusom tohto snímku je casting, ten je vydarený na všetkých frontoch a preto dávam o hviezdičku naviac. Hlavne ma potešili scény s Costnerom, boli veľmi sympatické. Samotný film je zmesou dávno videného so zabudnuteľnými maličkosťami. Snaha o široký záber a zbytočnú epickosť sa stáva najvačšou slabinou. ()

MontyBrogan

Nechápem ako sa môže natočiť v roku 2013 takýto film. Pingpong s vlastnými telami medzi mrakodrapmi musel narobiť také škody, že by ho za hrdinu Amerika nikdy nechcela. Ale v tomto filme postačil na presvedčenie ľudu aj armády asi len úsmev ako z reklamy na zubnú pastu. A vláda je už len detail, že? Nič nové, žiadna originalita a ešte aj bežné žánrové postupy podpriemerné. A podielali sa na tom Snyder a aj Nolan?! S ako nádej, škoda slov. Dúfam, že ma budete za toto hodnotenie patrične nenávidieť. P.S.: Kevin Costner mi pripadal ako keby sabotoval celý megalomanský projekt tým, že stvárnil sympatickú postavu... ()

BMW12

Tenhle film se mi velice těžko hodnotí. Já jsem se totiž 10 let díval na Smallville (můj nejoblíbenější seriál), který je právě o Supermanovi, takže i když Henry Cavill zahrál Supermana velice dobře, pro mě je nej superman Tom Welling. Ale hlavně jde o to, jak zde byl vyobrazen Krypton, jaké lodě měli Kryptoňané se Zodem atd atd a tohle právě jsem už všechno viděl ve Smallville a teď najednou je to v tomto filmu zobrazeno úplně jinak. Takže s tímhle jsem měl tak trošku problém, ale jinak to bylo myslím docela dobře natočeno, hlavně musím ocenit Russella Crowe a Kevina Costnera v rolí otců Kal-Ela, to byl geniální tah. Naopak Diane Lane v roli matky se mi nelíbila. A všichni tady píšou, že první polovina filmu byla lepší než ta druhá, já mám opačný názor. Ta první polovina mi až tolik nesedla (kvůli Smallville), ale druhá polovina filmu už byla velmi dobrá, hodně se mi líbila ta bitka Clarka se Zodem. Stopáž filmu mi vůbec nevadila, nenudil jsem se. Ale co bych ještě rád dodal, že to bylo na můj vkus až moc Sci-Fi, chvílema mi to připomínalo Transformers, tam byli takové epické bitky, rozhodně jsem nečekal, že Zod přiletí s takovou supermoderní lodí, ale to už jak jsem psal výše, nesedlo mi to, jak scénáristi zobrazili planetu Krypton, kde byli nějací dinosauři atd. Dávám 3,5* ()

hrona

Přiznám se, že zase tak peckoidní mi to nepřišlo. Příliš mnoho výbuchů, příliš mnoho spadlých domů, příliš mnoho střepů, příliš mnoho dunivé, leč dobré hudby, příliš mnoho vážných obličejů, příliš mnoho sci-fi objektů, příliš mnoho flashbacků, příliš mnoho amerických průpovídek, zkrátka všeho příliš mnoho. Jednoznačně souhlasím s názorem největší blockbuster za posledního půl roku. Ale celý tenhle megaprojekt postrádá temnost, kterou slibovalo jméno Nolana a celkovou dějovou šťávu do které by se člověk na těch 143 minut vyloženě vnořil naplno, což většina soudobých komiksových filmů má. Takhle za posledních 40 minut filmu jsem měl pocit, že sleduji film o Světové invazi, než o superhrdinovi s eSkem na prsou. Henry Cavill je jako každý jiný představitel Supermana, Michael Shannon se svým charismatem rozhodně záporák, jak se patří. Crowe, který většinu filmu spíš hraje jakéhosi průvodce, je sympaťák a Costner je zkrátka správný tatík, ostatní jsou spíše hráči pro film potřebnými. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera