Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

HarqAlAda

Nejako mi tu chýba pre suprmena typická rozpoltenosť medzi jeho kryptonským ja a ľudským alter-egom. Snaha o náhradu v podobe hľadania vlastných koreňov by bola možno prešla nebyť Cavillovej neschopnosti predviesť viac výrazov ako pozná Seagal. Nič proti psiemu pohľadu modrých očí lesknúcich sa spod zvrašteného čelíčka, no mne to naozaj nestačilo. Film zachránili vedľajšie role oboch otcov, pozemskej mamy, hlavných záporákov a kolonela. Pohadzovanie niekoľkotonovými CGI rekvizitami nebolo po čase tak cool. Zato nástroj kryptonskej skazy mi to všetko vynahradil. Plus za kryptonské ergonomické technológie a mytológiu. Celkovo to bol dobre pozerateľný film ktorý nesie aj posolstvo. Jeden z mojich obľúbených supermanov. ()

Zl0

Keby ten záver rovnako otrepaný ako v remaku Total Recall s ozvenou Independence Day nehyzdil záver filmu, mohlo byť aj za 5. Na druhú stranu sám netuším ako by som to inak ukončil ja na ich mieste. Veľmi sa mi páčili akčné scény, bitky v meste boli priam dokonalé. Superman bol konečne poriadny týpek, nie nejaký trtko z hornej police. Lois sa mi nepáčila vôbec. Síce uznávam že aj blondínami sú chlapi (ostatní) živí, ale proste mi tam vôbec tá herečka nesedela. Hodila sa tam asi ako sardinka na čerešňovú tortu. Som zvedavý v koľkých akčných filmoch si ešte hlavný záporák pred finálnym showdown vyzlečie ochrannú kombinézu... ()

dydl1

Velké zklamání.Nesmyslné jednání v některých situacích,nesmyslné dialogy,nesmyslný vztah,zbytečně moc efektů.Těšil jsem se na něco jiného,čehož se mi dostalo,ale poskromnu.Hudba byla skvělá,ale to se u Zimmera očekává. ()

Marator

Načančaný, namašlený, přehnaný, nabubřelý nic. Hlavně ta první část z Kryptonu a jeho grafické vyobrazení se mi hodně nelíbilo (snaha napodobit pana H.R.Gigera). Zlatá klasika s Christopherem Reevem. To mělo aspoň kouzlo a ne tato slátanina plná výbuchu.Bum bác! Člověk se v tom skoro ztrácel, kolik mrakodrapů popadalo dolů, kolik lokomotiv proletělo kadeřnictvím, kolik stíhaček popadalo na jednu ulici v malém městečku v Kansasu. A co se týče Lois Lane? Byla to hodně nevýrazna šedá myška v koutě. ()

windows

Hrůza, děj a vizualizace mi připadaly jako bych hrál nějakou gamesku. sedět za kompem a smažit nějakou rpg bylo úplně stejný jako čumět na spermana a lejnovou. Efekty horší než v pacific rim... Zlatý starej suproš... ()

No Remorse

Queer of steel wool - tak začnem ...to bylo tak dětinsky ubohý až jsem se chvílema styděl, že se na to dívám ( podobné pocity jako u kameňáku) . Zařadil bych to na stejnou úroveň jako předchozí slipový slátaniny Klárky Kentů. Škoda jen, že do těch sraček již brzy spadne i Batman i když v podání té roztomilé rozkuřovačky (rozuměj Baffleck) to je vlastně ouplně jedno... P.S. Každou chvíli jsem měl obavy, že se ten kluk splaší a někoho tam spolyká až do konce ... 4% P.S. Jedna hvězda z lítosti a to pouze za to, že se esko dovedl ovládnout a žádnej blowjob se na plátně nekonal! ()

Knor

Perfektní film. Na co Snyder šáhne to se mu povede. Fakt moc se mi zamlouvá Snyderův styl vyprávění a jeho smysl pro dokonalou rovnovážnost velkolepé efektní akce a psychologické stránky. Nejvíc si mě to dostalo, že je to pojato temně, vážně a hlavně se silným příběhem se spousty emocí. Muž z oceli nemá chybu. ()

departed

Kdyby mi bylo patnáct nebo kdybych byl nerd (tam už na věku nezáleží), tak bych u předigitalizovanýho úvodu a předigitalizovaným guláši na konci nejspíš přímo stříkal blahem. Paradoxně mě ale bavily více civilnější části, kde Clark objevuje své schopnosti, hledá sám sebe a snaží se svět pochopit. Cavill je sympaťák a zahrál dobře. Na druhou stranu Shannon, jak ho mám jinak rád, teda nic moc. Ze záporáka by člověk měl mít strach a respekt zároveň, jenže u jeho Zoda ani náhodou. Vypravěčsky nechytlavé, emočně odtažité, vizuálně nemastné-neslané (ano, to myslím vážně) a herecky bídné (až na Cavilla). ()

Gromit

Po Batmanovi došlo i na Supermana. Jinými slovy, tady už končí veškerá legrace. Muž z oceli je totiž nejen patřičně velkolepý, ale také temný film s obrovským myšlenkovým potenciálem (nechybí zde ani odkazy na holocaust). Hlavní hrdina je navíc patřičně rozervaný (alespoň vnitřně) a kromě toho, že musí bojovat se zlem (a zachránit při tom celou planetu), řeší ještě svůj vztah k oběma otcům (vynikající Russell Crowe a Kevin Costner). Takovéto pojetí Supermana se ukázalo být neuvěřitelně šťastným a nezbývá než smeknout klobouk před režisérem Zackem Snyderem. Jako by jeho Watchmen byli jen "pouhou rozcvičkou" před tímto epochálně vyhlížejícím megafilmem. ()

Basso

Film začal vynikajúcimi scénami, ale čím viac sa dej vyvíjal tým viac strácali scény nejaký hlbší význam, až skončili klasickou záverečnou hollywoodskou "bitvou" medzi dvoma hlavnými aktérmi. A samozrejme nemôže chýbať americký happy end. Scény boli však spravené vynikajúco a okrem už spomínanej hlbšej myšlienky mali aspoň nadupaný charakter. Najviac ma zaujal herecký výkon, skoro už veterána, Kevina Costnera. Páči sa mi na týchto filmoch, že vždy aj superhrdina potrebuje radu od otca ;) ()

Maniik88

Mr. wet panties celkom sympaťák, no Lojs Lejnová mohla byť trochu sympatickejšia. Ďalej tu máme dvoch mega sympaťákov Crowa a Costnera, matrixáka a pár žolďákov. Záverečný soundtrack od Zimmera super no a efekty samozrejme tiež. Film pozostáva z dvoch samostatných častí, podobne ako posledný Batman. Tá prvá je za 5*, kde sa prelína súčasnosť s minulosťou, kde si budujeme nejaký vzťah k supermanovi a kde zistíme, vďaka čomu má také schopnosti a čo sa stalo Kryptonu. No a potom príde zbesilé ničenie mrakodrapov, obhadzovanie sa vlakmi, kamiónmi a ktovie čím ešte. Normálne ma to ubíjalo a v dnešnej dobe je skôr vzácne nevidieť vo filme ničenie ňújorku a všetkého okolo. Výsledok: taký zbytočný film ako bol Pacific Rim, či 15. pokračovanie Spidermana, Batmana a iných *manov. Boh chráň Zem, ak by mal superman vyrastať v Amerike, zničil by celú planétu, keď tak nejaký Bhután alebo iná mierumilovná krajina. ()

Zombiepod

Man of Steel je doteraz snáď najlepším spracovaním Supermana, ktorý predčí aj klasiku s Reeveom. Nejde totiž už o žiadnu tuctovú komiksovú adaptáciu, ale filmové dielo, ktoré funguje samé za seba. Scenár nie je ničím prevratný, no jednoduchý príbeh krásne dopĺňa flashbackové rozprávanie hlavného hrdinu, ktoré dodáva filmu dramatický ráz a hladko naladí diváka na správne emócie. Všetky nedostatky zahmlieva ohromujúci digitálny vizuál prepracovaný do každého detailu, od kostýmov, cez vesmírne lode a Crypton, až po parádne deštrukčné súboje. Snyder tentoraz upustil od slow-motion efektu, čo takémuto filmu len prospelo, a dokázal Supermana konečne podať ako nezabudnuteľné sci-fi, kde ani klišé nepôsobí vtipne. Navyše Cavill sa do svojej role náramne hodil, Superman dostal konečne oblek, ktorý vyzeral cool, a otcovské role v podaní Crowea a Costnera? Z toho proste nič lepšie snáď ani vzniknúť nemohlo. ()

seiffs

Snyder vzkřísil pro mě už úplně mrtvého supermana. Začátek úplně famózní. Škoda jen, že to zkazili tím do ultima přešroubovaným koncem ve stylu Matrix 3. Prostě American style jak vyšitej. ()

Miagy

Takto má vyzerať superakčný scifi fantasy film. Film ma nečakane prekvapil neskutočným množstvom akčných, scifi i fantasy scén, takto má vyzerať poriadny nárez a nie tie pseudo scifi typu Prometeus, Iron man... kde sa 90 % filmu dívame na tupé dialógy v nejakej pseudo ufo lodi a 3 akčné scény ubehnú za pár minút. Muž z ocele je príkladom ako nenechať diváka ani minútu odpočinúť, veľkolepé scény na Kryptonite striedali super akčné zábery zo zničeného Smallvilu... Jediné, čo by som filmu vytkol je možno až príliš rýchly dej, režisér skáče medzi Kryptonitom, Zemou, Clarkovým detstvom, dospelosťou a navyše filmu chýbajú emócie. Záver nudný. PLUS: ohromný počet akčných scén, dokonalé scififantasy, MINUS: málo emócií, rýchlosť deja - nestihneme si o nikom spraviť lepší obraz. ()

DaveSmith

Tak nevim. Je to tak půl na půl. První polovina mě přímo vtáhla do děje, Henry je vážně sympaťák, obzvlášť jak je zarostlej. Temnej jako první Nolanův Batman, takovaj "Superman začíná". Oproti předchozímu Supermanovi obrovský zlepšení. Ale s příchodem Zeda to celý cačalo nějak drhnout. Bojový scény mají dobrej spád, pěkně to odsejpá, jenže to prostě nějak nefunguje. Film už v druhý polovině nebaví (i kvůli delší stopáži) a vy si jen říkáte, ať už mu dá proboha konečně do rypáku a my se můžem posunout k nějaký další činnosti. Takovej lepší průměr, zásluhou již zmiňovaného Cavilla a hlavně Russela s Costnerem. Jedniná mi tam moc nesedí Amy Adams a to ji mám jinak rád. ()

Petike

Prospelo by menej product placementu, neodfláknuté pasáže s Clarkovými adoptívnymi rodičmi (tie sú formálne aj obsahovo totálne mimo a uponáhľané), menej stupídne bombastické finále, a tiež menej vyslovene debilných pokusov snažiť sa nalepiť/prisúdiť Clarkovi nejakú kvázi-kristovskú vizuálnu symboliku (vyznieva to smiešne a v rámci supermanovskej mytológie školácky nepatrične). Až na tieto načisto zbytočné prešľapy je toto však hádam tretí (alebo štvrtý) najlepší Superman od čias Donnerovho dua. Zo Supermanovej ťažkej voľby v závere (inak nudného) súboja so Zodom len tak cítiť, ako ho zožiera smútok a bolesť... Nech je tak alebo onak, myslím si, že Snyder a Goyer do tohto filmu nemali fušovať. Práve pre ich čudné scenáristické a formálne rozhodnutia musím strhnúť tri hviezdy. A aj tieto dve hviezdy sú skôr s odretými ušami. (P.S. pre českojazyčných mudrlantov na csfd.cz : Len preto, že opakujete do nemoty "pláštěnka", ešte neznamená, že ste nejakí intelektuálne brilantní hipsteri-kritici.) Zaujímavé komentáre: Lima, DaViD´82, Nathalie, NeOn1702 ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera