Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Remedy

Viděno znovu po třech letech, tudíž se musí změnit i komentář (a ten původní byl hodně blbý, jak na to koukám – samozřejmě netvrdím, že bude tenhle lepší). Americký gangster je fascinující ukázkou dokonalého filmového řemesla, impozantního vykreslení dobové atmosféry, fantasticky vrstveného a promyšleného scénáře a v neposlední řadě také dvou výborných hereckých výkonů. Pokud takovouto mašinérii řídí sám velký Ridley Scott, který je machr jak na „technično“, tak na „psychično“, musí být výsledek notně něco, co se blíží filmové dokonalosti. Vždycky si dávám strašně pozor, když v souvislosti s nějakým hodnocením zmiňuji dokonalost, ale tady jakákoli zdrženlivost opravdu není na místě. Způsob, jakým Ridley Scott dokázal podat postupný vývoj celého příběhu, přičemž opravdu nezapomněl na nic podstatné (obě hlavní postavy jsou v příběhu co do angažovanosti rovnoprávné a obě hlavní linie nabízejí i několik vedlejších zápletek, které rozhodně nejsou marné), je skutečně obdivuhodný. Další obrovskou předností Amerického gangstera je fakt, že i navzdory velmi rozsáhlé stopáži, je celý film poměrně svižný (což lze přičíst Scottovu talentu a samozřejmě i atraktivitě samotného námětu) a nemá slabá místa (napodruhé jsem zhltnul prodlouženou verzi bez pauzy jedním dechem). Jde o „drogový film“, ale na konci jsem měl pocit, že je to celé spíš o té touze po spravedlnosti a alespoň „chvilkovém vyčištění“. Ta urputnost, tvrdohlavost a vzdor vůči systému, který funguje a živí desetitisíce (ne-li statisíce) různě vlivných lidí, byla více než pozoruhodná. Perfektní postavy, perfektní herci, perfektní scénář a naprosto božská režie. Žánrový klenot. ()

Maq

Žádný z hrdinů netrpí schizofrenií či podobnou poruchou, žádná část příběhu se neodehrává ve snu či v nějaké udělátkové kvazirealitě. Taková normálnost v dnešní době zasluhuje uznání. --- Zajímavý příběh, hezky udělaný, fajn pokoukání. K žádnému řičení superlativů se ovšem nepřipojím, na to si svého úsudku příliš považuji. ()

slunicko2

Podivná pocta jednomu z nejúspěšnějších zločinců amerických dějin. 1) Při sledování úmorně dlouhého a suchopárného filmu jsem si nevytvořil vztah ke gangsterovi ani k jeho čestnému pronásledovateli. Navzdory tomu, že je ztvárněn mým oblíbeným hercem, 51letým Denzelem Washingtonem, gangster bez charismatu pronáší moudra jako vysloužilý učitel mravů. A policista (43letý Russel Crowe), kterému bych měl, jak předpokládám, fandit, hledá svou náplň ve fanatickém dodržování několika jistěže správných principů. Jeho žena to říká jasně: Drug money, gambling money nobody´s gonna miss. You know, I´d rather you took it and been honest with me. Or don´t take it. I don´t care. But then don´t go cheat on me. Don´t cheat on your kid by never being around. Don´t go out and get laid by your snitches and your secretaries and strippers. I can tell by just looking, she´s one of them. You think you´re going to heaven because you´re honest, but you´re not. You´re going to the same hell as the crooked cops you can´t stand._____ 2) Nepřiměřeně vysoké hodnocení si vysvětluji známými jmény a námětem ze života. Ovšem pozorný divák zjistí celou řadu nesrovnalostí - stačí si přečíst o obou hlavních hrdinech pár informací na netu. Pěkne to vyjádřil federální soudce Sterling Johnson jn., který se zúčastnil soudu s Lucasem: film je one percent reality and ninety-nine percent Hollywood. Život Lucase podle Johnsona byl illiterate, vicious, violent, and everything Denzel Washington was not._____ 3) Položme si otázku: Opravdu vrátíte v roce 1971 nalezený milión dolarů v neoznačené hotovosti, určený k podplácení (asi sedm miliónů v roce 2014 - viz?_____ 4) Jaké životní ponaučení nám film dává? Zlo má (zde černý) šarm, dobro je ušmudlané s prsty ulepenými od párku s hořcicí. Nakonec se však stejně v americkém tavícím kotlíku skamarádí a vznikne 99. nejlepší film podle ČSFD. No...asi mám jiný vkus. ()

Sigurd

Co to je? Černý chlápek se díky vlastním schopnostem dostane ze dna až na vrchol. Americký sen? Ne, Americký gangster, snímek, jenž provází pověst skutečného skvostu žánru. Nejoceňovanější herec tmavé pleti, nejlepší záporák, pro někoho nejlepší režisér...? Těch nej. je tu na jeden film víc než dost. Není to také největší hype roku? Naštěstí ne. V této filmové rovnici je jen jedna neznámá. Může se Americký gangster zařadit mezi ty největší legendy? A vskutku, již od prvních minut je jasné, že tentokrát Ridley míří opravdu vysoko. Bylo by zbytečné pronášet „neotřepané“ věty o zraní jako víno. Ridley Scott již mnohokrát (a zejména na počátku své úspěšné kariéry) dokázal, že točit umí. Americký gangster je mafiánský epos par excelence. Silný, tradiční, leč originálně pojatý příběh dle skutečných událostí pod Scottovým, netradičně umírněným režisérským dohledem, navozuje tu nejlepší možnou atmosféru. Té se muselo podřídit i ústřední herecké duo, ve kterém je R.Crowe, nejen vlivem menšího prostoru, ten, co tahá kratší konec. Resumé? Dokonalá ukázka filmového řemesla, na kterou by se divák vydržel vděčně dívat celé hodiny. Film, který se nemusí stydět ani v té nejlepší společnosti. ()

PogoJoe

Filmařsky kvalitně natočená, po většinu filmu ale příběhově nepříliš záživná další (!) variace na téma životní dráhy úspěšného zločince/mafiána, kterého nakonec v nedbalkách nachytá poctivě snaživý policajt. Pravděpodobně ovlivněno tím, že jsem spatřil delší verzi, chyběl mi větší spád děje. Chyběly mi překvapivé zvraty. Chyběly mi originální příběhové prvky, nápady, až na závěr větší vzruch. Film je nasnímán velice zdařile a realisticky, herecké výkony, obzvláště ten R. Crowa, jsou vynikající, hudba se tady také povedla. Řemeslnost za jedna, s příběhem je to již horší. Napodruhé, když jsem si film pustil asi po 6 letech, jsem to po 45 minutách vzdal, protože mě, resp. nás, to vůbec nebavilo. | Režie: ****, Scénář: ***, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava/Efekty: *****, Kamera: ***** ()

Herr_Flick

Spojení Ridley Scotta, Denzel Washingtona, Russel Crowa, z toho snad nemohlo vzejít nic, než naprostý trhák. Výkony zmíněných hvězd jsou naprosto dokonalé a nepotřebují komentář. Fanoušky žánru rovněž potěší anabáze RZA, T.I. a Commona. Největším pozitivem na celém filmu je ale samozřejmě to, že se jedná o příběh s reálným základem. Tři naprosto nezapomenutelné hodiny. ()

Toshiro

V podstatě příjemné překvapení. Není to čistě mafiánský film stylu Godfathera. Velkou roli hraje taky vyšetřování a díky tomuto faktu a závěru, je film alespoň pro mě morálně vydařený. Denzel Washington jako mafián gentleman vcelku ujde, Josh Brolin jako křivej polda taky, ale Russell Crowe jako poslední spravedlivý je prostě otravnej. ()

FilmFan24

Nevím co bych dodal. Konečně zase brilantní gangsterka, natočená navíc podle skutečných událostí, se směle může zařadit po bok takové klasiky jako Kmotr, Mafiáni, Tenkrát v Americe či Nesmiřitelní. Už úvodní drsný začátek napoví, že jako diváci máme co do činění s pěkným grázlem...a naproti tomu s ošumělým poctivým poldou, pro něhož je potírání zločinu vším. Výborné herecké výkony všech zúčastněných, věrné zachycení i těch nejmenších detailů, barevné utlumení obrazu a výborný hudební doprovod zatím neoposlouchaného Marca Streitenfelda se kterým už pan Scott spolupracoval na Dobrém ročníku. O 19 minut rozšířená verze, která je na DVD (nebo i na BD) se mi líbila ještě víc. A chystám se pustit komentář pana režiséra, který, jak je u R. Scotta zvykem, vždycky hodně zajímavý! S takovými filmy, jářku, dobře mi je! :) ()

salalala

Rozhodně zajímavý a režijně čistý film. Ridley Scott natočil mafiánský (gangsterský) opus a zvládl to více než dobře. Americký gangster jsou vlastně dva filmy v jednom - v tom prvním sledujeme vzestup a pád černošského nýmanda, který se rozhodl, že změní pravidla a stane se prvním černošským dealerem drog a všem ukáže. V druhém filmu je to zase pád a vzestup looserovského policisty, kterému se hroutí rodina a v práci je pro svou poctivost všem k smíchu. Tyhle dva filmy se propojí de facto až nějakou čtvrt hodinu před koncem, kdy přichází první (!!!!) společná scéna dvou vynikajících představitelů Washingtona s Crowem. Nad tím vším bdí legendární Ridley Scott, který ví, co si může dovolit a divákovi předkládá až hodinářsky přesný film se všemi detaily a atmosférou USA na přelomu 60. a 70. let minulého století. Přece jen se mi ale zdálo, že dvě a třičtvrtě hodiny jsou hrozně moc a film místy lehce drhne. Jinak je to ale kvalitní podívaná, u které je možné, že při druhém zhlédnutí přidám ještě zbývající hvězdu. Zatím 80% ()

JohnMiller

Ridley Scott nesklamal. Škoda, že za jeho posledné obdobie toto bol jeho posledný "dokonalý" film, pretože momentálne, teraz, cca 7 rokov už buď nemáva dobré námety alebo tie námety prepáli. Ale to teraz nebudem rozoberať. Táto snímka je veľmi silná, nechcem to prirovnávať ku gangsterským kultom, lebo tie sa časom aj tak prikrášľujú, sú vystavené kultom nedotknuteľnosti a potom s toho často vychádzajú takéto snímky kontraproduktívne. Mám taký vnútorný pocit, že to lepšie už naozaj nemohlo byť. Prerozprávanie príbehu cez dve paralelné cesty policajta a drogového bossa ktoré sa stretli až v samotnom závere bol geniálny ťah. Russell Crowe zahral svoju rolu opäť dokonale, je to jeden s najlepších hercov na svete. Denzel Washington mi tu tiež prišiel sympatický, hoci ho ako herca absolútne neznášam a nikdy, až na túto snímku, som ho nevidel v poriadnom filme. Dynamickému deju, v ktorom bola akcia a dramatické momenty dávkované v tom pravom množstve, nechýbalo zhola nič. Hudba plná dobových skladieb ma tiež chytila za srdce. Ide o audio-vizuálny pôžitok. ()

grogodil

Scottova nekonečná, no neustále strhujúca mafiánska odysea, pri ktorej Scorseseho The Departed vyzerá odrazu akosi smiešne a jeho predošlé mafianské sondy v ňom takisto našli premožiteľa. ()

Skip

Perfektně natočený film, který diváka chytne a vede ho až k závěrečným titulkům, přičemž vůbec nemá pocit, že je k něčemu nucen, nemusí se bránit, jen se nechá provést těmi nějakými sto padesáti minutami, aby nakonec šel zase vlastní cestou s pocitem, že byl svědkem něčeho, co se dá nazvat mimořádné. ()

Dont

Ve svém žánru špičkové dílo, Ridley Scott odvedl skvělou práci, režijně to bylo dokonalé. Překvapilo mě, že film byl natočen až v roce 2007, způsobem zpracování i pozvolným tempem působí dojmem mnohem staršího kousku. Herecky perfektně obsazeno. Denzel Washington se mi ještě nikde nelíbil tak, jako tady. A dokonce i taková osobnost jako Russell Crowe je až tím druhým. Josh Brolin se pro podobné role asi narodil. Tenhle snímek patří k těm nejlepším gangsterkám, Kmotra v mých očích asi jen tak nic nepřekoná, ale tohle bylo taky výborné a pět hvězd je na místě. ()

Aleee89

Viděla jsem onu tříhodinovou verzi a bylo to už moc. Přesto se u mě Americký gangster zařadil do škatulky "typický čtyřhvězdičkový film". Když pominu onu délku, zbytečné natahování děje, který se vlekl vážně pomalu, vidím zdařilou gangsterku, jež má v rámci žánru sice lepší kolegyně, ale přesto je kvalitní a zdařilá. Příběh podle skutečnosti vždycky táhne, Washington a Crowe tvoří zajímavou dvojici. Asi to nebudu toužit vidět podruhé, ale rozhodně nelituju, že jsem se podívala. ()

Kuzlo

Po rokoch som si to zopakoval znovu a stále ponechávám plný počet. Je až neuveriteľné, že pri takej dlhej stopáži film neprestane nudiť.Krásna remeselná práca. ()

Laurent

Scénárista se snažil na jednu stranu zahrnout devizy zdobící staré dobré snímky a současně vytvořit něco nového v podobě souboje policajta s mafiánem. Nepovedlo se. Vykreslení dobrých a špatných stránek jak policajta tak i mafiána bylo rozpačité, nesoudržné a samoúčelné s vědomím, že je to tam proto, aby .... Navíc některé scény nepůsobí vůbec uvěřitelně (vražda na ulici, kožich). ()

Fanucci

Paráda...po dlouhé době někdo zakonkuroval Scorsesemu a vytvořil mafiánský epos srovnatelný (nikoliv lepší) s Casinem či Goodfellas. Tříhodinový vzestup a pád Franka Lucase vám uteče jako voda...Výborné. Nejlepší role Denzela Washingtona od Malcolma X (Training Day neberu, tam přehrával, jeho roli jsem mu nevěřil). Jednoznačně doporučuji shlédnout v kině. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz