Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Kroup4

Denzel Washington byl skvělej,Russell Crowe mu slušně sekundoval a celé to podtrhl skvělý scénář a výborná režie R.Scotta.Délka filmu nebyla vůbec naškodu,vůbec jsem se v kině nenudil.Plnej počet*****!!! ()

vincchuppo

American Gangster je gangsterka natočená, inspirovaná autentickými událostmi. Je opravdu precizně zpracovaná a člověk se přímo nechá vtáhnout do kůže oněch obávaných gangsterů. Ale, ohledně tempa bych měl jednu výtku. Nebál bych se film zkrátit, aby nebyl tak dlouhý. Přece jenom mě tohle pomalejší tempo docela vyrušovalo z jinak výtečného filmového zážitku. ()

Colour

Americký gangster je určite kvalitná gangsterka, ktorá neťaží z krvi a masakru, ale zo zobrazenia doby, ktorá sa reálne stala. Prvá polovica však výrazne kríva. Nenudí, ale je poriadne roztiahnutá. Russell Crowe svoju rolu podľa mňa nezvládol a Denzel Washington síce zle nehral, ale do role sa nehodí. Nepôsobil ako charizmatický a zároveň chladnokrvný zabijak, ktorému nerobí problém zbohatnúť na úkor tisícok mŕtvych. Scenár bol dobrý. K druhej polovici: dej sa značne nakopáva a dostáva poriadne a rýchle grády. Všetko, čo chýba začiatku, kompenzuje koniec. Vyšetrovanie polície je napínavé a pri prehliadke armádneho lietadla som nemo sedela a sledovala, čo sa bude diať. Nevypočítateľé. Akcia je VYNIKAJÚCA. Ridley Scott ju zvládol na 1. Pri záverečných titulkoch som sedela zaklincovaná do sedadla a neverila, že niečo také sa stalo. Lepší herci a zkosený začiatok, šlo by to na 5* 86% ()

tom912

Náhodou to dávali v televizi okolo půlnoci a mě se nechtělo spát, tak si říkám, že bych se na to mohl podívat, když to má tak vysoké hodnocení a navíc je to podle skutečných událostí což mám moc rád. Dopadlo to nad očekáváním, hned od začátku jsem zůstal očima přikovený k obrazovce a hltal jsem jeden dialog za druhým v té parádní atmosféře, která mě provázela celý film. Člověk by řekl, že 157 minut je hodně, ale mě to tak nepřišlo. Samozřejmě musím navíc vypíchnout herecké výkony, co taky jiného čekat od této trojce oscarových hvězd. Pro mě výborný film! 90%. ()

aLCaP0Ne

Neskutočný návrat na tému Mafia. Po krstnom otcovi prišlo už len zopár kvalitných výstrelov na túto tému no Americký Gangster sa hneď zaradil medzi tie top. Nie len, že je podložený na skutočných faktov ale obsahuje perfektné prelínanie deja a puntičkársku prácu Ridleyho Scotta.. 95% ()

loveless

Ridley Scott není můj oblíbený režisér, Denzel Washington ani Russell Crowe nejsou mí oblíbení herci, téma filmu není z mých nejoblíbenějších a odkládala jsem zhlédnutí co to šlo. Ale ten film se mi líbil. ()

RajAthen

Z počátku jsem si myslel, že jde o variaci na Nelítostný souboj odlehčený ve stylu úvodu Neúplatných, ale spíše se Vám dostane vcelku komorní gangsterska s drobným výletem do zámoří a pár odkazy na své slovutnější předchůdce. Nejde o nového Kmotra, ovšem skutečnost že stále lze ještě natočit atmosferický snímek tohoto žánru mě natolik překvapuje, že dávám plný počet. Mimochodem, konec snímku je s ohledem na klasické mafiánky skutečně netradiční. ()

007.

Denzel hraje opravdu skvěle, věrohodně. Film jako takový ale něco postrádá k páté hvězdě, stejně jako třeba Carlitova cesta. 82% ()

Pavel82

Děsně chladnej přístup, nedostatečně silné, lehce zapomenutelné, zbytečně dlouhé, s nevýraznými "hrdiny". Podívejte se raději na Obchodníka se smrtí (2005). ()

Armin82

Ridley Scott patří bezpochyby do elity Holywoodských režisérů a tenhle snímek jeho pozici nejen upevnil, ale dokonce ho posunul v pomyslném žebříčku o něco vejš. Filmy o mafiánech a kšefty s drogama, to je po většinou záruka nepromarněnýho času a když si ještě k vynikajícímu scénáři přizvete dva vynikající herce, vznikne film u kterýho se tři hodiny ztratí, jako 3 minuty. Takovej je přesně film Americký gangster. Parádně natočená mafiánská gangsterka, kterou by měl vidět každej milovník kvalitní kinematografie--->100% ()

Acrobat

Ej, dvojaká je tá spravodlivosť v USA. Zo 70 rokov na necelých 15?? Čudne vypointovaná logika, ale hold. Skutočný príbeh, a dvaja protagonisti, ktorí sú prítomní ako konzultanti pri natáčaní je luxus. Vidno to všade. Dokonca mi bolo zvláštne keď koniec oznamoval, že po skončení procesu ho druhá strana dokonca obhajovala. Dostavuje sa neuveriteľný pocit, pretože tu scenáru nie je čo vyčítať. Išli ako lifetime doplnený producentskými jednohubkami. Veľa nie je o čom, pretože kde je dokonalosť, ťažko hľadať nedostatky. Už by to hraničilo s chrapúnstvom a alibizmom. Výborne, Ridley, výborne! Život opäť pripravil „scenár“. Len ten čudný pocit spravodlivosti, ale to je už civilno-právna rovina. Ďalší dôkaz, že Scorsese nemá jedinečný patent pre mafiánov. (konečne videné 31.10.2014,BD extended version) ()

Zohanelo16

Grandiozny film, perfektne vytvorený, Denzen a Russell predviedli mega výkon a film patrí medzi najlepšie filmy roku. Pri filme som si hneď spomenul na Breaking Bad, môj najobľúbenejší serial. Odporúčam všetkým aby zhliadli tento film, je to hotový zážitok a dopomáha tomu aj skutočný príbeh, podľa ktorého bol vytvorený film. Na konci filmu mám opäť skvelý pocit. ()

GTS_PUNK

Newyorský Harlem, 1969. Zatiaľ, čo vo Vietname zúri vojnový konflikt, hľadá Frank Lucas (Denzel Washington) oblasť, ktorá by mu v týchto neľahkých časov vyniesla veľké množstvo ľahko zarobených peňazí. Po tom, čo vidí, že newyorské ulice zmieta neustály dopyt po drogách, je rozhodnuté. Priamo zo Saigonu bude dovážať americkými lietadlami najlepšie drogy, ktoré ale bude predávať najlacnejšie. Vzostup nového "kráľa mesta" však neunikne miestnej polícii, v ktorej sa formuje oddiel boja proti drogám a korupcii pod vedením Richieho Robertsa (Russell Crowe). Je tak iba otázkou času, kedy na seba tieto dve persóny stojace na rôznych stranách barikád narazia. Režisérska legenda Ridley Scott sa tentokrát zameriava na skutočný príbeh z čudnej doby, kedy boli Spojené štáty miestom, kde bola hranica medzi pomyselným piedestálom a pádom na dno len veľmi tenká. O tom, či je tomu tak dodnes možno polemizovať, ale v porovnaní s divokými, uvoľnenými a neistými šesťdesiatymi rokmi sa toho veľa zmenilo. V prípade tohto snímku sa to Ridley Scott snaží hrať na osvedčenú istotu s reálnou predlohou, pútavým príbehom a kvalitným hereckým obsadením. Skutočnou otázkou je však to, do akej miery to s touto "stávkou na istotu" aj naozaj vychádza. Hoci sa príbehová línia nesúca sa celým filmom zakladá vo veľkej miere na skutočných udalostiach, ktoré sa udiali v priebehu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, nemožno o nej úplne povedať, že by bola tým najzaujímavejším a najlákavejším námetom na filmové spracovanie. To však ale ani zďaleka neznamená, že by bol príbeh tohto takmer trojhodinového snímku nejakou nudnou záležitosťou. Tu určite nie. Film vďaka svojmu príbehu hravo strčí do vrecka nespočetné množstvo iných kriminálnych drám, aj napriek tomu, že sám nedosahuje závratných výšin. Gro vyobrazenia cesty jedného muža na vrchol je skôr priemernou záležitosťou, ktorá naplno zaujme zrejme len nadšencov kriminálnej histórie. Avšak relatívnu priemernosť príbehu dokážu vylepšiť pridružené filmové faktory, ktoré ho dokážu posunúť o trochu vyššie. Keďže sa jedná o snímok podľa skutočných udalostí, spoločenské fenomény a udalosti z danej doby sú jedným z týchto faktorov. Vojna vo Vietname či boxerské zápasy Muhammada Aliho v Madison Square Garden sú pestrým dokreslením príbehu, hoci vo filme nezohrávajú až tak podstatnú úlohu. Podobné je to s newyorskou výpravou. Tá je vo svete filmu všeobecne špecifickou záležitosťou a osobitnou kategóriou, ktorú dokáže každý snímok, každý režisér a každý kameraman vykresliť úplne inak. A hoci zrovna v tomto prípade nie je ani zďaleka tou filmovo najlepšie zobrazenou variantou mesta, ktoré nikdy nespí, za dobové reálie a snahu o detailné vykreslenie treba tvorcov pochváliť. Najmä potom za automobily a špinavosť drogami zdecimovaného Harlemu. Vďaka čomu však film skutočne boduje je spomínané herecké obsadenie. V tomto smere to Ridleymu Scottovi naozaj vychádza. Obsadenie je v tomto prípade naozaj pestré, ale určite nie je prekvapením, že najlepšie herecké výkony prichádzajú od predstaviteľov hlavných postáv. Určite však viac od Russella Crowa, než od Denzela Washingtona. Postava svedomitého policajta naozaj oddaného svojej práci a boju proti zločinu, je nielenže v podaní novozélandského herca stvárnená na jednotku, ale zároveň z nej vyžaruje charizma. Presným opakom tejto postavy je potom detektív Trupo, ktorého úlohy sa zhostil Josh Brolin. Takisto skvele stvárnená postava, ale skorumpovaná, nesympatická a prinášajúca stiesňujúci pohyb vždy, keď sa objaví v zábere. American Gangster sa zakladá na skutočných udalostiach, ale bohužiaľ ich nedokáže vykresliť do takej podoby a kvality, akú by divák od režiséra, akým je Ridley Scott očakával. Film ani zďaleka nie je sklamaním, ale nadpriemerne kvalitnú drámu od neho takisto nemožno očakávať. Príbeh plný drog, vzostupov a pádov na pozadí vietnamskej vojny zobrazený z pôdy newyorského Harlemu je ďalším jedinečným pohľadom na túto dobu. Príbeh v tomto prípade však nie je tým najlepším, čo snímok ponúka, ale ani náročnejšieho diváka určite neurazí. Kvalitatívne sa jedná o lepší priemer, ktorého najsilnejšou zbraňou je kvalitné herecké obsadenie a dobové reálie. Svojráznosť New Yorku a Ameriky ako takej sa tu určite nestráca. () (menej) (viac)

rublik05

Mafiánský velkofilm, který je na můj vkus místy trochu nezáživný, zejména v první polovině, která není až tak moc poutavá a působí zdlouhavě. Druhá půlka už je však mnohem rozjetější, konečně se začne pořádně něco dít, byť i tahle část má své nudnější chvilky. Herecké obsazení je přímo špičkové, Denzel Washington i Russel Crowe si své role vyloženě užívali a celý film na jejich výkonech v podstatě stojí. Příběh je dostatečně zajímavý, dialogy jsou moc dobře napsané, potěší i poměrně vysoká míra brutality. Filmu nelze upřít kvalitní režie, kamera i hudba, prakticky má vše, co má dobrá gangsterka mít. Jen škoda té přehnané délky. Jinak kromě poněkud nezáživného začátku a spousty hluchých míst vlastně ani nemám co vytknout. 8/10. ()

Inozuka

Občanem USA nejsem, takže asi nikdy nepochopím tu obsesi, dávat do názvu filmů slovo "Americký". Spíš mě to odpuzuje nádechem "céčkovitosti" filmu, což někdy je na škodu, protože mi tím pádem unikají i dobrá díla. Je to případ i tohoto master piece od Ridley Scotta o vzestupu jednoho harlemského gangstera a osobním pádu jednoho poctivého detektiva. Natočeno, odehráno a vystavěno tak, jak se na tým zkušeného režiséra a herců sluší, s vynikající vizuální stránkou i respektem k žánru. Pěkné překvápko ... ()

Nix

Nejlepší role Denzela a Russela pro mne. Celý tenhle film je naprosto skvostný, žeru každou minutu, každý dialog i akci. Přitom je to takový jednoduchý příběh o černošském mafiánovi, ale v jednoduchosti je síla, platí to v kuchyni a jsem přesvědčený, že když se scénář moc nekombinuje a ještě máte takové herecká esa, taky s tou jednoduchostí dojdete daleko nebo aspoň do mého žebříčku oblíbených filmů. Must see! ()

Hellknight12

Dnešná premiéra. Pozrel som si ho rovno v špecialnej verzii, ktorá má necelé 3 hod. Skvelé spracovaný príbeh, ktorý je síce odohraný už X krát ale to ničomu neprekáža, keďže tu máme skvelých hercov, hudbu, pekne prepracovanú atmosféru od začiatku až do konca.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Lichty

Rozumím většině oslavných komentářů kolem sebe, avšak připojit se k nim ani náhodou nemůžu. A vinu na tom nenese Denzel Washington ani Russel Crowe nýbrž jen a jen sám muž na režisérské židli, pan Ridley Scott. Od jeho Království Nebeského mám s tímto mužem zásadní problém - jeho filmy mě zkrátka nebaví. Kritikami velebený Dobrý Ročník, ve kterém jsem měl údajně najít pohodu a pozitivní atmosféru ve mě dodnes vyvolává vzpomínky na jeden z nejotřesnějších zážitků, který z Russela Crowea vytvořil poskakujícího šaška v hlavní roli. Zde je ale Crowe dobrý, Washington dokonce skvělý, ale Ridley má neobyčejný problém s tempem a jakoby nedokázal ukočírovat ta obří očekávání a tak trochu spoléhal na kompromisní rutinérství. To by se dalo omluvit u začínajícího nebo příležitostného režiséra (Robert De Niro např.), ale u matadora, jehož Gladiátor mě i přes stejně dlouhou stopáž vždy dostane do kolen, je nuda v Americkém gangsterovi neuvěřitelným zklamáním. Kamenem nemůže hodit ani Steven Zaillian coby scénárista, protože do filmu často zakomponoval i části, které by si mohl divák v klidu domyslet a výsledný dojem ze sledování spíše ruší.... Zkrátka a dobře, Ridley Scotte, nevím, proč spolu v poslední době válčíme, ale ač budou ostatní tvrdit opak, u mě v žebříčku popularity rozhodně nestoupáš. Stále ještě trochu věřím, že nezprasíš můj oblíbený román Davida Ignatia, Body of Lies, nicméně Americký gangster je podle mě nudnou a nic nového nepřínášející vykrádačkou starších filmů, kterou zachraňují skutečně jen ti herci. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz