Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

boaka

Po klišé narvaném BATMAN BEGINS je TEMNÝ RYTÍŘ jako balzám na duši, konečně nemám pocit že z batmana si Hollywoodská studia neudělala jenom dojnou krávu beze zájmu o legendu. Film sám o sobě má všechno co letní blockbuster mít má, akci, lásku, akci, nenávist, akci, chaos, akci ... ke konci filmu jsem až měl pocit že té akce bylo možná moc (nebo toho piva? nevim ... :). Příběh se točí okolo vraždícího a kradoucího šílence s pseudonymem Joker, velmi, možná až chorobně čestného státního návladního Herveyho Denta a samozřejmě milionáře Bruce Wayna aka Batmana... tito hrdinové rozehrávají velmi nebezpečnou hru na území města Gotham, ze které může vítězně vyjít pouze jedna strana. O hereckých výkonech v tomto filmu již bylo napsáno mnoho, zejména o představiteli Jokera Hethu Ledgerovi jenž se bohužel předávkoval, i tak ho ovšem nelze nijak opomenout... v některých chvílích z něho doopravdy sálala hrůza ze šílenství. Časem na plátně i svojí kvalitou jednoznačně zastínil představitele Batmana Christiana Baila. Celkově ovšem nemůžu dát absolutní hodnocení, protože pro Batmana pro mě zůstane navždy etalonem nejvyšší kvality BATMAN a BATMAN SE VRACÍ. ()

Rypley

Neskutečný zážitek. Tento film tvoří malé detaily, které ho odlišují od běžných akčních filmů. Je to takové malé umělecké dílo. Ach... ten Heath Ledger... velká škoda takového herce, který dokázal překonat, nepřekonatelného Jacka Nicolsona. Ach, ten život. No co, jak říká jedna z postav, "Proč tak smutně?" ()

Zacharias

Smršť od začátku až do konce a napětí, které mě doslova přibylo do sedačky. Když to srovnám s ostatními filmy podle komiksů, tak vedle Temného rytíře vypadají jako pohádky pro dětičky, takové barevné hezké, samé efekty a klaďasové. Tohle je realita, nic není černobílé. Úchvatný pohled do duše superhrdiny, plné strachu a pochyb. Jsou nanic všechny ty úžasné hračky, když sám hrdina nemá víru v to, co dělá a může za to Joker. Absolutní neuchopitelný anarchista bez zábran a pudu sebezáchovy. Je to typ padoucha, co smete, na co přijde. Jak řekl Alfréd, je to člověk, kterému nejde o peníze, on chce jen vidět svět v plamenech. Myslím, že kdyby chtěl, tak zlikviduje celý Gotham včetně mafie, policie a navrh Batmana, jenže on nechce. Hraje si totiž se všemi jako kočka s myší, baví ho to a chce si hrát dlouho, přimáčkne, pustí, přimáčkne, pustí. Tentokrát ho ale jeho hračka dostane na lopatky, i když je to hodně těsné a zůstanou po něm velké jizvy. Ledger předvedl famózní výkon, hraje celým tělem, všechno se na něm vrtí, cuká, kroutí, očka těkají, jazyk kmitá po jizvách v koutcích a když mluví, prostě ho musíte poslouchat. Toho chlapa je škoda. Nerad bych zapomněl na zbytek týmu, nikomu nemůžu nic vytknout, otcovský Michael Caine, Aaron Eckhart jako Gothamský Mirek Dušín skvěle zvládl přechod k temné síle, civílní Gary Oldman a jeho role ala Serpico a skvělá Maggie Gyllenhal, která díky bohu nahradila tu hrůzu Katie Holmes. Prostě herecký koncert v ulicích Gothamu. Na závěr bych rád vyjádřil obavy z třetího dílu. Nevím, jestli bude, ale každopádně si Nolan nastavil laťku hodně, hodně vysoko a bude se mu špatně překonávat. Tak držím palce. ()

pulDag

normalne by to bylo 5 s jistotou, ale tenhle film rozhodne nepatri do 1. dvacitky... to uz bych tam spis hodil Matrix reloaded... spousta chybek, ktere mi na absolutno nestaci. OK, joker je nejlepsi postava za nekolik let, opravdu se povedl, ale motorka a spousta prapodivnych situaci (ktere se zrovna hodily) kazi celek, roztahnout to na 4 hodiny, byl bych stestim bez sebe... TA-DÁÁÁÁ =) ()

ER

S trochou nadhledu bych tento film označil jako "nejakčnější psychologický film všech dob". Ale vůbec se nebojte.Vše je naporcováno s přesností,která do sebe zapadá,jako hodinkový strojek ze Švýcarska té nejlepší třídy.Většina dialogů má hlubší podtext,ale (a naštěstí)nejsou rozplyzlé v sáhodlouhých úvahách o životě brouka. A v tomto díle se teprve ukázala perfektní volba hereckých osobností ala Morgan Freeman,Michael Caine,Gary Oldman,kterým přesvědčivě sekunduje Aaron Eckhard či Heath Ledger. U posledně jmenovaného se pozastavím.V několika recenzích se právě jeho výkon rozebíral více,než ostatních,ale právem.I já jsem byl zvědav,jak se popere s rolí,kterou tak vynesl do nebes Jack Nicholson.A hle-máme tu dva Jolly Jokry a oba se zapíšou do zlatého fondu kinematografie.Heat Ledger se zdárně položil do jinak laděné polohy nových dílů Nolanových Batmanů oproti původní sérii (a hlavně dílům Tima Burtona) a přesvědčivě dokázal zahrát magora,jemuž není radno být kamarádem.Aaron Eckhard pak řemeslným způsobem ztvárnil přerod "bílého"rytíře v záporáka (v původní sérii role Tommy Lee Jonese).A samotný Batman? Copak se to s ním děje? Varovný prst je vztyčen.I tady se ukazuje,že hranice mezi dobrem a zlem může být tenká-pointa filmu,vyřčená na závěr,nás může jen natěšit na další díl.Souboj dobra proti dobru začíná.Paradox,který zvládne snad jen CHristopher Nolan a jeho temný rytíř CHristian Bale. ()

HawkeyP

Nebýt Indiana Jonese 4, tak by Temný rytíř byl vrcholem sezony 2008. Největší devizou filmu je (mírně řečeno) velmi chytrý scénář. ()

haWranka

Tomuhle já říkám film. Prostě mě to zarazilo hluboko do sedadla. Scénář, herci, triky - všechno perfektní. Ovšem i kdyby bylo všechno ostatní brak, tak stačí jeden Heath Ledger. Ještě včera bych nevěřila, že někdo dokáže zahrát lepšího Jokera než Jack Nicholson. Teď můžu s čistým svědomím říct, že jo, může, a ještě mnoooohem líp. Doufám, že za svůj výkon dostane Oscara...A doufám, že nebudu nikdy svědkem českýho dabingu - ne, že by byl špatnej, většinou se fakt povede, ale u tohohle filmu by to byla velká vééélká katastrofa. ()

gemi

Když jsem počátkem roku 2008 viděl Batman začíná (v úterý, po desáté večerní na ČT2!), byl jsem opravdu mile překvapený, protože doposud jsem filmového Batmana znal pouze ve zpracování pro cílovou skupinu "dvanáct mínus". Kumštýřsky zpracované, dramatické, temné. Přestože nejsem zrovna žánrový fanda, věděl jsem na základě této zkušenosti, co můžu od Temného rytíře očekávat. Říkám rovnou, že nezklamal. Některé věci mně trošku iritují (ústřední postavy jsou na můj vkus příliš nesnadno zranitelné, na druhou stranu "toto jsou pravidla komixového světa zvaného Gotham City", takže to respektuji), ale jinak jde Temný rytíř kvalitativně ještě o stupínek výš než jeho předchůdce. Výkon Heatha Ledgera je fenomenální. Pro fanouška žánru jde o naprostou povinnost, pro ty ostatní o hodně kvalitní podívanou. ()

Carolyn

Pět hvězdiček. Co pět, klidně deset, dvacet. He-he. Miluju Batmanův úchylnej chraplák, miluju jeho supermotorku, miluju akci, rámus, výbuchy, vystřelovací lano, porouchanej světlomet... ale hlavně! miluju Ledgera a rozhodně ne proto, že je mrtvej, ale proto, že je zatraceně dobrej. (And I believe in Harvey Dent.) ()

lickerman

Temné Gotham City plné strachu, zběsilá akce, šíleně dokonalé Jokerovy smrtící hry i samotný Joker a Heath Ledger v jedné osobě. K tomu si přidejte svižné dialogy, sympatický humor Morgana Freemana a co z toho vznikne? Vynikající film. ()

loveless

Jsem naprosto nadšená - po Advent Children konečně film, který si může hrdě říkat akční... Skvělý Joker a Batman pomalu, ale jistě směřující na temnou stranu síly... ()

Gardenboy

Od začiatku do konca našliapnuté a ručička otáčkomera ide v samotnom finále do červeného poľa. Christopher Nolan spraví z Batmana niečo viac ako legendu, ktoru z neho spravil Burton. Dejovo dosť rozbité, ale možno práve v tom je to kúzlo ... určite to bude chcieť ešte aspoň jednu projekciu, ale rozhodne nie na žiadnom kinoripe, ale kvalitnom DVD prevedeni s 5.1 zvukom a hlasitosťou na subwoofery otočenou do prava. Zatiaľ 4+++++++, pretože prvý diel (vlastne piaty) sa mi zdal kompaktnejší a akosi prehladnejší. No možno zmením názor. Čo sa týka Jokera/Heatha Ledgera - tak tu platí zahrať si jeho úlohu a zomrieť ... v jeho prípade bohužial doslova. Bude pre mňa obrovským prekvapením ak Batman obíde oscarovo (v tejto kategórií) na prázdno. :). 12/2008 Videl som po druhé, tak ako som si sám sebe prisľúbil - na kvalitnom DVD s 5.1 zvukom a vzhľaodm na to, že som uvidel aj ďalšie súvislosti, ktoré sa smaozrejme všetky na prvé vzhliadnutie (a mám taký pocit, že vlastne ani na druhé) nedajú zhltnúť a postrehnúť, som mal z filmu oveľa kompaktnejší pocit a až teraz chápem prečo to 25 miesto v top 100. Dvíham svoje hodnotenie a aj keď napodruhé ale mám jeden z najlepších filmových zážitkov roka ()

Ufon

Nečekal jsem to. Od začátku jsem prostě zíral a konec si uvědomil až s titulky. Fantazie (a veliký kontrast s prvním zfilmováním stejné látky). ()

R.I.P.

Temný rytíř je velice dobrý film po všech stránkách, kdo zaujal asi nejvíce je Heath Ledger, otázka která nebude patrně nikdy zodpovězena je zda to není jen kvůli jeho smrti. Nicméně tak či onak nazývat tento film nejlepsím dílem všech dob ? Tak to dost těžko. Jsem si jist, že se najde spousta těch kterým se film nezamloual ani trochu a raději půjdou na Mamma Mia! Nicméně ty co Temný rytíř nezaujal asi nehodnotí a ti kteří jsou nadšeho hodnotí patrně několikrát a to 5,5* nebo ve vás zanechal Joker trochu ze svého šílenství. :) ()

Anayka

Je to film roku. A je a je a je. Bez diskuse. Je to Temný rytíř, který to unese:) (a po zhlédnutí v TV už to nikdy nechci s dabingem! Jokera české znění napůl zabilo.) ()

turbou

Mam z toho celkem rozporuplne myslenky. Na jednu stranu dokonale realisticke, emocemi nabite...proste skvele. Na druhou stranu preplacane postavami a hlavne temi patetickymi dialogy. Vaham mezi 3 a 4* Ve finale musim rict, ze je to same jako s Bondem (ikdyz ten me zklamal mnohem mnohem vic )...stare komixove kouzlo mizi a nastupuje nova prehnane skutecna podivana. "Why so serious?" ()

D.Paulus

Nevěřil jsem, že něco může překonat tu konečně "správně batmanovskou" atmosféru filmu Batman začíná. A když jsem viděl, uvěřil jsem. "Why so serious?!" ;-) ()

bakeero

Ano, ano, ano. Vše je na svém místě. Je tu akce, je tu příběh, jsou tu dobří herci a je tu i styl. Rozhodně výjimečná podívaná, ale nejlepší film všech dob? Ale jděte, to ani omylem. Já osobně si za nějaké tři čtyři roky na druhého Batmana nejspíš ani nevzpomenu. Od Nolana je jednoznačně lepší The Prestige. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)