Hannibal: Zrodenie zla

• Česko Hannibal - Zrození (viac)

Druhá světová válka – pokusy o nezávislost východní Evropy podlehly prudkým útokům sovětské nadvlády. V Litvě jednoho kluka připravila válka o oba rodiče a sestru. Děsy, které vytrpěl, potlačuje. Uvězněn v sovětském sirotčinci se vzpírá proti nelítostnému zacházení a bouří se proti krutým pravidlům onoho místa… ON však není obyčejným klukem. ON je mladý HANNIBAL LECTER. (oficiálny text distribútora)

ajuska

Ve výsledku průměrný film o pomstě, který chce ještě něco vydělat na jméně Hannibal Lecter. V podstatě by mohlo jít o jakoukoli jinou postavu a výsledek by byl zhruba stejný - film o mstícím se mladíkovi. Jak už tu někteří říkali, postavě Hannibala chybí nějaký zřetelnější vývoj (zvláště nápadný je ten skok o několik let dopředu) a jeho přerod v Hopkinsova elegantního padoucha je i po vykonání krevní msty stále těžko uvěřitelný. Co mi ještě vadilo, byla nadměrná snaha o zvýšení efektu pomocí nechutných krvavých záběrů. ()

filmfanouch

Červený drak se v roce 2002 stal posledním filmem, kde Anthony Hopkins ztvárnil Hannibala Lectera. Přesto to ale neznamenalo, že by už nikdy žádný další film s Hannibalem Lecterem nevznikl. V roce 2006 totiž Thomas Harris napsal román Hannibal Rising, který pojednává o původu Lectera, předchází všem třem předchozím románům (Červený drak, Mlčení jehňátek, Hannibal) a už v době svého vydání se dostal smíšených reakcí, které Hannibal Rising odsoudili za nejhorší Harrisovo dílo pojednávající o Lecterovi. Pro hladové producenty ale najednou šlo o další možnost, jak z Hannibala Lectera ještě něco vytřískat. A tak filmová adaptace skutečně vznikla, přičemž scénáře se chopil sám Harris, což má za následek to, že je tato adaptace velmi věrná. Je to ale vlastně dobře? Režie se chopil Peter Webber, který předtím stal za snímkem Dívka s perlou pojednávající o původu slavného obrazu Jana Vermeera a bylo dávno jasné, že nás čeká něco jiného. Hannibal-Zrození totiž pojednává o Hannibalu Lecterovi, který se teprve formuje do polohy toho známého sériového vraha, kterého ztvárnil právě Hopkins. Hannibal je teprve mladíkem, který si ještě musí vytvořit apetit na lidské maso, vystudovat medicínu a definitivně se vydat na cestu, která ho později na nějakou dobu dovede do Baltimorské státní věznice. Hannibalův origin dává filmovému divákovi možnost se na tuhle postavu podívat tak trochu jinýma očima. Původ Lectera už byl nastíněn v knižním Hannibalovi, adaptace Ridleyho Scotta ale tuhle linku vynechala (a přitom se vyhnula kontroverznímu zakončení knižního příběhu Hannibala Lectera) a z pohledu filmového diváka tak dostává vůbec poprvé možnost nahlédnout na duši Hannibala Lectera, který se má teprve stát tím Hannibalem Lecterem. Hannibalem Lecterem, kterého zformovala tragédie v dětství a který se definitivně vydává na stezku zla. Stezku zla, která dost možná zabije jednoho Hannibala Lectera a zrodí nového. Potenciál tento origin vskutku má. Ale nedá se úplně říct, že by se dočkal vhodného zacházení. Hannibal Lecter se svým originem vydává víceméně do béčkových vod a ztrácí na výjimečnosti, které měli jeho předchozí filmová zpracování. Webber si možná celkem dokáže ohlídat vizuál a díky tomu se na to i celkem hezky dívá (úvodní válečná pasáž v Litvě působí celkem věrohodně), jinak jde ale o tak trochu nešikovný mišmaš, který by chtěl být strašně chytrým thrillerem, ale skutečně se z Hannibala Lectera v rámci tohohle filmu stává spíše slasherové monstrum, které ale nezabíjí bandu nadržených puberťáků, ale bandu bývalých nácků. Hannibal je možná vizuálně pěkný, má rozhodně dobré herce a rozhodně nejde o tragédii. Jenomže zaškobrtnutí v hierarchii kvalit Harrisových filmových adaptací to bezpochyby je. A i když je kamera Bena Davise fajn, slabost scénáře by nezakrylo ani to, kdyby za kamerou stal Robert Richardson. Problém tkví právě už v knižní předloze, která rozhodně patří mezi nejslabší Harrisovo dílo. Jenomže on samotný knihu psát nechtěl. Dle vlastních slov ho k sepsání v podstatě donutil producent Dino De Laurentis, který chtěl snímek natočit za každou cenu a bylo mu jedno, kdo napíše příběh. Harris ale nechtěl Hannibala někomu jen tak přenechat a tak nakonec knihu sepsal i přesto, že se do psaní vlastně nutil. Právě i kvůli tomu je samotná knižní předloha slabým odvarem Harrisových děl, což se následně přeneslo do scénáře filmové adaptace. A skutečně bolí pohled na to jak to celé kleslo. Otřesné dialogy většinu času skutečně trhají uši a člověku se nechce věřit, že s něčím takovým přišel právě Harris. A pak je to právě ona zápletka, která v podstatě spočívá v tom, že Hannibal postupně loví uprchlé nacisty. Není tu žádný zajímavý protivník, přesah zápletky a ani zajímavé charaktery kromě samotného Hannibala. Chvílemi to dokonce působí jako jakási lehce přihlouplá fanfikce, kterou jistý fanoušek napsal na zadání ´´ vymyslete origin Hannibala Lectera´´. Hannibalův origin má sice základy právě v knize Hannibal, Harris ho zde ale roztáhl a po slušném rozjezdu přijde ona ledová sprcha. Hannibal- Zrození bohužel skutečně v mnoha momentech působí jako pokus o vymlácení dalších peněz z úspěšné franšízy (což je dle Harrisových slov v podstatě pravda). Odhalování minulosti Hannibala Lectera navíc tak trochu boří ono tajemno kolem samotné postavy Lectera. Ono odhalování toho, proč je vlastně Lecter takový, jaký je funguje na čím dál tím tradičnějším pokusu o obhájení zla různých populárních záporáků. A osobně s tímto obhajováním vlastně nemám problém, pokud ovšem je ono obhajováno ideálním způsobem. Což právě v případě Hannibal- Zrození není v mých očích tak úplně jasné. Především i proto, že je onen vývoj z malého litevského chlapce do tohohle mladého šarmantního vrahouna možná až příliš rychlý a závěrečný zvrat, který se dá velmi snadno předpovědět navíc kazí onen dějový arch těžící z touhy po pomstě. A pak jsou tu ty postavy, které se kolem mladého Hannibala točí a i když se Gong Li, Dominic West, Rhys Ifans nebo Kevin McKidd snaží, z tak trochu hloupoučkého scénáře prakticky nevytáhnou skutečně nic. Zrození má ale alespoň Gasparda Ulliela. Tenhle francouzský herec je v téhle roli výtečný. Věříte mu toho mladého psychopata, který lační po krvi (a potencionálně játry s chianti) a jeho výkon skutečně tahá kvality tohoto filmu nahoru. Po Hopkinsovi je přitom vyloženě nevděčné se této role zhostit, Ulliel to ale zvládá a to až tak, že mě možná mrzí, že nikdy nedostal druhou šanci. Ulliel má totiž ve finále jen jeden zásadní problém- vůbec mu nevěříte, že se z jeho Hannibala za pár let stane ten Hopkinsův. Snaží se o to, dle svých slov studoval Hopkinsovo ztvárnění v předchozích třech filmech a opravdu se mu daří ztvárnit člověka, kterému z očí vycítíte touhu zabíjet. Ale pořád něco schází k tomu, abyste si řekli, že jde o toho samého Hannibala, který se o několik let později setká s Willem Grahamem a Clarice Starlingovou. Samotný film se poté tváří tak, že z pece zrovna vypadl právě takový Lecter, kterého známe z předchozích filmů. A tomu jsem Ullielovi úplně nevěřil. Díky krásným evropským lokacím (kromě Francie a Itálie také Česká republika) se na to opravdu krásně kouká a herci se snaží. Ona linka s lady Murasaki v podání Gong Li je zrovna jedna z těch, které se skutečně daří funkčně Hannibala polidštit, Rhys Ifans je jako bastard se štěstím Grutas věrohodně opovrženíhodný charakter a i když je inspector Popil v podání Dominica Westa skutečně tak trochu navíc a funguje jenom jako policejní figura (která má nejspíš nahradit Willa Grahama a Clarice Starlingovou) a v součtu je skutečně spíše zbytečný, i on se očividně snaží. Nejzajímavější mi ale přišel Kevin McKidd, který má jako Kolnas ze všech těch uprchlých válečných zločinců zřejmě nejzajímavější linku, kdy se usadil a má rodinu, přičemž je zřejmé, že chce Hannibal zřejmě vyrovnat úcty. Právě dohrání linky mezi Hannibalem a Kolnasem mi přišlo skutečně fajn. Jen to poté zkazil dodatek v podobě už tak trochu zbytečné brutality, která je ostatně vidět po celou délku filmu. Kouzlo filmů s Hannibalem Lecterem přitom nikdy nebylo v brutálních momentech, ale ve výtečných charakterech, které byli následně využity v zajímavých zápletkách s přesahem. I o ten se Zrození pokouší, ve finále ale na to sebevětší snahou nemá. Harris tak ´´ s pistolí u hlavy´´ svojí slavnou postavu vyloženě nezničil a jako takový slušný dodatek vlastně obstojí naprosto v pohodě. Hannibal-Zrození nedělá vyloženou ostudu, Ulliel a ostatní herci se snaží, co to jde a Marek Vašut dostává příležitost zazářit. Jenomže jde prostě o pokles, který navíc většinu času neví, čím chce vlastně být. Filmem o pomstě, rozcestím mezi dobrem a zlem nebo studií psychopatického zabijáka. Očividně by chtěl být aspoň částečně o všech těchto věcech, nedokáže ale mezi nimi vlastně najít jasný balanc. Film vám postupně předhazuje různé důvody, proč Hannibala nejdříve litovat a následně se ho bát a sám v tom dost možná nemá úplně jasno. Přitom zrovna Harris by za psacím stolem měl ideálně vědět, jak vlastně k charakteru Hannibala přistupovat a tom je na tom nejvíce smutné. Na filmovém poli dal od té doby Hannibal sice pokoj, v letech 2013-2015 ale běžel seriál Hannibal, kde si titulní roli zahrál Mads Mikkelsen. A i když se tenhle seriál vydal v kontrastu s Harrisovými romány výrazně vlastní cestou, dopadlo to pořád líp než Harrisem sepsaný Hannibal- Zrození...... () (menej) (viac)

Rover

Ale tak není to zas až taková tragédie, jak by se nám mohlo po zběžném pohledu na hodnocení zdát. Webber má především cit pro výtvarno, a to promítl i do tohoto snímku, i když je nutno to pěkné hledat pod notnou vrstvou klišé. Především ten příběh je neuvěřitelně stupidní a trapný, vše je plytké a nedotažené, ale to už tu bylo řečeno mnohokrát. Já se soustředil především na Gasparda, kvůli kterému jsem si film sehnal, a z tohoto pohledu jsem navýsost spokojen. Nadšen jsem byl i z Li Gong. Potěšila samozřejmě i Kost jako zámek Lecterů nebo Tugendhat, kde mají štěstí, že jim vila při natáčení nespadla na hlavu. HUDBA: Ilan Eshkeri, Shigeru Umebayashi - Eshkeri?Mě na něm vadí, jak je strašně ovlivnitelný, nemá vlastní styl a je nerozpoznatelný.. hudba stála za nic. ()

salahadin

Při sledování jsem měl nutkavé myšlenky srovnávat tenhle film s jiným podobného ražení, o počátku určité postavy, pouze s tím rozdílem, že tohle dopadlo o několik tříd hůř. Zatímco v Batman Begins se mr. Wayne taktéž cvičil jako "samuraj" a jeho cesta byla původně nasměrována jinak, atmosféra snímku byla podmanivá a dokonale gradovaná. Hanibal se sice cvičí taky jako samuraj (a opravdu by toho už mohli Amíci nechat), ale neubráním se dojmu, že jde jen o jakousi prvoplánovou vložku, která má film učinit přitažlivějším. Celý film je jaksi rozplyzlý, herci se snaží, ale scénář je místy tak pitomej, že působí až komicky. Např. postava policajta, který se zabývá válečnými zločiny, je k uzoufání nudná. Stejně tak samotný Hanibal, bez špetky magické aury (kterou měl Ch. Bale jako Batman), bez šarmu a instinktů Hopkinse, bez všeho, co činí tuhle postavu hrůzostrašnou a vina není přímo v herci. Je to špatně natočený film. Šablonovitý, pitomě patetický. Našince potěší maximálně tak to, že poznají pár míst v naší rodné kotlině (jo Tugendhat), jinak nic moc. ()

Disk

Slavný producent Dino De Laurentiis byl patrně v posledních letech života senilní. Jinak si nedovedu vysvětlit (kromě finančních důvodů), proč vůbec tento film vznikl. Že aby byl doplněn životní příběh nechvalně známého dr. Hannibala Lectera? Pokud toto byl záměr, tak lze konstatovat, že z tohoto pohledu to těžce nevyšlo. Hannibal Rising nemá s Mlčením jehňátek (a dalšími hannibalovskými snímky) vůbec nic společného. Příběh je naivní báchorka o malém klukovi, kterému nacisté za války snědli sestru, jemu pak hráblo a chce se po letech krutě pomstít. Ovšem když si odmyslíme jméno Hannibala Lectera, tak máme zcela průměrný film na zaplácnutí nudného večera. Vyzdvihnout lze snad jen mladého Gasparda Ulliela, který i přes špatně napsanou postavu podává docela pozoruhodný výkon a má skvělé charisma. A samozřejmě české lokace a Marka Vašuta. ()

Cappuccino

Prekvapujúco je práve začiatočná vojnová časť zábavnejšia než neskoršie vraždenie. Čo má tento film spoločné s pôvodným Hannibalom? Skoro nič. A vadí to snáď? Nie. Tým však remake Zrodenie Zla nechcem chváliť. Najpravdepodobnejšie všetko pokazil príšerný scenár, plný dialógov o h*vne. A Gaspard Ulliel? Toto má byť Hannibal? Ten Hannibal?! Ani náhodou. Nebudete z neho cítit žiadny strach a naopak mu vo veľkom začnete fandiť. Charizma dotyčný zabijáčik mal, ale skôr kladné než záporné. Vizuálna stránka a Rhys Ifans - menovite dva najväčšie klady. Ak by sa Peter Webber rozhodol skrátiť film na 90-95 minút, mohlo to dopadnúť omnoho lepšie. Celkovom nepociťujem sklamanie, ale tak isto sa k Zrodeniu zla neplánujem vrátiť. ()

Ruut

Hodně zbytečné. Zároveň bohužel příliš seriozní a minimalně zábavné. Svou sterilností je tento mladý Hannibal zaměnitelný s jakýmkoliv kostýmním drama. Trošku vše drží šikulka Ulliet, kterému masového vraha jde celkem bez obtíží uvěřit. Kupodivu nevadí ani české realíe - teda až na maskota zahraničních produkcí Vašuta samozřejmě :-). Komu doporučit? No asi těm co stejně nikdy nechodí na csfd, tudíž si to stejně nepřečtou :-). Jinak neublíží jako kulisak jakékoliv práci. ()

Satan

Stejně jako v Hannibalovi chyběla Jodie Fosterová, tady citelně chybí Anthony Hopkins. Myslím, že i pouhá role vypravěče by vrhla film do jiných rozměrů. Bohužel, nestalo se. V prvních 20 minutách jsem myslel, že se snad dívám na nějaké levné válečné drama, ale postupem času jsem se do "toho dostával". Mám z toho rozporuplné pocity, ale pokud byly v kvalitní formě převedeny knihy Thomase Harrise, Rising asi nemohl napsat on. Gaspard Ulliel není Hannibal a chvíle, kdy se snažil kopírovat Anthonyho (rádoby slovní teror mířený ke svým obětem či detektivům, gesta a chůze atp.) mi doslova pili krev, ale on za to nemůže. Hopkins vytvořil nepřekonatelný charakter, na kterém by si každý mladý herec vylámal zuby a je vidět, že se Ulliel alespoň snažil. Celý film je ovšem suchý, bez atmosféry a moc nechybělo k typům filmu jako Hostel, kde je nejdůležitější krev a zaznamenání vraždy. Všechny ty useknuté hlavy a vydlabaná líčka jakoby chtěli zamaskovat jehňátkovskou atmosféru podloženou dialogy a geniálním scénářem. Moje oblíbená postava byla zprzněna a já opravdu nevím, co bych měl dodat. Snad jen to, že Harris by s tím už měl seknout a konečně nechat Hannibala na pokoji. Neodpustím si ještě hořkou poznámku nakonec. "Minulost je jako nůž. Může ublížit." Kdybych neznal předchozí díly téměř nazpaměť, asi bych se nezlobil. Takhle mě ta minulost bodá každou vteřinou, co jsem se díval na Rising. Tohle není Zrození, to začalo v roce 1991. ()

Peytl

Náároodhííl se Háánibhááál, veselmééé sééé, z hrncééé svóójiíí švestr žrááál, poseréééhééé sééé. No, opravdu téměř k posrání, ale já vlastním žaluda odolného (na to jsou žijící svědci), tedy jsem své žaludové potíže bravurně zvládl a střílím tři dojčland pizdy. ()

Javert

Nuda to rozhodně není. Je to vlastně docela zábava, ale jedině, když neznáte ani jeden z předešlých filmů, ve kterých Dr. Lecter vystupuje. Tvůrci totiž téměř opomněli na vzdělanou a sofistikovanou stránku Lecterovi osobnosti a vykreslují ho jako chladnokrevného zabijáka a kanibala. Jako horor bez jakékoliv návaznosti na předešlé "hannibalovky" to je za slabší tři hvězdy. Jako pohled snažící se ukázat doktorovo mládí za odpad!. ()

dzej dzej

Je legrační jak tvůrci H-Z (a mezi nimi samotný Thomas Harris) zuřivě staví oslí můstky mezi Mlčením jehňátek a tímto prequelem... Gaspard Ulliel je fajný, film jako celek velmi nudný. Hannibal - Zrození je špatný film s pěknými vraždami. ()

Jordan

film natočený v prahe (a do všetkých vedľajších a epizódnych postáv obsadený českými, ale aj slovenskými hercami: marek vašut, marko igonda...) z produkcie dina de laurentisa je v poradí štvrtým filmovým (ale aj knižným - autor scenáre je thomas harris, ktorý len adaptoval svoj bestseller) dojením stále plodnej témy Hannibala Lectera. Hlavný predstaviteľ je naozaj slizoun a psychouš na zavolanie. Silent od the Lambs v ani jednom zo sequelov a prequelov (a ani v Risingu) nebol prekonaný, to sa skrátka asi nedá... ale Webberova prehistória jedného z najznámejších kanibalov a masových vrahov urobená ako pekné výpravné retro a tak trochu samurajský film o pomste je celkom príjemné pozeranie. ()

Anderton

Tak som dostal viac menej to, čo som očakával a asi aj trochu viac. Ulliel verzus Ifans sú parádna dvojka, riešiť nejakú podobnosť s Hopkinsom je podľa mňa úplne mimo. Hannibalove motivácie sú jasne pochopiteľné, ono detstvo v Druhej svetovej zanechá nejaké tie šrámy na duši a potom tá otázka, čo je vlastne zločin, ktorú som včera počul v inak odfláknutejšom Červenom drakovi, je na mieste. Webber vybudoval fajn atmosféru, casting som tiež "zožral", len ten pocit, že ak by sa toho ujal napr. opäť Demme a dal si na tom záležať, tak mohlo vzniknúť umenie, je dosť silný. Ak sa to tak vezme, celú svoju motiváciu mohol Hannibal povedať Clarice počas ich mítingov v jednej, dvoch vetách a nemusel ani vzniknúť prequel a bolo by vymaľované. Ale osobne som za toto filmové zrodenie celkom rád. 70%. ()

Frajer42

Velmi jednoduchý příběh zahrán obstojně. Takhle jsem si teda ikonu Hannibala Lectera nepředstavoval. Typický příběh. Smutná situace na začátku a následuje neukojitelná touha po pomstě. Některé scénky stály za zhlédnutí. Alespoň, že postavy umíraly rozličně. Koho by bavilo se koukat na stále stejné techniky popravy. Slabé * * * za kreativitu alespoň v tomhle směru, když děj byl plytký. ()

Kothy

Tak takhle to všechno začalo. Tohle je origin Hannibala Lectera. Člověk by asi čekal něco lepšího. Ale aspoň víme, jak se dostal k lidskému masu... ()

teutates

Hannibal Rising je viac než priemerný film!Neskutočná blbosť zrovnávať tento snímok s Hannibalom v podani Anthony Hopkinsa!Tento snímok je samostatný..,ma v celku slušnú atmosféru,zaujímavý dej a slušné herecké prevedenie!Peter Webber vie obracať kameru a taktiež správne viesť celý štab.Chybu treba hľadať v scénari,ktorý je zjavne odfláknuty(nedokončený)!-potreboval by"vyšperkovať".Chcelo by to trochu väčšiu psychológiu postáv!Avšak charizmatický Gaspard Ulliel ma prekvapil,tak ako Li Gong!Je pravdou,že polovica snímku je postavená na nich,ale aj tak ide o nadpriemerný snímok!ZAUJATOSŤ tu nemá čo hľadať,pre mňa ide o zaujímavé a v celku slušné atmosferické dielo..! ()

Campbell

Pro mě osobně lepší než nějaký Červený drak. Jasný Ulliel není moc podobný Hopkinsovy, ani se mu nemůže rovnat v hraní. Ale má něco do sebe. Hlavně ten jeho šibalský úsměv je dokonalý. Film po scénaristické stránce není nijak dobrý. Ani inteligentní. Ale dokáže skvěle zabavit. A hlavně jsem nespustil oči z obrazovky. ()

Zemřel herec Gaspard Ulliel

Zemřel herec Gaspard Ulliel

19.01.2022

Přichází smutné zprávy z Francie. Ve věku 37 let zemřel po tragické nehodě na lyžích francouzský herec a držitel dvou cen César, Gaspard Ulliel. O jeho skonu informovala agentura AFP. Talentovaný… (viac)

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (viac)