Zodiac

• USA Zodiac

Novinář Jake Gyllenhaal se dostane k případu záhadného masového vraha, který zabíjí náhodně vybrané oběti. Zločinec, přezdívaný Zodiac, rozeslal do novin dopisy a šifrované zprávy o svých budoucích i minulých vraždách a touha po jeho odhalení se pro žurnalistu stává posedlostí... Příběh filmu vychází ze skutečných událostí a vypráví o masovém vrahovi, který po několik desetiletí děsil obyvatele San Francisca a zavaloval úřady čtyř soudních okrsků svými šiframi a dopisy. Dopadení Zodiaca se pro skupinu čtyř policistů stalo posedlostí, která z nich udělala tvory naprosto nepodobné sobě samým. Jejich životy byly kvůli nekonečnému přívalu dalších a dalších stop naprosto v troskách. Zodiac vypráví o řádění šílence, který nebyl nikdy dopaden a který držel celý národ v osidlech strachu. Počet mrtvých, kteří byli usmrceni jeho rukou už asi nikdy nezjistíme. Jedno je však jisté : mezi jeho oběti patří i ti, kteří přežili... Není snad děsivějšího případu než je tento. Zodiac vypráví o řádění šílence, kterého zodpovědné autority nikdy nechytily. Tento hádankář a vrah, který držel celý národ v osidlech strachu, vždy unikl. Byl to americký Jack Rozparovač. Veřejně se přiznal ke třinácti obětem. Poté k dalším dvaceti čtyřem. Policie však byla schopna potvrdit jen pět nebo sedm z nich. Počet mrtvých, kteří byli usmrceni jeho rukou už asi nikdy nezjistíme. Jedno je však jisté: mezi jeho oběti patří i ti, kteří přežili. Graysmith by obyčejným kreslířem deníku San Francisco Chronicle, který se co do kontaktů ani znalostí nemohl rovnat svému cynickému kolegovi Paulu Averymu, který byl pronikavým novinářem a hvězdou černé kroniky. Chyběly mu také kontakty se slavným a ambiciózním detektivem z oddělení vražd v San Francisku, Davidem Toschim a jeho puntičkářským kolegou, inspektorem Williamem Armstrongem. Jednou se mu však dostalo zásadního poznání, které nikdo neočekával. Došlo k němu dne 1. srpna 1969. Toho dne se v hromadě redakční pošty objevil podivně vyhlížející dopis. Další dva došly do redakcí San Francisco Examiner a Vallejo Times-Herald - všechny dopisy v redakcích způsobily hotové pozdvižení. "Vážený pane redaktore, píše vám vrah Davida Faradaye a Betty Lou Jensen, které jsem dne 20. prosince 1968 zastřelil na silnici Lake Herman v okrese Solano. Dále dne 4. července 1969 na parkovišti golfového hřiště v Blue Rock Springs jsem zastřelil Darlene Ferrin a pokusil se o vraždu Mikea Mageaua..." Následoval seznam detailů, o kterých mohla vědět jen policie. Každý z deníků dostal část šifry, která - pokud by prý byla dekódována správně - vedla by k odhalení identity svého autora. Dopis by ukončen hrozbou: uveřejněte tento dopis v novinách, jinak budou následovat další vraždy. Od dob Jacka Rozparovače se neobjevil vrah, který by kontaktoval tisk a policii a formou hry na kočku a myš je naváděl ke svému dopadení. Zodiac patří k vůbec prvním masovým vrahům v dějinách Spojených států. Jeho zprávy byly nakonec dekódovány. Byl to však až nadšenec do luštění různých kvízů a šifer, Robert Graysmith, kdo pochopil jejich skrytý záměr, který odkazoval k němému filmu z roku 1932, The Most Dangerous Game. Během krátké doby následovalo několik dalších dopisů a hrozeb. Zodiac opět udeřil dne 27. září 1969, kdy jako maskovaný útočník s puškou a nožem zaútočil v Lake Berryessa v okrese Napa na mladý pár, který si vyjel na piknik. Cecilii Ann Shepard ubodal k smrti a Bryana Hartnella nechal vykrvácet. O necelý měsíc později - přesněji dne 11. října 1969 - přijel vrah do San Franciska. Jeho první oběť - taxikář Paul Lee Stine byl objeven s kulkou v týlu v luxusní čtvrti Presidio Heights. O tři dny později přišel další zlověstný dopis: Zodiac se policii vysmíval tvrzením, že té noci jej mohli dostat. Co hůře, zmínil, že měl v zaměřovači políčeno i na školáky, kteří vystupovali ze školního autobusu. San Francisko zachvátila panika. Díky Zodiacovi se detektivové Toschi a Armostrong a novinář Graysmith stali během jedné noci celebritami. Zodiac byl bohužel vždy o krok napřed, obratně uklízel stopy a ve svých výsměšných dopisech byl čím dál výhružnější a zároveň osobnější. Toschi později upadl v nemilost, frustrovaný Armostrong přešel na jiný případ a Avery odešel od novin. Zodiac najednou přestal ohlašovat, kdy a za jakých okolností znovu udeří. Od jednoho amerického pobřeží ke druhému se vyrojilo spoustu jeho napodobitelů. Hledaný podezřelý byl stále někde mezi nimi. Tehdy nastala Graysmithova chvíle. Šlo o moment, který navždy změnil mnoho životů. (oficiálny text distribútora)

Ceberus

Je to poměrně ukecaný film, ale ne tolik, aby mi to úplně vadilo - což znamená slabší tři hvězdy. Akce v podstatě žádná a hlavní padouch vlastně není pořádně ani vidět, takže film nemůže navodit žádný hannibalovský strach a respekt ze zločince. Výkony herců jsou v pořádku, Downey Jr. hraje svého typického frajírka. Trochu mě překvapuje, že herec Philip Baker Hall se (byť v jiné roli) upsal jak tomuto, tak i dřívějšímu Zodiakovi, kterého jsem zatím neviděl. ()

Karp

Přemýšlím, jestli hlavní kouzlo nebylo v tom, že se vycházelo ze skutečných událostí... Jasný a jednoznačný konec bohužel snímku trochu chybí, ale jinak je natočen poměrně precizně, i když poněkud rozvlekle. ()

Skautka

Já nevím i přes veškeré výborné hodnocení ostatních uživatelů, já pořád nevidím pointu tohohle filmu. Celej film se tam snaží vyšetřit vraždy nějakýho stupidního pedofila. Je to jako zprávy televize nova akorát ve dvou a půl hodinovém provedení. Už ten film nechci nikdy vidět a ty dvě a půl hodiny, naprostýho nic nedění se, mi už nikdo nevrátí. Alespoň se dalo koukat na Jaka Gyllenhala, který je mi srdci nejsympatičtější. ()

FerryCFC

Dlouhá stopáž, mi utekla mávnutím proutku a to tedy znamená, že film fungoval tak jak měl. Hodně jsem se těšil jak to tedy dopadne, napětí by se dalo krájet a na konci...Mám moc rád tento typ konců, kde si každý divák musí udělat svůj vlastní názor. Vše vypadá moc dobře a ani bych neřekl, že film byl natočen před pár lety, spíše mi to přišlo jako klasika. Fincher prostě umí a Zodiac to jen potvrzuje. ()

Kingjiri

Škoda, že kvalitní filmařinu, atmosféru a herecký obsazení kazí tak dlouhá stopáž. Do chvíle, než je poměrně dost zřetelně naznačeno, kdo vlastně Zodiac je (cca. polovina stopáže), jde o napínavej snímek (zejména při vraždících scénách). Jenomže pak už člověk jenom čeká, kdy že se na toho Zodiaca přijde. Nicméně, čim dál větší časový skoky v příběhu jistě začnou v určitý části divactva (stejně jako u mě) vyvolávat určitou lhostejnost k tomu, jak to vlastně celý dopadne. Na jedno zkouknutí vcelku fajn, ale další projekci už dvě a půl hodiny svýho života obětovat nebudu. ()

bono22vox

Fincher, rejža kultovního thrilleru Sedm nám zde nabídl vyprávění o vychytralém a zvráceném sériovém vrahovi, tentokrát se ale nechal inspirovat skutečným příběhem. Všichni určitě víme co byl zač a jak děsil Ameriku. Má na svědomí několik brutálních vražd, o kterých s chutí sám informoval média i policii. Není tedy divu, že se po jeho stopě vydali i dva novináři. Ve filmu v podání skvělého Downeyho Jr. a sympatického J. Gyllenhaala. Jejich vyjméčně zahrané party dodávají Fincherovu do detailu propracovanému retru, na kterém je hodně znát, že režisér pečlivě nastudoval celý případ, potřebnou šťávu. A jde to vidět právě v půli filmu, když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě a děj se začne přece jen poněkud vléct, tak je to právě Gyllenhaalova posedlost vraha dostat i po letech, která uběhla od jeho zločinů, díky níž vás autor opět rychle vtáhne zpět a dopřeje vám druhou dávku napětí... skvělá práce... ()

Demonic189

Ak by tento film nebol točený podla skutočnych udalosti, tak mu nadelím ako prvému filmu Made by Finchergod iba 3*. Film sa po prvej tretine nehorazne vlečie, vdaka skokom v čase film takmer vobec negraduje, vyskytuje sa tu priliš mien a človek to nestíha vsetko pobrat, záporák sa nam predstaví len v úvode, a to pár vraždami a cely film uz o nom takmer "nepočujeme", akcia - žiadna a občas by sa aj tej skľúčujúcej atmosféry (scéna v pivnici!) zišlo ovela ovela viac. Ale i napriek tymto mnohým nedostatkom, je Zodiac majstrovské dielo, hlavne s prihliadnutím na to, ze sa David drzal faktov snad na 100% a nič neprikreslil. Preto sa film končí ako končí a je aký je. PS: hudba, kamera a herecké výkony su opať impozantne! ()

bakeero

Po letech jsem si dal repete a uvědomil si, že lepší investigativní detektivku jsem od té doby vážně neviděl. Bez použití jediné akční scény vás FIncher drží v napětí takřka celou stopáž a ke konci se budete i bát! ()

balcazar

Sklamanie. Po zhruba úvodnej polhodine som si chystal chválospevy na Finchera, potom však hodnotenie išlo dole. Nevravím, že pomyselná sieť nebola dobre utkaná a že zápletka nebola prešpekulovaná (na môj vkus možno až príliš), vravím, že tomu chýbala akcia, náboj. V závere to už bolo znova o niečo lepšie, po slabom jadre ma to však už príliš nenadchlo. Gyllenhaal potešil. ()

Mouchal

Mapování řádění jednoho z nejznámějších a "nejdrzejších" sériových vrahů v celé americké historii. Zodiacův příběh rozhodně stojí za pozornost a neumím si pro takovou látku představit lepší jméno než je David Fincher, ale z důvodu celé rozvleklosti případu na několik desítek let (a stále běží, což je neuvěřitelné) je bohužel rozvleklý děj i tohoto filmu. Je škoda, že celková skvěle budovaná atmosféra 70. let je časovými "skoky" poslána do kopru. Je těžké se snažit věrohodně zpracovat celý takto dlouhý případ do jednoho filmu a volba tvůrců vyřešit to bezmála tříhodinovou stopáží se jim podle mě trošku vymstila. Dívání se na to, jak hlavní hrdinové stále dokola během ubíhajících let omílají furt ty stejné důkazy a sem tam dorazí nějaký ten dopísek od Zodiaca, může bavit snad jen dopisové fetišisty. Pokud tvůrci opravdu chtěli vyobrazit celý případ precizně a bez nudy, mohli zvolit formu mini-série, která by mohla diváka upoutat více. Jake si posedlého karikaturistu střihnul bravurně, kdy právě jeho posedlost případem a jeho neutuchající nutkání za každou cenu se dostat Zodiacovi co nejblíž, z něj dělá nejzajímavější postavu celého filmu. Mark Ruffalo (neboli Cookie monster) můj oblíbenec není, ale výrazně mi nevadí a zde svou roli odehrál dobře a jeho avengerový parťák Robert Downey vlastně ani hrát nemusel (byl akorát pod parou). Oceňuji preciznost pří sbírání všech potřebných materiálů pro tento snímek, ale holt 160 minut je na takový film příliš a člověk je pak z něj unavený asi jako zadek malého chlapce po návštěvě papeže (a to já bych nikomu nepřál). Řemeslně dobrá práce, zábavností pokulhává. 75% ()

neo93

Další parádní snímek od úžasného Davida Finchera. Nejprve nám nabídne takovou "nudnou" hodinku ve které nám ukáže alespoň některé činy, které zodiac spáchal a až potom pořádně vlastně rozjede celý film. A to jsem si mylně myslel, že poté co nám všechno toto představil a objevil se i konečně nějaký pachatel, tak nebude mít, co nabídnout. Ale právě druhá polovina filmu mě bavila nejvice. To, jak se Jack Gylenhall hlouběji ponořuje do všech případů a zjišťuje stále nové informace o masovém vrahovi a je mu čím dál víc blíže je naprosto úchvatné. Tady právě začíná ta pravá fincherovka plná napětí, strachu a očekávání, co se bude v následujících minutách odehrávat. Už teď se těším, až si tento výborný film znovu pustím a budu znovu řešit tajemné dopisy od Zodiaca. ()

ER

Napínavé zpracování legendárního kriminálního příběhu o sériovém vrahovi,kterého se dodnes nepodařilo chytit a ani se to nepodaří (dnes již pravděpodobně nežije nebo mohl být za jinou vraždu odsouzen,aniž by byl spojen s "filmovými" delikty). ()

GTS_PUNK

Nuž, čo napísať na túto krimi drámu podľa skutočnej udalosti, ktorá dodnes fascinuje mnohých ľudí na svete? Reálny príbeh vraždiaceho Zodiaca s menšími úpravami a hviezdnym obsadením, som si púšťal s veľkými očakávaniami z kvalitného žánrového spracovania tohto tajomného prípadu. Bohužiaľ, po 162 minútach som zostal sklamaný. Ale postupne. Prvá polovica filmu bola pozerateľná a diváka musí v každom prípade baviť. Zodiac vykonáva svoju "prácu", posiela listy do miestnych novinových redakcií a polícii zamotáva hlavu. Robert Downey Jr. ako jeden z novinárov, do toho všetkého hádže skvelé hlášky a svojim typickým sarkastickým vystupovaním baví diváka. Čím ďalej však film naberá na minutáži, dej upadá a to by sa diať nemalo. Ako plynie minutáž, plynú aj roky vo filme. A to veľmi rýchlo. Film vás v jednej chvíli posunie najprv o 2, potom o 4 a neskôr dokonca o 7 rokoch dopredu. Jednotlivé roky pritom trvajú iba krátku chvíľu, čo som v niektorých momentoch považoval za úplne zbytočné a bez akejkoľvek výpovednej hodnoty. Ako tak roky plynú, polícia sa prípadu ďalej nevenuje, ale karikaturista Jake Gyllenhaal áno. Prípad chce vyriešiť na vlastnú päsť, napísať o ňom knihu a Zodiaca vypátrať s tým, že je mimoriadne otravný na členov policajného zboru, ktorí mimochodom konajú tak, že v skutočnosti by sa nič také nestalo (napr. pustenie k policajným spisom). Divák sa začína strácať v spleti mien a zaujímavo vyzerajúca dráma podľa skutočnej udalosti sa razom mení na nudnú televíznu kriminálku, pri ktorej už len čakáte na jej koniec. Karikaturista, obľubujúci krížovky nakoniec vyrieši záhadu Zodiaca, vydá o ňom knihu a v roku 1991 sa príde na to, že mal vlastne celú tú dobu pravdu. Celá druhá polovica je tým pádom neuveriteľne natiahnutá a mnohé zo scén sú, podľa môjho názoru, dokonca zbytočné a film tak predlžujú. Na druhú stranu, musím sa priznať, že pri scéne, keď Zodiac zavolal Jakovi Gyllenhaalovi a on naštvane zložil telefón s výrazom "na toto nemám čas", som vybuchol smiechom. Ale ako som povedal, množstvo iných zbytočných scén. Zodiac je dobrý film. Jeho problémom je však to, že v určitých pasážach druhej polovice nedokáže diváka riadnym spôsobom zaujať a to robí jeho minutáž veľmi dlhou. Ona by samotná minutáž nebola vôbec zlá, dlhé filmy sú skvelé, ale jedine v prípade, že zaujmú diváka na dejovej línii. A to sa práve v tomto prípade tvorcom nie celkom podarilo. Snaha sa určite cení, aj námet podľa skutočnej udalosti, ale mojim filmovým potešením bola v tomto prípade sympatická Chloë Sevigny v okuliaroch. ()

Sweat55

David Fincher je precizní režisér a jsem rád že se opět vrhnul na kriminálku. Tentokrát podle skutečných událostí. Bohužel většina takových filmů nemá pořádnej konec. Na konci sice jsou nějaký informace o tom, jak to vlastně celé dopadlo. ale žádné pořádné finále. Navíc film se v půlce celkem táhne. Naštěstí u toho je Fincher, takže každej záběr a každá scéna vypadá perfektně. A ten Gyllenhaal hraje jednu z nejsympatičtějších postav vůbec, Ruffalo je skvělej, Downey je skvělej, všichni jsou skvělí. Další Sedm se ale bohužel nekoná. ()

gemi

Je to zamotané jako klubko nití a táhne se to přes dvě a půl hodiny, takže člověk má problém udržet pozornost. I proto je prakticky nemožné pochytit všechny detaily na jedno zhlédnutí. ()

netWoor

Bohužel, šedesátá a sedmdesátá léta plná chlápků s kotletami vůbec nemusim, na té době se mi nelíbí vůbec nic a automaticky jde jedna hvězda dolů. Film solidní, dobře udělaný, ale až na to znázornění, jak může člověk zešílet nad honěním se za čímsi a co tomu všemu je ochoten obětovat, tam zas tak moc k vidění nebylo ... ()

Inozuka

Graysmithovu knihu jsem kdysi četl a oceňuji jak chytrým způsobem ji Fincher zfilmoval. Hrdinou filmu totiž není samotný sériový vrah, ale právě novinář, snažící se za každou cenu dopátrat se pravdy. Nosnou linkou filmu je tak spíš investigativní novinařina založená na konverzačním posunu děje. Nicméně, všechny prokázané zodiacovy vraždy jsou zde zachyceny opravdu naturalisticky - zvláště ta u jezera Berryessa je opravdu disgusting. Nakonec ale jednu hvězdičku ubírám kvůli celkovému přehlcení fakty, ve kterých jsem v průběhu filmu občas ztrácel. ()

Nix

Fincher tohle zvládl naprosto s přehledem. Já jsem Ruffalovi a hlavně Jakovi fandil, že ho lapnou. On to totiž nebyl žádnej vůl ten Zodiac a věděl přesně, co na polici v tý době platilo. Dneska už by to měl těžší, ale kdo ví, třeba ne. Každopádně je to teda delší jízda, ale opravdu Vás to donutí přemýšlet. ()

mira.l

Filmařsky povedené, nedá se říct, že ne. Ale je to strašně dlouhé, tím pádem nepřehledné, moc dopisů, moc slepých uliček, moc zkoumání písma, to je ono, ne není, vlastně je, ne, není, tady to "k" je trochu jinak, pořád se tam běhá po kancelářích a blbě mele. Pro mě osobně vítaným zpestřením - bohužel s minimálním prostorem - byla Chloë Sevigny. Ale to nestačí. Jednou podívat ano, ale víckrát už bych tomu ty dvě a půl hodiny neobětoval. Navíc, když není problém si během chvilky zjistit, že to nedopadne vlastně nijak, nikdy ho nechytnou. ()

Kofolacik

Jeden z najviac underrated filmov 21. storocia. Radoveho divaka bude nudit, kazdym vzhiadnutim tento film ale rastie a stava sa z neho neskutocne komplexna studia charakterov, Zodiacovskej mytologie a zrkadlo doby.  Fincherovo majstrovske dielo, ktoreho v jeho filmografii predcuje zatial len The Social Network. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

12.08.2022

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm