Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

otík

Spike Lee natočil po svém něco jako Dannyho parťáci, jen bez tolika parťáků a tolik vtipných scén. Přišel k nám s vážně natočeným filmem o geniálním zloději, který obsadí banku, zajme jako rukojmí jejich návštěvníky a pod výhružkou zabití rukojmích má pár požadavků. Jenže stejně jako on i vyšetřující detektiv není padlý na hlavu a snaží se prokouknout, proč to všechno zločinec nezločinec dělá. Celá pointa filmu je geniální a také díky skvělým hercům jako jsou Washington i Clive Owen je tento snímek parádní jednohubkou a filmovým požitkem určeným komukoli. ()

3n3my

Inteligentné krimi, ktoré je možno v niektorých momentoch málo prikrášlené a pritiahnuté za vlasy, ale tak prečo nie. No a ako sme si v poslednej dobe už zvykli, Denzel Washington robí aj z tohto filmu nadpriemernú záležitosť. ()

URBAN

Geniální loupež, která nejde popsat bez spoilerů. Jednině tak můžu napsat že je to plné skvělých hereckých výkonů a nečekaných faktů v tomto žánru. Nebýt konce, který nebyl dvakrát valný nemělo by to daleko k plnému hodnocení. ( 31.7.14/MAC ) ()

Sabrewulf

Film zabíjí žánrová nerozhodnost (chvilku to vypadá jako smrtelně, ale opravdu smrtelně vážné drama/thriller, aby to později sklouzlo k "Dannyho parťákům") a docela děravý scénář (krásně to shrnul UncleG). ()

panMartin

Není to úplná pecka, ale celkově jde o inteligentní film plný pastí do kterých se postupně chytají obě strany. Elegantní stylová kriminálka s inteligentním scénářem, sympatickými postavami, několika zvraty a nečekaným koncem. Přesně takový druh filmů mám rád - udrží mě po celou dobu v napětí a na konci potěší. Člověk by řekl, že další film o vyloupení banky nic nového přinést nemůže. Omyl. Může být originální, může být nápaditý a můžete se u něj hodně bavit. Spojenec je inteligentní a napínavý thriller. ()

Radiq

Plán to byl dobrej, akorát by mě zajímalo: 1) kde sehnal ty informace, které mohl pro ten plán využít, 2) jak to dopadlo s panem válečným zločincem, 3) co byla Jodie Foster vlastně zač. Takže plán dobrej, ale film už zas tak moc ne. Kromě Denzela Washingtona to kvalitní obsazení zůstalo trestuhodně nevyužité. Ok, Clive Owen musel mít roušku, takže tam v podstatě skoro nehrál, ale to má aspoň svůj důvod. Foster, Plummer, to bych ještě přežil, ale zklamalo mě, že Willem Dafoe tam měl jenom jakousi vedlejší malou roličku. No, takže závěr: protože už vím, co ten plán obnášel a musím říct, že to byl geniální plán, jistě bych se při příštím shlédnutí už nudil... ()

Decker

Uvolnene, ale zaroven napinave, promyslene a nepochybne vtipne. To me asi napadne jak tenhle nejnovejsi pocin Spikea Leeho popsat. Cela kostra se vine kolem bankovniho prepadeni, ktere zpocatku vypada jako dalsi klasicka loupez, kde plati rovnice o tom ze lupici prepadnou banku, zajmou rukojmi, vykradou sejf a vyjednavaj. To ale policii po case prestane bavit, vlitne do banky, vsechny postrili a mame titulky. To by, ale byl brak nejvyssi kategorie a toho si je vedom i reziser. Na tuhle kostru, vsak navine svym osobitym stylem, pribeh o ctyrech lupicich, dvou afroamerickych policistech, slizke pravnicce a diamantovem prstenu s pochybnym puvodem. Cele se to tak trochu zamatova, avsak pouze proto, aby to vyustilo v jasny a zretelny zaver. Takze abych to shrnul; film je to dozajista nadprumerny, ale ne vyjimecny. Vyjimecny film je film u ktereho kdyz vyjdete z kina, tak jste naprosto a zcela uneseni a jeste dlouhou dobu o nem premyslite. Bez urazky Spikea Leeho, ale po deseti minutach jsem zapomnel jmeno hlavniho protagonisty. ()

hans500

Spojenec je skvěle natočený film, bez režie Spikea Leeho by zdaleka tak dobrý nebyl. Navíc má chytrý scénář, zajímavé postavy, dynamické tempo, výbornou hudbu a bezvadné obsazení jak hlavních rolí (D. Washington, C. Owen), tak vedlejších (J. Foster, Ch. Plummer, W. Dafoe). ()

TheBalrog

Rozhodně nejlepší film Spika Lee, originální námět a výborně zvolení herci. Až po druhém puštění jsem pochopil jak je to chytrý a zároveň elegantní film, dobře byli i napsány dialogy mezi herci. Je zde krásně zobrazeno tzv. ,, ruka ruku myje " , já udělám něco pro tebe a ty na oplátku něco pro me. ()

jedna_vrana

Dalton Russell: „Budúci týždeň o tomto čase budem nasávať piňa coladu vo vírivke so šiestimi dievčatami menom Amber a Tiffany.“ Keith Frazier: „Skôr sa budeš sprchovať s dvoma chlapmi menom Jamal a Jesus, ak vieš, čo tým myslím. A tu je tá zlá správa: tá vec, ktorú sŕkaš? Nie je to piňa colada!“ Banková lúpež ako sa patrí, s rýchlymi dejovými zvratmi, dobre napísanými a zahranými postavami a dialógmi, ktorým nechýba humor. Smiech je nadávkovaný vo vhodných intervaloch, aby prerušil chvíle napätia. Mala som pocit, že tu niekde sa inšpirovali autori „La casa de papel“. Ďalšia úloha s Cliveom Owenom, v ktorej ma potešil. ()

Magneto

Toto je môj názor po bezprostrednom zhliadnutí a tak mi prepáčte prílišné nadšenie...Tento film ma vážne dostal.Hlavne svojím vyznením na konci,ktorým režisér u mňa dostal tých posledných 20 percent,ktoré chýbajú k dokonalosti.Ale nebudem prezrádzať,stojí to za to...Čo s tými ostatnými 80 percentami? Tak tam tovyzerá na cool bankovo-lupičský thriller s výbornými postavami a stálym otáznikom visiacim vo vzduchu...Kto to je?Prečo to robí?Čo sa to tu deje?Prečo sa stalo to a prečo tamto?Naozaj ma scenár vtiahol hlboko do deja a atmosféra filmu,navodená klasickou kamerou,štýlovou hudbou mi pripomenula filmy zo žánru noir.Bol tam ten "feel" a bol tam ten "look".Takúto filmovú lahôdku som si nepozrel už dávno ľudia a naozajstný filmfajnšmekri si po tomto súste poriadne zamľaskajú.Bravo pán režisér,na vás si musím viac posvietiť ;-) a ďakujem za tento príjemný filmík. ()

Mrkvič

Dvě hodiny slušného napětí. Denzel Washington a Clive Owen v čele s výborně přihrávajícími Jodie Fosterovou nebo Willem Dafoem. Ta ujetá fantasmagorie je docela zábavná a stejně tak i spousta povedených vtípků. Hrozný je ale to barevný ladění filmu a protahování vysvětlení na konci filmu. ()

LiborGondek

Super film s nečekaným koncem. Drama, napětí, akce... Hned na začátku jsem si říkal, proboha, co jsem si to zase pustil, poté jsem byl překvapen a upřímně řečeno zaskončen, jak mě film bavil. Hodnotím 90% ()

Lachtaan

Mnou nejvyhledávanější režisér v černošské komunitě stvořil vyjmo pro mě dokonalého BlackKlansman a dalších kousků, ke kterým se teprve musím prokopat, špičkový krimithriller o jedné poněkud rutinní loupeži se strašlivě chytlavým průběhem a vskutku nepředvídatelným koncem. Vynikající obsazení udělalo své, hned bych si s Denzelem dal další z jeho plejády akčních filmů. [viděno na Netflixu 13.8.2020] ()

Johnny.ARN

Tak od tohto som čakal nejakú fajnovú zápalku, wow efekt, ojeb na druhu, aby mi ostal dekel v ľufte ešte chvíľu. Čo som dostal? Sterilnú akože bankovú akože drámu, s hviezdnym obsadením a dobrou kamerou, ale dej teda nič moc. Dokonalá lúpež, ktorá sa ani nepohrá s divákom, linka s diamantmi a prstenom zbytočne moralizujúca a nedotiahnutá. No proste, ostal som sklamaný. Fosterka ale bola na zožratie. 2 z 5 ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)