Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

harryy

Spojenec je príkladnou ukážkou kvalitného thrilleru. Je zábavný, napínavý, miestami uvoľnujúco vtipný, inteligentný. Zručná réžia, kvalitný scenár, slušivá formálna stránka, dobrí herci, to všetko hrá v jeho prospech.Aj keď stavia na vybehaných žánrových základoch, dokáže ich podať svojrázne a pútavo.Dominancia filmu v tomto prípade prerastá tradičné žánrové konvencie. Kým tradičné thrillery s podobnou zápletkou sa sústreďujú iba na vyrozprávanie príbehu, Lee povyšuje samotné rozprávanie na jeho roveň. 80% ()

VanTom

Tak tu opět máme brilantně promyšlenou bankovní loupež, ve které jde očividně o něco víc než o prachy. Anebo ne? Chytrý scénář si nehraje se žádnými zásadními zvraty, ale promyšleně splétá i rozplétá motivy a informace, které suverénní a žánrovým filmem se očividně bavící Spike Lee elegantně předkládá divákovi. Čistá práce. ()

Brain-D

Velmi promyšlený film o jedné loupeži. Nebyl by to Spike Lee, který by film řádně neprolil mezirasovými problémy a odkazy na spoustu jiných skvělých snímků. Jedny z nich byli rozhodně 3 skvělé snímky s Al Pacinem, kde v postupném pořadí byly zmíněny: "Serpico, Psí odpoledne a Kmotr" Herecké obsazení ve Spojenci bylo excelentní a nevím, jestli šlo vybrat lépe. Danzel Washington a Clive Owen to neuvěřitelně táhli, ale jedině občas upadající tempo snímku je menší škraloup tohoto nadprůměrného heist filmu. 80% ()

Ichabod

Velice prijemny a odsypajici filmecek. Spike Lee umi tocit i pomerne "normalni" filmy ale vzdy tak trosku z netypickeho pohledu... respektive hodne rad se na veci diva jako by moralka nebo spravedlnost byla relativni... a je to fajn :) ()

R1CH1E

Skvěle promyšlený příběh a hlavně styl podání příběhu divákovi, který už od samého začátku přemýšlí nad tím, jak to jen kurva dopadne a co tím ten Owen chtěl vlastně říct? A konečná odpověď konečně vyloudí ten úsměv, který vám zůstane ještě dlouho po konci titulek. ()

ghatos

Vypilovaná žánrovka prošpikovaná nadhledem a vtipem. Není to nějak převratně originální, ale všechno co má fungovat funguje. 76%. ()

Miki8888

Film jsem si pustil k práci na druhý monitor jako takovou "oddechovku". Dopadlo to tak, že práce se sama překvapivě neudělala, ale na druhou stranu jsem viděl Spojence. Musím říct, že tohle se opravdu povedlo. Spike Lee a Denzel to zase dokázali. Nato, že má film 2 hodiny to uteklo jako voda. Vše bylo svižné, střídal se nám pohled na to, co se děje uvnitř banky a co zrovna venku vymýšlejí policisté. Do toho ještě zapleteme zakladatele banky a jeho tajemství a rázem z toho máme ještě živější zápletku. Rozuzlení mělo svou originalitu a docela mne i překvapilo. Konec se také vydařil.Ukázal, že zločinec nemusí být vždy jen bezcitný hajzl, otázkou je jestli by se to stalo i v reálném životě... Nesmím opomenout jako několik lidí zde dokonalou třešničku na dortu a tou je písnička "Chaiyya Chayyia". ()

TheRoller

"Môžem vám vziať kabát?" - "Nie, kúpte si vlastný." Kto? Spike Lee. Kedy? V roku 2006. Čo? Jeden precízne skonštruovaný heist-movie. Prečo? Okrem zjavnej finančnej motivácii, je to jednoduché... pretože to vie. No a Ako? Na pohľad jednoduchý, no po miernom zamyslení remeselne veľmi dobre zvládnutý scenár, ktorý sa nesilene zaoberá otázkami ako o ústrednej myšlienke, tak o najrôznejších témach, lúpeži banky veľmi vzdialených, je premenený do nie menej pozoruhodného filmu. Okrem skvelej kamery a samotnej réžii je tu hlavné trio - Washington klasicky dobrý, Owen charizmatický s klasickým odkazom vrytým v tej jeho peknej tváričke: "chcel by si vyzerať ako ja, však?"... a Jodie, ktorá je, tak, ako my ekológovia hovoríme, bioindikátorom filmových rolí (laická verzia je, že do sračky nevlezie), je, tak ako vždy, chladne dokonalá. Celkovo zamrzeli 2 veci: 1.) Nedostatok priestoru pre Jodie. 2.) Slabé vypätie scén v samotnej banke - potenciál na vyvolanie atmosféry, v ktorej sa ťažko dýcha aj bez slzného plynu tu bol, dôvera v Owenova a Washingtona, či v samotnú Jodie tu bola, takže tu sa to dalo povariť na vyššiu teplotu. Zostáva teda posledná otázka: Koľko? Po druhom vzhliadnutí, ktoré síce spôsobilo, že som si všimol viac dobrých vecí, ako po prvý krát, no zároveň má na svedomí, že som si všimol aj viac tých zlých, sa situácia veľmi nemení- veľmi silné 4*, ktoré kvôli Owenovi a Jodie veľmi rád zaokrúhlim smerom nahor, teda na rovných 5*. ()

Autogram

Skutočne dokonale premyslená banková „lúpež“. Uznávam, že tie úvodzovky sú trochu aj spoilerom, ale jemnejšie neviem vyjadriť, čo sa v tomto filme odohralo. Nemohúcnosť polície maskuje skvele zahraný detektív, ale aj on až neskôr pochopí, čo sa presne odohráva, vlastne až úplne na konci to bude odhalené jemu aj divákovi. Presah do vyššej politiky sa objasní už skôr a takýto prvok ma prekvapil, že vôbec bol do filmu pre masy pripustený zo strany vyšších miest súčastnosti. Ale to si Spike Lee ako expert na kontroverzné témy môže dovoliť. ()

Zagi20

Nuda. Neskutečně natahované nic ... Denzel jako nesympatický detektiv, který mi strašně lezl na nervy a Clive jako namachrovaný lupič. Nevím co je na tom tak skvostného. Dvě hodiny šachové partie, která postrádá jakékoliv napětí. 40% ()

KASUGI

Asi jsem se špatně díval, ale co měla být ta pointa? Nebo přesněji řečeno proč takový týjátr kvůli ničemu? Nebudu popisovat děj, ale je to úplně to samé, jako kdyby byl film o nějakém běžci maratónu, který by celý film běžel a běžel a předbíhal ostatní a přes dramatické předbíhání a běhání by ke konci proběhl cílovou páskou. No a v závěru by jako děsně cool pronesl: že jsem jako borec, protože jsem vyhrál a teď pozor! přijde ta pointa: nepoužil jsem u toho doping! To jsem borec, to jste diváci v šoku, že jo? Fakt jsem se za to styděl. A ty výslechy na policii měli být parodie? To bylo na pěst, co tam Washington předváděl. ()

LizianShaw

Na to v jakém období to vzniklo se rozhodně nejedná o špatný heist film. Zprvu to vypadalo, že na loupež bude pohlíženo z obou stran - jak ze strany lupičů, tak i policie (přičemž obě strany jsou skvěle obsazené - Clive Owen to zahrál i přes masku úžasně!). Pokud se jedná o loupež u heist movies, tak by měla být chytrá a mít svůj zvrat, co vás vyhodí ze židle, v tomto případě to bylo dobře a hlavně poutavě natočené, kdy si docela lámete hlavu nad tím, jak lupiči vyhrajou, každopádně zasloužený punchline zvratu se dostaví jen z půlky, a konec se mi až tak nezamlouval, připadal mi strašně neseriózní a hodně o náhodě, než o dokonalé přípravě lupičů (myslím konečnou scénu s diamantem). I přesto, že se jedná o kriminálku, je tu dost humoru, který exceluje hlavně u charismatického policejního dua (Denzel Washington a Ejiofor) (gag rukojmího s turbanem pobavil asi nejvíc). Na co film také v poměrně velkém měřítku poukazuje je nespravedlné zacházení policie s lidmi, nejen vzhledem k jejich rase (na což Spike Lee naráží i v řadě dalších svých filmů) ale i jejich lidským právům a je tu mírně znázorněno i policejní násilí (což je celkem pohled do budoucna, pokud se ohlédnu na dosavadní události v USA, 2020). 85% ()

cross

Skvělý scénář, kvalitní obsazení a proti tomu v ostrém kontrastu otřesná režie a styl vyprávění, nehodící se hudba a až přehrávající herci... Z mého pohledu poměrně velké zklamání, čekal jsem mnohem lepší film:( ()

Blackberry

Síce sa mi zdá, že podobných filmov som už naozaj pár videl, predsa je len v niečom odlišný. V podstate drsný Miller (D.W.) nieje nijak moc drsný - hrá len detektíva číslo 2, ktorý sa chce stať detektívom číslo 1. Celý dej nám teda pán režisér predstiera čistosť a moralitu jeho postavy. Záver však ukáže, na prekvapenie, že ani on nieje úplne pocitvý a nakoniec sprofituje z celej lúpeže tým, že dosiahne svoj cieľ - detektív no.1. Naproti tomu hlavného vodcu lupičov (C.O) podáva ako perfektného lúpežníka, s cieľom zarobiť a utiecť. Uňho však zistíme, že až taký zlý a bezcitný nieje, nepriživuje sa na nešťastí druhých, len tých, čo majú veľa a neprávom. A v najsamúplnejšom záver si domyslíme, že pomohol nielen sebe, ale aj všetkým tu spomínaným postavám. To je teda hlavná myšlienka tohto diela. Postava právničky (J.F) je zas nekompromisne ctižiadostivá a jej tvár ostáva aj na konci nezmenená. Predseda správnej rady (CH.P) ukazuje svoju pravú tvár postupne a nakoniec zistíme, že si dobrotou a ochotou lieči staré rany, ktoré popáchal v čase druhej svetovej vojny. Zhrnutie: Výborné, no nie excelentné. ()

P1tr

Strhující, napínavé a chytré krimi, kterému překvapivě kraluje Clive Owen, kterému po většinu stopáže není ani vidět do obličeje. 2 hodiny utečou jako voda a vy si při závěrečných titulkách budete přemítat průběh filmu a dojde vám, jak moc to bylo promyšlené a že jste se ani na chvíli nenudili. Tak jsem se alepsoň cítil já. Spojenec, tedy překlad, který vůbec nevystihuje podstatu anglického originálního názvu je opravdu povedený kus filmařiny, na kterém by se chyby hledaly těžko. Pokud máte rádi filmy napínavé, chytré, dobře zahrané a se zajímavým koncem, Inside Man je přesně pro vás. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)