James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

F.Sucre

- Bal jsem se obsazení. Neměl jsem. - Bál jsem se zpracování. Neměl jsem. - Bál jsem se scénáře. Neměl jsem. - Bál jsem se kamery. NEMĚL JSEM. - Bál jsem se...neměl jsem - Spokojený? Jsem. ()

BOURQUE

Bez akýchkoľvek pochybností jeden z najlepších Bondoviek všetkých čias, keď nie najlepší. Craig je parádny, Eva je prekrásna a hudba ideálna. Osobné hodnotenie: 94% (*****) ()

Dexihno

Casino Royale započalo novou éru Jamese Bonda. A mně se líbí. Emoce, které z Craiga vycházejí jsou přesně tím, co mi u Bonda scházelo! Výborný film! ()

BeranSon

Famózní! Daniel Craig je naprosto neskutečný! Všechny ty předešlé bondovky byli výborné, ale něco jim chybělo. Daniel Craig to ovšem donesl a jeho první počin v kůži Jamese Bonda je drtivý. Casino Royale mě složilo na lopatky, to musím přiznat. Perfektní film, ve kterém je pro muže mého ražení naprosto všechno, od krásný žen, přes rychlá auta až po hazard. Režisér Martin Campbell mě nikdy ještě nezklamal a Casinu Royale opět dodal špetky originality, která je v dnešním světě dost "originální". - 9/10 - A pro pó: Při mučící scéně se židlí a provazem sem se svíjel v bolestech. Po Skyfallu nejlepší bondovka co znám! ()

MickeyStuma

21. bondovka je ve znamení velikých hodnotných změn. Především je to opět nový, v pořadí již šestý představitel hlavní postavy Jamese Bonda. Je jím blonďák Daniel Craig. Ano, nový Bond počátku 21. století má blond vlasy. Nevím jestli se zrovna kvůli tomu zvedla vlna protestů, ale co se mě týče, nějak zvlášť mi to nevadí. Craig se své role zhostil s velkou precizností a dodal tomu novou patřičnou šťávu. Za další je tento snímek daleko temnější, akčnější, dramatičtější, zábavnější a vizuálně dokonalejší. Překvapila i rokovější úvodní skladba. Akční honička z počátku děje bere dech a dává jasně najevo, jakým směrem se nový Bond bude ubírat. Hlavním dějstvím je hra pokeru, která svým napětím nenechá diváka klidným. Potřebovat zrovna na záchod, radši bych se počůral, nežli bych musel od toho odejít. Jestli je to nejlepší bondovka, jak se uvádí na obale DVD je na diskuzi, ale rozhodně to není průser. Snímek překonal všechna má očekávání a pokud budou takhle vypadat i ty ostatní, vůbec bych se nezlobil. ()

lemonova

James Bond ma nikdy obzvlášť nebral. Asi práve preto oceňujem verziu s Danielom Craigom. Je viac drsná, uveriteľná a Craig má v sebe silu, ktorá na seba strháva pozornosť. ()

owwidius

Bourne. James Bourne. Alebo aspon tym smerom :) Ine ako vsetky Bondovky predtym, modernejsie, dospelejsie. Aj novy James Bond je iny, ale why not. Hlavny zaporak celkom slabota, ale ma plusove body za metodu mucenia. Celkovo moooze byt, ale asi som cakal trochu viac zabavy a menej toho Bourne-a. V kazdom pripade som zvedavy na dalsie diely. [#45/2014] ()

Qeo

Tenhle Bond ani po několikátém shlédnutí netratí nic na svém lesku, napětí a akci. Všechno co od 007 chcete, ještě krásně zabalené na tak známých a tak rozpoznatelných lokacích. Honička splašeného padoucha pod letadlem ČSA může konkurovat všem Marvelům dohromady a to nikdo nemusí mít kouzelné kladivo, nebo nerozbitný štít. Úplně stačí nesmrtelný Daniel. ()

Wallis3

Od hláškujících a mnohdy trapných Bondů, Casino doneslo změnu rozhodně k lepšímu. Daniel Craig nám ukázal zrod Bonda v takové surovosti, jakou měl mít už dávno. ,,A všichni se dozví, že jste zemřel, když jste mě škrábal na koulích..." ()

Heroine odpad!

Akční úvodní scéna, ve které dva chlápci (a speciálně ten záporný) předvedou pár zajímavých skoků, na dobrý film nestačí. Ani kruťas co roní krvavé slzy (jen tak), ani osvalený klaďas, s tváří ruského blba, ani "evil smurf" Eva Green, která podle mně není ani hezká, ani bych jí nevěřila že je chytrá... Je to fakt slabomyslný film. A navíc, nechápu ženskou, který může Bond imponovat. Starej, arogantní, slizkej sukničkář a vrah. ()

Person

Bond je zde tvrdý jak nikdy předtím. Chybí zde Q i Moneypenny a z mnoha scén leckomu bude dokonce běhat mráz po zádech. Zprvu mě takový Bond neseděl, ale s dalšími zhlédnutími jsem si uvědomoval jak párádní Bondovku Martin Campbell natočil. Má to tempo, zvraty a vlastně i skvělou bondovskou atmosféru. Jen je vše trochu realističtěji pojato. Navíc záporáci mají kolem sebe silnou auru a Mikkelsen dokazuje, že takové role mu jednoduše sedí. Vyzdvihl bych také Evu Green a konečně úžasně charizmatického a osobitého Craiga. Výborný casting, akce a příběh. Slabinou filmu je pouze ta chladnokrevnost, ale myslím, že je dobře, že se s charaktery bondovek občas vkusně zaexperimentuje. Pokud nebudete v tomto ohledu konzervativní, skvěle si to užijete. ()

burton

Takže: právě jsem našla svého 007. Je dokonalý, zejména nasoukaný do dokonalého obleku, odcházející od zrcadla k pokerovému stolu. Je nejvíc chlap ze všech - to netvrdím jen já, ale i Eva, alias Vesper. PS: honička na počátku - tak to je nejúchvatnější honička ever, při které zapomenete dýchat a zamrznou vám nohy - kdo trpí závratěmi, nezavírejte oči, nic se vám nestane :). ()

anatheman

I když tato bondovka vyjeví nejednu bondáž, nedostane se vám pocitu, jako by jste podstoupili bandáž žaludku, které by předcházela bohatá a vydatná bašta obsahující zeleninu bonduelle. Troufám si o Casinu Royale subjektivně tvrdit, že se jedná o nejlepší dílo s agenetem 007. Ještě jednou zdůrazňuji adverbium „subjektivně“, jelikož předcraigovské díly této slovutné ságy znám spíše povrchně a byť jsem některé z nich viděl v dětství, nedokázaly mě, eufemisticky řečeno, učarovat. Casino Royal také s ohlédnutím na následující epizody, které finišují Spectrem, započíná působivou a kompaktní tetralogii, kde Craigova postava působí již lidštějším a přirozenějším dojmem. Sice je to pořád krutopřísný klátitel, ale divák jej již nevnímá jako naprosto neohroženého machírka, jelikož řadu věcí je schopen vcelku efektivně podělat. Tomu všemu napomáhá, že se až tak příliš neřeší ony velké spiklenecké snahy stínových záporáků k ovládnutí světa. Důraz je kladen především na civilní problémy samotného Bonda. Díky tomu se s jeho vnitřním světem snadno sžijete, byť je takřka neustále zřejmé, že on bude tím rekem, co nakonec vítězně přinese happy end. Ale není to úplně tak trefné tvrzení, jelikož takové Casino Royal a Skyfall mají poměrně tragické prvky, které jejich závěr učiní morálně nejednoznačným s příchutí hořkosti. Tím bych asi i ukončil tuto stať, jež ukazuje, že Craig pro mě představuje toho nejlepšího Bonda. Jenže Casino Royal nerozdává superlativy jen čerstvé a aktualizované postavě výše zmíněného agenta. Do výšin katedrálních kleneb mohu vynést i zdejší záporné postavy, nejlepší a nejskvostnější bondgirl všech dob, vcelku přehledný scénář a především veškerá zobrazovaná prostředí. Mikkelsenův Cifra je výborně zahraným a napsaným záporákem. Nejen tím, že je dokonale slizký. Na jeho charakteru mě zejména zaujalo, že se nejedná o nějakého floutka, co by za záře krbového svitu, sedíc na svém pradávném křesle, úpěnlivě kul pikle k ovládnutí světa. Představuje spíše frustrovaného jedince, kterému přímo titanickým způsobem teče do bot. Díky tomu působí jako v podstatě tragická postava, se kterou můžete přiměřeně sympatizovat. Také nemůžu nezmínit s ním spojenou onu legendární mučící scénu, jež zaručeně představuje vrchol filmu. No a Eva Green a její Vesper zcela jasně vítězí v žebříčku Flemingových femme fatale. Pro její uhrančivý a uchvacující pohled by stála dobrodružná a strastiplná výprava srovnatelná s těmi křížovými ze středověku (zdravím její Sibyllu z Království nebeského). Ne nadarmo nazývám filmy, v nichž hraje, tzv. viagreeny, jelikož prakticky zaručuje, že váš neohrabaný habilis postoupí evoluci do erecta. A co se týče zvoleného prostředí, musím pouze napsat, že pro mě tato filmová Černá Hora představuje díky „jejím“ Karlovým Varům a Lokti jedině logicky naše Böhmen, přičemž Casino Royal osobně doplňuji sci-fi prvkem, jelikož následný přímý skok do Benátek musí být odůvodněn nějakou červí dírou nebo teleportem. :) A pohled na harmonické Benátky a exotické Bahamy vizuálně jistě potěší. Ještě na závěr musím doplnit můj subjektivní (a podle některých jistě extremistický) pohled na čerstvé „volby“ nového čísla 007. Doufám tedy že Bond zůstane bílým a chlapem. Sice vím, že byli Britové schopni zařadit do jisté adaptace svého posvátného Shakespeara kroužkovou zbrojí opancéřovaného Yorka, který byl černým jako mnichovské nádraží (asi jistá sluníčkářská parafráze na „Temného“ rytíře). Ale doufám, že zvítězí čistá víra s rozumným uvažováním. Mandelu také nikdy nebude hrát například Tom Hanks. No a to se Scullyovou je zcela adekvátním myšlenkovým průserem. Toto gendrově-feministické uvažování by se mělo trestat upalováním nebo sterilizací, aby nebylo možno se nadále rozmnožovat. () (menej) (viac)

Nerd4Dreaming

Klasický bondovky mám rád, ale to s čím přišel Craig všechno posouvá na jinej levl.. I když na plátně tropí šílenosti, člověk mu to prostě všechno žere.. Vztek, radost, prostě všechno. Atmosféra je taky super, přirozeně působí i prostředí a kulisy, což se např. u bondovek s Brosnanem fakt říct nedalo. Návrat ke kořenům, ale ve stylu 21. století! Druhý shlídnutí po pár letech u mě přináší hvězdu navíc! ()

GMVajgl

Někdy je lepší začít znovu. Lidé jsou totiž líní a snaží se jen, když jim o něco jde - třeba když se snaží udělat dobrý první dojem. Pak zpohodlní. Krásným příkladem je James Bond viz první filmy toho kterého herce, který nastupoval do role Bonda. A tak je dobře, že začali znovu. Ale jakým se vydali směrem? Natočili Casino Royale - první knížku od Fleminga z roku 1953. Výsledný film má s předlohou společného jen kostru příběhu - hloupý námět (hrát s padouchem hazardní hry), způsob mučení a zamilovaný Bond - který chce dokonce Vesper požádat o ruku hned druhý den poté, co se s ní vyspí. K tomu přidali hodně surové akce a vycucali z prstu celou vágní zápletku, která se táhne celou sérií s Craigem. Je dobré moci začít znovu. Tenhle první film se docela povedl. Chemie mezi ústřední dvojicí funguje, Craig jako Bond funguje, jen Čechy jako Černá Hora nefungují. Proč se příběh nemohl rovnou odehrávat v Čechách? ()

inutihar

Viděno znovu v rámci HBOgo Bondovského maratonu a musím zpětně docenit, jak je to povedené. A hraní si s bondovským očekáváními je luxusní. ()

kkarx

Campbell natočil už excelentní Zlaté oko a tohle se mu taky povedlo na jedničku, i když Craig se do role nehodí, tak pořád je to solidní film. ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze