James Bond: Casino Royale

• Veľká Británia Casino Royale (viac)
Veľká Británia / Česko / USA / Nemecko / Bahamy, 2006, 144 min (Alternatívna 139 min)

James Bond (Daniel Craig) je na svojej prvej veľkej misii ako agent 007. Úloha ho privedie k Le Chiffreovi (Mads Mikkelsen), bankárovi svetových teroristov. V snahe zastaviť ho a zneškodniť teroristickú sieť, musí Bond poraziť Le Chiffreho vo vysokom pokri v Casino Royale. Bond je spočiatku otrávený, kým mu nepadne do oka prekrásna pracovníčka ministerstva financií, Vesper Lyndová (Eva Greenová), ktorá má za úlohu odovzdať mu vklad do hry a dozrieť na štátne peniaze. Keď Bond a Vesper prežijú sériu vražedných útokov Le Chiffreho a jeho prisluhovača, iskra, ktorá medzi nimi preskočila, prerastie do vzájomného očarenia, ktoré ich ženie do ďalších nebezpečenstiev, a tými je poznačený už celý ďalší Bondov život... (TV JOJ)

Tosim

I ÚČETNÍ MAJÍ PŘEDSTAVIVOST. Po prvním zhlédnutí jsem tento bondovský předkrm chtěl nechat uležet, ale, aby nedošlo k omylu, jen kvůli několika maličkým nuancím, v podstatě mi bylo jasné, že ho ohodnotím nejvýše. Pokud má někdo problém s dějem nebo chováním postav, řek bych mu jen "je to prequel" a nechal ho o tom přemýšlet, protože popravdě, nic tak těžkého na tom všem není. A pokud jde o to ostatní, od režie, přes ženy až ke Craigovi, který mi začíná být sympatický tak, jak bych si nikdy nepomyslel, je to paráda. Menší výtku mám k písni, trošku tuctové, která však k úvodní titukové "kartářské" scéně sedne jako prdel na hrnec. ()

Cival

F A M Ó Z N Í. Campbell sebral letošní žezlo Ethanu Huntovi, když Bonda obdařil krví, utrpením, emocemi i pořádnou dávkou testosteronu, síly a osobní přiažlivosti. Zrod legendy nešlo natočit o moc lépe. Snad s menším zacucháváním v dialozích a bez záporáka, který musí být hnusný na první pohled a slzet krev, by byl poslední 007 ještě přitažlivější ve své nestrojenosti. Strhující dílo se skvělou akcí a neutuchajícím nábojem. Brosnanovky v mých očích klesají ještě níž než kde jsem je vnímal v posledních měsících. Je to holt příliš slabá kávička oproti čerstvému nářezu, který má styl, dobrý scénář, přesně padnoucího hlavního hrdinu a nečekaně skvělou režii. Campbell rulez! ()

KevSpa

Tahle bondovka na mě dýchla úplně jinou atmosférou než všechny ostatní. Jako bych všechny ty Bondovy emoce cítila na vlastní kůži, ať už jeho naštvanost, bolest i zamilovanost. Casino Royale je jiné, ale je skvělé. A Daniel Craig je zkrátka bůh a splnil všechna má očekávání. Doufám, že všichni ti, kteří měli negativní poznámky na jeho adresu, budou mít dost soudnosti, aby uznali, že ten chlap prostě umí. Craig má v sobě tolik živočišnosti, která z plátna přímo sálá, že vás dokáže zcela zasáhnout a vtáhnout hodně zvláštním způsobem do děje. Casino Royale je po všech stránkách drsný film a působí velmi sugestivně. Právě na tohle jsem u bondovek dlouho čekala, a konečně se to někomu podařilo. Bravo! ()

Galadriel

Musím se přiznat, že jsem ke Casinu Royale přistupovala značně skepticky a uznávám, že neprávem. Tahle Bondovka je tak jiná, jak jen může být - jediná "skutečná" akce je na začátku (a stojí za to), žádné extra vynálezy, zato spousta napětí při "obyčejném" hraní karet... Adrenalinu si člověk užije spoustu přes absenci tuny akčních scén, Bondovský duch je tam pořád někde ukrytý, přestože dostal naprosto jinou tvář. Kromě té filmové samozřejmě i hereckou - Daniel Craig je... no je ošklivej. K jeho vypracovanému tělu je jeho obličeje fakt škoda, vyměnit mu hlavu a byl by dokonalý. Na druhou stanu ale musím říct, že je jednoznačně nejlepší herec, který kdy Bonda hrál, takže občas mu ten jeho xycht i odpustím :-). Každopádně jsem se výborně bavila a značná zamotanost děje a hlavně sledování filmu v originálním znění bez titulků mě určitě časem donutí podívat se na Casino znova... ()

Gemini

Martin Campbell podruhé vstoupil do stejné řeky a odmávnul start další vlny bondovek. Výsledek jeho druhé salvy je ale neuspokojivý, protože mě naprosto minul. Je to tak, Casino Royale je mi naprosto lhostejné. Tohle už totiž není bondovka. Tohle je lehce špionážní dobrodružný film, který míchá akční scény moderního stylu, tak je mají mazlíčci rádi třeba z Bourne Identity, tedy scény obzvláště v oblasti hand to hand soubojů pokud možno realistické, do "prostředí", které vyžaduje nelidskou výdrž, fyzickou odolnost a odporně tuhý kořínek, který zkrátka má jenom starý dobrý kapitán Bond. A Daniel Craig, budiž mu jeho nechutně fit tělo záviděno, není James Bond. Jsem si vědom, že má být Bondem zcela novým a jiným, ale tohleto není hrdinný agent Jejího Veličenstva, tohleto je jakýsi bijec shodou okolností nosící ono slavné jméno s iniciálami J. B. Úvodní freerunningová/parkourová honička po střechách a jeřábech je neskutečně dynamická, strhující, adrenalinová jako prase, stejně tak bitky, které po ní následují, ale pak všechno skončí explozí, vůči které je hlavní hrdina stejně záhadně imunní jako za starých časů, kdy si to nulanulasedmička štrádovala po Petrohradě v poctivém "sdělano v CCCP" tanku evidentně začleněném do operačního svazu severozápad, rozuměj Drang nach Britanien, rozuměj s řízením na pravé straně. Je to provar, ale "nejosobnější bondovka ze všech" mě díky tomuhle zásadnímu rozporu vůbec nevtáhla. Ale vůbec. A to musím Evě Green přiznat, že je ženou mnoha tváří, a všechny vyzařují velmi štědrou dávku oduševnělé krásy. Brát ji jako součást výpravy by bylo velmi ošklivé, ale když všichni při prohlášeních o jediné ženě, kterou kdy Bond miloval, stejně ošklivě zapomínají na Dianu Rigg alias Tracy DiVicenzo, nepřijde mi to zase tak nefér. Klasické vnější atributy bondovek, tedy product placement a těžký luxus braný jako samozřejmost, jsou zachovány. Dokonce je tu přítomen luxus zcela nevídaný, a to Aston Martin s automatickou převodovkou - doufám, že do Quantum of Solace, které očekávám s nemalými nadějemi, se už náš blonďatý model s nepříliš pestrou škálou hereckých výrazů naučí řadit jako chlap, na kterého si hraje;) Jak to tedy shrnout? Je to fofr, má to grády, nevzalo mě to, ale dát kvalitnímu řemeslu a filmu, o němž vím, co chce říct, akorát je mi to jedno, míň než 70%, to bych si neodpustil. Možná odpustil, ale to by Bonda musel hrát někdo jako "pro přátele Gerry" Butler:) A to bylo už opravdu vše, běžte a užijte si film;) ()

Tom Hardy

Campbell si podřízne větev již úvodem, neboť naservíruje naprosto dokonalou akci. Po celý zbytek se mu nepodaří úvodní honičce vyrovnat a tak se paradoxně stávají poté nejadrenalinovějšími scénami partie pokeru, během kterých jsem společně s přísedící Evou Green tajil dech. Daniel Craig je výborný, ale je to úplně jiný Bond a když říkám úplně, tak to myslím doslova. Jiná gesta, jiné vystupování – je to rozhodně lepší přístup, než kdyby se světlovlasý Bond snažil kopírovat své předchůdce. Škoda poslední třetiny, kdy film přeřadí na zdlouhavou romanci, která sice má svůj účel pro formování charakteru, ale kdyby byla poloviční, rozhodně by nepůsobila tak přeslazeně. Akční finiš je překvapivě dost nevýrazný (nikoli špatný, ale ani památný – namísto akce utkví v paměti akorát oči Evy Green). Rozhodně povedený restart série, který však nabízí méně akce, než by bylo záhodno. Ale Craig za trochu té trpělivosti stojí – je drsný, šarmantní a zatraceně osobitý, aby se dokázal směle utkat s Ethanem Huntem a Jasonem Bournem… P.S. Nechápu, proč měla Eva Green v některých scénách až tak nesmyslně výraznou rtěnku. Chvílemi díky tomu vypadá jak předražená štětka. ()

Matty

Počátek Bondovy proměny v Bonda. Jamese Bonda. Proměna má tři fáze. Akční, thrillerovou a romantickou (od těla k emocím). Syrové akční scény nejsou jen výtečně zrežírované, ale také pomáhají s charakteristikou hlavního hrdiny (styl á la buldozer). Rovněž odvážně dlouhá pokerová sekvence ukazuje, že se Bond před ničím nezastaví, ale podstatná je zejména pro "kultivaci" 007 (učí se nosit drahý oblek a pít sofistikovanější drinky). Benátské finále (re)definici Bonda obohacuje agentovým poznáním, jak krutě se mu může vymstít citové angažování. Největší problém s řemeslně precizním snímkem mohou mít ti, jež očekávají naplnění bondovské šablony známé z mooreovek a brosnanovek (vtípky prokládané nezávazným sexem a spektakulárními akčními scénami, vloženými do filmu pro akci samou). Tohle je jiný, pravdivější Bond. Bond Iana Fleminga. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, d-corso, Jordan, Shaqualyck, Thrawn, gudaulin, Indy, Deverant, ]V[()Rt, Mr.Floyd ()

J*A*S*M

Konečně bondovka na kterou se dá koukat bez pobaveného úsměšku. Drsný strhující thriller s perfektními akčními scénami a sympatickým hrdinou. Tak trochu alá Bourne, ale to vůbec nevadí. 85% ()

Enšpígl

Právě jsem zaparkoval do garáže svůj Aston Martin DBS, na stole mám vodku s Martinim, mé hodinky Omega ukazují 8:42 , a píši 007 komentář k tomuto filmu a tajně doufám, že si ho přečtě její veličenstvo anglická královna a MI 6 mě dá za mou práci neomezené finance . Tak tedy od začátku: Obsazení ,,nového,, Bonda je vždy tak trošku producentský pat, aby byl kladně přijat kritiky, ale hlavně diváky a narozdíl od debilů v Čechách, kteří svůj pat / volební / neumí vyřešit , zde bylo řešení znát dlouho před natáčením - Daniel Craig . Příznám se, že když jsem se to dověděl, byl jsem zklamán, ovšem po shlednutí filmu Mnichov zklamání vystřídala zvědavost a po shlednutí Casina Royale ?? Říkám -- skvělý, úplně skvělý, doufám že Daniel Craig natočí brzo další bondovku a další a další . Samotný film byl pro mě takový malý předčasný dárek pod filmový stromeček, akci střídala, elganace tu zase vystřídala exotika a exotiku, velmi povedené dialogy. James Bond je jiný, je bližší obyčejnému smrtelníkovi, dokázal jsem se s ním daleko víc identifikovat. Nebondovská scéna ve sprše byla moc osvěžující . James Bond však zůstavá tvrdý, výslech byl fakt brutální, zůstává i elegatní celé Bahamy to viděli a neztrací smysl pro humor ani když jede v českém pendolinu. Scénář k filmu mě naprosto chytil stejně tak jako akční sekvence filmu zejména ta automobilová, plná kotrmelců, to byla uplná rozsekávka. Jsem rád,že je BOND zpět a doufám, že nikdy neodejde. ()

Isherwood

Po roce a půl otáčím hodnocení. Možná proto, že mě začal bavit poker, proto, že více bombastické akce, jako tak úvodní na Madagaskaru, by tomu jen uškodilo, a hlavně asi proto, že jsem konečně ochoten oddělit pojmy ‚Bond‘ a ‚Bourne‘, přičemž beru na vědomí, že podobný koncept neznamená plagiát. Místo toho jsem si užil dvě a půl hodiny napínavého dobrodružství, kterým vás Daniel Craig milerád protáhne s sebou. To vše s takovou razancí, že ty rány pěstí budete dostávat taky a když vám Eva Green zašeptá do ucha cukrkandlová slůvka, budete roztávat. Pár hodin po projekci jsem v nesnesitelném pokušení roztočit placku v DVD přehrávači znovu. Může mít film lepší vizitku? ()

Radyo

No, tohle byla teda akční jízda i na obvyklé Bondovy poměry. :-) A honička v úvodních minutách filmu se vymykala snad všemu, co jsem zatím ve filmech viděl... Daniel Craig mě mile překvapil, jeho zjev je (aspoň pro mě) takovou kombinací Kirka Douglase (v mladších letech) a pitbula - a pitbulovskou zarputilost Craig předvádí i ve své bondovské prvotině. Schází mu možná charisma některých předešlých představitelů 007, ale má jiné přednosti a nebojí se je použít. ;-) Procentuelně bych tohle Casino viděl tak na 90, ale 5 hvězdiček si dát netroufám... Každopádně ale mám z této podívané vysoce pozitivní dojem. ()

Malarkey

Na scéně se objevil nový James Bond, který to oproti Pierce Brosnanovi má o dost složitější. Pan Brosnan měl totiž díky tvůrcům vše jednoduché, přímočaré a nezáživné a i když byl elegán každým coulem neměl jsem ho rád a filmy s ním mi nikdy nepřišly nikterak zábavné, spíš nudné a příliš umělé. Když tvůrci před nějakou dobou vyřkli jméno "Daniel Craig", jako nového Bonda, mnoho lidí se hněvalo, ale já jako odpůrce pana Bonda jsem očekával totální změnu jeho imidž a možnou změnu celé série. To všechno se mi splnilo. Daniel Craig jako James Bond, je člověk. nyní je opravdu člověk, plný emocí a vnitřních pocitů, které na sobě dává znát. Jsou chvíle kdyby se nejradši zahrabal do země nebo chvíle, kdy se mu zas tolik nedaří a je závislý na ostatních. Tak má James Bond vypadat, ne jako nadpozemská bytost, ale jako prachobyčejný agent, který má v životě štěstí. Takže nakonec souhlasím s tím, že výběr nového agenta se povedl opravdu na výbornou, spolu s opravdu dokonalými akčními scénami jsem se prostě nemohl nudit ani na chvíli...a to má film přes dvě hodiny. Přiznám se, že teprv nyní se opravdu těším na další díl s Agentem 007. --- Myslím že na řadě je oslava - Před hodinou jsi skoro umřel - Mám hlad ()

T2

Rozpočet $150miliónovTržby USA $167,445,960Tržby Celosvetovo $596,365,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $209,235,315Tržby za predaj DVD v USA $1,423,634║ Pre mňa jednoznačne najlepší James Bond. Zo začiatku zatracovaný projekt a nakoniec prekvapenie ako hrom a opäť v réžii Martina Campbella. /videl v kine 3x: 95%/ ()

Marigold

Jako člověk od dětství stižených láskou k fenoménu superagenta v tajných službách jejího veličenstva (provází mě tuším od roku 1984, kdy jsem viděl první moorovku), který má veškeré bondovky nakoukané, říkám: „Casino Royale“ je bondovka staré školy, která mi chyběla od dob „Goldfingera“. Daniel Craig je Bondem v nejlepší conneryovské tradici, přitom novým, neokoukaným, takřka zlidovělým. Vrací legendě její lesk a náboj. Martin Campbell výborně prostřídal napínavé akční jízdy ve staromilském kabátě s klidnou (ale vnitřně elektrizující) partií pokeru, v níž se zrcadlí gentlemanský styl Guye Hamiltona a Terence Younga. Možná dnešního diváka tahle konzervativní špionská rovina nezaume, ale já jsem byl zcela uhranut. Není pochyb, staré dobré časy vrací a přehnaná CGI akční éra Pierce Brosnana nám dává sbohem. Nebudu na ní vzpomínat ve zlém, ale teprve Daniel Craig je Bondem mého srdce, pěkně ruku v ruce se sirem Connerym. Bondovo lidství, egoismus, zranitelnost, křehkost, to vše Craig podává s neobyčejnou uvěřitelností a samozřejmostí. Ruku v ruce s tím kráčí fantastický padouch Cifra (Auricu Gildfingere, tu máš konečně rovného!), nejkouzelnější Bond-girl (krásná Ursulo, odpusť, ale Eva Green dala Vesper duši, nejen tělo) a stále šaramantnější M Judi Dench. Martin Campbell odvádí víc než jen akční rutinu, filmu drží báječně pohromadě a chemie postav šlape jako Aston Martin. Ačkoli „Casino Royale“ není zdaleka prosté problémů, nevyhne se logickým lapsům, naivitě, plonkovějším pasážím, nedořečenostem a nedomyšlenostem, prostě všemu, co k sérii neodmyslitelně patří, přesto je to rozhodně nejlepší bondovka od šedesátých let. ()

Djkoma

Martin Campbel opět stojí na počátky cesty nového Jamese Bonda. Před lety s Piercem Brosmanem vytvořil jednu z nejlepších bondovek, Zlaté oko. Teď se vrátil, aby to samé zkusil s Danielem Craigem. Trochu jiným Jamesem Bondem, který se vrací k původní myšlence chlapského poloboha, kterého většina mužů uznává za svůj neotřesitelný idol. Pro někoho bude těžké překousnout modrookého svalovce, ale pokud to dokáže dostane Jamese Bonda, který stojí za to, aby dostal šanci. Casino Royale je velmi dobrý akční film, který by ani nemusel mít v hlavní roli agenta 007. Konečně vidíme, že James není robot, který plní vše s naprostou precizností a neposlouchá rozkazy do poslední tečky. Jeho nová bondgirl je zvláštním způsobem krásná Eva Green, které to v některých scénách neskutečně sluší, ale někde je obyčejná. Záporák je stejně důležitý jako klaďas a zde přichází na scénu Mads Mikkelsen. Trochu svým vzhledem (až na svou štíhlost) připomíná, jednoho z největších protivníků slavného agenta, Blofelda. Je velmi sebejistý a jako záporná postava se rozhodně povedl. Jeho neférový souboj s Jamesem přivázaným na židli je opravdu bolestivý zážitek pro většinu mužů... Doufám, že příští film nezkazí snahu udělat z Bonda trochu skutečnějšího a citlivého hrdinu. PS: málem mi tekla slza, když bond otočil toho Aston Martina ... ()

Renton

Scénář: Neal Purvis, Robert Wade, Paul Haggis .. Pokud by se změnilo jméno ústředního agenta, šel bych výše, jenže ... Nový James Bond je doslova málem vykastrovaný. Nakonec neztratil vše - o to bolestnější ta ztráta klasického stylu je. Neříkám, že předešlé bondovky jsou bez chyb a tahle je nejhorší nebo naopak, ale s tímto novým koktejlem jsem nakonec spokojený nebyl, protože zanechal nepříjemnou pachuť. Některé složky dokázaly navodit známou lahodnou chuť a některé nové ingredience řádně osvěžily, ale 44 let osvědčený recept se přeci jen takto výrazně měnit nemusel. Snaha jít s dobou, být osobitější a životnější přináší až hloupé paralely s jiným agentem, který byl pro producenty trnem v oku - Jason Bourne. Velkou pochvalu si i tak zaslouží dvě jména: Daniel Craig, o němž jsem vůbec nepochyboval - je to skvělý herec a díky jeho výkonu vše drží, byť svůj pověstný Bond šarm prý hledá a je už jasné, že ani nenajde, protože je tlačen do jiné polohy. Ten druhý je Martin Campbell, za dynamickou, nápaditou akci a do poloviny filmu ostré tempo, které u konce hodně drhne.. Zato scénář už je bídnější. Funguje dobře ve slovní humoru nebo jednotlivých scénách - hlavně ty o zrodu agenta 00 7 a jeho profilování se, ale jako celek nic moc. Hlavní příběh a záporák sami o sobě nejsou ničím originální a jejich nosná síla dosti pokulhává, no když k tomu připočtu to seriálové finále, nezbývá mi říct než jen: „producenti, běžte s tímhle přístupem do haj...e.“ _ 0070%. ()

KarelR

Takhle jsem si představoval Bonda pro nové tisíciletí. Drsný a cílevědomý, ale zároveň nepovrchní a stále šarmantní. Hlášky fungují, akce funguje, Craig funguje. Co víc si přát? ()

Adrian

Výborné namiešaná "drsná elegancia", ktorá to najlepšie zo seba ždíma práve v intímnych okamihoch (hotelová sprcha). Casino je najosobnejší Jamesov príbeh, ktorý v tejto línii už bude asi len ťažko pokorený. Po MI:3 a Miami prichádza aj značka JB s novým pohľadom na akčný žáner a dekonštrukciu vlastného, predtým vystavaného mýtu. Ide o prístup, ktorý mne znova sadol takmer dokonale. Jediným zádrheľom ostáva iba "tuctová" ústredná pieseň, ktorú považujem za najslabšiu v doterajšom JB vesmíre. ()

Algernons

Mám radši staršího Bonda, ale pokud chcete 007 v drsnějším, přízemnějším, realističtějším podání, které jej polidští a odvypráví jeho původ, TAK TAKHLE! Naprostá pecka, plná poctivé, krásně vystavěné a přehledně úderně natočené akce. Craig v roli neskutečně válí a celý zbytek obsazení mu jen nahrává. Když se neděje akce, tak se nudit nebudete, díky kulervoucí výpravě, zápletkám, špionáži a díky jedné z nejnapínavějších filmových hrách pokeru filmové historie. Škoda toho konce, který se lehce táhne a finále příběhu přichází až 20-30 minut po konci děje. Zanechává to tak nepřijemnou pachuť, která není tak hořká, díky silnému významu pro Bonda, i tak to mohli být udernější. Přesto neskutčená pecka, kterou si užije snad každý. Nebýt finálního výrazného zaškobrtnutí, je to bez problému, jeden z nejlepších ne-li nejlepší Bond s emocionálním jádrem. ()

Banderas by rád natočil třetího Zorra

28.10.2019

Staří známí v novém Bondovi

Staří známí v novém Bondovi

08.12.2018

Režisér zatím nepojmenovaného pokračování Bonda Cary J. Fukunaga (Temný případ, Maniac) před pár dny v rozhovoru uvedl, že se mu velice líbil příběh započatý ve filmu Casino Royale a momentálně při… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze