Mucha

• Česko Moucha (viac)

Lachtaan

Cronenbergova cesta mezi uznávané režiséry a horor, co nastolil směr sci-fi hororům, zakládajícím si na precizních praktických efektech. Moucha možná disponuje v jádru banální synopsí, ta tu ale ve všech směrech tak dobře funguje, že za celou hoďku a půl nepřemýšlíte, že je tu něco na víc nebo naopak cokoli citelně chybí. Jeff Goldblum si tímhle nejspíš také široce otevřel vrátka, rozhodně je jeho úspěchem posedlý vědec snesitelnější než většina komediálních rolí, které bere nyní, v pokročilejším věku. [viděno na Disney+ 17.4.2024] ()

lennyd

Vynikající vědec, Seth Brundle (Jeff Goldblum) je jen krůček od objevu, který může změnit celý svět. Ve své laboratoři se mu podařilo sestrojit teleportační zařízení - zatím tedy s omezením na neživé věci. Vše je jen otázkou správného naprogramování, a po několika pokusech začíná být zařízení funkční. A jak lépe vše vyzkoušet, než nechat přenést sama sebe? Jenže do teleportu se s ním dostane i obyčejná moucha, a zmatený počítač na druhé straně vytvoří novou bytost. A i když se Brundle ve své nové kůži cítí báječně, muší geny začínají v jeho těle převládat ... Kdysi dávno se mi podařilo Mouchu vidět v kině, a pamatuji si, že jsem z kina odcházel hodně vystrašenej. Dneska je to už trochu o něčem jiném - přece jen už mi není deset.Když se to vezme kolem dokola, tak sice v celém filmu není ani jediný zvrat, a základní myšlenka je známa už od prvních minut, ale Goldblumova genetická přeměna je natolik dokonalá, že to vůbec neva (a zaslouženě byl film odměněn Oskarem za makeup). Hororový zážitek mi trochu narušovala ta jakoby romantická linie - Geena Davis mi jako herečka dvakrát nesedí, a v tomto filmu už vůbec. O to víc jsem unešen z hereckého výkonu Jeffa Goldbluma... ()

Pavlínka9

Svižnost, konkrétnost, žádné zbytečné zdržování a také rozpadávání. To jsou termíny, které mě ve spojitosti s Mouchou napadnou. Snímek si pohrává s tématem, které jen podtrhuje nadšení a zápal vědců, kteří pro své vynálezy udělají opravdu vše. Éra body-horroru byla opravdu počata tímto filmem, jelikož do té doby nevzniklo nic tak syrového, tak pronikavého a hlavně také začala již později slavná pokračování. Od tohoto filmu Jeffe Goldbluma nemám bohužel spojeného s jiným filmem než právě s nadšeným vědcem, který postupně přestane být vědcem. Proměna v mouchu je excelentní. Ani né fyzická proměna (kdy vytrhávání nehtů je pro mě noční můra doteď), ale spíše psychické proměny, které vědec prožívá, to je pro mě skvěle ztvárněno. I když fyzické a psychické změny jdou stejně rychle ruku v ruce. ()

elanius

(93/2015) / Cronenbergova klasika má efekt aj po desiatkach rokov. Záver filmu patrí k tomu najlepšiemu čo je možné v horore vôbec vidieť. (9/10) ()

pytlik...

Film byl bezesporu inovativní, málokterý horor zařadí ty nejhorší scény hned na začátek, aby pak člověk měl čas ztišit své nervy při poklidném závěru. Jeff totiž s probíhajícím dějem vypadal čím dál tím líp, ze zrůdičky se díky nepatrnému zmenšení vykulených očí a drobných úprav exteriéru proměnil až v prima šik mouchu. Pravda, tahle moucha měla své mouchy, za prvý jednu malou v břiše Geeny Davis, a pak jednu obrovskou, měla maxikyselou žaludeční kyselinu, takže jí musela vyvrhovat ven, aby jí tolik nepálila žáha. Jeffovým vzhledem se taky vysvětluje, proč byl tak úspěšným vědcem. Zatímco nám, průměrně vypadajícím obyčejným smrtelníkům stačí sbírka jedný Tuffy a dvou figurek z my little ponny, abychom ulovili ty nejkrásnější dívky, on musel namáhat bednu daleko víc a lákat ženy na něco absolutně jedinečného, na sbírky telepodů (ne, nejedná se o ipody velikosti televize!). ()

Karin.Kiss

Mucha pre mňa ostane najlepším dramatickým psychologickým napínavým thrillerom s prvkami hororu, o akom som zatiaľ počula. Oscara za masky si naozaj zaslúži. Nazvala by som ho priam "nadčasovým", čo je podľa mňa to najlepšie ocenenie, ktoré sa filmu môže újsť. ()

dANo

Klasika medzi filmami s hororovou tématikou, ktorá je postavená na premene človeka na mutanta (skríženie DNA s muchou) a celé je to veľmi zaujímavou psychlogickou sondou do života meniaceho sa človeka... ()

Danny F.

Senzační a nejzajímavejší horor všech dob. Nádherná klasika. Nebojím se říci že jde o další kultovní horor. Velice originální. 85% ()

creeper

Zásadní body horror, který se hnisavě otevírá mnohým interpretacím (stárnutí, rakovina, AIDS). Cronenberg zde dovedl své trademarky k dokonalosti a vytvořil tak nadčasový žánrový film, který neztrácí kouzlo a napětí ani při opětovném zhlédnutí. ()

Yoda sama

Zlatá stredná cesta v točení sci-fi hororov. Po 18 rokoch je Cronenbergova vízia ľudskej Premeny a revolučné masky proste stále legenda. ()

Mishqo

85% ... Konečne som sa dostal aj k tejto hororo-idnej klasike. Je to skutočne neskutočná vec. Celý ten proces premeny bol jednoducho úchvatný. Klobúk dole pred celým technickým tímom, ktorý sa podieľal na "Goldblumovej" podobizni. Zase sa do rozporu dostáva vedecký pokrok s morálnymi hodnotami. Atmosféra spolu s hudbou tiež dokonalá. ()

JohnSmith

Dnee již kultovní horor od mistra podivností Cronenberga. Nutno uznat, že Goldblum je v roli mouchy fakt výborný. Skvělé jsou i masky a Cronenbergova režie. ()

MikeZ

Osudová romantika se vším všudy. Včetně zvratek, odpadávajících končetin, vytékajících oči a paviána převráceného naruby. Cronenberg ve vrcholné formě. Závěr mě pokaždé dojme. 10/10 ()

pursulus

Moucha (1986).¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za celou řadu "Mouchy". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Známému filmovému tvůrci Davidu Cronenbergovi se jeho "Moucha" opravdu povedla. Do dnes nepůsobí zastarale (jako tomu je u "Mouchy" K. Neumanna z r. 1958). Kvalitou zpracování námětu-předlohy snese srovnání s "Věcí" J. Carpentera z r. 1982, kterýžto snímek je ale o poznání dynamičtější, akčnější a tudíž divácky vděčnější. Nelze mi, než doporučiti jako hororovou fantastiku té lepší řady!¬                 V r. 1958 natočil filmový tvůrce K. Neumann "Mouchu" jako první pokus o filmové zpracování povídky spisovatele G. Langelaana; z dnešního pohledu se jeho snímek jeví zastaralým jak po stránce zvláštních účinů, tak i podáním; to ovšem neznamená, že je Neumannova "Moucha" umělecky na nižší úrovni; není tomu tak, obě "Mouchy", Neumannova z r. 1958 a Cronenbergova z r. 1986 se co se umělecké stránky týká nacházejí přibližně na téže úrovni.¬                 "Moucha 2" v režii Ch. Walase je podřadná záležitost a nelze mi ji doporučiti. Úroveň celé "Muší" řady hodně pokazila.¬                 Původní Cronenbergovu "Mouchu" hodnotím za 3 *. ()

KasparekZabijak

Zřejmě nejkomornější a nejpřístupnější Cronenbergovina, co se týče jeho tvorby 70. a 80. let. Fakt je ten, že mít na triku tuhle parádu kdokoliv jinej, byl by to bez debat nejrozporuplnější, nejnechutnější a nejdiskutovanější film jeho kariéry. Rovnice punčocha > steak > pavián > Jeff s mouchou zafunguje na výbornou a divák se může kochat parádním přerodem vědce v kreaturu, kdy u některejch scén i po 20 letech od prvního shlídnutí filmu odvracím oči. Romance, sci-fi, horror, drama ... co chceš, má to všechno. Chtěl bych být první hmyzí politik ! 80% ()

VanTom

Začátek vztahu i pokračování výzkumu teleportace se nese v příjemně civilním duchu s výborným Jeffem Goldblumem a úžasnou Geenou Davisovou. Bizarnosti a "nechuťárny" ustanovujícího body hororu při proměně nejenom těla, ale i charakteru, se pak mají o co opřít i do již poněkud groteskního finále. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)