Mucha

• Česko Moucha (viac)

Dinosaurier

Sofistikované komentáře již napsali jiní, se kterými plně souhlasím. Dodala bych však, že mě překvapuje, že i po letech je to stále výborný snímek a není dobré u něj obědvat (což byla v mém případě chyba :D). Naposledy jsem The Fly viděla jako malá a teď mě bavil snad ještě víc (a taky se mi trochu víc zvedal kufr). A pak že 80. léta jsou na efekty slabá! ()

JADIM

Tu sa pomaly aj čudujem, že z toho není väčší kult. Na svoje si prídu fanúšikovia Sci-Fi, Drámy, napätia, nechutných scén a znetvorených príšer/poloľudí. Ani sekundu som sa nenudil a zaujalo ma všetko od prvotných experimentov až po postupné znetvorovanie Setha a spočiatku malé, ale čoraz väčšie zmeny jeho správania. Už som si vravel, že "Horšie už nemôže vyzerať.", ale jeho znetvorovanie pokračovalo ďalej a vždy som si povedal, že to, ako vyzeral predtým bolo ešte v pohode. Dokonca sa tam podarilo vopchať aj trochu romantiky a keď tam tak stála Geena Davis pri tom znetvorenom Sethovi, tak som si spomenul na Krásku a zviera :D 9/10 (Videné 28.9.2020, Originálne znenie) ()

Arkanoid

Font opening subtitles opäť nezaujme, od čias The Brood nevidím veľké zmeny. Najslávnejší film Davida Cronenberga s asi najvýraznejšou úlohou Jeffa Goldbluma, herca asi s najväčšími mužskými očami na filmovom plátne. ktorý tu má podpriemerné zvodcovské schopnosti a ukazuje, ako spraviť rande trápnym. Zvedavosť novinárky však je väčšia a tak pristane na jeho ponuku. Koncept príbehu o zelenáčovi, ktorý objavuje svet, v ktorom je niekto iný expertom tu naráža na to, že tým zelenáčom sú 2 postavy. Jedna je novinárka, pri ktorej sa abstrahuje od akýchkoľvek zaujímavých vecí, ktoré robí a zobrazuje sa len jej dychtivosť po senzácii, ktorá nie je cudzia ani filmovým fanúšikom. Vzťah, ktorý má ku bývalému, je nudný a je skôr výplňou filmu. Viem, že existujú bývalí, ktorí sa nevedia zbaviť pocitu, že im žena patrí, no keďže som nevidel žiadny až tak prehnaný výstup na verejnosti, ako je zobrazený vo filme, nepríde mi to realistické. Avšak filmoví fanúšikovia takéto postavy zelenáčov veľmi nepotrebujú, vždy budú inklinovať ku tým, ktorí už niečo zaujímavé prežili. Druhou postavou, ktorá je zelenáčom, ale nie úplným, je mladý vedec hrajúci sa s teleportovaním sa. Zelenáč je preto, lebo jeho výskum sa vyvíja a neovláda dokonale všetky súvislosti a následky. Toto sú 2 hlavné postavy a tak divák musí čakať dlhšie, kým sa budú zaujímavé scény stupňovať, lebo spočiatku to až tak zaujímavo nevyzerá, keďže ani jedna postava ešte nevie, čo s tým, čo je hlavnou témou filmu. Jeff Goldblum tu v rámci premeny predvádza nadobudnutú fyzickú silu, ktorá demonštráciou cvikov vlastnou váhou je ozaj ohromná, no ku najvyšším stupňom cvikov jednou končatinou už nedosahuje. Prvá polovica filmu ešte nie je hrôzostrašná, len sci-fi a trochu znepokojivá. Znepokojenie sa stupňuje viac v druhej časti filmu, no vo filme je aj veľa výplňových scén, ktoré neposúvajú príbeh, ale snažia sa len vyvolať práve znepokojenie, a to scéna s bývalým v byte hlavnej hrdinky, scéna s bývalým v obchode, pretláčanie rukou, jednorazovka. Dej je dosť predvídateľný, lebo skutočné zmeny sa dejú len hlavnému hrdinovi a ostatné dve postavy reagujú len na tieto jeho zmeny. Čo sa týka logických lapsusov, tak Cronenbergov trademark je asi aj nevyužitie polície, keď by tak mali hrdinovia spraviť, čo som videl už aj v The Brood. Tu navyše ide hrdina do nebezpečenstva (spoiler), v nepriateľovom príbytku si nerušene zloží a nabije pušku a namiesto toho, aby si našiel výhodnú pozíciu na streľbu, ide radšej obdivovať jeho vybavenie. Našťastie sú tu aj Cronenbergovsky nechutné scény, ako napríklad nechtíky či celková premena, ktoré oveľa viac súvisia s hlavným dejom filmu. Cronenberg mrká na diváka aj nechutným snom o pôrode. Poteší herecký výkon Jeffa Goldbluma, masky, problém teleportu a jeho interpretácia. ()

Forsberg11

Tento film mal veľmi náročnú úloho naplniť moje vysoké očakávania, a všetky tie superlatívy, ktoré som o ňom za tie roky počul...., kedže som ho, ako jeden z mojich mnohých filmových restov, videl až teraz ako starý ehm... No a podarilo sa mu to v suchom triku s prstom v riti... Cronenberg je pán filmár a jeho filmová adaptácia Muchy je skutočne nadčasovým dielom a možno aj najlepším "body-horrorom", aký bol doteraz nakrútený. A to ani zďaleka nie le kvôli hororovým atribútom, či geniálnym praktickým efektom a make up artu... Mucha dokonale funguje aj po dramatickej stránke, keď sa vôbec nič desivé ani nechutné nedeje. Funguje atmosféra, dialógy, tempo príbehu, dobre napísané sú postavy, ktoré mi neboli vôbec ľahostajné, fantastická je kamera, nádherná hudba a sound design, a takto by som mohol pokračovať pokojn ďalej... Herecké výkony sú vysoko nadpriemerné, predovšetkým Jeff Goldblum... klobúk dole, jeho výkon je tu doslova až hypnotický, ale aj sexi Geena Davis sa mi mimoriadne páčila,...neuveriteľne pôvabná a krásna žena... Výhrady nemám žiadne, tento film je zrejme dokonalý...., a vôbec mi nevadí, že som ho videl až teraz... 100  %!! ()

klúčik

Výborný film. V tých časoch to bola bomba. Ja som ho po prvý krát videl v klube na VŠDS a to z VHS. Bolo to v roku 1988. Po prvom diely Votrelca asi najlepšie SCI _FI tých čias. 90% ()

Rudinsky

Spider-man obrátene. S odstupom času to stráca na hrozivosti - lenže... dajte scenár, v ktorom sa pološialený vedec mení na zmutovaný hmyz starému zvrhlému kanaďanovi, a máte istotu, že z toho bude kontroverznosť. Cronenberg je režisér, ktorý necháva kameru tam, kde ju iný už nevládzu držat. Niektore scény až šokujúco nechutné. To čo ale tento film povyšuje o triedu vyššie je tá nezdravá, spotená, špinavá atmosféra, umocnená faktom, že byt, v ktorom sa odohrávajú scény, bol dispozične špeciálne navrhnutý pre tento film, vrátane cielených vychytávok pre scény so Sethom behajúcim dolu hlavou. Z dnešného pohľadu ale veľký špás a jeden z najlepších Cronenbergových filmov. ()

bari68

Veľmi slušná hororová dráma, ktorá aj po viac než dvoch desaťročí nestráca nič na svojom kúzle vytriebeného skĺbenia dramatického príbehu a gore-hororových trikov . ()

see_sawandrew

Cronenberg tak, jak ho všichni milujeme. Film staví na jakési zvláštní melancholii a samozřejmě maskách, které jsou vypilované k dokonalosti, na motivy toho nejčistšího graphic violence, jaké můžeme vidět. Film soustavně, pomalu a čím dál intenzivněji deptá, občas nahodí maličkou naději pro zainteresované postavy, ale vzápětí je okamžitě vyvrací, protože proměna v Mouchu zkrátka není žádný med. Ve výsledku je Moucha spíše psychologickým, než kterýmkoli jiným hororem, protože pod nechutnými útoky na prvotní nervovou soustavu děsí mnohem více vnitřně, a to i v záběrech, které neukazují nic vizuálně hororového. 75% ()

BlackTom

Myslel som si, že mäsu a krvi najlepšie rozumie Clive Barker... Nemôžem ale povedať, že sa mýlim (inak by Clive nemohol byť v mojej TOP 10), no Cronenbergovi sa majstrovstvo v tomto remesle taktiež nedá uprieť. Svoju hororovú drámu, Krásku a zviera v tak trochu inom garde zrežíroval totálne fascinujúcim spôsobom. Nechýbajú tu skvelí herci (Goldblum, Davis, keď ešte hrala v poriadnych filmoch), či úchvatné gore efekty, ktorým niektoré súčasné nesiahajú ani po päty. Absolútnym bonusom však pre mňa bolo, že Mucha skončila práve vtedy, keď som si to želal. Vidím to tak, že Cronenberg mi ešte pár večerov spríjemní. ()

Han22

Jeden z prvních hororů co jsem viděl. Seth Brundle je zapálený vědec, který zkoumá teleportaci za pomoci mladé novinářky. Nakonec ji zkusí sám na sobě, ale v teleportu s ním skončí moucha a on se díky genetickému spojení začíná měnit na děsivého mutanta. Cronenberg natočil úžasný horor, ke kterému mu stačí prakticky pár prostředí, tři herci a funguje mu zde naprosto všechno. Vědecká rovina na začátku, postupné sbližování hlavní dvojice, krátký raketový vzestup Brundla po teleportaci, jeho postupný psychologický a nakonec i fyzický rozpad. Jsou tu skvělé masky i nechutné gore, ale slouží příběhu a film na nich není postaven. Přesto jsou některé scény (ucho, nehet, trávení) nezapomenutelné. A samozřejmě neobešlo by se to bez úžasných herců - Davisová je slušná, Getz hraje slizkého parchanta co se ve finále mění skoro na hrdinu a samozřejmě je tu vynikající Goldblum ve své možná nejlepší roli. Co dodat? Nesmrtelná klasika a bezpochyby horor roku 1986. ()

Zagros

Vzpomínám si, že jako dítě jsem se u Mouchy tak bál, že jsem ji nedokázal dokoukat. Po mnoha letech jsem se podíval znovu a dodíval jsem se do konce. Musel jsem ocenit dobře vystavěnou atmosféru, silné pocity se dostavily i na podruhé. K dobru se dá také připočíst obsazení a herecké výkony. Zejména Jeff Goldblum zaválel, jeho postupné proměňování je dokonalé. Bohužel film je nejsilnější na poprvé a jeho opakování je možné až po několika letech, kdy alespoň lehce zapomenete a Moucha vás může opět překvapit. Silné tři hvězdy a někdy v budoucnu se rád mrknu znovu. ()

iXtr3m3

Jedným slovom "wau" spracovanie legendárneho príbehu o Muche. Fenomenálne masky, ktoré vyrážajú dych aj v dnešnej dobe, ale tomu sa niet čo čudovať, pretože spojenie nesmrteľných osemdesiatiek a Davida Cronenberga, to bolo jasné ako facka. K tomu skvele zahrané od Jeffa Goldbluma. Tento film stárne veľmi pomaly. ()

Wally

U těchto starých filmů narážím na problém, že to,co mne tenkrát ohromilo a vyděsilo, mi po těch letech připadá směšné až trapné.... Tento film je super...je úžasný a děsí i po tolika letech! ()

DocBrown

Legendarni horoor, napinavy od zacatku do konce. Jiste, obsahuje hodne nechutne sceny, ale za to se preci nemuzou srazet hvedicky, protoze to jen dokresluje premenu. Aktualizace: dnes jsem cistil odpad v kuchyni a vecer po dlouhe dobe videl znovu Mouchu. Fakt nevim, co bylo vic nechutne. ()

Perry-

Ta beznaděj, když Seth zjistí, že s ním v teleportu byla moucha. Brrr. Postupná přeměna Setha Brundla v Brundle-Mouchu je jak herecky, tak trikově dobře zvládnutá. Rozhodně na tento film dlouho nezapomenete. P.S.: Druhá polovina není pro slabší jedince moc vhodná. ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)