Mucha

(festivalový názov)

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky George Langelaana. Hlavní postavou je Helene (Patricia Owens), která svému švagrovi Francoisovi (Vincent Price) a inspektorovi Charasemu objasňuje okolnosti záhadné smrti jejího muže André Delombrea (Al Hedison). Podle jejího tvrzení vynalezl její muž jakýsi teleport, který následně vyzkoušel sám na sobě. S ním se však nepozorovaně přenesla i malá moucha. Geny se pomíchaly a výsledkem byl muž s muší hlavou a končetinou a moucha s hlavou a končetinou lidskou. I když má André muší hlavu, je stále člověkem a snaží se hrůzné důsledky experimentu zvrátit. Film se stal hitem své doby a často je považován za skvělé završení hororové éry padesátých let. (Hurley)

POMO

Moc pekné. Inteligentne napísané a krásne natočené, s rovnakým dôkladom kladeným na postavy, tajuplnosť, i hrôzu. Hneď úvodná scéna nastaví latku vysoko a po nej následuje plynulé rozplietanie pavučiny jednej veľkej záhady. Viem si predstaviť, že napríklad Alfred Hitchcock by scenár natočil ešte lepšie, ale to je rúhanie sa. Réžia Kurta Neumanna tu patrí k najlepším v rámci žánru a svojej doby. Pre filmových fajnšmekrov povinnosť. ()

Astaroth12

Tak toto bola veľmi lahodná a príjemná pohodovka. Hneď od začiatku sa odkrýval temný príbeh, hneď od začiatku je tu tajomná a hustá atmosféra, ktorá vygraduje vo finále. Parádne vyrozprávaný príbeh, ktorý pomaličky odsýpa, sem-tam malá bizarnosť, ktorá je tak dokonalo vložená do príbehu, že tam vobec nevadí a práve naopak. A tých bizarností mohlo byť aj viacej, príbeh si to žiadal. Mohla tu byť ukázaná dlhšia premena z človeka na muchu, to mi tu tiež chýbalo. Ten koniec bol troška zaostalí, ale hodnotím celok, a ten bol veľmi schopný. ()

ClintEastwood

Naprosto odlišné od tolik známé verze Cronenberga, ale přesto skvělé. Celý film sledujeme prakticky jako flashback, ve kterém hlavní hrdinka snímku vypráví svůj neuvěřitelný příběh, jak se z jejího muže stala obří moucha. Triky a masky jsou na dobu vzniku výborné a i když tady není proměna vylíčena postupně jako v kousku z roku 1986 - film má dobré napětí, přestože příšeru spatříme až v závěrečné půlhodině. Finální scéna s mouchou v pavoučí síti, která má lidskou hlavu a volá o pomoc, je mrazivá a já musím hodnotit vysoko, protože film nemá slabší místa. Není to typický horor, je to poutavé sci-fi drama protkané milostnou linkou, mající jakýsi poloviční happyend. ()

Oktavianus

Velmi příjemné a civilně podané sci-fi s jemným hororovým nádechem. Příběh je hezky sevřený a kromě závěru v zahradě se prakticky celý odehrává v jednom domě, což tentokrát není na škodu. Všichni herci (a především Patricia Owensová, na které to stojí především) hrají bez nějakého přehrávání, charismatický Vincent Price je ozdobou každého filmu, kde vystoupí, a André Delombre a později mušák je sympaťák a člověku je až skoro líto, že to dopadne tak, jak to dopadne. Mušák sice není nijak zvlášť děsivý, to si schoval pro svůj snímek až Cronenberg, ale takovým tím hmyzím způsobem nepříjemný je. A nejpodivnější moment na závěr - moucha s lidskou hlavou a rukou. Fakt jsem chvíli přemýšlel, co to sakriš bylo. Vážně to asi tvůrci mysleli, působilo to sebeparodicky, ale zároveň (jelikož jsem to fakt nečekal) mě to vyvedlo z míry skoro stejně jako policejního komisaře :-) ()

venus

Skvělé upozornění před technikou a vědeckými objevy. Na mě ale moc vyhrocené, účelové a místy spíše komické. Moucha je slušně natočené sci-fi, ale hodně tomu ubral herecký výkon Patricie Owens a její věčné "Andre! Andre!" před pracovnou čtení vzkazu přerušila asi 5x a pokaždé zakřičela "Andre!". Toho bylo trochu moc. Také poslední scéna nebyla moc vydařeným závěrem. Byla vážně směšná :) ()

• Patricia Owens trpěla strachem z hmyzu, čehož režisér Kurt Neumann využil a do poslední chvíle jí neumožnil, aby se podívala na masku, kterou nosil David Hedison, představitel Andrého-mouchy. (HellFire)
  • První verze scénáře Jamese Clavella věrněji kopírovala povídku, kterou napsal George Langelaan pro časopis Playboy v červnu 1957. Ale produkční si vyžádal šťastnější konec. (HellFire)
  • Film byl natočen za 18 dní a vydělal okolo 6 milionů $. (Zdroj: davidhedison.net) (Chatterer)