Mucha

• Česko Moucha (viac)

dejww

Moucha je opravdu velice odpudivý film nejsem si vědom si, že by mě někdy nějaký film znechutil takovýmto způsobem. Aby to nevyznělo špatně, jedná se o velice dobrý film z celkového zpracování nicméně je opravdu nechutnou záležitostí. Pozorovat celou proměnu je opravdu velice znepokojivé a bylo to pro mě opravdu nepříjemné. Vzniká tedy ve mně jakési schisma toho, jak o tomto filmu mluvit. Byl to určitě silný zážitek a patří mezi filmy, které stojí za to vidět. Možná to tak vidím jenom kvůli tomu, jak podivný pocit to ve mně zanechalo. Jelikož čistě racionálně nedostanete od toho filmu nic nečekaného. Žádnou dech beroucí zápletku nelze čekat. ()

havLord

Na Mouše neomylně rozeznávám Cronenbergův rukopis - libého gore 3 prdele a černého humoru co by se vešlo mezi jejich půlky. Cronenberg samozřejmě myslí dál, takže Moucha je tragický příběh muže, který chtěl "změnit svět, že už nebude jako kdy dřív", namísto toho však změnil pouze sebe. A tohoto zlomeného muže precizně ztvárnil Jeff Goldblum. Zaválel tak, že v jedinou chvíli jsem ku Brundlemouše zažívat pocity zhnusení i lítosti, opovržení i soucitu. 85% ()

mysiak

Klenot medzi horormi....ktorý svoju nechutnosťou zatieni aj Saw. Zo začiatku to vyzeralo ako intelektuálny film na tému "ako ďaleko môže človek zájsť v genetike", ktorý plynule prešiel do témy "umieram a chcem zničiť všetkých okolo"....je to proste geniálne natočený a je nadčasový...dúfam, že neurobí aj z tohto veľdiela remake...uf to by bola už sila ()

Jillen

Dokonalá nechutnost při níž nejste normální pokud se nepoblejete :D! Naprosto skvělá atmosféra, masky, kamera, hudba a Jeff Goldblum, který se do role nechutné mouchy naprosto skvěle vžil a také se k ní hodí. Jeden z nejlepších hororů ze všech co kdy vznikly! Dávám 100% a chci to vidět znova! 8)) ()

UncleG

Těžkotonážní nechuťákov z let osmdesátých. Postavený na „opravdu uvěřitelným“ motivu: Špičkový vědec, který v dětství moc koukal na Star Trek, si doma v garáži (asi za pomoci sady „Malý kutil“, hasáku, špachtlí od nanuků a trubky z vysavače) postaví dvě teleportační komory. A jak tak testuje a testuje, úplně zapomene, že zařízení má ještě svoje mouchy. Mňo, dejme tomu. Co se týče hereckého obsazení, tak na ústřední roli nemohli vybrat lépe. Goldblum kdyby si na záda přilepil křídla, máte automaticky chuť ho praštit novinama. Jeho oči (tak jako u mouchy) zabírají tři čtvrtě hlavy, takže produkce výrazně ušetřila na maskérně. Ale hlavní síla filmu je (krom zvratků, pochopitelně) v civilním a věrohodném vyprávění o tělesné a duševní proměně – takže spíš než o vulgární horor jde o takové polo-psychologické pseudo-sci-fi. Vyprávění je zpočátku sice rozvláčnější, ale má solidní gradaci a celkem skousnutelný závěr. Ke shlédnutí doporučuju a pevně doufám, že se v blízké budoucnosti nedočkáme rýmejku. ()

Laxik

Brilantní psychologický sci-fi horor s nepřekonatelnou atmosférou, který shazují jen ty občasné dětinské ústřely ke splatteru. ()

MikO_NR_1909

Nenormálne zvrhlé a perverzné, asi jak Jacksonov Braindead. Ale tuna nemáte šancu sa v nejakom humore skryť, všetko je tu naservírované popodnos. Celý čas je ticho, málo postáv, minimum priestoru, absolútny pesimizmus. Tiež sa prikláňam k názoru, že dôležitým aspektom (ak nie dôležitejším) než sugestívna premena je psychologický teror, strach zo samoty a nenávratnosti. Ono to potom pôsobí dvakrát silnejšie a Goldblumovo odovzdanie viacej precítite, až vás napokon jeho skratové emócie dovedú k odpudivosti. Či tvorivý dizajnér, či maskér, či tím špeciálnych efektov, či Cronenbergova schopnosť priviesť nechutnosť do vážneho deja, alebo Shoreova atmosfericky formujúca hudba - väčšina fragmentácie do seba zlučujúco zapadá a navonok vytvára delikátnu atmosféru. Som nadmieru spokojný a to i napriek tomu, že v niektorých fázach (expresivita v obchode) to škrípalo. ()

Vojcl

Perfektní horor, kterých se dneska už moc netočí!! Originální příběh, dokonalé masky a úžasně slizký Jeff Goldblum. Klasika, která se prostě musí vidět. ()

Ender66

Pri filme som sa takmer vôbec nabál a všetkými spomínané "nechutné" scény ma nechali takmer úplne chladným. Film tak skôr ako za horor, považujem za výbornú drámu o mužovi ktorého pokus o zmenu sveta tak trochu nevyšiel:-). Veľmi dobré herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov. 9/10. ()

BloodyVamp

Velice sugestivní psychologický horor ze staré školy podle námětu Kafkovy Proměny. Absolutorium si zaslouží trikaři, kteří za svou odpornou, ale dokonalou práci sklidili Oscara. A také Jeff Goldblum, který je hvězdou celého nechutného horůrku. Zde mu věříme úplně všechno, počínaje vědeckým nadšením, konče dokonalou proměnou v hnusný hmyz (skvěle nacvičená mimika- ty hmyzí tiky !, gesta, dikce). Nejlepší je na tom ta pozvolná proměna, a s ní souvicející velice chutné okamžiky (zuby, trávení atd). Závěrečná čtvrthodinka není pro slabší povahy ! Byl jsem jak otřesen z finální proměny Mouchy, tak částečně nadšen díky dojemnému závěru. Musím pochválit i Geenu Davis, která zahrála svuj part uvěřitelně. A také Cronenbegra, který má tuhle nechutnost na svědomí. Jeden z nejlepších hororů všech dob. ()

blackrain

Jeffu Goldblumovi se krapet zvrtnul jeho experiment. Jako správný vědec musel nejdříve všechno vyzkoušet na sobě. Jak už to ve většině případů bývá, došlo k chybě, která mu totálně překopala dosavadní život. Jeho DNA se při pokusu smíchala s mouší DNA. Vědec se začne měnit v příšeru. Proměna Jeffa v mouchu je strhující a výborně natočená. ()

Bat55

Nepoznám veľa filmov, ktoré by boli takto nechutné, no zároveň aj kvalitné. Film má predovšetkým výbornú réžiu Cronenberga, zaujímavý námet a scenár, nadčasové a geniálne triky a kvalitne zahrané postavy vedca Setha Brundlea stvárneným charizmatickým Jeffom Goldblumom a jeho priateľky - novinárky nemenej skvelou Geenou Davis. Film má napätia, pútavý príbeh, prvá polhodinka dobre funguje, pripomínajúca mi romantický film (kto by nezbalil babu na teleportáciu objektov). Skutočná genialita však prichádza až metamorfózou sympatického vedca v muchu (samozrejme, v muchu sa premení až koncom filmu), počas ktorej môžeme vidieť postupné zmeny, najprv menej viditeľné, neskôr výrazné až nechutné. Oscar je v tomto prípade zaslúžený, triky sú nadčasové, majú svoj účel, ktorý plnia skvelo, je vidieť, že film nakrúcali talentovaní a odvážni tvorcovia. Mňa osobne Cronenbergova vízia uchvátila a zaujala natoľko, že plný počet je na mieste. Navyše, veľmi chytrá bola aj absencia veľkého počtu postáv, proste herecky komornejší film, o to pôsobivejší, herci majú aspoň viacej priestoru. Setha mi bolo ľúto. /90%/ ()

Makky

Jeden z tých najlepších osemdesiatkových hororov, kde pojem horor je chápaný trošku inak. Mucha je atmosférická, skvelo zrežírovaná a zahraná. Najväčší atribút je určite pôsobivosť, s akou útočí na diváka (ešte niekoľko hodín po dopozeraní mám vyložene divný pocit). Navyše ku koncu sa z tohto filmu stáva neskutočne depresívná nechutná lahôdka. Veľké tfuj na všetok hmyz! ()

kaylin

Film nemá happy end a ani ho mít nemůže. To, co nám „Moucha“ v závěru předvádí je skutečně odporné. I když se zdá, že v některých momentech Cornenberg upřednostňuje nenázornost, pak na nás vytasí takový naturalismus, až se z toho člověku zvedá kufr. Je to jen dobře. Takhle to totiž má být. Když vás kousne radioaktivní pavouk, nejspíš se z vás nestane Spider-Man, ale prostě umřete. Když se omylem teleportujete s mouchou, taky nečekejte, že se vám poštěstí získání superschopnosti létat. Finále tohohle filmu nám nádherně ukazuje, jak daleko přeměna může zajít. Nic pěkného. ()

topi

Poprvé jsem Mouchu viděl někdy na začátku 90. let v kině ve Žďáře nad Sázavou a byl jsem totálně uchvácen a vystrašen. Byl tam se mnou brácha a náš přiopitej tatík, kterej tam hulákal na malý cigány, kteří vždycky začali řvát, když tam byla nějaká hustá nebo lekací scéna. Na to se prostě nedá zapomenout a už jen pro to pro mě zůstane Moucha navždy kultovním filmem!! Když jsem ho po čase viděl znova a znova a znova, tak jsem měl jasno, že to bude můj favorit navždy! A taky že jo! Vynikající efekty, mrazivá hudba Howarda Shoreho, herecké koncerty Jeffa Goldbluma a Geeny Davis, nebo minirolička Davida Cronenberga v roli gynekologa. Všechno na vysoké úrovni a v nepřehlédnuté režii mistra Cronenberga! Opravdu úchvatný a bizarní horor! Vynikající je scéna, když " Brundlemoucha " mluví o hmyzí politice. To mě i mrazí na zádech. KULT! ()

Maq

To byl tenkrát hit, panečku! Ale já jsem dvakrát nadšený nebyl, tenkrát ani dnes. Cronenberg je úctyhodné jméno, ale mně to připadá jaksi laciné. ()

slunicko2

Prostě bomba! Tedy...ve své době a v socialistickém Československu. 1) Dnes mi vadí pomalý vývoj, předvídatelnost a nedostatek šarmu. První půlka je rozvláčná, druhá je už v tempu. 2) 34letého Jeffa Goldbluma (vědec Seth Brundle) angažoval 43letý režisér David Cronenberg snad hlavně proto, že tak pěkně kulí oči...inu, jako moucha. 3) Vynikající masky povznášejí film na úroveň, na kterou jinak nemá. Nic na tom nezmění sofistikované úvahy o společenské kritice, vazbě na hrozbu AIDS apod. It's a love story and something that has poetry in it and majesty and real tragedy, říká Goldblum. No nevím... 4) Am I becoming a hundred-and-eighty-five-pound fly? No, I'm becoming something that never existed before. I'm becoming... Brundlefly. ()

swed

Cronenbergova fetišistická záliba zkoumat vše biologické a technické (případně kombinaci obojího), se tu spojila s béčkovým hororem a vznikla z toho dost nechutná úchylárna. Dnes už tenhle kultovní film působí poněkud směšně, ale nikdo mu neodpáře fakt, že stále dokáže šokovat, a že Jeff Goldblum už bude navždy Jeff "Moucha" Goldblum. 7/10 ()

vanadium

Brundle mi byl od prvního záběru krajně nesympatický. To jsem ale ještě nevěděl, co mě čeká, jinak bych byl rád za to, že vypadá, jak vypadá:)) Metamorfóza byla odporně úchvatná, milovníky hororů jistě potěší. Malá rada pro ty, kteří ještě neviděli: rozhodně při sledování Mouchy nejezte... ()

SarumanKo

Mucha je perfektný osemdesiatkový sci-fi horor, s nezabudnuteľnou atmosférou, ktorý prekvapivo a obdivuhodne graduje v každom aspekte. Herecký výkon Jeffa Goldbluma je spočiatku rozpačitý (tj. asi 30minút), ale „premenou na muchu“ dochádza k obratu, keď Jeff začne predvádzať skutočné herectvo (a premena psychická sa tým stáva omnoho zaujímavejšou než premena fyzická) a dokazuje, že aj to čím bol na začiatku, bolo len súčasťou úlohy. Príjemne mu sekundujú Geena Davis a John Getz. Takisto scenár, z ktorého som bol chvíľu v rozpakoch, predovšetkým kvôli značnej skratkovitosti a neuveriteľnému vývoju vzťahu hlavných postáv, sa po prvej polhodine výborne rozbieha a finišuje nie celkom originálne, ale desivo a dojímavo. A hudba Howarda Shorea z osemdesiatkového cvrlikania akoby zázrakom plynulo prechádza do skvelého, napätie stupňujúceho burácania. Tie mimoriadne nechutné masky a efekty a intenzívne zobrazené násilné scény diváka vtiahnu do deja tak silno, že proste nedokáže odtrhnúť oči od obrazovky. David Cronenberg si film od filmu získava moju priazeň netradičným, silným rozprávaním a jeho Mucha, i keď mierne zastaralá, nie je žiadnou výnimkou. (85%) ()

Naomi + Cassel + Cronenberg

Naomi + Cassel + Cronenberg

31.08.2006

Když mladá ruská emigrantka, jež dostala v USA jedinou pracovní příležitost ve formě nejstaršího řemesla, zemře při porodu, vydá se po stopách její nepříliš veselé minulosti zdravotní sestřička Naomi… (viac)