Krstný otec II

• Česko Kmotr II (viac)

Al Pacino a Robert De Niro v hlavných úlohách druhej časti slávnej mafiánskej ságy. Mimoriadny úspech Krstného otca vo svetových kinách viedol k okamžitým úvahám o nakrútení pokračovania. Scenár, ktorý je spoločným dielom autora pôvodnej predlohy Maria Puza a režiséra, rozvíja dve dejové línie - ďalšie osudy nového krstného otca Michaela Corleoneho a začiatky mladého Vita Corleoneho v New Yorku dvadsiatych rokov. Film získal 6 Oscarov. (STV)

bari68

Godfather I II sú srovnateľné svojou originalitou a vrcholným filmárskym umením F.F. Coppoly. No až vo dvojke sa dozvieme , ako sa vlastne dostal Vito Corleone na samý vrchol mafiánskeho podsvetia. Ako u prvého dielu jasných 5* a 85% ()

GeorgeHans

V žiadnom príde nie je druhá časť lepšia ako prvá. Réžia aj herci sú stále na výbornej úrovni, ale film pri svojej monštróznej dĺžke mierne nudí (narozdiel od prvého dielu). ()

Rudinsky

Bezchybný druhý diel pokračuje v stopách bezchybného prvého dielu... Al Pacino je nadherec definitívne mserujúci medzi elitu, ktorý navyše konečne dostáva kráľovský priestor. ()

Seti

Souhlasím, že Coppola natočil další excelentní mafiánský opus, ovšem nesouhlasím, že překonal sám sebe. Svou rozmáchlostí si tentokrát druhý Kmotr v mých očích trochu podráží nohy. Prolínání dějových linií Vita a Michaela bylo dostatečně vyvážené, ovšem místy stagnující tempo (hlavně v první polovině) a především slabší atraktivita děje v Michaelově linii staví pokračování až za první díl. Herecké výkony netřeba zmiňovat, protože jejich špičková kvalita je neoddiskutovatelná (vůbec se nedivím, že Robert De Niro byl oceněn Oscarem, protože jeho gesta a celkové vyjádření postavy byla v návaznosti na Marlona Branda dokonalá). Druhý díl Kmotra je bez debat výborný film, ovšem vyjímečnosti toho prvního prostě nedosahuje. ()

Dr. Wolfenstein

U filmů neplatí, že čím jsou starší, tím jsou lepší, ale některé jsou zkrátka tak jedinečné, že si svoje postavení urdží téměř nezměněné po dlouhé roky. Říkáme jem klasika nebo kult. A Kmotr je klasika. Na začátku byla bezvadná kniha Maria Puza, potom její výtečná adaptace a následově doplňěna o výborné pokračování a zakončená stále velmi kvalitním třetím dílem. Z filmů si mě nejvíce získal právě druhý díl. Robert De Niro je jako mladý Vito Corleone výborný. Michael Corleone se coby don svému otci hrdě vyrovná a dál vede rodinný podnik vstříc budoucnosti se vší mafiánskou rozvážností či potřebným násilím. Al Pacino tentokrát strhává většinu pozornosti na sebe a nemusí být ani sám ďábel, aby z něj šel strach. Jako zaujatý člověk mohu prohlásit, že netuším kdo je Art Carney, který v roce 1975 dostal zlatého plešatce za hlavní roli a že film Harry a Tonto, za nějž ho dostal, jsem neviděl, ale Oscara bych bez váhání přihrál Pacinovi. Na jeho výkon v tomto filmu nikdy nezapomenu. Kmotr 2. je silným epickým příběhem, jenž mě ani na vteřinku nenudil a jeho délka je proto naprosto zanedbatelná. "Done Corleone, máte moji věrnost..." ()

noctambule

Tak jsem "přetrpěla" další část Kmotra, ale třetí už riskovat nebudu. Jsou to bezesporu kvalitní snímky, ale můj šálek kávy to prostě není. ()

Mistickzz

Robert De Niro a Al Pacino, dvaja velikáni, ktorý su ozdobami tohto filmu. Kmotr 2 je ináč zase naťahovaný a miestami nudný film, ktorý ma proste nechytil za srdce ako jednotka. 82% ()

iXtr3m3

Najväčšie esá gangsterských filmov všetkých čias v jednom filme. Pokračovanie, ktoré prekonáva prvú časť a obstojí aj ako jednotlivec. Naviac pri pomyslení na celú trilógiu, bombové. Nič proti pánovi Brandovi, bol to velikán medzi hercami, ale mne k srdcu medzi mafiánmi vždy viac priľnuli Pacino, DeNiro, či ich parťák z ďalších filmov Pesci a iný. :) ()

Loki_Six

“Drž si priateľov blízko a nepriateľov ešte bližšie.” Privela vztahov, primalo gangsteriny. Oproti dokonalej jednotke dost velky pokles, aj ked nuda to urcite nie je. Kvalitu filmu zachranuje hlavne minulost Vita Corleoneho. ()

Zagros

Pro druhý díl této ságy platí to stejné co pro první část, jde o mistrovské dílo. Možná se mi dokonce líbila dvojka více. Obě linie filmu jsou skvělé. Jak Al Pacino, tak De Niro podávají úchvatné výkony a dokonale využívají předlohy a prostoru, který jim byl dán. Přes svoji délku druhý kmotr dokáže bezpečně udržet vaši pozornost celou dobu a než se nadějete, bude konec a vy budete mít problém se probudit z filmového snu. ()

joora1

Al Pacino s Robertem de Nirem válí. Doslova se předhání v hereckých výkonech. Pro mě Kmotr 2 o chlup lepší než první díl. Byť je tam dost dlouhá stopáž, tak bych klidně ještě film prodloužil, protože je tam stále co příběhově prožít. Právem jeden z největších filmových eposů v dějinách kinematografie. ()

HiddenDragon

Popravde vubec nechapu, ze dvojka ziskala tolik oscaru. Sice je tu standardne vse, co bylo uz v jednicce (skvela atmosfera-vyprava, kamera/rezie, herci), ale je to cele jeste rozvlacnejsi (3 a ctvrt hodiny) bez vyrazne pointy nebo gradace. Naopak je uprostred intermezzo, asi aby se to dalo do TV rozdelit na dva kusy. Behem mraziveho konce prvniho "Kmotra" odstranil Mike hlavy konkurencnich rodin a presidlil z NYC do Nevady, protoze jeho hlavnim byznysem je gambling, tudiz Las Vegas. Bohuzel zrada a boj o moc neustava a nuti ho byt neustale ve strehu, nebot mu usiluji o zivot i v jeho vlastnim dome. Zatimco jednicka byla vice o "rodine" a relativne blizkem okoli Corleoneho (Brando), pokracovani se snazi byt epictejsi. Mixuje jednak flashbacky, kdy Vito Corleone teprv v Americe zacinal (a skvele ho hraje De Niro - oscar VR), jednak trable jeho syna Mikea s byznysem a manzelkou, ale i prvni soudni procesy s mafii. K tomu pridava realie z Kuby - konec Batistova rezimu na prelomu let 1958/59. Je toho hodne, ale nejak mi to nestacilo a uz ted vim, ze se mi dily budou slevat, jak je to zkratka dosti podobne. Na to, jak je to dlouhe, vpodstate nic nerekli o Mikeove matce, coz by jako paralela k jeho vlastnim problemum s manzelkou nebylo spatne. Film se venuje pouze jeho otci (cela sicilska spolecnost je hodne patriarchicka), ale paralely s Mikeovym osudem jsem hledal marne, cili mi to vyznelo zbytecne. Kvalitni filmarina, ale bohate by mi stacila jednicka a slus. No nic, jdu na trojku. [6x Oscar 1975: Nej. film; Rezie, Adaptovany scenar, Herec VR - De Niro; Hudba; Vyprava] ()

Han22

"Udržuj si přátelé blízko, ale nepřátelé ještě blíže". Poslední film roku 1974 jako tradičně vyhrazen pro oskarovku. Kmotr 2 jsem stejně jako první díl kdysi víceméně odzíval se zdvořilým respektem. Zatímco první díl mě po letech nadchnul, z druhým je to trošku složitější. I když jsem byl připraven, že více než krimi půjde o rodinnou ságu, je to i tak díky naprosto úmorné 3,5 hodinové stopáži místy nuda. Coppola navíc prakticky rezignoval na nějaké vyhrocené mafiánské scény a tak jde opravdu o hodně neveselou rodinnou ságu, občas opepřenou nějakou tou vraždičkou. Coppola tak boduje věcmi kolem. Překrásná sépiová kamera díky které to vůbec nepůsobí jako film ze sedmdesátek, nostalgická hudba a také monumentální výprava plná velkolepých večírků, pouličních oslav či skvostně natočenému konci starých časů na Kubě. Zatímco první díl "udělal" Al Pacina a plejádu menších hvězd, druhý díl totéž zvládl s De Nirem. Ten se po pár menších filmech dočkal šance a využil ji na 100%. Naprosto skvostně zvládl mladého Vita, včetně jeho huhlavé, rozvláčné mluvy, aniž by to působilo parodicky či jako kopie. I další herci se činili, hlavně Cazale jako slabošský Fredy a Pacino, jehož stále cyničtější Michael nepřipomíná ani trochu toho slušňáčka z jedničky, ani jiné Pacinovy role. A nakonec i ten pomalý příběh stojí za to. Zábavnější je retro pasáž o prvních krocích Vita v USA a cestě k moci. Michaelův život je o plíživém rozkladu - neúspěch na Kubě, senátní vyšetřování, nebezpečný nepřítel, zrádci ve vlastní rodině i mezi přáteli, rozpad manželství který přijde (pro něj) jako blesk z čistého nebe. Konec (podpořený optimistickým flashbackem) je hodně drsný a smutný. Není to zrovna "zábavný" film, ale je to velký film. Samozřejmě krimi/thriler roku 1974 a Oskar za nejlepší film? Určitě, nic srovnatelně velkého v tom roce nevzniklo. ()

Vajonek

Ve dvojce zažíváme, krom jiného, dokonání proměny Michaela Corleoneho z hodného nevinného mladého muže, pro kterého chtěl jeho otec "něco jiného", v krutého mafiánského bosse, který se nezastaví před ničím, nemá slitování s nikým, neodpouští ani uvnitř nejbližší rodiny a v závěru už vlastně ani žádné nejbližší nemá. Je to v komplexu tragičtější, bolestnější, nepříjemnější sledovat než mnohé drsné události prvního dílu. A je to mistrovsky zahrané Alem Pacinem - myslím, že bez přehánění jeho životní role. Tu (nebo minimálně jednu z nich) zde má i Robert De Niro, který dal mladého Vita opravdu jako Pán. Je až neuvěřitelné, jak dokázal napodobit zejména (ale nejen) např. hlasový projev Marlona Branda a přitom ho neparodovat. Pasáže vracející se do minulosti, ke kořenům klanu Corleonů, mě bavily asi ještě o něco více než část současná, každopádně jsem oceňovala, jak přirozeně a chytře se ty dvě linie prolínaly. A opět jsem si užívala, podobně jako u jedničky, i spoustu dalších věcí od hudby přes obecně výborné herecké výkony až např. po nezaměnitelnou atmosféru. Kmotr II mě napoprvé zaujal dokonce více než jednička, nyní, když si dávám celou ságu znovu, se mi to obrátilo a prvním dílem jsem byla pohlcena více. Když přemýšlím, čím to, říkám si, že byla na mě dvojka možná už trošku moc dlouhá, občas se ve všech těch různých mafiánských propletencích hůře orientovalo, hůře se sympatizovalo s hlavou klanu a také bych možná ocenila detailnější info o osudech malého/mladého Vita (např. co se s ním dělo od příjezdu do USA po usazení se s manželkou). Kmotr II je ale i přes uvedené výborný film, u něhož vůbec neváhám s ponecháním pěti hvězd a ohodnocením 90 %. ()

cold

Nemohu věřit, že mi takový film ušel. Skoro 7 let jsem se ho snažil vidět a až dnes konečně vidím o co jsem přicházel. Z celé trilogie nejlepší část, což není až tak obviklé, aby 2.část předčila 1 (a to je Kmotr 1 na velmi vysoké úrovni). Coppola stvořil monument, který se tyčí nad filmovým nebem a já mám jasno ve svých nejlepších filmech. ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Už pár měsíců víme, že remake akčního filmu desetiletí The Raid / Zátah: Vykoupení natočí režisér Patrick Hughes (Expendables: Postradatelní 3, Zabiják & bodyguard). Film si objednal Netflix a… (viac)

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012