John J. Rambo (Sylvester Stallone) pricestoval do amerického provinčného mestečka Hope hľadať priateľa z vojny, s ktorým bok po boku bojovali v špeciálnej jednotke vo Vietname. Prichádza však neskoro, pretože jeho priateľ medzičasom zomrel na následky chemickej zbrane známej pod menom „Agent Orange“, ktorej pôsobeniu boli vystavené aj americké jednotky bojujúce vo vietnamskej džungli. Keďže polícia považuje viacerými vyznamenaniami oceneného vietnamského veterána za tuláka, zatknú ho a posadia do väzenia. Miestny šerif Will Teasle (Brian Dennehy) netuší, že tým spustil smrtonosnú lavínu – pretože prebudil Rambove inštinkty! Tomu sa totiž v dych vyrážajúcom tempe podarí uniknúť z väzenia a na ukradnutej motorke si to zamieriť do neďalekých hôr. Keď tam dorazí, ocitne sa vo svojom živle: a tým je guerillská vojna! V tomto štádiu už ani Rambov bývalý nadriadený plukovník Samuel Trautman (Richard Crenna) nedokáže oboch mužov zastaviť v ich boji na život a na smrť... (TV Markíza)

Lucasion

"Nothing is over! Nothing! You just don't turn it off! It wasn't my war! You asked me, I didn't ask you! And I did what I had to do to win! But somebody wouldn't let us win! And I come back to the world and I see all those maggots at the airport, protesting me, spitting. Calling me baby killer and all kinds of vile crap! Who are they to protest me? Who are they? Unless they've been me and been there and know what the hell they're yelling about!" Nejprve Rocky a následně Rambo. Když jsme byl mladší, tak jsme to měl stejně. Přesto je ale pro mě První krev klasikou, která nestárne. Krásný akční film, který má všechno. Oproti přeakčněným pokračování, má originál prostě duši. Potkáváme se s veteránem z vietnamské války. John J. Rambo (Sylvester Stallone) se vrací navštívit svého přítele. Ovšem ve městečku mu místní šerif nechce dát klid, i když mu John nic neudělal. Po útěku z policejní stanice začíná hon na Ramba. V lesích si však policisté uvědomí, že oni neloví Ramba, nýbrž jsou oni lovnou zvěří. Expert na partizánskou válku se ukrývá v lesích a dá zakusit městečku Hope zač je toho loket. Poháněn strachem, pomstou a nenávistí se Johnny pouští do boje, který nezačal. První Rambo je pro mě nejlepší, protože má svoje kvality jak akční film, tak má i silné emoce. Krásná hudba, scenérie i příběh. První krev je prostě první a jedinečná. Skvělá 80.léta. Navíc pro Ramba mám prostě slabost. I po letech ten film má co říci. Zlatá filmografie minulého století. (95 %) ()

ScarPoul

Rambo sa zaraduje ku kultovým filmom. Má na to všetky predpoklady. Tento malý veľký film je dosť civilný. Všetko stavia na charaktery Johnna Ramba a šerifa mestečka Hope. Sly stallone dokazuje že je herec a takéto postavy ako keby boli pre neho napísané. Ja osobne dávam prednosť jeho stvárneniu Rockyho ale keď sa rozpráva na konci s plukovníkom tak je to asi najsilnejší moment z celého filmu a dodnes mi po ňom naskakuje husia koža. Veľmi sa mi páči kompozícia akčných scén, ktoré sú podávané striedmo a v malých dávkach ale skvelo vypĺňajú priestor medzi jednotlivými obrázkami. Režisérovi môže zložiť iba poklonu pretože je na tomto filme vidieť, že aj keď herci sú skvelí dokonca aj scenár všetko závisí od réžie a Ted Kotcheff to zvládol na výbornú. Kamera skvelá pozri hlavne útek Ramba z Police station. A rozhodne nemôžem opomenúť hudbu Jerryho Goldsmitha, ktorého tóny sú ako by spomienky na udalosti vo Vietname a pri tom dokážu krásne posúvať dej. Skrátka vložil do filmu ďalší rozmer. Dôvod prečo dávam 4* je bohužiaľ nereálnosť. Žeby policajt naozaj TOTO spravil a že kvôli TOMUTO sa tam rozpúta také peklo aké sa tam rozpútalo? nemyslím ale aj tak si tento film zaslúži náš obdiv aj pozornosť. ()

Lacike

Kedze nemam rad box, tak ma seria o Rockym nikdy nebrala a Sly bol pre mna vzdy v prvom rade legendarny Rambo. Prvy diel serie dava rovnaky priestor ako akcii tak aj dramatickej linii. Samotna akcia tiez nie je bezmyslienkove nekonecne vrazdenie, ale prave naopak. Rambo sa cely cas vyhýba zabijaniu a schytaju to len tri psy (sakra, ale aspon ze to je mimo zaber) a jeden diviak. Tento diel sa mi pacil uz ako malemu dietatu, ale vtedy som si vychutnaval hlavne spickovo prevedenu akciu a utek z v policajnej stanice, sceny ako skok na stromy a finale su pre mna nezabudnutelne. To boli časy, ked sme sa s kamaratmi hadali, kto je silnejsi. Sly by zdvihol auto jednou rukou a ja som zakazdym pohotovo kontroval, ze Arnie by ho zdvihol jednym prstom. Ale napriek tomu sa aj Rambo zapisal do môjho srdca. Ved byt druhy najlepsi svalovec nie je malo. :-) No a v sucasnosti, ked uz davno nie som dieta, ma dost bavi aj ta dramaticka linia a trochu mi je aj luto, ze nedostala este väcsi priestor a ze v zavere nepouzili alternativny koniec ku ktoremu cely cas film smeroval. Sice by nevznikli pokracovania, ktore tiez milujem, ale o to väcsia a depresivnejsia pecka by bola jednotka. Film stoji hlavne na troch veciach. Fantastickom Slyovom vykone, ktory sa perfektne predvedie jak po fyzickej stranke v akcii, tak aj po hereckej stranke. Väcsinu filmu hra len vyrazom a hlavne pohladom a vy dokonale citite ako v nom neustale vrie zlost, smutok a obrovska psychicka bolest, aby v zavere naplno zo seba dostal vsetky emocie v dojimavom monologu. Druhym su ikonicke sceny a nielen co sa tyka akcie. Zasivanie ruky je tiez uchvatne. Alebo zaber v ktorom v lese pri patrani po Rambovi prejde niekolko chlapikov a ked su prec, tak sa zrazu objavi dokonale skryty Rambo. A tretim vynimocnym aspektom je soundtrack, ktory dodava aj na prvy pohlad obycajne natocenym scenam neskutocne grady. Z hereckeho obsadenia zaujmu este Rambov uhlavny protivnik - tvrdohlavy serif Teasle v podani Briana Dennehyho a hlavne uchvatny plukovnik Trautman, ktory okrem citoveho spojenia s Rambom neustale zvelicuje Rambove schopnosti (neprisiel som ochranit Ramba pred vami ale vas pred Rambom) az z neho robi este neporazitelnejsiu legendu ako zo seba vo svojich filmoch dodnes robi Seagal, co vnasa do dost seriozne pojateho filmu aj niekolko vydarenych hlasok. Takze vysledkom je da sa povedat, ze uz klasika, ktora aj po rokoch ma co ponuknut. Len traumu z Vietnamskej vojny nahradte nejakou inou zbytocnou vojnou. No a co sa tyka dabingov, tak to je komplikovane. Stary VHS dabing je slusny aj ked Slyov daber znie miestami ako amater. DVD dabing je totalne zlo a dabing Novy so starym Rimskym prisiel prilis neskoro, takze Sly znie starsie ako Dennehy, co pôsobi velmi divne. Najlepsie je tentokrat dat prednost originalu. 9/10. ()

HateBreeder

Zanrova Klasika se Sly Stallonem. Byl to prvni film kerej sem s nim vubec videl, teprve pak prisel Rocky, Cobra, Cliffganger a dalsi. Prekvapil me jeho docela dobry herecky vykon, jez sem od nej necekal, navic i zapletka je zajimava. Cely film je postaven na Sylvesterove vykonu coz je docela odvazne, na muj vkus. Dobre se na nej diva a clovek sem tam pochyti nejakou tu hlasku. 75% ()

rawen

Wow. I když jsem odkojen na takovém Vetřelci na VHS s rychlodabingem, dostal se mi Rambo pod oči až v poměrně pozdním věku (25) a pobavil .) Pobavil mě chytlavým začátkem, minimální motivací hlavní postavy + "srdceryvným" závěrem s plačícím Stallonem, kterému bych nevěřil ani nos mezi očima. Je to stará škola, já vím, a nostalgie dělá svoje - přesto musím hodnotit co nejobjektivněji - Rambo je nenáročný průměrný akční film se zajímavým nápadem a slabým hereckým výkonem pana Stalloneho. 6/10 ()

PROROK14

Veľmi pekne sa na toho Ramba pozeralo. Ako tam behal po lese a katoval. Pekne mu to šlo či už s nožom, alebo strelnou zbraňou. Páčilo sa mi aj koľko škody narobil a to hlavne na konci. Guľomet a poďme ho... U mňa to bolo dosť dobré a teším sa na druhú časť. 85% ()

BoPo

Rambo. Legenda, ktorá ovládla celý svet, a to nie len ten filmový. Od úvodnej scény bola nastavená nepriateľská atmosféra, ktorá už len gradovala a gradovala. Realita nebola dovtedy nikdy tak atraktívne nereálne hrdinská. ()

maseer2

tak jsem konečně viděl prvního Ramba od začátku do konce.. a je to prostě nestárnoucí akční klasika.. už se těším, až si pustím další díly :)) ()

erl

First Blood je vedle prvního Rockyho určitě Stalloneho nejlepší film. Drsný film o přežití Vietnamského veterána který se vrátil do své vlasti ale díky tomu kdo je a co prožil se už nemůže zařadit do normálního života. Skvělá syrová režie podpořena velice kvalitním výkonem Stalloneho kterému člověk věří každý pohled. Do toho přimícháme ještě skvělou hudbu a vyjde nám jeden z nejsyrovějších akčních filmů vůbec. ()

Silence

John Rambo, zneuznaný válečný veterán, se chtěl jenom najíst. Nic neudělal. Ale šikana maloměstských policajtů otevřela hluboké vietnamské rány a probudila instinkty chladnokrevného zabijáka. Ale jediné, co Rambo chce, je prostě jen jít dál... Jak si vytvořit sympatie k destruktivnímu, nemluvnému a osamělému podivínovi? Přiveďte ho na americké maloměsto na úpatí krásných hor, které je obklopeno hustými lesy a postavte proti němu protivného neústupného policajta s krvavými sklony. Přimíchejte spoustu atmosféry, nejlépe šmrncnuté pořádnou bouřkou, kopu svalů, spoustu nábojů, několik mohutných výbuchů, Sylvestera do hlavní role, zručnou režii a dostanete perfektní podívanou v nestárnoucí klasice. ()

Mononoke.

Klasické předsudky vůči čemukoliv co zavání akční střílečkou natočenou v 80tkách a 90tkách mi 20 let bránili se na Ramba podívat, jaké bylo tedy moje překvapení, že Rambo je prosťáček, který se nedokázal vyrovnat s válkou ve Vietnamu, a celý film je spíš psychologické drama...jsem navnaděná na další díly :)) ()

Hwaelos

Ramba jsem viděl kdysi v dětství. A jakkoli jsem jinak fanoušek akčního žánru, vlastně mě ty dlouhé roky nelákalo se k sérii vrátit. Jenže já v těch šesti-sedmi letech viděl třetí díl. A z toho fakt nejde usuzovat na to, v jaké podobě se legenda Johna Ramba zrodila. First blood je překvapivě komorní, neokázalý film, jehož hlavní předností je civilnost. Improvizovaná "mumlací" závěrečná scéna je toho nejlepším důkazem. Nesouvislý tok slov, které si Stallone vymýšlel za běhu na place, perfektně odráží fakt, že těžištěm vyprávění není samotná akce, ale především duševní pochody hlavního hrdiny sužovaného PTSD. Jen za samotnou scénu lovu na místní policejní jednotku v podzimním horském lese by si film zasloužil pět hvězd, protože měla bezmála hororové kvality Predátora - až na to, že v roli monstra je tu hlavní hrdina. Jediné, co snímek celkově sráží níž, jsou příšerné herecké výkony zúčastněných (nejvíc mě vytáčela komická divadelní strojenost plukovníka v podání Richarda Crenny, ale překvapivě neméně hroznej výkon podal i mladý David Caruso). ()

JohnCZ

Naprostá akční klasika, která není tak bezduchá, jako většina 80, akčňáren. Vidíme tu jakousi snahu nahlédnout do psychiky veterána z Vietnamu. Co si ale budeme povídat, Rambo vždycky byl a vždycky bude o akci. Rambo je díky Stalloneovi parádně charismatický a to i bez jakékoli výrazné mimiky. Co mě ovšem na tomhle snímku vždycky zaujme je atmosféra prostředí, které v amerických filmech není zas tolik časté. ()

m.krudenc

Rambo je Rambo, kdo to neviděl jako by nebyl. I Komunisti i když ho v kinech nepromítali, tak oněm mluvily. Rambo není žádná nostalgie! I po více než 30-ti letech je to stále alarmující filmový odraz doby, který z tématu vietnamského syndromu ždímá absolutní maximum. Ač se Rambo řadí k modelovým pilířům akčních filmů osmdesátých let, vyniká překvapivě inteligentním dějem a uvěřitelnými akčními sekvencemi, na něž je radost pohledět. Sylvester Stallone na tomto hereckém poli vyloženě boduje a jeho minimalistická mimika do role válkou strhaného veterána pasuje. Prostě vynikající. ()

jahol

Po oslavných komentářích z csfd ve stylu "první Rambo je zázrak, ti další už shit" jsem čekal mnohem víc. Ramba jsem nikdy ptředtím neviděl, až teď, a nemohu si pomoci - v porovnání se současným neobstojí - není ani v závěsu za akční špičkou, ani filmem, kde vás vezme za srdce hlavní hrdina jako oběť společnosti. Sylvester Stallone si na nic nehraje, protože vlastně nehraje skorem vůbec (oč lepší byl v Rockym!) a tak by jeden očekával aspoň způlky tak dobré akčno, jako ve filmech současných - tady ale Rambo nemá ani na v podstatě úplně průměrný akčňák "Taken", který přišel do kin nedávno (srovnávat ho třeba s Bournem je jako pokusit se nacpat tři rozměry do dvou). Všechno, všechno je tu slabší - dynamika vývoje situace, střih, detaily soubojů, záporáci. Dal bych i méně než tři hvězdičky, ale nakonec jsem uvěřil přesvědčování, že vlastně o akční film jít nemělo... ()

corpsy

Ani neviem ktorá z dvoch Stalloneho úloh je ikonickejšia. Rocky alebo Rambo? Legendárny film s pravdepodobne najklasickejšou a najznámejšou akčnou postavou v histórii filmu. Perfektný rozjazd vynikajúcej série. ()

amirgal

Prostý, spádný příběh sociálně kritického ražení. Vizuální jednoduchost až surovost. Trochu mi to připomínalo Sama Packinpaha. Třeba jeho Konvoj, který má podobný vývoj. To že jsou akce poběkud přehnané považuji za legitimní součást akčního žánru. Hudba snad zbytečně pompézní ten střídmý vizuál a jednoduchost v naraci poněkud narušovala. Místy je vyprávění trošičku toporné: právě v místech kde se vyjasňují statuty a názorové pozice hrdinů. Ale hodnoceno jako jeden z prvních akčních filmů je to určitě lepší než průměr, tj. více než na tři hvězdy. Čekala jsem, byť od prvního Ramba, mnohem méně a byla jsem příjemně překvapena. ()

villon17

Moc mu to slušelo, bunda bez rukávů taky, ale příběh nápadem zrovna neoplýval. Víc dát prostě nemůžu, i když je to taková klasika. ()

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (viac)

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Rambo: Poslední krev

Rambo: Poslední krev

11.09.2014

O pátém dílu Ramba se mluví od roku 2008, kdy čtyřka vydělala 113 milionů dolarů. Její akční scény jsou navíc krvavým etalonem, kterému se následně vyrovnalo jen minimum eRkových filmů, takže… (viac)

Nepokoušejte se zabít zabijáky

Nepokoušejte se zabít zabijáky

31.01.2009

Tohle staré filmové pravidlo (Chow Yun-Fat by mohl vyprávět) snad nikdy neomrzí. Přesvědčovat nás o tom bude i Channing Tatum. Ať už si o jeho hereckých schopnostech myslíte cokoliv, hvězda tohohle… (viac)