Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

P33t33

Animáky a pohádky moc nemusím. Nicméně tato zelená obluda s anténami místo uší svému žánru kraluje. Nabídne v rámci mezí zajímavý příběh a slušný humor,a tak by bylo hloupém mu dávat méně než 4*. ()

Ace Liver

Z pohledu animovaných filmů opravdová špička a ztěží hledat film podobných kvalit. Sice by se pár studených míst a pár kýčů našlo, ale skvělé zpracování, dobrý humor a nadšení autorů dokáže tyto drobné nedostatky vyvážit. (Vrámci animovaných rozhodně za 5*) ()

AdrianaLarman

Největší revoluce mezi animáky. Když jsem si Shreka tenkrát před 10 lety půjčovala ve videopůjčovně netušila jsem, že mě bude stále bavit o po tolika letech. :D ()

davistercz

DreamWorks zase ukázal, že je králem všech pohádek společně s Disney. Opravdu vtipná,překrásná, kouzelná dokonce i romantická podívaná. ()

nikus120

Hmmm. zaujímalo by ma ako sa mohlo niečo takéto zrodiť v niekoho hlave. Vtipná, zaujímavá, nie konečne od veci animovaná rozprávka o zelenom zlobrovi. Ale aj tak tento film by nebol IN bez otravného oslíka, ktorý zadrie hlášku presne vtedy ked treba :D Anderw Adamson zaujal všetkým čím sa dalo a vyšlo mu to po všetkých stránkach. Je to nezabudnuteľná rozprávka môjho detstva. ()

karolina.val

Shreka jednoduše zbožňuji, je to dokonalá pohádka pro dospělé. Přináší zajímavou zápletku s rozmanitými postavami, film je nabitý humorem a akcí, ale dostane se i na dojemné scény a ukáže, že i "netvor" má city a dokáže projevit náklonnost a lásku. Hlášky se pamatují samy a jde o jeden z mála filmů (nejen animovaných), u kterého všechny další pokračování nejsou jen komerční jízda, ale skutečně plnohodnotný další příběh. ()

swinevenca

Moře hlášek a parodií jak na klasické filmové scény tak i trapná filmová klišé, vynikající soundtrack i pěkná pohádka kterak osamělý zlobr ke zlobryni přišel. Nikdy jsem to neviděl v originále, ale nelituju, protože když nic jinýho, tak scéna s "králem Miroslavem" by mě v angličtině těžko tak rozsekala. ()

koza3

I po x-tém shlédnutí jsem se královsky bavil. Jeden z prvních animáků, který jsem si zamiloval a čekal napjatě na každý nový díl. Stáva ze z něj pro mě klasika pro vánoční období :-) ()

Leobarka

Jeden z nejlepších animovaných filmů pro celou rodinu, vůbec! Na této pěkně vybahněné zelené legraci, se dozajista budete smát a přehrávat scénky, ještě dlouho po konci filmu. Jelikož jsem film viděla v originále i předabované, nutno dodat, že i dabing se velmi povedl a vtip a glanc se nevytratil. Čerstvá krev do zajetých žil animované kinematografie! ()

Stanmi

Byl jednou jeden zlobr a ten se jmenoval Shrek (Mike Myers). Žil si spokojeně sám ve své bažině, ale jen do doby, než zlotřilý Lord Farquaad (John Lithgow) vyhnal všechny pohádkové bytosti právě do Shrekovy bažiny. A Shrek, aby získal svůj domov zase jenom pro sebe, se tak musí vydat ve společnosti Oslíka (Eddie Murphy) na dalekou cestu, s cílem porazit draka a zachránit princeznu... Inu dnes je z Shreka osvědčená filmová značka, která má za sebou čtyři filmy, jeden spin-off a několik krátkometrážních speciálů, ale tehdy v roce 2001 byl Shrek poměrně velkou neznámou, ale po prvních projekcích bylo jasné, že hoši (a dívky) z DreamWorks nešlápli vedle. Jednak nám nabídli působivou animaci, ale také tradiční příběh (záchrana princezny), do kterého však implementovali originální prvky a svérázné prostředí a především představili neokoukaného a sympatického hlavního hrdinu, kterým Shrek bezpochyby je. V rámci příběhů pak pochopitelně nechybí ani všemožné vtípky, hlášky, náražky nebo popkulturní odkazy a zaujme také chytlavý (a v zásadě nepohádkový) soundtrack. Shrek je tak originální, zajímavou a zábavnou podívánou pro celou rodinu a já osobně se na Shreka vždy rád znovu podívám. ()

dudo24

Shrek je veľká klasika pre mňa. Jeden z prvých animákov s parodickými referenciami na iné filmy a reálny svet, ktoré pochopia skôr mladiství a dospelí ako deti. Teraz po rokoch z toho ale nie som tak unesený ako za mlada. Stále som sa bavil ale bolo tam viac pasáží kde sa nedialo nič zaujímavé. Ani romantika nefungovala úplne stopercentne. Prišla mi moc stručná, mohli ju viac rozvinúť. Dosť sa mi páčil neúmyselný a vtedy neexistujúci vtip Facebook loga ako štandardy Lorda Farquaada. Strašne vidno na tomto filme ako sa posunula počítačová grafika dopredu. Hodnotím silnými troma hviezdami. ()

Drozdo57

Animák pre všetkých. Deti budú nadšené, lebo je to... ...animák. Rodičia zasa ocenia vyspelý humor, ktorým je film prešpikovaný. Film, ktorý trochu zmenil žáner a ukázal, že nemáme iba Pixar. ()

Thovt

Ve své doběnaprosto průlomový a originální film, který změnil žánr na mnoho let dopředu. To jinak hodnotit nemůžu, i když bych si to s odstupem asi už tak neužil. ()

honzic

Zajímavý film s dobrým dabingem, který potěší napojením na různé pohádky. Nicméně mne až tak nezaujal. Hodnocení: 60 % ()

PaTeXx

Parodická, pop-kulturní "oddechovka", která je svým způsobem unikát a jednoznačně jedním z nejlepších počinů DreamWorks. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)