Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

MarekT

Pěkná parodie na všechny klasické pohádky, navíc další výjimka, co se týče mého zarytého mínění o klasické ručně malované animaci. Škoda jen, že český dabing (ač některé překladové vychytávky se povedly) není nijak zvlášť dobrý. ()

zette

Pohadka ve velice modernim duchu ( s mnoha trendy dnesni doby- cedulky, co maji mestane delat, papirove kapesniky, wrestling, tiramisu a hromada dalsich... ) je si myslim velice vkusna a misty i dost vtipna. Urcite jeden z nejpovedenejsich animaku poslednich let. Vyborne byla vystihnuta mimika Shreka. Konec jiz ale pusobil moc kycovite. Skoda jen, ze jsem to videl predabovane. ()

pufina

Jsem občas mírně infantilní a nestydím se za to - miluju animované filmy. Shrek je osobnost mezi animovanými postavami - a krásný zlobr! Oslík nemá chybu a jeho dabing (český i originální - Eddie Murphy) je naprosto vynikající a stejně tak jsem spokojená s dabingem ostatních postav, ale Oslík mele a mele, tak to zaujme nejvíc. ()

asinus

Film, který mě v jedenácti letech ,přivedl do kina' (už tehdy slováč s titulkama!), do té doby jsem skoro nechodil, takže jakkoliv existuje spousta intenzivnějších kinozážitků, tohle je srdečka, která kupodivu ani dnes neztrácí nic ze svých půvabů. ()

campix

Vlajková loď studia Dreamworks a jejich dojná kráva, která studiu zajišťovala zisky po dalších několik let. Kouzlo prvního Shreka je, že ani po 15ti letech neztrácí nic ze své krásy. Je to svižný, nápaditý, kouzelný a vtipný animák, který se i u nás stal Vánoční klasikou. ()

PavelVanekArt

Sebeparodická pohádka, kde je až po strop natřískáno vtipem, sympatičností a hudbou. Do dnes není animák, kterej by sklidil až takový status kultu (jdi do piči Ledové království). Pokroková animace, která ani po 22ti letech neztrácí lesk a do kapes strká i ty nové jak technicky, tak vším kolem. Perfektní adaptace knihy, perfektní animák, perfektní komedie. A ten konec! 5* a.k.a 95% ()

Šimpy

Musím zvýšit hodnocení na 5 *. Oproti dvojce a trojce geniální. Výborné gagy, které dokonce nepohřbívá ani český dabing, který zasazuje reálie a popkulturní odkazy do české kotliny (písničky, "to křoví vypadá jako Halina Pawlovská apod.). K tomu si přidejte skvělé hlášky a výborný soundtrack. A ano, přiznám se, princezna je fakt kus! Konečně někdo pochopil, že animované filmy snesou i dospělý humor a že to vůbec není špatný nápad. ()

Seag

Jednoducho najlepšia animovaná rozprávka (hned po Nemovi) čo som kedy videl. Nápadité a dobré vipy ktoré boli jednoducho skvelé. Takéto vtipy jednoducho nemala v živote žiadna rozprávka. Ale najviac zo všetkých sa mi páčila hl. postavička Shrek so svojím kámošem oslíkem. S golfistom naprosto súhlasí že eddie by za toto dostal oskara. U mna je to za 5*. ()

Davosh

Určitě jeden z nejlepších animáků všech dob. Skvělé nápady, skvělý dabing (jak v anglické, tak u tohoto filmu dokonce i české verzi - ta navíc paroduje i české pohádky, což filmu určitě pomáhá).Škoda, že další pokračování nedokázala navázat na tento animovaný skvost. ()

emo

Skvelá rozprávka pre celú rodinu s originálnym námetom. Hlavne v originálnom znení to je nezabudnuteľný zážitok! ()

BoXBe

Pár dobrých vtipů, jinak o třídu slabší než slabší Pixarovky. Snažil jsem se i podruhé a nic...jako...sranda tam nějaká je, ale hubu od ucha k uchu jsem neměl.... ()

WolfR

Bravurní animák! Jeden z nejlepších animovaných filmů vůbec! Příběh je prostý, ale zároveň kouzelný. Postavičky jsou dobře vymyšlené a ještě líp nadabované, prostě paráda, a hlavně oslík, 4ever. Pak jsou zde výborné vtípky, parodie a narážky na ostatní pohádkové nebo i jiné filmy. Animace je tak čistá a výborná, prostě dokonalost no! 5 hvězd! PS: Perfektní animáková jízda! A kdo se mnou nesouhlasí, tak ať mi vylíže polevu! :-D ()

KajusaK

O něco slabší než druhý díl (překvapivě) , ale kdo by neměl rád Shreka a Oslíka :))..Krásná animovaná pohádka..Troufám si říct, jedna z nejlepších :)) ()

FrankSusta

A pak že jsou animáky pro děcka! Každej co tohle tvrdí, nejspíš neviděl tohle! Když jsem to viděl poprvé, tak jsem to nechápal, páč jsem byl malej harant nechávajíc si vymývat mozek chodícíma fénama, takže teď po pár letech to je pro mne objev! Už jsem to viděl mockrát, protože Shrek zkrátka nemá chybu; od animace přes soundtrack (All Star od Smash Mouth) až po jednoduše geniální příběh, prošpikovaný těmi nejlepšími vtipy v dějinách animovaného vtipu. Shrek jedna zkrátka nemá chybu. 9/10 (jediná škoda, že jsem to viděl s dabingem, protože Eddie Murphy je určitě úžasnej! (vtipný je, jak si Češi přizpůsobují vtipy)) – pohádky už nutně potřebovali, aby si s nima někdo vytřel prdel! ()

otík

Tak tohle je tutovka, to se musí líbit snad každému. Ale je pravda, že bez dobrého překladu, který přihlédl na české poměry, na české zvyky a pohádky by to bylo poloviční. Ať žije Shrek, konečně pořádný animovaný nářez. ()

wendelin9

Jeden z mých nejoblíbenějších animáků :).. Příběh o "odporném" zlobrovi a (pardon za to slovo) dementním Oslíkovi :D mě nesmírně pobavil... Pokaždé, když nějaká postavička otevřela hubu, jsem se válela smíchy.. Tenhle film nikdy neomrzí. Skvělý plný počet! ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)