Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

dANo

V súčasnosti už klasika, ktorá pobaví deti i dospelých a aj napriek tomu, že určite ešte prinesie množstvo "pokračovaní", tak som si istý, že iba tento diel ostane ten najlepší. ()

morena.jea

"Vítá Vás Duloq, krásné to město. Platí tu zákony, poslouchej turisto. Nešlapej za čáru, vyhneš se maléru. Duloq to je príma plác. Kto se tváří kysele, ten ať jde to prdele. Duloq jé, Duloq jé, Duloq to je prímá plác." ()

hroubek

V době, když jsem se teprve začínal zajímat o filmy, mě jedna známa pustila Shreka s tím, že je to perfektní animák, že se mě bude určitě líbit.Bohužel se film po 10 minutách sekl a nešel dál.Tak jsem si chvilku musel počkat, než to uvidím celý, ale když se tak stalo byl jsem nadšený.Několikrát jsem si to pustil za sebou, abych si znovu vychutnal ty nejlepší scény a hlášky.A s každým dalším zkouknutím se mi daří objevovat další a další narážky, popkulturní odkazy a krásně se u toho bavím.Jeden z nejlepší 3D animáku, který ukazuje, že není jen Pixar. ()

pursulus

Die ganze Familie fickt zusammen.¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Shreka". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                                 K původnímu "Shrekovi". Otec dceru a syn matku, děda vnučku a pes kočku a kterak se zlobr dobrem stal. — Kanec Tonda se zděsil vlastní sexuality! Přinutil hospodáře pod pohrůžkou násilné kastrace uskřinutím o trubku ohrady k pověšení emailového kříže na zadní zeď chléva a slibu, že jej nebude nutit k souložení mimo svazek manželský. — Posvěceno papežem! Spolek čarodějnic založil nový řád a za podpory Erotica Clubs založil neziskovou společnost za účelem vystavění komplexu řeholních budov s kaplí a ubytováním pro celé rodiny. — A nakonec jedna  p i k a n t n í  novinka! Satanista Carel si ho uřízl a peníze získané prodejem v dražbě věnoval na charitu Kříže. Sdělil našemu časopisu, že po vykonání svatojakubské pouti totéž udělá se svým pytlíkem. Na pouti bude propagovat myšlenku usmíření a doufá, že pytlík přinese Kříži dvakrát takový obnos.¬                 Jo, a mafián Krzupinski prej bude platit daně z veškeré činnosti a refabrikuje se na síť pekařství.¬                                 K dalším dílům "Shreka". Sdílím obecný názor, že "Shrek 2" je stejně dobrý, jako ten první, a že další dva díly stojí za hovno a tudíž srážejí celkové hodnocení "Shrečí" řady odpovídajícím způsobem.¬                 Tohoto původního Shreka hodnotím za 2 *. ()

Sany33

Ak ste na nijakom filme vyrástli a pozerali ste ho od detstva tak určite pochopíte prečo som dal Shrekovi také vysoké hodnotenie. Práve táto animovaná rozprávka, nie iba pre najmenších, je to na čom som si ja ujížďal keď som bol malý. Dodnes som ho nevidel v pôvodnom znení, paradoxne ani v rodnej slovenčine. Pozeral som ho v češtine a celkom sa mi to páčilo. K dejovej linke nie je čo moc povedať. Zlý lord potrebuje princeznú aby sa stal kráľom a čírou náhodou samu do cesty dostane zlobor Shrek, ktorý by rád deratizoval svoju bažinu od rozprávkových bytostí a tak sa dohodnú na vzájomnom obchode. Vyčistenie bažiny za záchranu princeznej Fiony. Táto zo začiatku jednoduchá misia sa ale celá skomplikuje radou udalostí ktorých postup už Shrek nemôže zvrátiť. Ak si k tomu pripočítame otravného Oslíka, teplého Robina Hooda a jeho družinu, úchylného draka máme zábavu pre celú rodinu a to je predsa to o čo v rodinných animákoch ide. Každý si tam nájde to svoje. 93% ()

VanTom

Zatímco z technologického hlediska nebyla animace na výši ani v době vzniku, to množství svěže podvratného vtipu a (moderních) narážek nikterak nezestárlo. Sympatické postavičky – nepravděpodobní hrdinové – láskyplně otočily pohádkový koncept, úplně "na hlavu" jej však nepostavily. ()

horacko

Jeden z tych najlepsich animakov, ktore pixar vyprodukoval. Je velky, zeleny a kazdy sa ho boji, az na maleho otravneho oslika. A tu treba spomenut vyborny dabing Eddieho Murphieho. Film ma v sebe humor,trocha parodie, akciu a happyend. Co viac si mozme priat. Tento film si rozhodne vzdy rad pozriem. ()

D28

Dokonalé-romantika,akcia,humor,animácia a hudba v rodinnom balení /áno,aj deti ju vedia oceniť/.Jednoducho rozprávka. ()

corbeau

Nejen nejlepší animák roku 2001 ale i žhavý adept na krále tohoto žánru. Na rozdíl od Disneyovek Shrek kašle na morální ponaučení a místo toho paroduje a staví na hlavu různá pohádková klišé. Jednotlivé narážky ale do celku zapojuje tak vkusně, že ani mezi parodiemi nemá vážnou konkurenci. O skvělém dabingu už tu byla řeč mnohokrát, mě ale příjemně překvapila i zdařilá česká verze. "Zavládne řád, zavládne pořádek, zavládne všechno! Jsem král! Král!" ()

Ravi

Velmi pěkný animovaný snímek pro malé i velké, zábavný, svižný, vtipný, zkrátka skvělý po všech stránkách. Do dalšího skouknutí se ale budu muset přemlouvat. 90% = 5-/5 ()

zajda404

Pro mě je tohle nejlepší animák vůbec (nic proti Marku :D). Oceňuji hlavně to, že mají postavičky skvěle propracované charaktery (viz bombastický Oslík), ve filmech tohoto typu to rozhodně není obvyklé. Největší tahounem je samozřejmě scénář, hned za ním je to dobrá kamera a v neposlední řadě bych určitě připomněla i velice povedený soundtrack! ()

Siri69

Jeden z nejlepších animáků co znám !!! Tahle pohádka má snad vše : akci,napětí,dobrudružství,romantiku a hlavně srandu !!! Asi nikdy jsem se ještě u animovaného filmu nenasmál tolik jako u Shreka... Vymyslet a udělat něco takového byl výborný nápad... Shrek dostal oscara za nejlepší animovaný film a já můžu s klidným srdcem říct že naprosto zalouženě !!! 5* ()

mkubalikova

Animáky už dávno nejsou jen pro děti (vzpomeňme na Slepičí úlet), ale tohle je fakt revoluce! Skvělé hlášky, krásná animace, dokonalý příběh. 90% ()

Autogram

Zostáva mi záhadou, pre koho je to vlastne určené. Deti väčšinu humoru ani príbehu pochopiť nemôžu, množstvo fórov je pre mládež nevhodných a tak sa môžu zabaviť akurát na smiešnych postavičkách, hovoriacich zvieratkách a dokonalom grafickom spracovaní. A to ocenia vlastne tiež iba dospelí. Pre mňa osobne zostala väčšina filmu trápno-humorná, kreslenú paródiu si predstavujem inak. ()

ghatos

Vznik nesmírně silně značky, která se trefila do vkusu diváctva všech věkových kategorií. Zub času zahryzal jen malinko. 78%. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)