Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

slovan1

Myslím, že se Shrekem přišla nová generace animovaných filmů. Graficky zmáknuté na jedničku, postavy perfektní a humor dokonalý. Spousta zparodovaných filmů, dospělejší humor ale i přesto pohádkové kouzlo. 100% ()

Cejny

Shrek je výborný animák, taková rodinná pohádka do nepohody. Výborné postavy, skvělé hlášky a v originálním znění úchvatné. ()

The Viper

Je to povedená a na první pohled skvělá animovaná komedie, ale když vám to s odpuštěním v TV s*rou furt do xsichtu, tak se vám dříve nebo později bude chtít zvracet z toho. ()

Yeosol

Na tenhle animák mám pěknou vzpomínku. Tenkrát jsem ho viděl celý v obchodním domě Carrefour, kde jsem ho sledoval na obrovský televizi spolu s hrstkou zvědavých nakupujících lidí. Moc to lidi zaujalo a vzpomínám si, jak jsem se u toho moc nasmál. Nebyl to totiž klasický animák jaký jsem do tý doby znal. Tenhle nabízel něco daleko lepšího. Parodii na nejrůznější pohádkový příběhy z celýho světa. Je to v podstatě pohádka pro dospělejší diváky, protože se v něm občas najde vtip, který děti nemusí pochopit, nebo nějaká lehce sexuální narážka. Tím ale nechci říct, že je určený jen pro odrostlejší publikum, to určitě ne. Jen to není klasický animák jako od Disneyho. :-) Je daleko modernější a daleko správnější. Shrek je zlobr, který se chová jako tak trochu buran, krká, prdí, rochní se rád v blátě, vyndavá si hnus z uší a používá to jako svíčku. I přes tyhle nedostatky se v něm skrývá dobrák od kosti. Poté, co se dá dohromady s neuvěřitelně užvaněným Oslem, je to dvojka k pohledání. Po několika výměnách názorů, který jsou neuvěřitelně legrační se z nich ale stává nerozlučná dvojka. Tak trošku proti jejich vůli se vydávají napříč krajinou, aby pro mrňavýho a podlýho Lorda Farquaada, zachránili krásnou princeznu Fionu a tím dostali zpět Shrekovu lesní bažinu plnou né zrovna legálně přistěhovaných pohádkových postav. Od tří německy mluvích Prasátek, slepých myšek, Pinnochia, Vlka v převleku starý babičky, kterou snědl, nejrůznějších víl, Perníčka, nebo Krysaře. A tak nás čeká dobrodružná cesta plná moderních vtipů, krásný hudby Harryho-Gregsona Williamse, několik rytmických písniček a pěkný počítačový animace. Mike Myers jako Shrek, Eddie Murphy jako Oslík, Cameron Diaz jako Fiona, která ovládá bojový umění, krká jako Shrek a je to vůbec trošku jiný prototyp princezny, než všichni znají z knížek, Lord Farquaad jako John Lithgow a spoustu dalších bizardních postav, který jsem si zamiloval. Shrek patří dnes mezi nejlepší animáky, který jsem měl možnost vidět a není divu, že si v roce 2002 odnesl Oskara, za nejlepší animovaný film. A mě nezbývá nic jinýho, než film doporučit. I když nevím proč to dělám, když ho dneska už viděl stoprocentně každý. :-) ()

Sdoom

I po letech skvělá zábava pro děti i dospělé (pro ty snad ještě víc). Shrek prostě baví, zejména první polovina je našlapaná hláškami, odkazy a parodiemi na jiné filmy. Samotný děj však originalitou úplně neoplývá a druhá polovina často sklouzává do klasických pohádkových kolejí, proto nechám hodnocení na velmi pěkných 4 hvězdičkách. (Blu-ray, orig.) ()

herr_carter

Podle mě to tedy není nejlepší animák všech dob, jak tu většina zarytě vykřikuje...nebýt toho ukecaného osla, byl by to pěkný průser............ moje hhodnocení = 5,5 z 10. ()

sedm.1

První Shrek skutečně zaujímá mezi veškerými animáky výsadní místo, a to především pro svou až neuvěřitelnou vtipnost a prakticky i nápaditost, kterou tato téměř až animovaná parodie disponuje snad v každé scéně. Na vrcholu všeho jsou každopádně veškeré postavy, to je prostě mazec, vyjmenovat bych tu mohl klidně všechny, žádná z nich ani trochu nezaostává za ostatníma, jsou výrazné, originální a vesměs zamilováníhodné. Každá z nich hýří nezapomenutelnými hláškami, jejichž vtipnost snad ani nezná mezí, pobaví úplně stejně jak dospělé, tak děti, takže fakt nářez. Dějově je to též lavina perfektní zábavy, kdy jakožto pohádka to samozřejmě dospěje ke šťastnému konci, nicméně musím ocenit i spoustu nečekaných momentů, dále výtečný spád a v podstatě celá ta zápletka i přes svou naivnost a jednoduchost dokáže i úžasně zaujmout a nejednou i emočně zapůsobit. Jinak mě bavila i samotná animace, která ještě tedy sice není na té úplně top úrovni, nicméně líbivá je určitě a opomenout nemohu samozřejmě ani hudební doprovod, složený převážně ze starých pecek, o to víc funkčnější ovšem je. Shrek je zkrátka skutečná filmová klasika, kdy absolutně nevadí, že jde o animovaný film, neboť jeho dopad a vliv na filmovou kulturu je totožný, jako u těch největších a nejzásadnějších filmů hraných. ()

Koda

Milé dětičky, tatínek vám bude vyprávět o tom, jak Grinch potkal svojí nevěstu a zničili spolu Vánoce... tak počkat, vždyť já tu paroduji úplně někoho jiného. NO A CO! Stejně tenhle film zvaný "Shrek" je jenom celá parodie o pohádkách, které stejně nakonec dopadnou úplně jinak... ano pane režisére? ŽE SI VYMÝŠLÍM? TO SI DĚLÁTE SRANDU!! VŽDYŤ PŘED VÁMI STOJÍ ZELENÝ MUŽÍK..... JAK JAKO NENÍ GRINCH?!!! Jestli si ze mě budete utahovat, tak já nebudu hodnotit tyhle filmy a začnu žít s tímhle šedým koněm, co si Grinch ochočil. Dobrý, končím. Myslím, že většího idiota jsem ze sebe asi udělat nemohl, pojďme se vrhnout rovnou k filmu. Určitě si všichni řekneme, jaký bývá jeden z nejznámějších animovaných vánočních filmů. Je jich celkem hodně, ale Shrek prostě je něco, co člověka dokáže pobavit i po tom, co tenhle film viděl několikrát. Je zde mnoho, až dokonce sexuálních narážek a skrytých easter eggů, což dělá Shreka Shrekem a Fionu Fionou... a oslíka oslíkem a Lorda... a už mě to nebaví... Tak to zkrátíme. Kino? ANO. Líbilo? ANO, Supr songy? ANO, Supr příběh? ANO, Vtipné momenty? ROZHODNĚ Láska? ANO Slzy? Mooožná, ale Nostalgie? JASNÝCH 5 HVĚZD! ()

JADIM

Blbé je trochu to, že väčšina vtipov a vynikajúcich odkazov na všemožné rozprávky boli vyčerpané hneď zo začiatku, keď sa ten film rozbehol, tak došlo k tej klasickej výprave za cieľom, ktorú sme v animákoch videli nespočetne veľa krát. Nebolo to úplne odfláknuté, ale Dreamworks jednoducho nemôže dosahovať kvality PIXARU, čo sa príbehu týka, ale v rovine vtipnosti vie pekne prekvapiť a kľudne aj prekonať PIXAR, ako to ukázala 1. polovica Shreka. 7/10 (Videné v CZ Dabingu) ()

Maynard.

Jééé, tak koukám, že to nemám ješrtě okomentovaný. Tohle je supr po všech ohledech, naprosto přelomový animák, kterej ostartoval hotový žně tohodle žánru. Jednička je super, pak šla kvalitka krapet dolů, ale tohle je absolutní lahůdka, která je doplněna nadupaným soundtrackem :o) ()

Kanibal

Geniální animovaná parodie na náš svět, na klasické pohádkové příběhy. Krásná práce. Opravdu jsem se smál těm všem narážkám, vtipným dialogům a situačnímu humoru. Když přičtu skvělé namluvení (zejména ENG), tak mi vychází jasných 5 * ()

PALINO

Shrek je tzv. film obojživelník - dokáže pobaviť deti i dospelých. Mne osobne sa najviac páčil Oslík, ktorý strúhal jednu hlášku za druhou. Škoda, že som to nevidel v originále v podaní Eddieho Murphyho. Shrek okrem tradičného ponaučenia (ľudí nemožno súdiť podľa vzhľadu), humoru a paródie ponúka aj jednu naozaj vydarenú akčnú scénu úteku z hradu, na ktorom bola zajatá princezná Fiona. Škoda len, že niečoho podobného sme sa nedočkali aj vo finále filmu. ()

klúčik

Tento film je výborný a je určite aj vďaka výbornému dabingu. ( českému) aj keď slovenský ujde. Ja mám najradšej draka. Je to fantastická postavička. 95%. ()

Cruise

Shrečku,Shrečku vystrč růžky dám Ti tvaroh na pararůžky! Parůžky opravdu Shrek má, ale dodětské říkanky jistojistě nepatří! Taková trochu jiná pohádka;).. ()

hudryhudry

Když tento zelený zlobr vtrhnul do kin, bylo mi pouhých deset let a některým vtipům z tohoto filmu jsem příliš nerozuměl. Postupem času jsem však humor Shreka chápal více a zanedlouho se stal mým nejoblíbenějším animákem, kterým asi také zůstane, neboť si nemyslím, že by pixarovští tvůrci dokázali vymyslet něco originálnějšího, než byl ve své době právě Shrek. Je to dáno především kořeněným stylem humoru, který si dělá legraci z typických pohádkových klišé - pohádkové postavičky jsou polidšťovány a do příběhu jsou vkládány prvky současnosti . Snadno se pak může stát, že se z pohádkových bytostí stanou squatteři a mluvící perníček vás uzemňuje slovy: „Vyližte mi polevu...“ (také to často používám :-)) Film je stavěn především na výborném scénáři a úžasné animaci, která každému musí vyrazit dech. Hlavní dvojka je též perfektně vymyšlena. Ukecaný vtíravý oslík a rádoby zlý suchar zlobr zachraňují krásnou princeznu (v noci postačí pytel na hlavu) před sexuchtivou dračicí. Fionu by však čekala nepěkná budoucnost se zlým Lordem Farquadem, který by se mohl zařadit jako 8. trpaslík do Sněhurčiny družiny, a to Shrek přece nemůže připustit. Velmi nás také potěší dobře zvolená hudba a zajímavý hudební mix starších hitů na závěr – soundtrack jsem několik měsíců velmi rád poslouchal na své mp3. Shreck je prostě třída a další díly jsou už jen slabé odvary z první části… ()

AZbest

Asi trošku veľa pop-kultúrnych odkazov ale tým je DreamWorks proste charakteristický. Inak vážne sranda... nie len pre dospelých (:. Ale Pixar je Pixar. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)