Kde bolo, tam bolo, v jednom ďalekom močiari žil zelený obor menom Shrek, ktorého drahocenná samota bola náhle otrasená inváziou otravných rozprávkových postavičiek. V jeho jedle sú myši, v jeho posteli veľký zlý vlk, v dome a v jeho okolí tri prasiatka a ďalší, všetci vyhostení zo svojho kráľovstva zlým lordom Farquaadom. Odhodlaný zachrániť ich domov (nehovoriac o svojom) Shrek uzavrie dohodu s Farquaadom a vydá sa zachrániť z pazúrov zlého draka krásnu princeznú Fionu, aby sa stala Farquaadovou nevestou. Na svojej výprave je sprevádzaný vtipkujúcim somárom, ktorý by pre Shreka urobil všetko, ale ktorý v žiadnom prípade nestíchne. Záchrana princeznej sa zdá byť ten najmenší problém, keď je odhalené temné tajomstvo, ktoré ukrývala... (TV JOJ)

vesper001

Jedna z nejromantičtějších komedií filmové historie… je animovaná. Za všechny budu jmenovat jedinou scénu: za zvuků Cohenovy písně Hallelujah se smutná princezna Fiona chystá na svatbu. ()

URBAN

Shrekovi dávám zelenou minimálně jednou ročně a pořád mě baví a baví a kolik že to je let !!! Zkrátka nikdy neomrzí . Obrázek vám na to dělat nebudu protože jste to už stéjně viděli : ) ( 3.6.13/MAC ) ()

panMartin

Velice dobrá animovaná komedie pro děti a dospělé. Jednička je ze série zlobra Shreka opravdu nejlepší. Je to jediný díl, kde jsem se opravdu smál a neodtrhnul jsem oči od děje. Postavy jsou ale skvělé a baví mě pořád, i po několikerém zhlédnutí je první díl zábavný. Co mě zaujalo nejvíce je velmi dobře vypracovaný dabing ten opravdu nemá chybu. ()

fantoci

Shrek se pomalu stává klasikou. Nejdříve jsem pochyboval, ale princeznino bojové umění, oslovy hlášky nebo Shrekovi přiblblé ksichty to jsou prostě věci, které snad nenechají chladným opravdu nikoho. ()

Remivsremi

Opravdu povedený animáč, který vás rozesměje pokaždý, když promluví oslík. Parodování ostatních filmu se povedlo a zápletku jsem si užil. Děkuji. ()

chelseaman22

Výborný animák s úplně novou postavičkou - Shrekem! Výborný humor (oslík byl vážně dokonalý), skvělý český dabing, obyčejný námět (osvobození princezny) je prezentován opravdu originálně a snad i bezchybně. Za pochvalu stojí i soundtrack samotný. 85% ()

LeoH

Ten jeden sirupovitý popsong ve snaze po chaplinovsku vyfutrovat legraci trochou toho dojetí tomu odpouštím, protože zbytek je chytrý, drzý, neskutečně našlápnutý; člověk si jenom říká, co mohlo být z Myerse za hereckou extratřídu, kdyby mu k tomu, co všecko dokáže s hlasem, narostl trošku jiný obličej; hrana mezi nechuťárnami vybranými a nevkusnými je vyšponovaná skoro stejně jako v Monty Pythonovic majstrštyku Smysl života; mimický projev animovaných postav byl právě tady dotažen k dokonalosti; a tak by šlo pokračovat, ale dneska už asi stačí konstatování, že první Shrek zatím, po patnácti letech, nejeví známky stárnutí. ()

Motinski

Veľmi vydarená paródia na rozprávky, fantasy roadmovie a spolu s Toy Story najsilnejšia značka medzi animákmi. Keď ich porovnám tak Shrek mi možno neulahodil až tak príbehom ale zato ma vedel viac rozosmiať. Typ humoru ktorý môžem, množstvo odkazov, narážok a hlavne geniálny soundtrack. Každú skladbu si automaticky priradím k filmu keď ju niekde počujem. Pár hluchých miest bolo a zápletka je priamočiará, no ja som si to svojím spôsobom tak trochu zamiloval. Škoda že neskoršími pokračovaniami sa séria stala sílená. Aspoň že prvé dve časti sa vydarili. ()

st.jim

Souhlasím, že dabing Eddieho byl asi nepřekonatelný. Pokud se k tomu ještě přidala story, kde se drak zamiloval do osla. Tak to mi totálně vyhrkly slzy..... :DDD ()

skrblik007

Fenomén. Pamatuju, že to byl v kinech hit. Takovýto střeštěný humor se mi líbí a líbí se, myslím, hodně lidem. Mezi ''animáky'' je to přelomový film... asi jako Avatar mezi 3D. Za mě 5*. ()

DivX

Sehraná dvojka Shrek a Oslík je ideální pro všechny věkové kategorie. Nádherný příběh o lásce a trablech zlobra, se vymyká všem způsobům průměrných animáků. Plno vtipů, dokonalá animace a docela ujetý scénář jehož tvůrce při psaní snad ujížděl na LSD. Dokonalost sama. 85% (DĚJ ***** VTIP **** ROMANTIKA ** HUBDA *** GRAFIKA *****) IMDb.com: 7,9/10 ()

karlik4801

Krásný animovaný film plný vtipu a nápadu. Nevýdaná rodinná komedie, baví nejen děti, ale i dospělé. Rád se na tento film podívám a bavím se u něj, pokaždé. I na zpracování se nešetřilo a povedlo se. Viděl jsem Shreka jen s dabingem, který mi u něho ani nevadí a líbil se mi, nejvíce u Oslíka. ()

Mrkvič

Velice zábavná animovaná pohádka pro celou rodinu. Pro menší je to dost prdlé, pro větší jsou tu písničky a popkulturní odkazy. Oproti dvojce mi tu chybí jediné - nějaký hlubší moment, kde bych žasl a cítil s hrdiny. Ve dvojce byla závěrečná bitva, ale tady to tolik negradovalo. Jinak ale pořád super. ()

Ryuuhei

Shrek mě zkrátka nikdy neomrzí. Zasměju se výtečnému humoru a ke konci mám vždy co dělat, abych nezačal řvát. Je jen málo takovýchto animovaných filmů, které bych mohl označit za téměř dokonalé. (Jen ten nový a ne tak povedený dabing Primy Cool je těžce o zvyku.) 98% ()

Lachtaan

Neskutečná klasika a především neskutečná nostalgie, na které jsem na základní škole vyrůstal každé léto nalepený při obědě u DVD přehrávače a televizní obrazovky. Dlouhou dobu jsem měl v oblibě především díl 3. a strašlivě mě zasáhlo, jak hrůzné má zde na databázi hodnocení. Přičemž já bych si dovolil prohlásit, že tím špatným dílem je až část čtvrtá. Každopádně jeden z posledních animáků (co se týče roku výroby), ke kterému se lze pořád dokola a dokola vracet. V neposlední řadě musím chtě nechtě opět vyzdvihnout i práci našich dabérů. ()

Pátý Shrek má zelenou

09.03.2023

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

Jak vycvičit draka se dočká hraného remaku

16.02.2023

Je veškerá fantazie v Hollywoodu definitivně mrtvá? Možná. Následující oznámení ale rozhodně nepomáhá přesvědčit veřejnost o opaku, studio Universal Pictures totiž oznámilo, že chystá hraný remake… (viac)

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

Eddie Murphy by rád natočil pátého Shreka

29.01.2023

Slavný herec a komik Eddie Murphy nedávno dostal na Zlatých glóbech cenu za celoživotní přínos kinematografii, na Netflix nyní dorazila jeho nová komedie You People a letos se taky konečně dočkáme… (viac)