Western z obdobia americko-mexickej vojny. Joe Kidd je bývalý lovec ľudí a tvrdý chlapík na americkom juhozápade. Práve tu je skupine Mexičanov odoprené právo na ich pozemky a všetky záznamy o ich majetku sú zničené. Na čele s Louisom Chamom, charizmatickým mexickým vodcom, sa so zbraňou v ruke domáhajú svojich práv a žiadajú pozemkovú reformu. Bohatý statkár Frank Harlan má tiež záujem na týchto pozemkoch a chce veci riešiť po svojom. Najme si skupinu zabijakov, aby zlikvidovali Mexičanov a od Joe Kidda chce, aby mu pomohol vystopovať Chamu. Joe Kidd nechce mať spočiatku s celou vecou nič do činenia, ale keď mu Chama ukradne kone a vyhráža sa jeho priateľom, dochádza mu trpezlivosť. (oficiálny text distribútora)

classic

Renomovaný americký režisér John Sturges má očividne svoje najlepšie roky, už dávno za sebou, pred sebou zlomok filmov, ktoré ešte nakrúti, alebo k dispozícii herca Clinta Eastwooda, ktorý patrí medzi kasové hviezdy formátu - Newman, De Niro a trebárs i Pacino. Vedľa Clinta si zahral Bob Duvall, ktorý taktiež patrí k prvoradým hercom. Dej filmu je primitívny. Najprv sa Joe necháva naverbovať zlomyseľnou bandou, na čele s lídrom a šéfom Frankom Harlanom, aby vystopoval mexických naničhodníkov, ktorí si dovolili oponovať silnejšiemu a vplyvnejšiemu pánovi, oni sa nechcú vzdať svojich pozemkov, po ktorých ide Harlan so svojou bandou, Kidd počas tejto cesty pozoruje správanie a taktiky Harlana, kde zisťuje, že asi urobil osudovú chybu, a tak onedlho prejde na opačnú stranu barikády, aby prenasledovaným pomohol. Vo filme vystupujú zaujímavé postavy, kde okrem kladnej a zápornej, je ešte jeden zápornejší, volá sa Lamarr s poskytnutím tváre hercom Donom Stroudom, ktorý mi pripomínal desivého Klausa Kinského, preto tvrdím, že zrovna Lamarr, je najlepšia postava vo filme, ktorá zatieni tieto obidve hviezdy. Inak je snímok čistým a obyčajným priemerom, ktorý ukazuje svoju hlavnú hviezdu vo zvyčajnej polohe, na ktorú som si už zvykol, je to síce zaujímavé, ale v podstate je to stále jedno, a to isté... Mohlo to byť trochu strhujúcejšie, lebo od Sturgesa by som to čakal, takto je to niekde v strede, ani zlé, ani extra dobré... Na jedno pozretie, ale stačí... ()

jojinecko

2,5*/5... Nič neriešiaci a komorný western so štandartnou jednoduchou zápletkou. Celkovo nevýrazné, tak ako scenár, tak ako réžia, dokonca aj postava Clinta je menej výrazná v porovnaní s inými filmami...Joe Kidd je western na jedno pozretie. ()

Flego

John Sturges bol predovšetkým režisérom westernových filmov ( Posledný vlak z Gun Hillu, Prestrelka pri O.K. Corralu, ale predovšetkým Sedem statočných ) a hoci občas zabŕdol do iných žánrov, jeho meno bude navždy spojené s týmto žánrom. Hoci je Joe Kidd natočený v podobnom westernovom duchu, nie je to ono a majster sa tiež dokáže utnúť. Invencia a nápaditosť je strnulá a Clint ešte nemá v sebe potrebnú charizmu, aby utiahol celý film. ()

eraserhead666

Westerny mě teda moc neba, v tomhle naštěstí hraje Eastwood a celkově ten film má příchuť jeho klasických akčnějších současnějších filmů. Prostě klasická Eastwoodovka ve western hávu. Až do závěrečného zúčtování, tolik poplatnému westernovému žánru a proto nijak překvapivému a v podstatě nudnému, to docela jde. ()

špaček421

Mírné zklamání. Western s Clintem Eastwoodem režírovaný Johnem Sturgesem by mohl slibovat hodně, ale bohužel. Clint sám za to nemůže, ve scénách, kdy hraje prim, je naprosto boží, stejně tak Robert Duvall jako hlavní záporák je hodně fajn. ''Ošklivý'' John Saxon mi naopak přišel dost špatnej, nevím jestli se moc snažil dělat španělskej přízvuk, až zapomněl normálně intonovat, ale prostě... vypadá dobře, mluví hrozně. Stejně tak scénář se moc nepovedl, příběh je sice zajímavý a občas má dokonce i příjemně rychlé tempo, ale občas pár informací chybí, a nebyl důvod dávat je až později, a občas je to naopak zase roztahané. Z toho už jednou Sturgese dostala Bernsteinova rytmická hudba, ale bohužel Lalovi Schifrinovi se tohle moc nepovedlo a jeho hudba jakousi unavenost snímku podtrhuje. Stejně tak závěr, i když s citací Hrstí dolarů (nebo ne?) vyšumí do prázdna, úplný závěr mi přišel jak z televizního seriálu. Ale celkově to zase tak špatný nebylo, i když největší zásluhu na tom má právě Clint. ()

MrCreosote

Film vyvrcholí expozicí a do závěru se doplazí rychlostí rozbité parní lokomotivy. Scénář budí dojem naprostého diletantismu, protože v něm nefungují ani ty ani ty nejzákladnější vztahy mezi postavami nebo jejich motivace. Centrem příběhu by měly být vzájemné konflikty mezi trojicí těchto charakterů: bývalý lovec lidí (Eastwood) - mexický rabiát bojující za svou půdu (Saxon) - bezohledný současný majitel pozemků, který proti banditovi jde (Duvall). Eastwood se ale k Duvallovi přidá z pouhého náhlého hnutí mysli bez jediného pádného důvodu, jinak by se na něj totiž vykašlal a film by skončil. Saxon svůj přesvědčený boj za spravedlnost vzdá a jde se nechat zatknout jenom kvůli tomu, že se na něj Clint Eastwood škaredě podívá. Potenciálně gradující konflikt mezi hlavním hrdinou a poskokem zlosyna vyvrcholí tím, že první druhého shodí ze žebříku. Jediným srozumitelným prvkem je tak konflikt mezi Duvallem a Saxonem, který se ale nerozvíjí a nijak nevyvrcholí. Aby toho nebylo málo, Sturges budí dojem, že režii dostal trestem za domácí úkol a ani se nesnaží o jakékoli nápaditější zpracování (souboj odstřelovačů). Vzato kolem a kolem, film tak špatně napsaný a odfláknutě zrealizovaný, až se tím neumětestvím začne člověk bavit. ()

OG_Swifty

Další z mnoha neprávem opomíjených / podceňovaných filmů, tentokrát se skvělými Eastwoodem, Saxonem a Duvallem v hlavních rolích. Čím si to vysvětlit? Asi tím, že to prostě není trilogie s Neznámým ani Drsný Harry. Přesto je to ale dobrý anti western s výborným hudebním doprovodem hitmakera Schifrina. V úvodu Joe Kidd působí spíš jako druhořadý womanizer, z kterého se Harlanově milence podlamují kolena, ale na konci v soudní síni už je to drsnej Clint, před jehož pohledem by utekla i slavná Klausova osobní ochranka. Což sice nemusí znít moc přesvědčivě, ale je to tak. Solidních 85%. ()

kinderman

Znáte ten vtip, jak Clint Eastwood vjede na lokomotivě do saloonu a povídá...No, vlastně toho jako obvykle až zas tak moc nenapovídá, hlavně se střílí, přičemž odstřelovačský souboj patří k vrcholům filmu. A tu zmíněnou lokomotivu do finále údajně vymyslel režisérský veterán Sturges, aby měl film, jehož scénář se neustále přepisoval, aspoň nějaký konec. ()

Martin741

Reziser John Sturges /Orel Pristal, Last Train from Gun Hill, Mc Q/ natocil len dalsi nudny western a navyse v dobe, kedy to v 70. rokoch mali westerny mali uz nahnute. Clint Eastwood /Where Eagles Dare, Honky Tonk man, Dirty Harry/ to sam nema sancu utiahnut, hoci herecku vypomoc mal slusnu, ako Robert Duvall /Kmotr, Stalin/. Ta jedna akcna scena film nezachranila, casto sa len blbo zvani : 40 % ()

Jino

Clint střílí padouchy jak se na jeho osobu sluší a patří. I když je film celkově nevýrazný a snadno zapomenutelný, tak mě zápletka, v níž Joe Kidd prochází všemi konfliktními stranami, dokázala docela dobře zabavit. Spokojený jsem i s hudebním doprovodem Lalo Schifrina. Herci jako Eastwood či Duvall mají na svém kontě daleko lepší filmy (o Sturgesovi raději nemluvě), ale jako westernová jednohubka, Joe Kidd svoje předpoklady plní. 70% ()

Juto

Clint Eastwood vo svojej obvyklej postave, vrátane prepracovaných prestreliek, nádhernej prírody a krviprelievania. 6/10 ()

tojowoeZNK

blbost v obsahu: nemuze jit o obdobi americko-mexicke valky (1846-48) kdyz se ve filmu pouziva pistole mauser ktera byla vynalezena az v roce 1896. ()

majo25

Typický Eastwood v roli neohrozeného pištolníka, ktorý berie právo do svojich rúk. Veľmi dobrá atmosféra dáva zabudnúť prostej zápletke s nie príliš zmáknutým záverom. Eastwoodovi dobre sekunduje Duvall, ktorý v tom čase točil aj Krstného otca, či Saxon, ktorý ale mohol dostať viac priestoru. Potešilo niekoľko vtipne spravených situácii alebo také rozrazenie budovy vlakom. Tiež chválim príjemnú a zbytočne nenaťahovanú stopáž či horské zasadenie. Príbeh mohol byť aj lepšie napísaný a charaktery postáv viac prepracované, ale inak spokojnosť. ()

mortak

Pro dnešního diváka už to není moc čitelné. Elmore Leonard zabalil do westernového příběhu svůj názor na hispánského aktivistu Reiese Tijerina., který se stal nechvalně proslulým, když přepadl soudní úřad v Tierra Amarilla v Novém Mexiku, podobným způsobem jako ve filmu, pak utekl do hor a začal na něj lov, stejně jako ve filmu. Leonard chtěl vyjádřit svůj nesouhlas s jeho chováním, ale souhlas s jeho bojem. Využil k tomu Eastwoodovu ikonickou postavu bounty huntera, který se snaží usadit, ale když se vrátí ke své práci, musí si uvědomit, na čí stranu se postavit. Jenže výsledek je takový neslaný nemastný. Scénárista chce agitku, režisér western. A nějak se ve svém úsilí neprotnuli. ()

Radiq

Eastwood v buřině je náhodou skvělá postava, i potom, co má jinej klobouk. Stejně je to ale suchej western. Duvall tam jenom tak sekunduje, taky neni vyloženě špatnej, ale nudil sem se a to je dycky špatny znameni. ()

andrii

To westernovému lokálu věrný Cli/e/nt, kterému slova nesluší. Když však jde o bezpráví nebo spravedlnost, nemlčí. Jeho kolt zakročí. ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)