Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

Radiq

Tak nevim, co na tom jezdcovi bylo tak bledyho, že po něm museli pojmenovat celej film... Možná že měl být bledej jako smrt, když poprvé přijel mezi zlatokopy? Nevim, ale každopádně Eastwood se tímhle moc nevyznamenal. Celková výprava filmu dost laciná, libilo se mi tam akorát tak to město, kde se odehrály závěrečny přestřelky - a to bylo taky to jediny dobry, co v tom filmu bylo. Prostě Eastwood jako kazatel mi neseděl a až teprve připnul pás s koltem, tak to začlo byt zajimavy... Ale naštvalo mě, že nevysvětlili, co měl on a ten šérif spolu z minulosti... No Clint to prostě umí líp... ()

Arsenal83

Starý dobrý Clint, kráľ vystrieľaných remingtonov, v role tajomného pomstiteľa, dnes už ale s názvom, ktorý by musel prejsť komisiou pre politicky korektnú cenzúru, lebo pripomína niekomu bledosť to už je skoro na paragraf. Pritom ale Clint možno aj inšpiroval Daniela Landu, len ten jeho jazdec nemá meč nad hlavou. ()

honajz

Eastwoodův pokus navázat po letech na tehdy nosného Tuláka z širých plání, včetně oné mysteriozní linky, jenže na dvě hodiny je ten příběh o fajn skvělých zlatokopech a zlém fuj fuj movitém zlatokopovi, kterému se vedlo daleko víc, takový povrchní a plytký. Navíc mne překvapuje, že se zde setkáme s pedofilními prvky, a to docela jasně, byť dcera během děje dospěje do věku 15 let. Ta scéna u hrobečku psa je fakt jak z jiného filmu. Navíc (nejenom) dcera se chová jako debil. Jen tak si, kdoví proč, zajede na koni ke kutištím a záborům konkurenční party plné chlapů, a pak se děsně diví, že jen tak tak unikla hromadnému znásilnění. Nebo je fakt na palici scéna, kdy chlap najde větší kus zlata, a nenapadne ho nic jiného, než sebrat dva syny a jít se pochlubit do města soupeři. Co jako čekal? Nějaké uznání, nebo co? Jinak ale atmosféru to má, kameraman si s horským pozadím vyhrál, jak jen to šlo, ale prostě je to chabé. ()

castor

Osamělý jezdec/pistolník/kazatel tentokrát musí pomoct ve zlatokopecké osadě, která je zastrašovaná zazobanou a po zuby ozbrojenou konkurencí. Na klasiku žánru to nemá, přesto tenhle Eastwoodův (v Hollywoodu už dávno platil za hvězdu, která si k herectví pravidelně přibírala i režii) tajemný hrdina dokáže zaměstnat divákovy smysly. Rozvláčný děj samozřejmě není pro každého, ale hercovo neuvěřitelné charisma a obklopení se kvalitními spolupracovníky (loni zesnulý kameraman Bruce Surtees i skladatel Lennie Niehaus s ním dělali na řadě dalších kousků) solidně zaručí, že se v tomhle světě, kde už není domluvy a kde pomůže už jen staré „dobré“ násilí, nudit nebudeme!! ()

Jino

Záhadný kazatel podává pomocnou ruku malé osadě utlačovaných zlatokopů. No proč ne. Zápletka by vydala na hodinu filmu, jenže Clint nijak netlačí na pilu a raději vsází na vybudování divákova vztahu k vedlejším postavám a k sobě (jakožto muži s nejasnou minulostí) samotnému... a že se mu to docela daří - děj tak pozvolna přechází až do typicky westernovského finále. Pohodový snímek, jehož výsledný zážitek přikrmuje překrásná příroda a Clintův mrazivý výraz ve tváři. 75% ()

• Děj filmu se odehrává v 19. století, ale Eastwood v něm prezentuje některé své názory na současný svět, především ochranu přírody a vykořisťování v kapitalistickém světě. Tato témata hrají ve filmu klíčovou roli. (ClintEastwood)
  • Filmová kritička Pauline Kaelová o filmu tehdy napsala: “Eastwoodův western je umělecké dílo natočené očima malíře. Jsou tu odstíny špíny, hněď a černá místa a vnitřky domů jsou tak temné, že ani za denního světla si divák není jistý, kdo je zrovna na plátně.“ (ClintEastwood)