Tulák z vysokých plání

• Slovensko Tulák zo šírych plání (viac)

Do malého, bohom zabudnutého mestečka na Divokom západe prichádza tajomný cudzinec. Ľudia v meste sú vystrašení z neznámeho pištoľníka, no on sa napriek tomu rozhodne, že v meste chvíľu pobudne. Obyvatelia si ho napokon najmú, aby ho zbavil troch zloduchov, terorizujúcich mestečko. (oficiálny text distribútora)

SallyZen

Na to, že to byl teprve druhý režisérský počin Eastwooda, tak jsem byl velice spokojen. Eastwood, jakožto ústřední postava filmu, která se chová jako záporák, ale vlastně má roli klaďase. Takže to je takhle pěkně mixnuté a celý snímek se odehrává skoro jen v jednom městečku, kde se pořád střílí, chlastá, kouří, smilní a zabijí. Za tohle všechno si myslím, že to je na ty 4*, ještě k tomu, když to je jeho druhý film. 75% ()

Wysch

Druhý režijní počin Eastwoodův se nevyvaroval některých drobností. Filmu by rozhodně slušelo svižnější tempo, kamera a koneckonců i nějaký ten dialog, který by vedl sám "bezejmenný" tulák. Nebo to není tulák? Podívejte se až do konce, dá se to vydržet, a snímek vás překvapí celkem mrazivou pointou s jemnou dávkou ironie. Nebo ne? ()

Bauer

Westerny jsem nikdy nijak zvlášť nevyhledával. Čím jsem starší, tak tím se mi tento žánr začíná více a více zamlouvat. Faktem je, že westerny s Eastwoodem a od Sergia Leona považuji za povinnost vidět. Opravdu pomalu měním názor na westerny a začínám v tom vidět jisté zalíbení. Tulák z širých plání je pro mě naprosto netypickým westernem, než jsem doposud viděl. Především díky závěrečné pointe a drsnosti. V jakém westernu jsem měl možnost vidět tak drsný nástup hlavního hrdina a zároveň trošku i zmetka? Zabití tří frajerů plus znásilnění ženy. Takový začátek jsem zatím vážně neviděl. Zbytek filmu je už normálně zaběhnutá rutina. Hlášky, střílení, whiskey a doutníky. Závěr filmu jsem nečekal! Proto ta pointa mi přijde geniální. Sice chvilku mi trvalo, než mi to došlo ale nakonec "lepší později, než nikdy". Clint Eastwood nezklamal jako herec a ani jako režisér (na to že druhý režijní počit tak bezvadně zvládnuté). Rád se na to někdy podívám znovu. ()

Chrustyn

Velice slabý western na kterém si Clint Eastwood poprvé vyzkoušel jaké to je western režírovat a zároveň v něm i hrát. Na filmu je vidět, že se asi hodně učil od mistra Leoneho, se kterým natočil úspešnou "dollarovou" trilogii. I zde se setkáváme s bezejmenným "hrdinou", který se dostává do zapadlého městečná ve kterém se mu nedostane zrovna vřelého přijetí a hned po příjezdu už má na kontě tři mrtvoly. Avšak tentokrát není tento hrdina žádný sympaťák ale dalo by se říci, že to je svině a po chvíli si město doslova zotročí. Možná by ani nevadilo, že se této postavě nedají držet palce a víceméně mi bylo jedno jestli ho někdo sejme nebo ne ale film jako celek nedokáže ničím zaujmout. Vůbec tu není žádná westernová atmosféra podbarvená nějakou zajímavou hudbou a o akci se ani rozepisovat nebudu jelikož té je ve filmu naprosté minimum. Ale rozhodně Clintovi odpustím jelikož vím, že má na svém kontě o dost lepší filmy a to i ve westernovém žánru. Ale určitě měl dávat větší pozor když mu Leone vysvětloval jak se točí western. ()

sud

Atypický mystery spaghetti western s pořádně dusnou atmosférou a zajímavou závěrečnou pointou. Jako by v 70. letech natočil western M. Night Shyamalan. Clint Eastwood se ve svém druhém režisérském počinu rozhodně nebál experimentovat a ačkoli zápletka působí místy neohrabaně a občas trochu ztrácí dech, stále jde o zajímavou podívanou. 70%. ()

• Natáčení probíhalo v Mono Lake v Kalifornii a v nevadském Winnemucca Lake. (reich)
  • Filmové městečko Lago, ve kterém se film odehrává, postavili tvůrci na břehu jezera Mono. To je ve skutečnosti jakýmsi mrtvým mořem, jehož voda byla odvedena, aby napájela pitnou vodou neukojitelné Los Angeles. Na stavbě městečka pracovala 46členná posádka techniků a deseti dělníků deset hodin denně po dobu osmnácti dnů na stavbě čtrnácti domů a dvoupatrového hotelu. (ClintEastwood)
  • „Tulák z širých plání se Johnu Waynovi nezamlouval a dal mi to najevo. Dokonce mi napsal dopis, ve kterém film hanil za to, že Divoký západ nezobrazuje pravdivě. Já jsem se však snažil oprostit od postav, které dříve představoval on, Gary Cooper a jim podobní,“ reagoval Clint Eastwood na kritiku svého kontroverzního snímku. (ClintEastwood)

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (viac)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

31.10.2011

Nedávno se potkali na placu The Expendables 2 (naštěstí se jim nehoda, během které zahynul bulharský kaskadér, vyhnula). V akci budou pokračovat i poté. Arnold si ještě letos zahraje pohraničního… (viac)