Western z obdobia americko-mexickej vojny. Joe Kidd je bývalý lovec ľudí a tvrdý chlapík na americkom juhozápade. Práve tu je skupine Mexičanov odoprené právo na ich pozemky a všetky záznamy o ich majetku sú zničené. Na čele s Louisom Chamom, charizmatickým mexickým vodcom, sa so zbraňou v ruke domáhajú svojich práv a žiadajú pozemkovú reformu. Bohatý statkár Frank Harlan má tiež záujem na týchto pozemkoch a chce veci riešiť po svojom. Najme si skupinu zabijakov, aby zlikvidovali Mexičanov a od Joe Kidda chce, aby mu pomohol vystopovať Chamu. Joe Kidd nechce mať spočiatku s celou vecou nič do činenia, ale keď mu Chama ukradne kone a vyhráža sa jeho priateľom, dochádza mu trpezlivosť. (oficiálny text distribútora)

TV spot

RHK

Pozdní a kvalitou průměrný western špičkového režiséra Johna Sturgese s hvězdným Clintem Eastwoodem v titulní roli. Joe Kidd je tajemný svérázný samorost a taky pistolník, který je najat boháčem na pomoc s likvidací jeho nepřítele, revolucionáře Chamy. Joe Kidd však není příliš loyální k milionáři vraždícímu chudé lidi. Tempo je docela pomalé a scénář dost nelogický, ale sem tam se objevují výtečně zrežírované mimořádně potěšující scény, např. odchod Kidda z vězení, vtipná likvidace strážného na věži, souboj ostřelovačů, nebo vjezd parní lokomotivou do hospody. Vedle tradičně cool Eastwooda září také Robert Duvall, který sice tentokrát nemiluje vůni napalmu po ránu, zato má velmi rád střílení svých nepřátel. Trailer: http://www.traileraddict.com/trailer/joe-kidd/trailer . ()

Fiftis

Ani tu sa nejedná o najlepší western s Clintom Eastwoodom, ale je to jeden z tých lepších. Film dosť vyzdvihuje Robert Duvall v nezvyčajne zápornej roli, ktorá mu poriadne sadla. Vo filme máme jeden krátky súboj sniperov čo mi vždy vo westernoch chýba. Vždy je to len o koltoch. Strieľa sa tu pomerne často, no nie je to to pravé. Príbeh, respektíve dej je dosť hlúpy, ale viete pri ňom ostať v pozore a až tak nenudí. Hudba opäť nič extra, len väčšinou westernové tóny. Stopáž je tak akurát. Škoda že ženské osadenstvo nie je atraktívnejšie. Clint tu nemá najlepšie napísanú postavu, a nemá priestor vyniknúť, na druhej strane postava Duvalla je skvelá a uvažujem, či sa nejedná o jeho najlepšiu rolu vo westerne. Silno mu však konkuruje tá  v Open Range (2003) s Kevinom Costnerom. ()

gogo76

Mylne som si namýšľal, že som všetky westerny s Eastwoodom videl. Toto mi trochu ušlo, ale s čt2 som to napravil. R. Duvall ma po Eastwoodovom boku potešil, aj keď bol za zloducha. Eastwood sa pridáva k zloduchom(za prachy, samozrejme) a lovu na mexických "banditos" , no vie, že pravda je na ich strane. Chýbalo mi vo filme niečo výraznejšie, napríklad výraznejší hudobný motív alebo silnejšia scéna, čím by sa mi vryl do pamäte. Fajn na pozretie, ale čakal som viac. 60%. ()

MrCreosote

Film vyvrcholí expozicí a do závěru se doplazí rychlostí rozbité parní lokomotivy. Scénář budí dojem naprostého diletantismu, protože v něm nefungují ani ty ani ty nejzákladnější vztahy mezi postavami nebo jejich motivace. Centrem příběhu by měly být vzájemné konflikty mezi trojicí těchto charakterů: bývalý lovec lidí (Eastwood) - mexický rabiát bojující za svou půdu (Saxon) - bezohledný současný majitel pozemků, který proti banditovi jde (Duvall). Eastwood se ale k Duvallovi přidá z pouhého náhlého hnutí mysli bez jediného pádného důvodu, jinak by se na něj totiž vykašlal a film by skončil. Saxon svůj přesvědčený boj za spravedlnost vzdá a jde se nechat zatknout jenom kvůli tomu, že se na něj Clint Eastwood škaredě podívá. Potenciálně gradující konflikt mezi hlavním hrdinou a poskokem zlosyna vyvrcholí tím, že první druhého shodí ze žebříku. Jediným srozumitelným prvkem je tak konflikt mezi Duvallem a Saxonem, který se ale nerozvíjí a nijak nevyvrcholí. Aby toho nebylo málo, Sturges budí dojem, že režii dostal trestem za domácí úkol a ani se nesnaží o jakékoli nápaditější zpracování (souboj odstřelovačů). Vzato kolem a kolem, film tak špatně napsaný a odfláknutě zrealizovaný, až se tím neumětestvím začne člověk bavit. ()

Han22

Na každý Eastwoodův film co jsem dosud neviděl se dost těším, ale tenhle byl spíše průměrný, takové westernové akční béčko. Eastwood tu opět hraje drsného řízka, brokovnice za barem, sniperský souboj nebo Vinetouvská cesta vlakem do salonu jsou super :) Je i tu spousta přestřelek a moderní zbraně, jen ten příběh je stokrát omletý. Bohatý magnát s bandou pohůnků a zákonem na své straně vs. banda ozbrojených mexických rolníků, jejichž vůdce (a ostatně i členové bandy) se chovají taky jako pěkní šmejdi. Spousta věcí tu nedává smysl, třeba město s luxusní soudní síní, kde není žádná policie, zástupci šerifa ani lidi se zbraněmi a 10 zločinců obsadí celé město... Jak to dopadne po soudu se také nedovíme. Je to krátké, nenudí to, rychle to uteče, ale víc než na 3* to není. ()

• Myšlienka poslať rušeň cez ostreľované priestranstvo a prebúrať ním budovu bola už predtým použitá vo filme Vinnetou (1963). V knižnej predlohe Karla Maya sa ale nevyskytuje. (Šuplík)
  • Účinkováním v tomto filmu Eastwood splnil své závazky vůči studiu Universal, vyplývající z předešlé dohody k jeho režijnímu debutu Zahrajte mi MISTY (1971). Měl pro studio natočit dva westerny, Joe Kidd byl prvním z nich. (ClintEastwood)
  • „Natáčet film a přitom stále nemít jeho konec, něco takového jsem nikdy předtím nezažil. Ale Johna Sturgese jsem měl rád a studio mi udělalo dobrou nabídku,“ ohlíží se za natáčením filmu Eastwood. (ClintEastwood)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)