Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

RobLord

Hřbitovním krysám od Henryho Kuttnera uděluji 5 hvězd. Pokud chcete snít v čarodějnickém domě po způsobu H. P. Lovecrafta, pak raději sáhněte po seriálu Masters of Horror, který je mnohem povedenější. ()

Shizle

Spoilery a mé dojmy ke všem osmi epizodám. První díl (Položka 36) je za mně dost solidní úvod do sbírky horrorových povídek. Schválně nesympatickej a skvěle zahranej redneck (Tim Blake Nelson) si vydělává kupováním opuštěných skladů a v jednom z nich najde pár věcí, které ho mohou stát život. Za mě fajn, jednoduchej děj a příjemná atmosféra. Nesedl mi tam konečný zvrat s ukřivděnou Korejkou, která našeho vidláka nechá na pospas smrti kvůli pár rodinným fotkám, které ji vidlák odmítl dát. Druhý díl (Hřbitovní krysy) je za mě třetí nejslabší z celé série. David Hewlett v roli vykradače hrobů je skvělej a fakt jsem se usmíval vždycky když byl na scéně. Ale pořád mě něco vytrhávalo od sledování. Vůbec mi nesedl humor, nevím proč, ale přišel mi tady hrozně navíc. A taky monstra (mega krysa a kostlivec) mi přišly nepřirozené a fungovalo by to podle mě o dost lépe, kdyby tvůrci zůstali jen u normálně vzrostlých hlodavců. Třetí díl (Pitva) se naprosto liší od předchozích povídek. Thriller, se skvělým zasazením, kterej postupně graduje k fakt brutálnímu vyvrcholení plného goru a skvěle nechutných scének. Za necelých 60 minut stihne povídka, která je rozdělená do dvou pomyslných částí, odvyprávět příběh šerifa, lékaře, několika horníků a vetřelce. První polovina nás seznámí s příběhem a v druhé polovině sledujeme soudního lékaře jak pitvá těla horníků a na úplném konci bojuje s vetřelcem a sám se sebou. Je to silný, nechutný a prostě skvělý. Taky mě hrozně zaujalo, jakým stylem pojali vetřelce. Skvělá historka a za mě nejlepší ze všech osmi. Čtvrtý díl (Mimo) je podle hodnocení asi tím nejkontroverznějším. A chápu proč. Je to společně s posledním dílem nejdelší epizoda ze všech a hrozně se táhne, mohla být klidně o patnáct minut kratší a vlastně bychom o nic nepřišli. Děj není nijak originální, dost mi připomněl matčinu dějovou linku z Requiemu, jen bez jakýchkoliv emocí. Nejvíc za mě celou epizodu táhl hlavní pár (Kate Micucci a Martin Starr) a neobvyklá kamera, která do povídky s takovým tématem skvěle padla. Ještě je za mě škoda, že díl neskončil s pohledem na vycpaného manžela, tato scéna měla jako jediná nějakou atmosféru, a k ukončení vyloženě vybízela. Pátý díl (Pickmanův model) je za mě nejhorrorovější ze všech. Rád bych podotknul, že s tvorbou H.P. Lovecrafta nemám žádné zkušenosti a předlohu jsem předtím neznal. V této historce je vyobrazena dvojice mladých malířů. Will (Ben Barnes) obdivuje dekadentní obrazy Richarda (Crispin Glover) na kterých jsou namalovány strašné události, které postihly Richardovu rodinu. Časem však Willa začnou obrazy strašit, začne mít vidiny, které eskalují až k vraždě autora těchto děl a jeho přítele, Richarda. Krásně zachycený rozklad lidské psychiky a měl jsem nepříjemně hnusný pocit celou historku. Krása. Šestý díl (Snění v domě čarodějnic) je druhou epizodou, založenou na Lovecraftově tvorbě. Za mě nejhorší epizoda, nudná, zdlouhavá pohádka bez špetky horroru. Věřím, že předloha je úplně jinde a fakt nevím co bych tady kromě lokací mohl ocenit. Sedmý díl (Prohlídka) je audiovizuální porno, bohužel s absencí pořádného děje a zakončení. Lokace sídla záhadného milionáře, synťáky, kontrastní barvy a tohle všechno je naprosto perfektní. První část dílu, ve které se hosti představují a povídají si u stolu nad lajnou kokainu a sklenicí padesátileté whisky je skvělá, skvěle napsaná a fakt nezačne nudit. Jen je škoda že po tak skvělé výstavbě nepřijde vlastně skoro nic. Žádný pořádný zvrat. Tady naopak mohli tvůrci stopáž přidat a udělat nějaké napínavé vyvrcholení. Za mě je to škoda, ale furt solidní epizoda, ke které se ještě určitě párkrát vrátím. Poslední, osmý díl (Šum křídel) je už na odlehčení. Ale asi zároveň ten nejsilnější ze všech. Pomalé tempo a vyobrazení na první pohled šťastného páru, který vyjel na ostrov natáčet a studovat ptáky. V průběhu epizody se dozvídáme víc o jejich minulosti a ke konci, že manželům rok zpátky zemřela dcera. Nancy (Essie Davis) má ve starém domě, ve kterém jsou ubytováni, halucinace a Edgar (Andrew Lincoln) se snaží napravit a pochopit ne až tak fungující manželství. Konec epizody je dost klidný a já jsem jenom rád že díl skončil takhle, a že se tvůrci nesnažili vymyslet žádný duchařský závěr. Shrnutí: Jsem rád, že Guillermo del Toro dokázal doručit obstojnou a osobitou sbírku horrorových povídek, kde každý díl režíroval jiný režisér a až na jednu, za mě fakt špatnou šestou epizodu, se vyplatí seriál vidět. () (menej) (viac)

vincchuppo

Nádherně natočené, každý díl podřízen trochu jinému stylu vyprávění, kamery a stylizace. No je to pecka! Některé díly jsou slabší, jiné silnější. Atmosféra by se povětšinou dala krájet. Temné výjevy jsou občas až monumentální. Dobrá práce pane Guillermo Del Toro. ()

E lan

Prvně nemám rád horory, ale u Guillerma to vždy překonám a užiju si skvělý zážitek. Bohužel tyto povídky nefilmoval on. Sérii bych v hodnocení rozdělil následovně: třetina slušná, třetina nudná o ničem a třetina totálně nechutná na zvracení. Není o co stát. ()

rublik05

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora mi zejména díky svému provedení a struktuře připomínal legendární Věřte nevěřte, což je formát, který byl ve své době ojedinělý a který mi v současné době velmi chybí. Pod del Torovým vedením bylo tedy natočena a zkompletována sbírka 8 příběhů, z nichž každá má jiné téma, jinou předlohu a také jiného režiséra. Všechny tyto faktory jdou na výsledných podobách jednotlivých částí sbírky znát, najdou se ale i některé společné znaky. Především je to atmosféra, ta je ve všech osmi příbězích tajemná, děsivá až mrazivá. Dále je to také kvalita zpracování, která je na velmi vysoké úrovni. Teď k samotným příběhům. Nejvíce se mi líbila epizoda číslo tři s názvem Pitva, ta je dle mého suverénně nejlepší, nejděsivější, nejnechutnější a nejbrutálnější. Povedená je i pátá epizoda Pickmanův model a druhá epizoda Hřbitovní krysy. Ostatní epizody jsou spíše průměrnější, s výjimkou sedmé epizody Prohlídka, která je sice slušné psycho, ale jinak mě vůbec nebavila. Když to celé shrnu, jedná se o zajímavou kolekci plnou strachu, brutality a duchařiny, kterou bych ohodnotil jako lepší průměr, zejména díky převažující většině průměrnějších epizod. 6/10. ()

Equilita

Guillermo del Toro a hororová poviedková séria? Čo si budeme hovoriť, horor je ťažký žáner a nie je vôbec jednoduché vytvoriť príbeh dejovo aj vizuálne tak, aby sadol úplne každému. Obzvlášť náročné je tvoriť ducharinu alebo mimozemšťanov pre publikum, ktoré už všetko videlo a ťažko sa vymýšľa niečo nové neokukané. Preto dávam 4* namiesto troch, ktoré mi vyšli z priemeru epizód. Osobne by som chcela vypichnúť 1. a 2. epizódu, ktoré ma zaujali asi najviac. Absolútnym guilty pleasure sa však stala epizóda 7 a to vďaka geniálnemu synth soundtracku, veľmi taživým vizuálom a farebným spektrom. Zbytok je však tiež lepší priemer a myslím, že Guillermo mi zachránil môj hororový predhalloweensky týždeň. ()

Cooller

Guillermo se snaží oživit the outer limits, black mirror ve formatu věřte nevěřte, já mám tenhle format moc rád, ale bohužel většina příběhu vyjma vicemeně pouze te pitvi je uplně bezpředmětná... postradají buď pointu, nebo nějaky zavěr, což je akceptovatelne, ale ne při hodinove stopaži epizod. Kdyby priběhu bylo naopak vic, ale řekněme řadově na max 40 min, idealně i meně, tak by mi nevadilo že jich spousta je vicemeně jen ztrata času a nic mi nebude davat smysl ani na konci, ale hodinove dily jsou už vicemeně takove kratší filmy a tam už to nelze tolerovat, protože ta ztrata času je už tak nějak citelna ()

Marty7CZ

Velká sláva, pohromy očekávání, bohužel velká slabota..... Pár dílů fajn horror, ale minimálně půlka takový zblblosti, že totální nesmysl! Takže průměr za 50% ()

Sinusiridum

Celkově potěšilo. Povídky narůzno, za mě má smysl vidět první 4 díly, pak to byla hodně nuda a zbytečnost. Vyzdvihnout musím povídku Hřbitovní krysy, za mě nejlepší - staromilská hrůza a pořádná dávka klaustrofobie. ()

Pepe_cz123

Tak jsem to konečně dokoukal. Guillermo del toro umí ale tohle mě úplně nesedlo. Od kabinetu kuriozit jsem si podle ohlasů na netu sliboval velmi povedený horor s antologickým prvkem. A to kupodivu funguje ta antologická stranka dobře, ale dál už je to jiná pohádka. Co si budem kromně dvou (možná tří) epizod tak to je všechno průměr,ale stejně se tu našly epizody kterým jsem buď dal 4* nebo dokonce plnej knedlík. Ale jinak jsou ty epizody buď blbě napsaný a to hlavně pravě cítím problém ve scénáři jak v příběhu, tak v postavách. No abych to shrnul tak jsem docela zklamán. Ale mohu doporučit, ale jak říkám nečekejte od toho nějakou extra hororovou podívanou. 6/10 ()

Fildas

V rámci žánru spokojenost, samozřejmě některé díly slabší. Dal bych 4*, ale když vidím to podhodnocení... Nejsem ovce ! ()

ANTYCHRYST

Na tohle jsem se hodně těšil..Hororové povídky mám rád. Určitě bych pochválil zpracování, kameru a hudbu. Vse perfektně vyladene. Horší uz je to s příběhy.. Prohlidka, mimo, položka, pitva to jsou parádní kousky..kde obzvláště některé scénky jsou hodně Top :) Bohužel ostatni příběhy jsou vylozene nudné a nezajímavé.. Takže celkově spíše zklamání..55% ()

Brooks

E01 Lot 36: Úvodný diel trpí pridlhou expozíciou a odbitým trojminútovým finále. Démon vzhľadovo podarený. 3* E02 Graveyard Rats: Zábavná dobovka so skvelou hlavnou postavou a zaujímavou zápletkou. Druhá polovica má výživnú klaustrofobickú atmosféru, ale nebojí sa aj odľahčenia čiernym humorom. Dobrý záver. 4* E03 The Autopsy: Atmosféricky intenzívna, produkčne kvalitná, krásne nasnímaná epizóda, ktorej by svedčalo aj rozpracovanie do celovečerného filmu. Zatiaľ najlepší diel. 5* E04  The Outside: Dobrý námet, solídne spracovanie, skvelý herecký výkon Kate Micucci, ale podobné psychické a fyzické rozpady osobností nie sú mojou šálkou kávy. Divný koniec. 3* E05 Pickman's Model: Výborný námet, ale spracovanie zaostáva. Atmosféra nie je taká hutná a desivá ako by mohla byť. Typovo presne obsadený Glover. 3* E06 Dreams in the Witch House: Hororovo nádejný námet, ale spracovaný prehnane pateticky a umelohmotne. Strašenie ma nedostalo, záporáci pôsobia komicky. Asi najslabší diel. 2,5* E07 The Viewing: Spolu s E04 najbizarnejši diel série. Vizuálne podmanivý, psychedelický trip s prapodivným, neuspokojivým vyvrcholením. 3* E08 The Murmuring: Decentná, emocionálne silná duchárska epizódka, ktorá stojí na fantastických výkonoch ústredného dua. 4* ()

Lucilay

Očekávala jsem opravdu hodně, ale většina dílů hrozně zklamala. Díly byly moc dlouhé na to, že se tam vůbec nic nedělo a pak najednou nelogický střih k něčemu, co do toho, co jsme sledovali celou půl hodinu, vůbec nesedělo. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD