Oscar 2022

(relácia)
  • USA 94th Annual Academy Awards (viac)
Publicistický
USA, 2022, 180 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Účinkujú:

Regina Hall (moderátor), Amy Schumer (moderátor), Wanda Sykes (moderátor), Zoë Kravitz, Lily James, Jessica Chastain, Kevin Costner, John Leguizamo (viac)

Cena Akademie se udílí pravidelně od roku 1929. Letos budou tedy vyhlášeny výsledky již 94. ročníku. V přímém přenosu z Dolby Theatre v Hollywoodu se dozvíme, které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesly legendární zlatou sošku, po celém světě známou jako Oscar. Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné najdeme tituly jako Belfast režiséra Kennetha Branagha, Ulička přízraků režiséra Guillerma del Toro nebo West Side Story Stevena Spielberga. Šanci na ocenění mužského hereckého výkonu v hlavní roli mají také Will Smith za roli ve snímku Král Richard: Zrození šampiónek, Benedict Cumberbatch za roli ve snímku Síla psa, či Denzel Washington za výkon ve filmu The Tragedy of Macbeth. Za ženský herecký výkonv v hlavní roli jsou nominovány například Olivia Colman za roli ve filmu Temná dcera, Nicole Kidman za roli ve snímku Ricardovi nebo Jessica Chastain za výkon ve filmu Očima Tammy Faye. Slavnostním ceremoniálem nás z pražského studia provedou filmoví publicisté Pavel Sladký a Šárka Gmiterková. (Česká televize)

Hismael

Will Smith měl hodně náročný večer. Jeho žena Jade Pinkett Smith, která v roce 2016 odmítla přijít na předávání Oscarů kvůli tomu, že většina nominovaných jsou běloši, tentokrát dorazila. Díky tomu vznikla jedna z největších kauz v historii předávání filmových ocenění. Dokonce větší než její gigantické šaty, které táhla za sebou. Celá kauza kde Will Smith v přímém přenosu nečekaně vchází na pódium po vtipu moderátora Chrise Rocka, aby mu dal flákanec a následně na něj řval jak psychopat, se stala okamžitě hitem internetu. Profil správného, hodného týpka Willovi najednou zmizel. Akademie jeho chování odsoudila a Will se později na sociálních sítích všem omluvil s tím, že jeho násilné chování je nepřijatelné. Přitom vtip Chrise, že se těší, až bude Jade hrát ikonickou postavu z filmu G.I.Jane, kvůli podobnému účesu, který sice díky alopecii nemá dobrovolně, prakticky nijak výrazně nevybočuje ze stand-up komického způsobu moderování v určitých částech večera. Už na začátku trio moderátorek si udělá srandu z herce Timotheé Chalameta, že po covidu vypadá příšerně. Mezi tím vším jsou různé pěvecké vystoupení a samozřejmě předávání cen. Později Will Smith vyhraje Oscara za nejlepšího herce v hlavní roli, začne brečet a spustí projev plný patetického dobra, které se nijak neshoduje s tím, co před chvílí předvedl. Samozřejmě každý na to může mít různý názor, ale jakékoliv polemizování zastíní fakt, že fyzické napadení je prostě špatně. Pro diváka, který takové americké pořady příliš nesleduje, může působit zvláštně, proč se tam řeší, kdo má jakou barvu pleti, jaké je národnosti, nebo rasy. Přitom v dnešní korektní době, by byl očekávaný spíše opak. Když si ale člověk uvědomí, že nominované filmy musí splnit určité kvóty na ženy, etnické i sexuální menšiny, tak to zase takové překvapení není. Filmy jsou opět vybírány především podle toho, jaké téma a myšlenky se ve filmu prezentují, i když jejich obecná kvalita ve smyslu "nejlepší film ze všech", se také bere v potaz. Je tam velmi mnoho vystupujících a každý to pojme trochu jinak, takže hodnocení těchto 3 hodin, je spíše o tom, jak moc vás předávání cen Oskar zajímá. Odhalená bradavka Sereny Williamsové byla taková třešnička na dortu, které si nevšiml snad ani bulvár. ()

kajas

Díky odfláknuté dramaturgii rok od roku nudnější přenos. Teda, no, pro Chrise a Willa to asi zase tak nudné nebylo... ()

vydumnica

Kde sa podela tá pravá hollywoodská noblesa? Už niekoľko rokov badám, že to s tými Oscarmi ide dolu vodou. Nielenže z tej noblesy rokov minulých už nič nezostalo, ale už to začína pôsobiť ako nejaký kabaret alebo show. Naozaj je taký problém nájsť schopného moderátora? Buď nie je žiaden alebo ako tento rok, dali tam tri moderátorky, na ktorých vtipoch som sa ani raz nezasmiala a ani diváci nešli prasknúť od smiechu a vlastne neboli ani zaujímavé!!! Nechápem, prečo sa každý nasilu snaží o vtip! NA OSCARY SA VŽDY VEĽMI TEŠÍM, no aj tento rok som skôr sklamaná. NAJVIAC MA POTEŠILO, že môj obľúbený film CODA💙 získal Oscara a takisto 💙BILLIE & FINNEAS💙. K Oscarom samozrejme patria aj krásne róby, najkrajšie vyzerala Lily James, najelegantnejšie Marlee Matlin a ešte sa mi veľmi páčila svetlofialová sukňa, ktorú mala na sebe Jessica Chastain. Nepáčili sa mi outfit Billie Eilish a divné šaty Nicole Kidman. Čo ma tento rok na Oscaroch najviac sklamalo, bolo ABSOLÚTNE NEVHODNÉ správanie Willa Smitha a jeho nezaslúžené víťazstvo!!! Mohol si ten problém vyriešiť aj v zákulisí!!! Nezaslúžené nielen preto, že sa zachoval, ako sa zachoval, ale jeho herecký výkon v danej kategórii fakt nebol najlepší! Oscara mal dostať Andrew Garfield!!! No a čo, že je beloch!!!! Bol úžasný!!!!!! Toto nebolo fér👎!!!! Bez Meryl Streep tie Oscary už nie sú ono. Ešte viac som si vychutnala Red Carpet live než samotný prenos. Bolo to celé dosť CHAOTICKÉ. Predstavte si, že by také niečo odvysielali tak 30 rokov dozadu. Už si každý robí, čo chce!!! 30% Och ešte nikdy som Oscarom nedala také nízke hodnotenie. Ešte dodám, že snaha o politickú korektnosť (už len ten názov je hrozný!) ÚPLNE POKAZILA to pravé hollywoodské pozlátko a Oscary posledných pár rokov len zdôrazňujú smutnú skutočnosť, čím sa Hollywood stal. Chýba tu tá pravá noblesa. Chcela by som, aby sa filmy a herecké výkony hodnotili podľa tých správnych kritérií, ale to už je žiaľ minulosť😔. ()

Figu

Tyhle slavnostní večery plný zlatých sošek jsou vždycky tak plnohodnotně nafouklý umělinou, že je to na blití! Nicméně já si ty hvězdy Hollywoodu pohromadě vždy fakt užívám! Tohle rozdávání Oscarů je většinou hrozně zajímavý v tom, že si ceny za první flek odnáší bijáky, dost často i herci, který kolikrát ani v té samotné nominaci nemají co dělat! Letos si myslím, že se sošky rozdaly právem a zaslouženě! Navíc potěšilo trio Pulp Fiction, Hopkins a především Costner s jeho parádní story! A to, že je rozdavačná Jada těžce přecitlivělá a Will lehce pod pantoflem, na to se asi vyserme! 70% ()

FrankSusta

Být méně keců ohledně toho, jak a kdo proč tam je (samozřejmě, jak samy odůvodňovali, kvůli korektnosti), bylo by to lepší. Dostalo se i na pár překvapení ohledně vítězů. Kromě vlezlých hlavních moderátorek jinak všichni moderovali dobře a já se bavil. Celý večer se nesl v duchu Encanto, takže hudba se mi i docela líbila (latina je super). A český dabing byl dobrý. A Willi Smithi, jsem na tvé straně! - i když teď jak o tom po pár měsících přemýšlím, tak asi na tvé straně nejsem (respekt. je mi to jedno) ()

octopuska

Ještě že facka padla mezi tmavými, nedovedu si představit, kdyby bílá napadla černou. To by byl možná konec světa. Hodnotit nebudu, nenašla jsem vhodný symbol na ohodnoceni. Jak, už někdo avizoval v kuloárech, tenhle obskurní podnik by si měl dát pauzu! Dlouhou! ()

filmmovier

Nejlepší přenos od doby, co Oscary sleduju, což je asi sedm let. Jistě, opět byl plný šílenosti a hrotů, které zastínili všechno ostatní, naprosto šíleného a nepochopitelného diváckého hlasování (ty první místa jako vážně?), ale zase na druhou stranu se to docela vynahradilo vítězi, kteří mi ve většině případů padli do noty. A neskutečnou radost mám z Cody, ten film si všechna svoje vítězství opravdu nesmírně zaslouží, neboť je fantastický. Návrat do Kodaku se relativně povedl (in memoriam, hudební čísla, oslavy výročí velkých bijáků a překvapivé reuniony) a Akademie asi tápala méně než jindy, ale takhle je to asi OK. Užil jsem si to. Will Smith se smál! Viděli to všichni. Všichni! ()

elanius

Snaha zatraktívniť odovzdávanie Oscarov je zúfalá a výsledkom je čím ďalej prizemnejší humor. Naozaj som sa častokrát cítil vyslovene trápne aj za zúčastnených. Chýba grácia, kvalita a štýl. Pre fanúšika úbohé, pre bežného diváka zúfalo nudné. Potešil ma úspech CODA a hlavne Troya Kotsura. (4/10) ()

Eleanor05

Ono by se vešlo daleko víc vtipů a show, kdyby nebyly doslova každých deset minut reklamy. Úvod s moderátorkami ušel, později už se sklouzlo hlavně ke čtení jmen a k děkovačkám. A k jedné trapné situaci s fackou. Co se týká výsledků, dala jsem si tu práci a shlédla ještě před přenosem všech deset snímků nominovaných za Nejlepší film, a souhlasím - CODA z té bídy byla nejlepší. Přinejmenším to alespoň nebyla příšerná nuda (Drive My Car, Síla psa) umělohmotná zbytečnost (Ulička přízraků, West Side Story) nebo průměrný slaďák (King Richard, Lékořicová pizza) . Zbytek se dal tak nějak očekávat, Will Smith dokázal, že je nebetyčným hlupákem, jak situací s Chrisem Rockem, tak i svým příšerným proslovem. Jane Campion měla dostat Oscara za Piano, a ne za podprůměrnou Sílu psa. A opravdu se v dnešní době nevyplatí být bílým, nehandicapovaným, heterosexuálním hercem - mužem. Ti nemají prakticky na žádnou cenu nárok. :D Přenos navíc o půlhodinu nestíhal a namísto, aby se omezily ty nesnesitelné reklamy, zrychlily se, nebo vypustily některé kategorie. Ve výsledku to byla prodlužovaná, většinou nevtipná patlanice, která byla kvůli neustálým reklamám a kecání českých moderátorů do video medailonků, téměř nesledovatelná. ()

KASUGI

Oscar umřel už dávno, někdy po roce 2001, kdy se z toho stala vlezdoprdelská politicky korektní záležitost, ale tu opravdu tvrdou ránu tomu zasadil až ten pičus Rock, který svým ubrečeným komentem o chudáčcích černoších, kteří nedostávají Oscary, odstartoval hon na bílé čarodějnice a definitivně poslal serióznost tohoto pořadu do kopru. A tak už při nominacích nezáleží na výkonu herců, ale na tom, zda je dostatečně černý, nebo ženský, nebo nejlépe obojí. Kašlu na to, jestli je Will Smith pokrytec, který se napřed směje své ženě a pak ji pomstí, nebo jestli pouze nepochopil vtip a teprve po pár vteřinách mu docvaklo. Podstatné je, že ten zmrd na pódiu dostal po tlamě. Rasistický vykurvenec, který poslal Oscary k šípku a jestli si myslíte, že ty jeho narážky a vtípky na bělochy jsou práce scénáristů pořadu, doporučuju vygooglovat si jeho rasistické výblitky, které mu běžně padají z držky i mimo Oscary. Udivuje mě, kolik lidí se ho zastávalo. Že přece sranda, ne? Zvlášť pokrytecká Akademie, která uvedla, že veřejné projevy násilí nebudou nikomu tolerovány. "A rozhodně nebudou tolerovány během vysoce profilované a globálně sledované show." Ale že humor moderátora už vysoce profilovaný není a patří do kategorie hospoda, to už nevadí. Rock si nějak plete pojem prestižní večer se Stand-Up komedií, kde se pěkně po americku dělá humor tak, že se začnou buransky urážet přítomní diváci. Jak jste již pochopili, ta hvězdička je za ten flákanec. ()

JamesSi odpad!

Zatímco jsem minule Oskary docela chválil tohle byl docela průser. Trojce Hall/Sykes/Schumer byla fakt trapná. Fakt nemám nic proti progresivnímu humoru nebo tématům. Minulé Oskary podle mě zvládli téma rasismu docela dobře (nominace Judase, mluvení o Tyleovi Perrym a jeho charitě, Questlove za pultem, mluvení o BLM), ale tohle fakt ne. Schumerová dělá vtip, že reprezentuje "bílé ženy, které na černošky volají policii" je fakt trapný sebereflexivní vtip a odkaz na přestárlý mem o Karen. Skoro mě to připomnělo ten ročník těsně po "Oscars so White". To samé vtip, kdy se Wanda Sykes převlíkla za Kinga Richarda, aby přišla Hall jako špatná Venus, načež se Schumerová snese jako Spiderman. To byl fakt vrchol trapnosti a nonsenc punchline. Minuta ticha pro Ukrajinu začala a pak se asi za 3 sekundy skočilo do reklamní pauzy. Song z Encanta špatně oznámili (nebo pustili jiný song?) a pak pustili ten správný. VFX umělcům vypli po 15ti sekundách mikrofon než stačili cokoliv říct a namísto toho daly asi pět minut času Willově Smithově "omluvě". Když jsme o Willovi Smithovi: chápu, že ten vtip byl ostrej, ale ten snad nemá pud sebezáchovy. Javier Bardem taky neprofackoval Chrise Rocka, když si dělal srandu z jeho manželky pět sekund předtím. A jeho závěrečný proslov "Bůh mi daroval tuhle roli", "Richard mě naučil být silný" "Měl bych ochraňovat dobré, svoji rodinu a zapomenout na nenávist" mi připomínal docela excesy Kanye Westa na hudebních cenách. Ale asi by měl jiný kontext, kdyby jsme dvacet minut předtím nedostali ten bitchslap. Damn. ()

filipvrbik

Je to sice rok od roku trapnější pořad, ale tentokrát vybírali akademici dost dobře ( alespoň podle mě). Duna šest sošek a nejlepší film CODA, takže docela spokojenost. Bohužel ve zkrácené verzi kterou jsem viděl, vystřihli tu pověstnou facku. takže nevím, jestli to bylo hrané , nebo ne....50% ()

Rozjimatel

Tento rok som po prvý raz videl už pred samotnou ceremóniou množstvo nominovaných filmov (dokopy 15), takže som bol pomerne poctivo pripravený. Medzi nominovanými som mal niekoľko filmov, ktorým som silne fandil (ale aj také, ktorým som neprial). Veľmi ma potešili 3 Oscary z 3 nominácií pre krásny film V rytmu srdce (2021), 6 Oscarov z 10 nominácií pre Dunu (2021), sklamaný som bol z nepremenených nominácií pre môj obľúbený film K zemi hleď! (2021). Na druhej strane som bol spokojný, že "prenominovaný" a nezáživný film Síla psa (2021) premenil iba 1 z 12 nominácií. Čo sa samotnej ceremónie týka, moderovanie bolo poriadne trápne (doslova na facku), hlavne tých troch akože vtipných zúfalkýň. A tie neustále čiernobiele narážky sú už únavné. Silné výhrady mám ku skrátenej 90-minútovej verzii, kde úplne vynechali niektoré kategórie (hudba!?) a všetky hudobné čísla. Takže z celej ceremónie ostalo len prázdne tliachanie. Na druhej strane, vyhlasovanie nominácii s ukážkami z jednotlivých filmov bolo spravené celkom dobre. ()

dobso

Žiaľ, aj keď bol Oscar po dlhšom čase opäť v divadle tak bol nudný. Okrem pár momentov bol obkec príšerný a skôr trápny. S výsledkami som spokojný, ale samotné predstavenie ma nebavilo. ()

Tuzinho

Letošní ročník, který si lidé zapamatují max díky reakci Willa Smitha na nemístný vtip, se rozhodně zařadí mezi ty horší. Moderátorská trojice se opravdu nepovedla, protože se prostě snažila zalíbit všem. Snaha zkrátit stopáž a v podstatě zahodit prestiž několika kategorií též dopadla katastroficky, nemluvě o sekci in memoriam, kde jsme sledovali spíše jakési vystoupení, než vzpomínku zesnulým. Ač jsem s výsledky vcelku spokojený, z celého přenosu přichází spíše zklamání. ()

fisus

Asi nejhorší udílení Oscarů za poslední roky. Trapné moderátorky, ne moc dobrý výběr hudby k In memoriam, Will Smith vs. Chris Rock. Aspoň, že zvítězil po dlouhé době film, kterému jsem fandil. ()

HenryIvan

Tá facka je s postupom času čím ďalej tým viac snová. Musím sa ubezpečovať, že sa mi to nesnívalo a že sa nejedná iba o dozvuk spánkového deficitu. Je to rozhodne to najdiskutovanejšie čo sa tam včera odohralo. Človek, ktorý sleduje celú „sezónu” nemôže byť výsledkami vôbec prekvapený a ani zaskočený. Išlo o jeden z najmenej kontroverzných a prekvapujúcich ročníkov za dlhý čas. 99% ocenení išlo práve tým, od koho sa to čakalo. Čo sa ale prenosu týka, tam sú ešte medzery. To, ako sa zachovali k menším oceneniam je len samo o sebe opovrhnutia hodné, no keď k tomu ešte dodáme fakt, že zámer na skrátenie run time práve vďaka pre-taping rôznych udeľovaní vôbec nevyšiel a namiesto 3 hodín to bolo skoro 4, tak vidíme, že sa je čo ešte učiť. Trio Schumer, Sykes, Hall raz pobavilo, inokedy pôsobilo trápne, čiže tam sa dá povedať, že išlo typické (ne) vydarené počínanie si moderátorov. Prvý krát som zostal hore a sledoval to celé a musím povedať, že nebyť tej facky, tak sa to neoplatilo. ()

Jak se to má s příštími Oscary?

Jak se to má s příštími Oscary?

28.08.2022

S trochou nadsázky lze říct, že z letošního předávání Cen Akademie už si všichni pamatují jen facku, kterou herec Will Smith přímo na pódiu vlepil komikovi Chrisovi Rockovi kvůli pichlavému vtipu.… (viac)

Will Smith má na čas s Oscary utrum

Will Smith má na čas s Oscary utrum

08.04.2022

Po impulzivním útoku Willa Smithe (Král Richard: Zrození šampiónek) na komika Chrise Rocka během letošního ceremoniálu předávání prestižních Oscarů, kdy slavný herec po nekorektním vtipu na účet své… (viac)

Projekty s Willem Smithem dostávají stopku

Projekty s Willem Smithem dostávají stopku

04.04.2022

Pokud poslední týden sledujete novinky a to nejen ze světa filmu, určitě vám neunikl enormně diskutovaný incident na předávání Cen Akademie, kdy herec Will Smith (čerstvý držitel Oscara za hlavní… (viac)

Will Smith vydal omluvu

Will Smith vydal omluvu

30.03.2022

Je úterý, takže touhle dobou už nejspíš zpráva o facce, kterou dal Will Smith během oscarového večera komikovi Chrisi Rockovi za nepovedený vtip na adresu jeho manželky Jady Pinkett Smith, dorazila i… (viac)