Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2017 (viac)
Publicistický
USA, 2017, 209 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Účinkujú:

Jimmy Kimmel (moderátor), Javier Bardem, Leonardo DiCaprio, Jamie Dornan, Gael García Bernal, Dakota Johnson, Brie Larson, Kate McKinnon, Mark Rylance (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov upiera na udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú pravidelne od roku 1929 - v roku 2017 budú teda vyhlásené výsledky už 89. ročníka. Najviac nominácií za rok 2016 získal romantický muzikál La La Land. Snímka mladého režiséra Damiena Chazela sa o cenu Oscar stretne až v 14 kategóriách. Počtom nominácií La La Land dorovnal historický rekord veľkofilmu Titanic z roku 1997 a snímku Všetko o Eve z roku 1950. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Galavečerom bude divákov sprevádzať americký moderátor a komik Jimmy Kimmel. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa z obrazoviek Doma budú prihovárať moderátor Roman Juraško a komentátor Boris Pršo, ktorí v štúdiu privítajú aj naozaj exkluzívnych hostí! (TV Doma)

Coleator

Jimmy Kimmel má smůlu, že uváděl Oscary zrovna letos, protože se na letošek bude vzpomínat jako na rok, kdy si černoši vybrečeli své Oscary a hlavně na největší obálkový přešlap v dějinách cen Akademie... Kimmel dokázal převést svou talk-show i do prostředí Dolby Theatre a tak jsme dostali přesně to, co se dalo očekávat... Povedené vtipy, lidi z ulice, Guillerma a hlavně pokračování války s Mattem Damonem... Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby při posledním vyhlašování dostali omylem obálku Casey Affleck - Manchester by the Sea? :D Neviděl jsem všechny nominované filmy, takže nemůžu říct, jestli byly sošky z mého pohledu rozdány spravedlivě - Will Smith a další loni dosáhli jen jednoho - Oscaři dostali takový politický rozměr, který si snad v roce 2017 ani nezasloužili... ()

hous.enka

Ta snaha o všeobecnou korektnost je zkrátka otravná. Myslím, že je na čase, aby se výroční ceny akademie konečně zvedly z popela a staly se něčím, čím kdysi dávno byly. Bohužel, letošní ročník touhle reinkarnací neprošel, ba naopak: poslal to celé ještě hlouběji vyhlášením nejlepšího snímku, který nakonec nejlepším nebyl... ()

Matty

Timberlakem slušně odstartovaný, ale ve výsledku spíše slabší ročník. Bez velkých překvapení (vyjma finálního faux pas), pamětihodných děkovaček nebo vtipů, které by tnuly opravdu hluboko. Kimmel dokázal pohotově reagovat na probíhající dění („Fake tans we love, but fake news...“ poté, co z pódia odešla bronzová Alicia Vikander, „Linus, we're so sorry about what happened in Sweden last week“ po děkovačce švédského kameramana), ale obligátní trolling Matta Damona si měl nechat do své talk show. Víc naopak mohl pogrilovat Trumpa, vůči němuž se neopomenul vymezit málokterý z oceněných. Když už tedy bylo leitmotivem večera anti-trumpovské boření zdí a sjednocování lidí různé rasy, pohlaví a třídní příslušnosti, přítomné i v děkovacích projevech tzv. social justice warriors, kteří chtěli akorát dát najevo, že stojí na té správné straně. Většina vtipů byla více či méně zdařilou variací na momenty z minulých ročníků (jídlo pro přítomné, interakce se sedícími celebritami), „nečekaná“ turistická exkurze byla sice milá, ale mohla být kratší. Stejně jako celý ceremoniál. ()

castor

Je cesta „prvně menšinám nic, potom až příliš“ tou správnou? Jasně že není. Moonlight je svým tématem už sám o sobě magnetem pro sbírání vavřínů, což je špatně. K samotnému předávání snad jen to, že je a bude vždy obtížné nabídnout zábavný pořad tak, aby odpovídal všemu, co se od něho očekává. Aby nenudil, ovšem ani neurazil a neměl monstrózní délku. Mě nicméně uspokojí i samotný fakt, že jsou pohromadě ti všichni, které má filmový fanoušek tolik rád. ()

xxmartinxx

Loni mi vadila "politická" rovina, protože byla pokrytecká. Šlo o povrchní vtipy, které se snažily #OscarsSoWhite nějak neutralizovat, aniž by se to odrazilo na skutcích akademie. Bylo to v podstatě lhaní. Letos se svědomí Hollywoodu promítlo mnohem autentičtěji do celého večera včetně jeho výsledků, což považuju jednoznačně za pozitivní posun. Nejde pak o politickou korektnost, ale reálnou agendu a vzkaz, jímž se chce branže definovat. A na to má právo. Jinak samozřejmě to byla úmorná nuda a Kimmel byl nevýrazný (nicméně lepší než Fallon), ale tak s tím se asi nic nezmůže. ()

• Dvě minuty a 23 vteřin byl La La Land (2016) vítězem Oscara za nejlepší film. Děkovný proslov producentů ale museli přerušit, omluvit se, a vyhlásit skutečného vítěze; Moonlight (2016). Chybu provedl účetní PricewaterhouseCoopers. (Delock)