Noc Oscarov

(relácia)
  • USA The 87th Annual Academy Awards (viac)
Publicistický
USA, 2015, 176 min

Réžia:

Hamish Hamilton

Účinkujú:

Neil Patrick Harris (moderátor), Rosamund Pike, Bradley Cooper, Emma Stone, Benedict Cumberbatch, Eddie Redmayne, Keira Knightley, Felicity Jones (viac)

Sledujte naživo 87. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

kaylin

Neil Patrick Harris mi nakonec jako moderátor sedl, i když jsem mu moc nevěřil. Vtipy s Travoltou, v trenkách a další, pořádně útočné, se mi zamlouvali a bavil jsem se. Skvělá vystoupení večer kořenila no a nakonec nechyběla ani přehlídka hvězd a ceny, které měl v několika případech dostat "Boyhood", ale tak člověk nemůže chtít moc. Aspoň že ten "Whiplash" si něco odnesl. ()

castor

Když vezmeme herce, jakkoliv trpící nebo nemocné postavy to mají snazší, akademikům jednoduše vyhovují. Favoritka Julianne Moore, která ve snímku Still Alice zápolí s Alzheimerem i Eddie Redmayne, který trpí nevyléčitelnou ALS. Tentokrát ovšem nemám nic proti. Ostatně znovu si každý přišel na své – ten mluvil o homosexuálech, další o právech žen, Afroameričanech, Mexičanech, o smrtelně nemocných.. jenže tahle angažovanost k tomu prostě patří. Když srovnáme s tuzemskými předávacími večery, reakcí publika, celkovou šťávou a atmosférou, nelze nedat minimálně tři hvězdy. Já budu štědřejší. Potěšil mě navíc muzikálový úvod slušného moderátora Neila Patricka Harrise (a pak ve spodním prádle), uvolňování hranic a strefování se do celebrit (Travolta), minimum trapných momentů, Everything is Awesome, čtení pečlivě střežených tipů.. Hollywood prostě žeru!! ()

Frajer42

Quo vadis, světe? V našich skromných poměrech pokradli skleněné lvy cigáni a za Atlantikem zlaté Oscárky zase gringové. Kam se poděl tolik let budovaný rasismus a geneticky zabudovaná xenofobie? S barvou pleti vítězů a vítězek nemám žádný problém. Tedy tohle se týká pouze těch gringů. Stejně tak nemám problém ani s vítězi, jako takovými. Tedy s jednou brutální výjimkou, a to rovnou v kategorii nejcennější. Může mi někdo, kdo si nepíchá do žíly seškrabanou omítku a nepije ředidlo, vysvětlit, jak tak nehorázná πčovina mohla vyhrát?! Už na profilu té ptákoviny jsem předesílal, že akademickou porotu mohou tvořit klidně i čůráci, takže je nutné počítat s nejhorším možným scénářem. Bum, ono se to opravdu naplnilo. Večer, jako takový to byl pěkný. Viděl jsem tedy cirka jeho druhou část, protože jsem samozřejmě na tak trapnou událost ráčil zapomenout a vzpomněl jsem si čistě náhodou. Naštěstí to ten Gaylord z toho ultra debilního seriálu pořádně natahoval, takže mi nic podstatného neuniklo. Z celého srdce tedy děkuji pánům akademikům, že ocenili to trapné klokaní hovno a znepříjemnili mi několik nadcházejících dní, které budu muset věnovat kompletní psychické regeneraci. ()

Dont

Neil Patrick Harris to nijak nepokazil, odvedl dobrou práci a snažil se. Mohl být určitě ještě vtipnější, jenže ono není lehké moderovat více než tříhodinový večer rozmělněný četnými reklamními přestávkami. Navíc očekávání byla tentokrát vysoká... Nejvtipnější scénka ve slipech se mu povedla, i když v podstatě jen vykradl Birdmana a Whiplash. V moderátorské úloze byl o něco lepší než loni Ellen DeGeneres. Očekával jsem však zdařilejší a originálnější hudební vystoupení, v tomto ohledu některá videa z Tony Awards slibovala víc. Organizátorům se toho jinak nedá moc vytknout, po organizační, technické nebo grafické stránce to bylo dobře zvládnuté. Proto čtyřhvězdičkové hodnocení. Jiná věc je přidaná hodnota od hostů a oceněných tvůrců. Proslovy pamatuji rozhodně lepší, suverénně nejhorší má na svědomí Patricia Arquette, to si mohla fakt nechat na jindy. Nebyla tam tentokrát žádná děkovná řeč, která by se mi natrvalo vryla do paměti. Největší radost měl Eddie Redmayne, nejlepší poděkování pronesl Alejandro González Iñárritu (hercům Birdmana), dobrou message vzkázal J. K. Simmons. Ceny jsou povětšinou ve správných rukou, jsem rád, že vyhrál Birdman, Jullianne Moore si sošku zasloužila jako málokdo jiný, u opačného pohlaví bych upřednostnil Michaela Keatona. Také je škoda, že více nominací neproměnil Interstellar a zcela opomenuta zůstala výborná Fincherova Zmizelá. Celkově to ale byl povedený večer, resp. tady v našich končinách spíše noc. :-) ()

Thomick

Tak moc zapomenutelný ceremoniál, jak jen to šlo. V první řadě za to může Neil Patrick Harris, co se pro největší číslo musel svlíknout donaha, jak zoufale celý večer dopadal na tlamu. Falešný Adam Levine na rozjezd, totálně zmršené Everything Is Awesome a obligátní feministický apel z dílny Patricie Arquette aka Meryl Streep tomu potom vůbec nepřidali. Leccos zachránila dvojice Legend - Common, ať už přesným zpěvem nebo bezkonkurenčními proslovy, a kupodivu i vybraná ocenění (osvěžujícím způsobem bezprostřední Eddie + adaptovaný scénář pro Imitation Game především). Ale všechno dokupy? Bah. ()

• Ve Spojených státech se na přenos dívalo pouze okolo 37,2 milionu diváků, což činí tento ceremoniál nejméně sledovaným od 81. ročníku v roce 2009. (Gypaetus)
  • Ceremoniál byl kritizován za nízkou etnickou rozmanitost nominovaných umělců. Na to presidentka Akademie Cheryl Boone Isaacs odpověděla: "V posledních dvou letech jsme učinili největší kroky v historii, abychom se stali více diverzifikovanou a otevřenou organizací přijímáním nových členů a zakládáním nových členských kategorií. A osobně bych velmi ráda viděla a těším se až uvidím větší kulturní diverzitu mezi všemi nominovanými ve všech kategoriích." (Gypaetus)