Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2016 (viac)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Réžia:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkujú:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (viac)

Sledujte naživo 88. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

Dont

Na Oscary se každý rok dívám rád bez ohledu na nepříznivou vysílací dobu, ale v těch letošních mi chybělo něco, na co bych si i po pár letech vzpomněl. Tedy asi kromě toho neustále omílaného rasismu naruby, který mě s výjimkou dvou vtípků (Ray a babička na stromě) moc nebavil. Pravdou je, že určitou roli v tom sehrává i to, že Chris Rock nepatří zrovna k mým oblíbencům. Přesto jsem čekal větší show a lepší zábavu. ()

MISSha

Show stojí a padá na moderátorovi, akademie si na sebe doslova upletla bič, když dala Chrisi Rockovi volnou ruku při moderování. Které bylo co se týče dramaturgie jedna velká katastrofa. Jeho neustálé rozmazávání témátu černí vs. bilí, bylo po chvíli velice trapné a hlavně úplně nezáživné, dlouho jsem neslyšela sálem znít tak neupřímný/ vyumělkovaný smích, který mám tak živě spojený snad jen s předáváním Českého lva. Kde jsou časy Hugh Jackmana který trefně oslavoval svojí hudební montáží nominované filmy? Ne, tady se neoslavovalo. Tady se jen donekonečna rozpitvávalo jedno téma, které má s filmy jen pramálo co společného. Kdykoliv ten uječenej paskřivec otevřel hubu, snažila jsem se co nejméně vnímat, protože takovou esenci trapnosti jsem u předávání cen akademie ještě nezažila. Za světlé momenty považuji výstupy Louise C.K. a Sachy Barona Cohena, ty mě vážně pobavili. Co se týče oceněných- tak mě potěšily všichni herečtí vítězové, úspěch Šíleného Maxe, ocenění Ex-Machiny která dokázala odolat těžkotonážní konkurenci, a taky že kamera a režie putovaly k Revenantovi. ()

Baronne

Výsledky narozdíl od roku 2015 pecka, ale Rock byl fakt čůrácky trapnej, pořád dokola stejný "vtipy", a hlavně rasovej podtext? V týhle době? Přijde mi že ta show jde rok od roku víc a víc do kopru, no aspoň ty sošky super, za Spotlight, Brie a Aliciu jsem moc rád (+ Ennio/8 Hateful a V hlavě, ale tam to bylo dost jasný). ()

Vančura

Rozumím kritickým hlasům, ale osobně je nesdílím. Já jsem si tuhle dlouhou noc maximálně užil, popíjel u toho vínko, koukal v telce na moje oblíbené herce pohromadě, a vrcholně se koncentroval, aby mi nic neuniklo. Do diskuzí o (ne)zaslouženosti jednotlivých ocenění jsem se vždy odmítal zapojovat, protože je mi to v podstatě ukradené, Oscary pro mě nikdy nebyly žádným měřítkem filmové kvality, beru to jako velkou show, kde je hodně politiky, intrik, pokrytectví a kdo ví čeho ještě, ale čert to vem - ten večer je prostě svátek pro každého správného filmového fandu, a nic lepšího a většího prostě není, to mi nikdo nevymluví. Chuť se Oscarů zastávat u mě vždy roste při srovnání s ubohostí Českých lvů, kterými jsem odjakživa opovrhoval - jejich provinčnost (nechápu prostě smysl filmových cen v zemi, kde se ročně natočí max. několik desítek filmů), trapní moderátoři a samotný vkus "akademiků" pro mě byly vždy dobrým důvodem, proč se přenosu udílení lvů vždy z dálky vyhnout. Naopak Oscary si už několik let po sobě nenechám nikdy ujít - pokud jsem si u nich letos uvědomil něco nového, je to můj dojem, že o nějaké (ne)zaslouženosti u nich vážně nikdy nemohla být řeč, protože prostě dobrých filmů se každý rok celosvětově natočí tolik, že na každého se Oscar prostě dostat nemůže, takže to beru spíš jako takovou slepou volbu Štěstěny, na koho se ten který rok usměje - třeba letošní Oscar pro Morriconeho je toho nejlepším dokladem. Ten chlapík měl dostat Oscara už dávno, za nádhernou hudbu k filmům jako HODNÝ, ZLÝ A OŠKLIVÝ, TENKRÁT NA ZÁPADĚ nebo MISE. To, že ho dostal až za OSM HROZNÝCH, kde té jeho hudby není ani půlhodina (je to myslím něco kolem 26 minut a v tom filmu jsem ji skoro ani nezaregistroval) a zdaleka mi nepřijde tak zdařilá jako v jeho zmíněných starších filmech, je v podstatě absurdní. Mimochodem dva vrcholné momenty večera pro mě byly 2 spoty - sestřih loňských filmů a sestřih loňských úmrtí. Jeden z komentářů zde tvrdí, že Oscary už do dnešního světa světa nepatří - já s tím nesouhlasím, a naopak si myslím, že dokud zde budou existovat, bude svět - tak jak ho mám rád - v pořádku. ()

korbitch22

Ubohá fraška, jak nominace, tak předávání, ale to je vlastně takhle už několik let, tudíž žádné překvapení.Nejdřív se musím nahlas vysmát protestům, že Oscaři jsou bez černoškých nominací...to by nebyla přeci amerika, aby v historickém filmu o Čingischánovi nehrálo aspoň pět negrů.Jako by nestačilo, že v každém druhém filmu kde černoši nemají co dělat, až už tématem, prostředím nebo vzhledem k historii jich hraje padesát a jako bonus malý, roztomilý asiat, asi prostě nehrajete tak dobře, tak se nemůžete divit.Teď k nominacím a soškám samotným....zvracel bych ještě několik týdnů.Takový ubohý a tupý béčko, jako je Šílený Max je nominován na nejlepší film roku....jak proboha můžete neskutečně patetické, hloupé a nudné dvd béčko považovat za jakýkoliv art?Pochopím nominace co se týče technických kategorií a dejme tomu, že možná za tu kameru by si zasloužil ocenění, ale ten zbytek?To už se dědci v Akademii vážně sjížděj natolik, že jim mozek naprosto vynechává?Kde je sakra Deppův Black Mass?Kde je do prdele když ne Oscar, tak minimálně nominace pro Johnyho Deppa?DiCaprio si možná odbyl svojí povinnost v nablblém Revenantu, ale za tohle už se vážně dnes udělují ceny?Revenant je typický akademický kýč, který si tou prací kolem možná ocenění zaslouží, ale každý herec z áčkové ligy by to zahrál stejně....ať už by se tam promenádoval třeba Daniel Day-Lewis nebo Robert Downey Jr, všichni by si tu nominaci rutinně odchodily a co vlastně DiCaprio předvedl?Hezky zahrál napadení medvídkem....hůůůůstýýýý.Zbytek ocenění mi byl docela volnej, hlavně v herečkách, tam se letos vůbec nic nedělo a že Stallone nedostal cenu už jen kvůli celoživotnímu odkazu v podobě Rockyho je smutné.Proto jediným pozitivem letošních cen zůstává pouze cena za film, kterou po právu na úkor všech těch nezajímavých, hloupých nebo naprosto nepochopitelných nominací získal jednoznačně nejlepší film uplynulého roku a to strhující a výtečně odehraný Spotlight, aspoň že v tom jediném případě si akademici vyndali hlavy z prdele.Bohužel tyhle ocenění už jsou jen stínem toho, co představovali dříve.K malinám se ani vyjadřovat nebudu, nominace jen proto, že v tom hraje Sandler, nebo že se průměrné drama Padesát odstínů šedi bere moc vážně je ubohé a k smíchu.V loni vzniklo tolik filmové žumpy, že se v nich Padesát odstínu šedi dá brát jako jasný favorit na Oscara.Tahle doba je úplně v prdeli, v lidech, hudbě, chování, politice, puberťácích a bohužel i v tom posledním, co jsem celý život miloval...ve filmech.Tragédie. ()

• Již od vyhlášení nominací doprovázel tento ročník Oscarů skandál ohledně údajně rasistického přístupu Hollywoodu. V žádné ze čtyř (hlavní/vedlejší-muž/žena) hereckých kategoriích totiž nebyl nominován žádný Afroameričan. Na tuto událost reagoval nejznatelněji afroamerický režisér Spike Lee, který se odmítl ceremoniálu účastnit. Akademie filmového umění a věd reagovala velmi záhy, a to sice prohlášením presidentky Cheryl Boone Isaacs, že dojde k reformě přijímání členů Akademie, aby bylo větší zastoupení menšin a žen. Celá tato aféra totiž zřejmě vychází z faktu, že člen Akademie medián je 63letý bílý muž. (Gypaetus)
  • Leonardo DiCaprio při předávání Oscarů využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: „Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost.“ (Delock)