Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2016 (viac)
Publicistický
USA, 2016, 210 min

Réžia:

Glenn Weiss

Hudba:

Danny Elfman

Účinkujú:

Chris Rock (moderátor), Margot Robbie, Jared Leto, Olivia Munn, Charlize Theron, Ryan Gosling, Jacob Tremblay, Lady Gaga, Benicio Del Toro (viac)

Sledujte naživo 88. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. (TV Doma)

Matty

„I is here representing all of them that's been overlooked - Will Smith. Idris Elbow. And, of course, that amazing black bloke from Star Wars... Darth Vader.“ Nemusí se nám to líbit a můžeme to považovat za vrchol hollywoodského pokrytectví, ale podobně zpolitizované Oscary si doba žádá. Ochota o problémech současné americké společnosti (spíše než celého světa, jak tomu bylo loni) otevřeně mluvit na druhou stranu hlavně odváděla pozornost od neschopnosti tyto problémy řešit nad rámec toho, že o nich napíšeme dojemný song (Lady Gaga) nebo natočíme kvalitní film. Za nejnadějnější nakročení k efektivnímu prolnutí světa umění se světem politiky lze tak považovat pro mnohé nepřípustný výstup Joea Bidena, jakkoli i ten zapadal do celkového konceptu „Hollywood a liberálové sobě“ (zpestřením tak byla slova Adama McKaye, podporujícího krajně levicového Bernieho Sanderse, namířená proti kandidátce demokratů Hillary Clinton). Bohatí bílí lidé to sice z pódia v jednom kuse schytávali, ale víceméně jen v rámci přátelského škádlení a předem domluvené hry, a hlavně – slízli skoro všechnu smetanu. Kompromisní pojetí večera pro mě nejlépe vystihuje proslov prezidentky Akademie, která se kála za nedostatečnou rozmanitost v rozhodnutích stávajících akademiků, aniž by ovšem do budoucna slíbila konkrétní změnu. Chris Rock moderování každopádně ustál se ctí a jeho šlehy díky kauze #OscarsSoWhite alespoň mířily konkrétním směrem a z větší části byly tematicky sjednocené (oproti padni komu padni urážkám Rickyho Gervaise na Glóbech). Na problematiku třídních rozdílů v souladu s náplní svých stand-upů upozornil Louis C. K. a tón, v jakém se měl celý večer v ideálním případě nést (drzý, k věci, ale s velkým nadhledem), naznačil Ali G. Vyjma tradičního in memoriam žádné zdržující střihové koláže, písně spíše jen na zpestření než z povinnosti všechny představit (neboť všechny ani představeny nebyly) a nad rámec tak byly a večeru z poměrně svižného tempa ubíraly akorát medailony nominovaných filmů, zbytečné pro lidi, kteří ony filmy viděli a zároveň příliš stručné, aby něco řekly lidem, kteří je neviděli. Za mne po stránce toho, co bylo (zřejmě) předem připravené spokojenost. Kvalitu hlasování Akademie ani doprovodného komentáře a simultánního překladu živého přenosu na ČT 2 nehodnotím. ()

Enšpígl

Poprvé v historii Oscarů mně záleželo na tom kdo vyhraje, alespoň v některých kategoriích, protože jsem si ve Fortuně vsadil a nutno říci, že to bylo příjemné zpestření, zejména když jsem neprodělal. Samotný vyhlášení bylo jedno z nejméně vydařených co jsem viděl. Chris Rock potvrdil, že je megadebil, od začátku se chopil tématu černošského útisku a vydržel s ním opruzovat až do konce. Díky tomu bylo jasné, že atmosféra bude rozpočitá a polehkosti, humoru a uvolněnosti z minulých let ani stopa. Sušenky byly zkopírovaný z dřívejška, kdy se vybíralo na pizzu. S předávajících radši nikdo nic neříkal, děkovný řeči až na tu Leovu taky o hovnu. Tradičně nepřipravené duo Baldýnský - Michaiilidis mě už ani nepřekvapilo, bylo by fajn místo subjektivních názorů se na ten přenos trošku připravit a ne v přímáči přepočítavat, kolik má Rocky vlastně dílů, ale beztak to budou komentovat i příští rok, prachy dostanou, smlouvu taky, tak proč něco dělat jako profík, že ? Pár náznaků profi práce tam bylo, třeba zmínka o Tatře v Mad Maxovi, jenže bohužel subjektivní plky převažovaly a panové Baldýnský a Michailidis tak nepovažovali za nutné říct - připomenout, třeba pro čechy dobře znějící info, že oceněný Ennio dělal svou oscarovou hudbu v Čechách. To příjemnější z večera byl pohled na herečky, zejména Rachel a Reese, vzpomínka na pana Ondříčka, Lady Gaga a Stars Wars. Tak zase za rok, pokud teda nebude vadit že Oscar je plešatej a diskriminuje vlasatý. p.s. jestli zmínili tu hudbu jak píše kolegyně ellysea tak se omlouvám, ale trvám na to, že takhle amaterský český doprod už by měl jednou pro vždy skončit a ne naopak, pánové už mají praxi z HBO kde taky sklízeli kritiku. Abych byl opět konkrétní když si vybavím, kolik se toho dovím za 90 minut při komentování Míry Bosáka či Roberta Záruby možná jiná oblast, ale příprava a profesionální přístup je evidentní, na rozdíl od zdejsích pánů a jejich blábolů ala 4.cenová skupina. ()

Malarkey

HBO přímý přenos předávání Oskarů po dlouhých letech vzdalo a tak tu loňský rok řada filmových fanoušků přímý přenos na internetu probrečela, protože se na něj pořádně nedalo pro jeho zasekanost koukat. Naštěstí rok 2016 zařídila Česká televize a já bych jí tímto komentářem moc rád poděkoval. Snad jenom škoda, že Chris Rock rozjel přesně druh humoru, který jsem nechtěl. Neustále sypal hlášky v rámci černí vs. bílí a to mě vůbec nebavilo. Nehledě na to, že nepřišel s ničím novým, zajímavým a vysloveně zábavným, co by stálo na zapamatování. O zábavu se tak museli postarat samotní herci, herečky, zpěváci nebo zpěvačky, což se nakonec taky povedlo. Lady Gaga předvedla hodně dobrou show poplatnou k tomu, k čemu skladbu složila. Z projevů byl zaručeně nejlepší Leonardo DiCaprio. Osobně jsem pak měl největší radost z Marka Rylance, který v Mostu špionů předvedl nádherný filmový zážitek. Největší překvapení pak přišlo v rámci nejlepšího filmu, kde by mě Spotlight nenapadl ani v momentě, kdy bych některého z obviněných kněží viděl na vlastní oči. Z předávajících pak byli nejlepší C.K. Louise a Ali G. Toť tak nějak vše k celému ceremoniálu. Bohužel v rámci legrace, vtipu a originality ten nejhorší ročník, co jsem zatím viděl. A na vrub českého komentáře snad jen dodám, že mě nijak zásadně neurážel. Na druhou stranu mi ale taky neřekl nic, co bych už nevěděl. Okna na reklamu podle mě mohli vyplnit nějakou filmovou diskuzí, což se nestalo a byla to škoda. Celkově tak celý ten komentář byl z 95ti procent čistý překlad, který, věřím, nebude nic jednoduchého a také klobouk dolů za něj, ale i tak ho mohli doplnit větším množstvím zajímavých informací, než se ve skutečnosti stalo. Jednou jsou to lidé, kteří se živí publicistikou a filmy jsou jejich koníčkem, což by bylo snem mnohých z nás, tak by pro to také měli mít nějaké větší nadšení a pochopení, ne? Tak třeba příště… ()

Djkoma

Kvality Chrise Rocka nechme stranou, stejně tak výsledky. Humor i vítězové jsou vždy diskutabilní záležitost, která vyhovuje jen části publika a je těžké se zavděčit všem (narozdíl např. od fantastických šatů některých krásných dám jako je Cate Blanchett nebo Olivia Wilde). Co chci hlavně zmínit je sledování přenosu na ČT2. Za prvé - díky za něj. Za druhé - šlo by pár změn? Trojice Baldýnský, Michailidis, Fuka mi nijak nevadí, i přes občas "špatný" humor TB jde o zajímavou trojici, která však zdaleka nevyužívá svůj potenciál. Kdy? Udílení cen má obrovské množství reklam, ČT do těchto bloků pouštěla "svoje" upoutávky na spíše programovou linii, než konkrétní programy (proč?), zde by klidně mohl být komentář nebo jiná diskuze zmíněné trojice. Právě ta jejich interakce mi chyběla, v podstatě Fuka překládal jak mohl, TB+SM (to je jak zkratka nějakých praktik:)) spíše drobně zakomentovali, ale pro trochu znalého diváka vlastně jejich komentář nepřinesl mnoho nového... Třeba mluvit o tipech, favoritech, další provázanosti dotyčných, zajímavostech z okolí, mohlo toho být mnohem mnohem více... Trochu škoda, v mých očích, ale i tak díky. Samotné udílení cen pro mě postrádá zásadní věc, postrádá šťávu. Vše je hrozně nahečmané, střižené reklamou, pak rychle předání další ceny nebo vtípek, rychlá řeč, zase pryč... není tu čas si užít to vítězství, to ocenění, v podstatě jsem měl na konci pocit, že pořad někdo pustil výrazně zrychleně:). ()

novoten

Chris Rock zahazardoval, vsadil všechno na jednu kartu - a kdyby to šlo, prohrál by i vlastní kalhoty. Už po úvodním monologu přestalo být šití do černobílé problematiky posledních týdnů vtipné a i potenciálně silné momenty (Gaga) tak kvůli rozpačité kolektivní vině smutně zapadnou, v horším případě pak zavání parodií. V kombinaci se skutečností, že mnou nijak oblíbený Šílený Max dostal šanci stát se nejúspěšnějším snímkem večera, jsem nakonec překvapivě často zůstával slušně otrávený. Díky alespoň za zaslouženou sošku pro Leonarda, moje nervy při každé jeho nominaci tak konečně dostanou pohov. ()

dO_od

// Jeden z nejhorších Oscarových večerů vůbec. Udělené ceny fantastické, tady snad až na Stalloneho a snub Sorkina nemám jediné výtky, ovšem samotný přenos? Od trapných keců k ještě trapnějším fórkům, nulové charisma Chrise Rocka, uřvané nic - zkrátka promarněná událost skrz naskrz. Kontroverze stranou, tohle byl fail. 2/10 ()

Pethushka

Kdybych neměla vsazeno, moc bych si asi letošní vyhlašování neužila. Nejlepší z celého večera pro mě bylo vystoupení Lady Gaga, a když se na pódiu objevili roboti ze Star Wars. Naopak Chris Rock mě vůbec neoslovil. Byl nepřirozený a jeho snaha být vtipný byla jeden velký trapas. Navíc, celá ta hra na černýho a na bílýho mě dost brzy začala nudit. A příští rok rozhodně kašlu na červený koberec a radši si ještě o hodinu přispím. ()

xxmartinxx

Krize sebedefinice Oscarů, cen, co už samy sobě nevěří, že patří do téhle doby, v tomhle trapně sebemrskačském večeru, který byl doslova o všem krom filmů, eskalovala. ()

Psema

Ceny v pořádku, bez většího překvapení (snad jen Ex Machina). Ale ten podtext s #oscarssowhite? Katastrofálně nezvládnutý. Navíc bylo jasně vidět, jak se na poslední chvíli přepisovalo a nebyl čas na jediný nápad. Rock na ránu. ()

StarsFan

[viděno bez českého komentáře] Chris Rock mě nebavil a neustálé narážky na #OscarsSoWhite mi přišly otravné už po prvních třiceti minutách, byly tu ale naštěstí jiné aspekty, který můj celkový dojem výrazně ovlivnily. Cením si například nápadu s uvedením jmen, kterým chce výherce poděkovat, v dolní části obrazovky. Nebo způsobu, jakým byly sestříhány ukázky z nominovaných filmů, protože docela názorně ukazoval, o čem je daná kategorie, a pomohl tak i naprostému laikovi pochopit, co je sound editing nebo proč je důležitý production design. Taky reakce Jacoba Tremblayho na příchod C-3PO a R2-D2 byla mega roztomilá. Miroslav Ondříček byl uveden v in memoriam sekci. Ennio Morricone konečně získal Oscara. A pak Mark Rylance, samozřejmě. <3 ()

Spiker01

I letos jsem přežil útrapné reklamy, ale ten Sly to prostě měl dostat! Jinak, přímo při předávání mě k mému překvapení nejvíce pobavil Sacha Baron Cohen a za ním asi Jared Leto. Nadávání na diverzitu bylo po určité době až přespříliš otravné. Celkově jsem se ale poměrně dobře bavil a samotné výsledky mě v mnoha případech velmi příjemně překvapily. ()

Kaka

Chris Rock se předvedl jako jeden z nejhorších moderátorů za poslední roky. Zbytek samozřejmě na úrovni a bez zaváhání, ovšem taky drasticky na jistotu. Leonardo král večera. ()

castor

Vyhrála zvrhlá církev. Určitě překvapení. Ale vlastně milé. Revenant je skvěle zrežírovaný a řemeslně odmakaný, ale zároveň i tak trochu prázdný. V jeho případě byly hned dvě tajenky: získá inspirující kameraman Emmanuel Lubezki třetího Oscara ve třech letech? Získá. Dostane cenu i jeden z velkých hereckých čekatelů? Ano, také DiCaprio už ji má. Ale furt se nedokážu zbavit dojmu, že zatímco ve Vlkovi z Wall Street dokonale hrál, tady se hlavně plazil a trpěl. Tak snad tenhle Oscar nebyl jen za tichou vytrvalost. Nicméně Leův proslov nebyl prázdný, jak jsme u některých jeho kolegů zvyklí, ale jeho aktivistická slova byla lehce úsměvná (beztak na předávání přiletěl nějakým soukromým tryskáčem a při bouřlivých party na lodích vylije do oceánu litry šampaňského a přes palubu jde i pár použitých prezervativů). Další tajenkou byl skladatel Ennio Morricone, ač si mnohem víc vážím jiných jeho kolegů. Také on se dočkal, čestný Oscar přeci jenom není tak úplně cenný. Naopak Sly se musel sklonit. Bohužel, ač asi byli lepší. Jinak to bylo příjemné setkání s hereckými velikány, stálicemi i vycházejícími hvězdičkami (kouzelná Švédka Alicia Vikander) s upištěným moderátorem, s úvody k nominacím psanými jak od nějakého průměrného recenzenta i se všemi těmi neduhy, se kterými se předávání roky potýká (sezení u kulatých stolů na uvolněnějších Glóbech je mnohem lepší). Pánové ve studiu (díky, veřejnoprávní televize) slušní, jen moc neprodali svůj potenciál, mohli nabídnout víc zajímavostí, lépe se na některé kategorie připravit (a méně mluvit třeba při představování hereckých výkonů). Téma „vybělených“ Oscarů jsem moc neřešil, pár fórků se na něj povedlo, Chris Rock se ale k němu vracel zbytečně často, jinak to bylo klasicky korektní a záslužné, ostatně jako filmy, které dosáhly na některou z cen (třeba Spotlight, ač oceňuji jeho nesporné kvality). Prostě ona záslužnost je mnohdy víc než filmařská oslnivost (třeba jako před lety vykalkulovaná sonda o rasové nesnášenlivosti Crash). Jinak několik božských hereček, roztomilý devítiletý Jacob Tremblay, výborný Sacha Baron Cohen i zjištění, že (ač dobře znám režiséra George Millera) na Šíleném Maxovi se po lahůdkové technické stránce podílela vlastně parta důchodců. A ano, jak jsem někde trefně četl, bojkot „příliš bílých Oscarů“ od Willa Smithe a dalších je stejné jako reptat, že olympijské finále mužské stovky je moc „černé“. A nebojte, i na homosexuály se dostalo!! ()

Dan9K

Hodnocení bez ohledu na oceněné. Ceny mi naopak udělaly mnohdy dost radost. Ovšem ceremoniál jako takový byl hodně smutný. Hlavní moderátor esence nevtipného trapna. Neustálá protivná agitka, při které jsem se chtě nechtě musel neustále zabývat otázkou rasy a rozdělení lidstva, i když by mě to vlastně v tu chvíli vůbec nemělo zajímat a řešit film. Tohle je uměle budovaný rasismus, jako kdyby se v tom prostě strašně rádi rochnili. Jen tři nominované písně z pěti zazněly, asi aby byl čas na super anketu v Comptonu. Jediný světlý bod, mimo soutěž, pro mě bylo vystoupení Louise C.K. a s přimhouřením očí Aliho G. Ještě, že tam byl ten Ennio a dojemné objetí s Johnem Williamsem. ()

gogo76

Prevažná väčšina užívateľov sa zhodne na tom, že tohtoročné oscary boli, aspoň čo sa týka programu a moderovania jedny z najhorších ak nie najhoršie. Ch. Rock bol hrozná voľba, nepodaril sa mu ani jeden vtip a narážky na rasizmus a bojkot boli po 10-tich minútach doslova neznesiteľné. Hanbil som sa aj za neho...Bojkot? Kde je napísané, že černoch musí byť nominovaný za každú cenu??? Škoda reči, program jednoducho hrozný, ešte aj s tou p...ou Lady Gaga...Celý večer sa upínal na moment, keď Leo prevezme Oscara. Užil som si to, prial som mu to a dal peknú ďakovnú reč aj s orodovaním za matku ZEM. Veľmi ma potešil oscar pre Morriconeho, ten ho mal mať už dávno a nie jedného. To je hanba pre akademikov. V technických kategóriách valcoval Mad Max a právom a čo do počtu sošiek je prekvapivo lídrom. Ďalším prekvapením bol oscar za naj film pre Spotlight. Nič proti nemu, ale zas vyhrala téma nad spracovaním a pre mňa osobne nič moc film. O minuloročnom Birdmanovi som vyhlásil, že som nikdy nedal oscarovému filmu 3 hviezdy a teraz sa to opakovalo so Spotlightom znova. Koľkokrát sa stane, že film, ktorý vyhrá najprestížnejšiu kategóriu - naj film, nezíska alebo ledva získa ďalšiu sošku? To o niečom hovorí...Minimálne o tom, že Spotlight nie je zas tak výnimočný film. 40%. ()

pepo

S oceneniami som spokojný ale celkovo sa jednalo v mojich očiach o najhorší ceremoniál čo som videl a bolo ich dosť. To žehlenie absencie černochov ma už od druhého vstupu od neskutočne štvalo. ()

MISSha

Show stojí a padá na moderátorovi, akademie si na sebe doslova upletla bič, když dala Chrisi Rockovi volnou ruku při moderování. Které bylo co se týče dramaturgie jedna velká katastrofa. Jeho neustálé rozmazávání témátu černí vs. bilí, bylo po chvíli velice trapné a hlavně úplně nezáživné, dlouho jsem neslyšela sálem znít tak neupřímný/ vyumělkovaný smích, který mám tak živě spojený snad jen s předáváním Českého lva. Kde jsou časy Hugh Jackmana který trefně oslavoval svojí hudební montáží nominované filmy? Ne, tady se neoslavovalo. Tady se jen donekonečna rozpitvávalo jedno téma, které má s filmy jen pramálo co společného. Kdykoliv ten uječenej paskřivec otevřel hubu, snažila jsem se co nejméně vnímat, protože takovou esenci trapnosti jsem u předávání cen akademie ještě nezažila. Za světlé momenty považuji výstupy Louise C.K. a Sachy Barona Cohena, ty mě vážně pobavili. Co se týče oceněných- tak mě potěšily všichni herečtí vítězové, úspěch Šíleného Maxe, ocenění Ex-Machiny která dokázala odolat těžkotonážní konkurenci, a taky že kamera a režie putovaly k Revenantovi. ()

lamps

Děkuji České televizi, že mi umožnila sledovat nejprestižnější meeting hollywoodské smetánky živě, z pohodlí vlastního gauče s naším slintajícím rozmazleným kocourem věčně pod nosem. Nemám zkušenost s předchozími ročníky, ale já se cítil v té hvězdné společnosti zkrátka až moc příjemně na to, abych se nechal otrávit jednorozměrným humorem žvanila Chrise Rocka, lajdáckým českým komentářem, desítkami reklam nebo samotným rozdělením zlatých plešounů, které je jako tradičně diskutabilní.... Na jednu stranu mě potěšilo tolik sošek pro Mad Maxe, takhle autorsky osobitý velkofilm většinou spíše prodělává, a podle mého očekávání byli oceněni Emmanuel Lubezki, Ennio Morricone (zřejmě nejdojemnější letošní Oscar), Leonardo DiCaprio (po těch stovkách vtipů na jeho adresu se mi ale bude stýskat) i Brie Larson. Moc jsem nepochopil speciální efekty pro Ex Machina, ale okey, největší botu si akademie ušila zvolením Marka Rylance nejlepším vedlejším hercem - nic proti němu, je to hodně velký sympaťák a skvělý herec, ale ze všech pěti nominovaných měl on ve svém filmu nejméně prostoru a předvedl emocionálně jednotvárný výkon, jeho výhra je výsměchem pedantskému Ruffalovi i jednoduše geniálnímu Hardymu a krutou ranou pod pás srdečnému Rockymu, který si tu blyštivou cetku na důchod už bezpochyby za všechny předchozí zásluhy zasloužil. A nejlepší film.... Spotlight se mi moc líbil, jedná se zřejmě o nejzajímavěji napsanou a nejzkušeněji zrežírovanou žánrovku za dlouhá léta, ale rozladil mě ten náhlý obrat ke konvencím a jistotě - po úvodní dominanci Maxe a Iňárritově triumfu jsem čekal zasloužený souboj zmrzlého Hardyho se spáleným Hardym i v nejdůležitější kategorii, ale akademie opět po americku zvolila snímek sice nesporně kvalitní, ale přece víceméně řadový, s nulovým potenciálem stát se kultovní klasikou, kterou jsou dva výše zmíněné tituly již dnes, a to já zkrátka nechápu... Na závěr snad jen vyhodnocení mé pozorné sledovací ankety, podle níž to nejvíce slušelo božské trojici Rachel McAdams, Reese Witherspoon a Charlize Theron, s nimiž bych si na áftr party opravdu rád cmrndnul deset dvanáctek a můj osvědčený maturákový taneček. ()