Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2018 (viac)
TV spot
Publicistický
USA, 2018, 239 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Scenár:

Megan Amram

Účinkujú:

Jimmy Kimmel (moderátor), Steven Spielberg, Viola Davis, Willem Dafoe, Woody Harrelson, Richard Jenkins, Christopher Plummer, Sam Rockwell, Armie Hammer (viac)

Sledujete naživo 90. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien z Hollywoodu. Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov uprie na nadchádzajúce udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú. Milióny milovníkov filmu netrpezlivo sledujú očarujúci ceremoniál, pri ktorom sa rozdeľujú najprestížnejšie ocenenia vo svete kinematografie. Každoročné odovzdávanie Oscarov sa stalo najslávnejšou aktivitou Akadémie filmových umení a vied. Oscary sa udeľujú pravidelne od roku 1929, v roku 2018 budú teda vyhlásené výsledky jubilejného 90. ročníka. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa v nedeľu 4. marca 2018 aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku... Galavečerom bude divákov už druhý rok po sebe sprevádzať americký moderátor a komik Jimmy Kimmel. Rovnaký úspech sa doposiaľ podaril iba hercovi a komikovi Billymu Crystalovi, ktorý odovzdávanie Oscarov moderoval v rokoch 1997 a 1998. Priamy prenos sa bude vysielať vo viac než 225 krajinách a teritóriách po celom svete. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa divákom Doma bude prihovárať moderátor Roman Juraško, ktorý v štúdiu privíta aj naozaj exkluzívnych hostí – módnu stylistku Zuzanu Kanisovú a herca Mareka Majeského. (TV Doma)

TV spot

castor

Klasika. Jednou se řeší Trump, pak nenominovaní Afroameričané. A na pódiu se střídají plamenné proslovy, kdy ten mluví o homosexuálech, další o Mexičanech, o smrtelně nemocných, další o právech žen.. A logicky musí těšit, že se právě kauza MeToo a hnutí Time’s Up nepromítly tak výrazně jako v případě Zlatý glóbů nebo britských cen BAFTA. Přesto jsou všechna ta silná gesta a teatrální potlesky k uzoufání. Nejvíc to ilustruje feministická výzva Frances McDormand, která nebyla spontánní, ale jednoduše teatrální. Proboha, chudáci přítomní muži. Nejprve Kevin Spacey, teď Casey Affleck. Smutné. Absurdní. Co se cen týče, pojítkem předávání byla uměřenost. Projevila se v početním rozdělení. Za sebe jsem rád za herecké ceny, vesměs souhlasím, pár filmů jsem ovšem postrádal, naopak příběh nevidomé outsiderky a vodního chlapíka raději nekomentuju, i proto nechápu ignorování Martina McDonagha, který výtečně napsal a zrežíroval příběh o bolestné ztrátě a dle hlavní hrdinky liknavosti kanceláře šerifa. Díky i za Rogera Deakinse, který se dočkal po čtrnácti nominacích. Celkově to má nicméně pořád šťávu a atmosféru. A já prostě Hollywood žeru. Jen příště prosím bez hesla: opatrnost na místě!! ()

kingik

Seriozně upachtěné. A ty konečné výsledky?! Padám do mdlob.Tvář vody - to určitě není film na nějakou cenu. A už vůbec ne na tu hlavní. Nejlepší film roku to není. Když už jsme u těch uměleckých kvalit, kterým já neholduji, tak třeba takové 3 Billboardy byly umělecky nepoměrně výš, takže klidně mohly brát hlavní cenu. Dále bych nikdy žádnou cenu neudělil Gary Oldmanovi. Celá jeho kariéra je založena na přehrávání, jen si toho nikdo nevšiml. Nominované filmy značně kvalitativně nevyrovnané. Páni akademici zabalte to. Oscar už je senilní. Co taky chtít po devadesátiletém dědečkovi. Měl jsem to dost často ztlumené. Průvodní slovo a simultánní překlad - nemám slov. Vyhrát Margot Robbie, hned by bylo veselo. Cenu brala stará semetrika Allison Janney, která sice na pokraji sexuální smrti píchá mladé kolečko, ale je to jen dočasné, než klučina pozná mladou vaginu. Celý ceremoniál působil rutinně. Vůbec se nevyplatilo být tak časně vzhůru. Takže to vlastně držely nostalgické okamžiky, které v nesčetných kolážích dávaly vzpomenout na úspěšné filmy let minulých, průvodce večerem Jimmy Kimmel a jeho trefy do problémů společnosti a dámské ozdoby Jennifer Lawrence, Margot Robbie, Gal Gadot a spol. Ceny za krásu se ten večer ale nerozdávaly. 5/10 ()

Frajer42

Až na nechutně otravného a mimořádně nevtipného kokota moderátora, který se mi neustále pokoušel sledování kurvit, byl večer v rámci možností fajn. Na rozdíl od předchozího roku, kdy mezi sebou soupeřily povětšinou filmu průměrné až lehké sračky, tak letos se sešlo hned několik mimořádně vydařených snímků. Za sebe rozhodně opěvuji Dunkirk a Tři billboardy. Oba filmy mě totálně dostaly. Špatná určitě nebyla ani vítězná Tvář vody. Kdybych ovšem měl tu moc o vítězi rozhodnout já, jakožto největší filmový expert, tak Tvář vody byla letos nejlépe třetí nejlepší film. Podařilo se mi správně předpovědět 20 ze 24 kategorií. Výběr nejlepšího filmu mě rozhodně překvapil. Bohužel právě moment překvapení byl zcela určitě jediným důvodem, proč nechali akademici tuhle audiovizuálně půvabnou zoofilní pohádku zvítězit, a to navzdory evidentně nižší filmové kvalitě, než tomu bylo u konkurentů. Taktéž nerozumím nezařazení Michaela Shannona v kategorii vedlejších herců, který byl ve své roli opět úžasný. Trošku mě uklidňuje fakt, že by v konkurenci s úžasným Samem stejně nezvítězil. Důvodem, proč jsem tento oscarový večer absolvoval bylo jako každoročně to, že jsem se díky krátkým prostřihům blíže seznámil s několika filmy, které v budoucnu budu mít zájem vidět. Účel byl tedy splněn. Tento rok si dali chystači večera opravdu záležet na výzdobě. Nepamatuji si, že by byla některý rok takhle vydařená. Dost se mi líbily krátké prostřihy vítězů v jednotlivých kategorií z let minulých. Takže do příště by se to chtělo maximálně oprostit od všech nezajímavých píčovin, které ze sebe byl schopen Kimmel dostávat a soustředit se čistě na filmy. Taktéž mi neskutečně smrděl ten všudepřítomný odér snahy o generovou rasovou a kulturní vyváženost (letos nově i vyváženost v sexuálních odchylkách, začalo se zlehka u zoofilie a předpokládám, že se bude stupňovat), což je kolosálně otravným trendem současnosti. Výstupy většiny herců při předávání byly hrozně otravné, zejména co se týče negerského(opičího) zastoupení. Zkrátka je toho do příště hodně k zlepšování. ()

Laxik

Nevýrazný Kimmel, křečovité opakování ohraných fórů (kdo zapomene zmínit Meryl, jako by nebyl; špatná obálka; vodní skútr), ale naprosto luxusní prezentující výsledků, fajnové montáže a společensko-politický leitmotiv, který se v 80 % držel selského rozumu a dobrého vkusu. Příště si ale asi radši schrupnu... leta by to uváděl Kumail. ()

Enšpígl

Já jsem původně ani psát komentář nechtěl, ale nemůžu odolat možnosti si tady veřejně uplivnout na pořad, kvůli kterýmu jsem nespal a který byl kvalitou na urovni monoskopu. Moderátor jedna velká katastrofa, celá koncepce byla tak neskutečně nudná, že i den ve výběhu želvy obrovský bude proti tomu super akční jízda. Je otázkou co si vlastně ještě moderátor v USA může dovolit říct, ženy se musí chválit, černochy litovat, strašná doba, strašná. Pak tam přihopsá Frances McDormand a začne vyzývat všechny nominované ženy ať vstanou a publikum začne tleskat, no nevím jestli na tenhle teatr budu mít příště žaludek a propo Frances svým výkonem se Margot ani nepřlíbížila, postava jednoho výrazu těžko může předčít tak emotivní a osobnostně nevyrovnanou bytost jakou hrála Margot, ale to jen tak na okraj, dávno se ví, že akademici vybírají vítěze podle jiných měřítek než je kvalita. A ještě po ty tři český uvaděče, označit film S Láskou Vincent za polský.... noo vlastně co se divím filmový expert u nás může být i první odchyceny bezdomáč na hlaváku. Ne, fakt, srát na tohle všechno, koukat na filmy a zbytek přejít jako nežádoucí přidružený element. ()