Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2019 (viac)
Publicistický
USA, 2019, 239 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Scenár:

Jon Macks, Mike Reiss

Účinkujú:

Alfonso Cuarón, Regina King, Mahershala Ali, Bradley Cooper, Lady Gaga, Ludwig Göransson, Amy Poehler, Maya Rudolph, Tina Fey, Helen Mirren, Jason Momoa (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov uprie na nadchádzajúce udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú. Milióny milovníkov filmu netrpezlivo sledujú očarujúci ceremoniál, pri ktorom sa rozdeľujú najprestížnejšie ocenenia vo svete kinematografie. Každoročné odovzdávanie Oscarov sa stalo najslávnejšou aktivitou Akadémie filmových umení a vied. Oscary sa udeľujú pravidelne od roku 1929, v roku 2019 budú teda vyhlásené výsledky 91. ročníka. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa aj tentokrát bude prihovárať moderátor Roman Juraško, ktorý v štúdiu privíta módnu stylistku Zuzanu Kanisovú a filmového kritika Petra Konečného. (TV Doma)

Malarkey

Letos jsem se na ceremoniál vykašlal. Sice slibovali, že bude kratší, ale nějak mě to po těch všech obstrukcích přešlo. Nejdřív obštrukce s moderátorem. Kevin Hart byl hrozba a bál jsem se, že to dopadne jako tenkrát s Chrisem Rockem. Pak na něj našli nějakou špínu a tak ho odvolali. Následně jsem se dočetl, že řadu ocenění budou předávat během reklam a udělalo se mi zle. Reklamy vždycky byly strašnou přítěží snad každého ceremoniálu, co jsem viděl. No…prostě jsem neměl náladu. Nakonec jsem to ale přeci jen dal ze záznamu a musím říct, že tak nudný a nezáživný ceremoniál jsem ještě nezažil. Je znát, že chybí moderátor. Úvodní slovo tří krůt bylo spíš trapné. I in memorian mi nezpůsobil mrazení v zádech. Jediný moment, který se mi opravdu líbil bylo odzpívání vítězné skladby Shallows od Lady Gaga a Bradleye Coopera. Jiskřilo to mezi nimi, jako kdyby to ani nemuseli hrát. Na závěr dodám, že ocenění herců a hereček mi přijde ok. Nejhezčí projev měl Rami Malek, nejtrapnější měl Spike Lee, když se vykecal z černošské poroby a po ocenění Green Book odešel ze sálu. Konečně ale vyhrál film, kterému jsem to přál. To se asi zase dlouho nestane… ()

Vxxx

Myslím, že lidé hodnotí předávání Oscarů jen podle vítězů, aniž by pořad viděli. Letošní vítězové byli pro mě nejlepší za posledních pár let. Ae o tom to přece není. Bez toho moderátora to bylo sice trochu zvláštní, ale ta madam v repráku to zvládla skvěle a hosté byli z větší části taky super. Radši příští rok znovu toto, než Chrise Rocka... Dobrovodný program (nominované písně) byl super a Gaga s Breadlym tomu nasadili třešničku. Olivia Colman a její speech byl pro mě nejlepším okamžikem celého ceremoniálu. A krásná Julia Roberts. A taky fakt, že nám nezapomněli na Miloše v In Memoriam. Opravdu to nebylo špatné. 4* ()

Enšpígl

Kdysi prestižní filmová cena se změnila v trapnou politickou angažovanost. Poprvé po dlouhé době jsem nedal přimák ale záznam a pro příští rok zřejmě vypustím i záznam. Poprosím jen ČT zda by příští rok nedávali Zlaté globy a třeba nějaké filmové ceny, to by bylo super. Pořad, kde musím poslouchat rok co rok "strhující projevy o ženách a černoších" už nemá s filmovou cenou co společnýho. Spike Lee fakt odešel, protože jeho černý film nevyhrál a vyhrál jiný film, který řeší utisk černochů, ale jinak než ho řeší film Spike Lee ? To už je parodie sebe sama tohleto, copak tohle může brát ještě někdo jako filmovou cenu ? ()

luka4615

Ano, stalo se to, co bylo každému už předem jasné. Z ceremonie předávání Oscarů se stala přihlouplá, etnické a politické otázky řešící agitka, kde už kvalitní film či herecký talent nemá téměř žádné místo. Pomyslným hřebíčkem do rakve celeho přímého přenosu je pak nepochopitelné rozhodnutí nepoužít žádného moderátora. Je vážně hodně smutné, kam až tato prestižní událost klesla. ()

TheDarKnig

Víceméně spokojenost. Roma mohla být oceněna ve více kategoriích, na úkor Bohemian Rhapsody případně Výpravy Black Panthera, ale mimo to byly tento rok sošky rozděleny poctivě mezi většinu nominovaných filmů. Show jako taková nebyla ničím výjimečná, sem tam se objevil nějaký fajn vtípek, sem tam docela milá děkovačka, ale osobně mi tento způsob předávání nijak nepřekáží. Jen ten Spike Lee se svou extravagancí nejen v oblíkání, ale i v projevu jak jinak namířeném na hrozné utrpení bratrů a sester mi přišel docela otravnej. Potěšila výhra animovaného Spider-Mana, Shallow i všechny ceny pro Romu. ()