Strašiak

• Česko Kostlivec (viac)

Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí. (CinemArt SK)

oveckaoa

Co se stane, když smícháte Zhasni a zemřeš (2016) (démon co se bojí světla) s Úsměv (2022) (úvodní scéna s psychiatrem kdy se pacient ´´zabije,, stejný konec s hořícím barákem)   ? Vznikne tohle i ten název je mimochodem divný  mělo to spíše být přeložené jako strašák než kostlivec si myslím jestli to teda King v té .povídce nemá pojmenované Kostlivec což nevím a zjišťovat nemíním.   Tak, že k psychiatrovi si dojde pokecat chlap co je asi obviněný ze smrtí svých 3 dětí (proč nesedí nevím a nikdo to nevysvětlí) psychiatrovi přijde divný tak zavolá policii chlápek odejde do jiné místnosti a ´´zabije se,, tím se nějaká entita nasaje na rodinu toho psychiatra a jde po jeho dcerách . Zbytek je klasické klišé otec jim nevěří pak uvěří první dcera  to vidí druhá dcera jí nevěří pak to vidí všichni  máme zde cáklou ženskou co si myslí, že co může zabít a střílí zde brokovnicí na počkání (tady je to asi nějaký jiný vesmír jelikož to policii nezajímá) a   máme konec. 2 hvězdy za vzhled kostlivce  a jedna navíc za film a tu malou holku. To hodnocení je úlet má to mít kolem 55 až 60 ne skoro 70. ()

VanTom

Řemeslně nadprůměrné strašení se může opřít o dobře napsané/zahrané postavy i jejich psychologické pozadí, jinak nic objevného do žánru nepřináší. Pitomá, leč relativně efektní závěrečná konfrontace tváří v tvář (fyzickému!?) monstru à la Stranger Things však nedává smysl ze žádného pohledu. ()

stitch7

/// Nic, co byste neviděli jinde. Mnohdy lépe, ale mnohdy zase hůře. Boogeyský muž je lehce nadprůměrný horor, který funguje lépe, když příšerák schválně není pořádně vidět. Ke konci, kdy ho snímek ukazuje, se člověk přestane bát, protože taková pohublá generická příšerka není příliš děsivá.  Postavám jsem nefandil a konec ve stylu "bububu ukončeno... nebo snad ne?" být memusel. Nemohu příliš doporučit, ale zase ani zatratit. PS: Nemohu se dočkat, až si tu verbálek odbyde svůj ftípek na název filmu - tipuju to na boogaymana. ♥ To se zase pobavíme! ()

TroiMae

Jak vytrhnout velrybě stoličku a tatínka dostat do polepšovny. Jako povídka do Creepshow - Plíživý děs by to bylo skvělé, byť na Kingův „Prám“ to nemá. Ale na celý film to je zbytečné. Navíc celé téma je mnohem lépe zpracováno v románu Kinga, který byl u luxusně adaptován jako seriál: Outsider. Chci vrátit z kina třetinu vstupného, protože třetinu filmu jsem měl zavřené oči. Mám rád horory, ale pokud je to celé založené jen na lekačkách, tak to je jako s pálivým jídlem. Trocha to okoření, ale hodně znamená, že to jídlo pak nemá žádnou vlastní chuť. ()

jefff

Vlastně fakt dobře natočený horor, ve kterém fungují lekačky i strašidelná atmosféra. Nohy celému filmu sráží jen jeho neoriginálnost. Předlohu jsem nečetl, ale celý příběh je banální až běda a nenabízí inovativního vůbec nic. Hrdinky filmu jsou bezva a triky ucházející. Celkové vizuální ztvárnění Boogeymana mě taky bavilo. Souhrnem dobrý horor, který ale velkou díru do světa neudělá (a neudělal). ()

sedm.1

Ačkoliv současné hororové tvorbě příliš neholduji, a to především kvůli omezující ratingové diktatuře, pocházející především ze strany ziskuchtivých studií, nepovolujících zobrazování prakticky jakéhokoliv explicitnějšího násilí, či krvavých efektů, závadně se podepisujících na ,,čistých a nezkažených´´ teenagerovských dušičkách, tak se i přesto sem tam objeví žánrová podívaná, která mě dokáže zaujmout a oslovit, a mezi takové snímky patří třeba právě The Boogeyman, kterému se to povedlo především díky opravdu až nezvykle velkému množství skutečně fungujících napínavých scén, které tvůrci na diváka chrlí prakticky nepřetržitě od první až do závěrečné minuty a díky čemuž celý film pak působí opravdu zábavně a svižně. Na druhou stranu ale bohužel zároveň Kostlivec disponuje i nemalým množstvím takových prvků, které mi nedovolují ohodnotit tento film více než průměrně. Když tedy pominu onu absenci krve a násilí, tak mezi tyto prvky musím zařadit především fakt nesympatické obsazení, na čele s herečkou v roli ústřední hrdinky, příliš přesvědčivé pak nepůsobí ale ani ostatní jednotlivé tuctové a nezajímavé postavy, dále úplně dobře nemohu ohodnotit ani atmosféru filmu, které chybí jakákoliv výraznost, a co se týče přímo zápletky, tak ta sice nenudí, ale opět doplácí především na to, že se vše točí převážně kolem dětí, takže je dost předvídatelná, a je jasné, že se divák příliš obětí nedočká a ani vývoj, respektive závěrečná pointa nepřinese nějaký šokující zvrat, kde by dostal happyend na prdel. Každopádně i přesto patří The Boogeyman v rámci toho, co současná hororová tvorba nabízí, k tomu určitě lepšímu, pořád je to ale dost málo na to, abych se nebál o budoucnost hororového žánru čím dál víc. ()

borec999

Zručne natočená, no v rámci žánru ničím zásadná ducharina. Dejovo film neponúka nič inovatívne a len kopíruje viacero podobných hororov (z hľadiska postáv a spojenia svetla s boogeymanom najokatejšie asi Lights out). Herci okej, pokusov o strašenie je dosť a Rob Savage v nich vie navodiť atmosféru aj napätie. Jump scareov je tiež slušný počet, no v tomto ohľade by som bol už kritickejší a myslím si, že väčšina je pre fanúšikov žánru predvídateľná. I tak je Boogeyman veľmi fajn jednohubka, ktorá by mala fanúšikov ducharin potešiť. Z finančného hľadiska je škoda, že film zrejme nebude ziskový, resp. sa maximálne zaplatí, čo by mohlo debutantovi v "kinolige" Rob Savageovi (kovidový Host, ktorým upútal pozornosť tak, že si ho všimli až v Sony a zverili mu na tento film až premrštených 35 miliónov) zlomiť väz a veľmi rýchlo ukončiť jeho kariéru v kinách (čo by bola podľa mňa škoda, pretože ukázal potenciál aj talent). Byť producentom Jason Blum a jeho Blumhouse, verím že rozpočet by bol 10 a hovorili by sme o začiatku ďalšej úspešnej hororovej série... 75% ()

BoredKid

Nič nové pod strechou, ale za mňa je The Boogeyman výborná záležitosť a hnusne creepy monster movie.  Rob Savage je budúcnosť horroru. Bez debaty. ()

DavidS.

Bubák se bojí tmy, děti se bojí tmy...A proto budou všichni potmě a bez dozoru místo toho, aby se rozsvítilo a schovalo k tátovi pod peřinu...Tolik k základní hororové premise... ()

KoRner

Poriadny strašiak kde o napínavé scény minimálne na začiatku nie je núdza. Atmosféra by sa dala krájať, len tie klišoidne tupé postavy nemuseli byť. Akože, samotrpiaci otec je na guľku okamžite a staršia sestra tiež dá zabrať diváckej trpezlivosti. Polícia ani iná pomoc samozrejme neexistuje. Celkovo je to však poctivá hororová práca. ()

iXtr3m3

Lepšie tri hviezdy, možno aj slabšie štyri, ale keďže väčšinou nadhodnocujem, teraz budem triezvejší. Vôbec nie márny pokus o vymanenie sa z mánie okolo Conjuring frančízy, ktorá má zatiaľ úspešne obchádza od svojho počiatku. Monštrum je to síce až v závere, zato vidieť, že sa tvorcovia snažili a je (ne)príjemne creepy. Ľakačiek to malo celkom dosť a niektoré možno nefungovali vyslovene ako jumscary, ale na druhú stranu sa človek fakt cítil trošku nepríjemne, čo je pri hororoch v kinách vzácnosť a pritom cenená vlastnosť. Mať to R-ko a nezamerať sa len na jednu rodinu, ako to tu už niekto spomínal, tak by to bolo iné maso. Ale ja som bol spokojný. Pozrel som si to tak, ako sa na horory patrí, pekne v kľude doma, po polnoci v maximálnej tme a tichu, takže vtedy to človek inak "precíti" :) ()

Adramelech

Se strašením se začalo hned na samém začátku filmu. Ještě před titulky se ukázal tento nápis: OBSAHUJE ZÁBĚRY TABÁKOVÝCH VÝROBKŮ. Tak jsem se lekl, že jsem musel film stopnout a jít si zakouřit, abych se uklidnil. Mimochodem, všimli jste si, že dříve meteorologové počasí předpovídali, kdežto dnes před ním vydávají výstrahy? V létě před horkem, v zimě před zimou a když má pršet, tak před deštěm. Vypadá to, že stát z nějakého důvodu potřebuje, aby občané byli co nejvystrašenější. A to ani nemluvím o tom, že ve videích rozmazávají dětem obličejíčky, zločincům ksichty, ženským kozy a porůznu varují před drastickými záběry. Je zde patrná snaha vychovat populaci k co největší psychické labilitě a k co nejmenší odolnosti vůči jevům, které život občas přináší. To mě děsí! – Jakžtakž udělané zpracování Kingovy povídky, jejíž děj je inspirovaný archetypálním dětským strachem z bubáka. Mě rodiče bubákem nikdy nestrašili, naopak bývali nesví z toho, co jim vykládám, že jsem viděl. Přišlo jim, že mám nějak moc bujnou a hodně morbidní fantazii. Tehdy jsem ještě nevěděl, že se takové schopnosti říká second sight, ale brzy mi došlo, že se si mám některé věci nechávat pro sebe. Dnes by rodiče takového haranta hnali k dětskému psychologovi, tenkrát to však ještě nebylo v módě. Ve filmu je pikantní, že se v ohrožení bubákem ocitnou právě děti psychologa. Kingovou předností je, že dokáže vtisknout imaginárním příšerám punc reálnosti, předností filmových tvůrců je, že literární předlohu sice vysloveně nepokazili, ale že by se nějak zvlášť vytáhli, tak to se nevytáhli. Mám na mysli hlavně fenomén černé obrazovky, což ve své recenzi už konstatoval kolega Psychor. Říkám vám, filmaři, „tohle fakt není vtipný“. ()

Corpsegrinder

Kingova povídka je hodně skromná co se týče obsahu takže neni divu že v tomhle filmu jí odvypráví v podstatě za 5 minut, zbytek filmu je však řemeslně slušně zvládnutá, i když stokrát viděná, variace na strašidlo z měchýře. Postavy jsou celkem sympatický, kupodivu i to dítě což se dnes už moc nevidí, a bubák je efektivní, takže napětí funguje. Myslim že zhruba před 10-12 lety by tenhle film měl větší dopad jelikož dnes už jsou lidi z hororů celkově unavený i když si to nechtěj přiznat, ale v porovnání s těma sračkama co se dnes točí je tohle kvalitka. Silnější 3. ()

666Carnage

Příjemná duchařina s potvůrkou. Film má svoje tempo co nenudí a neni ani úplně pitomý. Je to podle knihy, kterou napsal Stephen King. 65% ()

mclenin

Snaha mixnúť psychologický horor s duchárčinou / hunting hororom, avšak chýba mu lepší balans. Tam kde sa pracuje s atmosférou a očakávaním to funguje výborne a v týchto scénach je film desivý, tam kde sa prejde k otvorenému strašeniu a zobrazeniu zla sa napätie akosi vytráca.  Vo výsledku ide o priemer (z hľadiska žánru), avšak nič inovatívne či prelomové. Poviedku som nečítal, no verím, že na papieri to funguje lepšie ako na plátne. ()

perna182

Samá klišé a stereotypní nuda. Vše viděné 100x ve 100 jiných hororech. Nic originálního nebo jedinečně zapamatovatelného, v což jsem doufal.  Chování otce mě celkem s**lo, když bylo na úrovni pětiletého uraženého dítěte.  Jediné pozitivum vidím v budování atmosféry a strachu. To ale přičítám Kingovi.  Takže celkem zklamání. ()

E´Tonno

Na pozadí drámy sa nám v tme vynára bubáčik a s pribúdajúcim časom začína byť jeho hlad nepriamo úmerný tomu môjmu, ktorý som si priniesol do kina a tam ho zaháňal. O strašenie (ako už býva zvykom) sa stará prevažne zvuková stránka a veľa záberov je natočených v tme, aby sa šetrilo na trikoch, ktoré sa v 3/4 záberoch vyslovene mihnú pred očami diváka. Okrem toho, keď som už konečne zaregistroval bubáka, som mal pocit, že jeho obdobu som už videl v jednom 15 rokov starom blockbustery - toto sa však dá brať aj ako negatívum, ale aj ako jednoznačne najväčší klad tohto filmu. Ja sa radím k druhej skupine a teda prisolím za 4ks. ()

bobstock

Ze tmy a strachu se nám tu zrodila další malá povídka o zatoulaném strašidle v šatní skříni. V rámci Kingových povídek je to trochu na jedno brdo a filmaři museli velmi opatrně pracovat co nejdéle s neviděným. Atmosférou ucházející dokud na vás nevyskočí v celé zkostnatělé kráse a nezpůsobí další šrámy duševní a fyzické na vaší rodině či domě. Jako divák chápu, že to celé stojí a padá s traumatem ze ztráty matky na druhou stranu mě ta lítostivá deprese skrze celý film už lezla na nerv. 45% ()

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)