Outsider

• USA The Outsider
Krimi / Dráma / Fantasy / Mysteriózny / Thriller
USA, 2020, 9 h 29 min (Minutáž: 49–60 min)

Tvorcovia:

Richard Price

Predloha:

Stephen King (kniha)

Ben Mendelsohn, Jason Bateman, Cynthia Erivo, Bill Camp, Mare Winningham, Paddy Considine, Julianne Nicholson, Yul Vazquez, Jeremy Bobb, Marc Menchaca (viac)

Desetidílný seriál Outsider, inspirovaný stejnojmenným bestselerovým románem Stephena Kinga, sleduje policejního detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn), který se pustí do vyšetřování vraždy jedenáctiletého Frankieho Petersona, jehož zohyzděné tělo bylo nalezeno v lesích Georgie. Tajemné okolnosti obklopující tento děsivý zločin přimějí Ralpha, stále truchlícího nad nedávnou smrtí vlastního syna, aby do případu zapojil netradiční soukromou vyšetřovatelku Holly Gibneyovou (Cynthia Erivová). Doufá, že její nadpřirozené schopnosti pomohou vysvětlit nevysvětlitelné. (HBO Europe)

M.i.k.e

nikdy jsem nebyl fanoušek Kinga a "klasické" filmy podle jeho knih mě až na výjimky (Shawshank,Green Mile) nebavily a rozhodně mi nepřišly ani trochu strašidelné.Teď ale na stará kolena nejspíš začínám Kingovkám přicházet na chuť.Po obtojném Řbitovu,skvělém IT a povedeném Castle Rock je tohle další kus který se mi hodně líbil.Ačkoliv jsem do toho šel úplně na slepo,jelikož sem knihu nečetl a ani jsem na začátku nevěděl,že jde o Kingovku,hned od první minuty mě chytila skvělá atmosféra,výborná hudba a povedené obsazení.Sice jsem měl zpočátku trochu problém s tím nadpřirozenem,ale nakonec je to King,tak co.Seriál mě hodně bavil i v dílech,kde se toho moc (nebo vůbec nic) nedělo,protože i v nich se tvůrcům dařilo držet atmosféru očekávání co kdyby.Trochu mě mrzí,že zhruba v polovině se to i tak trochu zlomilo a kvalita lehce klesla,ale za první půlku Outsiderovi tu plnou palbu nechám.Srovnávání s první řadou True Detective bych se rád vyvaroval,protože i když jsou si seriály atmosfericky trochu podobné,tak ten nadpřirozený prvek přeci jen řadí Outsidera někam jinam...85% ()

Ant

Dokonalý slow burn s tak hustou atmosférou, že by se dala krájet. Celých deset dílů funguje úžasně jako celek. Cynthia Erivo a Ben Mendelsohn jsou vynikající. Až mi bylo líto ty postavy opustit. Finále je pak neskutečný nářez. Scéna v lese mě vynervovala jako málo co. Tahle epizoda mě taky vyděsila nejvíc ze všech. Rozsvítila jsem světla v polovině baráku, než jsem došla do ložnice a za to má The Outsider 5-tou hvězdu. ()

silentname

Možno ten záver mohol byť o niečo silnejší, no aj tak si myslím, že "The Outsider" je Stephen King v plnej sile, ako som ho nevidel už niekoľko rokov. Táto desaťdielna miniséria mi skutočne dala pocítiť, že niekedy urobiť z diela seriál sa oplatí viac ako film. Postavy sú skvelé, atmosféra je vynikajúca a nebezpečenstvo možno nie je jedno z najhrozivejších, ktoré sme od Kinga videli, no ja mám pocit, že najlepšie na tom všetkom je, že strach tu pramení aj z toho, že tvora nikdy nevidíme. Vždy cítime jeho prítomnosť, alebo keď sa zjaví tak je to len veľmi temná postava bez akýchkoľvek rysov. A až postupne sa nám odhaľuje jeho podoba. Sú tu malé elementy, ktoré to mohli urobiť trošku silnejšie, ale to sú detaily. Napríklad by som povedal, že keby na konci uvidíme monstrum v podobe, kde sa už začína meniť na pôvodný stav, bolo by to zaujímavejšie. Tiež si myslím, že keby Holly opäť hrala Justine Lupe, tak by to bolo perfektné. Na druhú stranu však Cynthia Erivo dala perfektný výkon. Je to iná Holly ako som poznal z kníh a série "Mr. Mercedes". Nečítal som ešte predlohu, ale musím si ju pozrieť. Možno je to aj v tomto smere super, že som to nemusel s ničím porovnávať a nehľadal som detaily, ale sústredil som sa na príbeh. Príbeh, ktorý je podľa mňa silný a veľmi dobre spracovaný. A okrem toho tá temná atmosféra z toho preniká skutočne skvele na povrch. Ako som povedal na začiatku, jedna z najlepších adaptácií Kinga za posledné roky. Hodnotenie: A ()

Dan9K

Jak už všichni zmiňují, první dva díly jsou super, jenomže v momentě, kdy proběhne smrt jedné z klíčových postav, bylo mi hned jasné, že to půjde špatným směrem. Jsem divnej a i když mám rád Kinga celý život, vlastně jsem na tu jeho typickou tvorbu už alergickej. Hrozně mě štvalo, když se to začalo překlápět do té jeho mystické roviny a začal zase miliontou variaci na Randalla Flagga. A vlastně mě to paradoxně štve i u těch jeho knih. Zrovna jsem se už asi tři roky zasekl u jeho knihy Rose Madder, což by byl tak skvělý thriller, kdyby to věčně nezabředávalo do fantaskních ohraných nesmyslů... Tady je to to samé. Většina postav tady je šíleně nesympatických (krom detektiva), snad mě jen potěšilo opětovné shledání s dvojníkem Hanse Zimmera Billem Campem, kterého už znám z Jedné noci, kde hrál detektiva, tak teď si dal právníka. Hodně vtipnou, a až nedůstojnou, roli tu má Derek Cecil z House of Cards. Jinak jak se tu zmiňují poslední tři díly, že jsou špatné, vůbec mi to tak nepřišlo. Od třetího dílu to prostě klesne o třídu a půl níže a tam to setrvá až do konce. Koukatelné to je, ale mohlo to být mnohem lepší. Poslední díl je lepší ukončit hned po začátku titulků. Já věděl, že musí něco takového přijít, ale když už začly titulky a byl klid, tak jsem skoro zajásal a pak přišla potitulková scéna, která nefunguje už snad ani jako klišé. ()

Dadel

Jak to hezky začalo, tak to pak rozbředlo děsivým způsobem. Měl jsem problém to dokoukat (musel jsem jeden díl denně, dva po sobě bych nedal). King je děsnej grafoman a už asi neví coby, a dost se opakuje. A seriál je děsně natahovaný, ideální počet dílů na takovou knihu by byl 4-5 (podobný problém jsem měl s panem Mercedesem, ale tady je to ještě horší). Jediné pozitivum je sympatická postava autistické soukromé detektivky v podání Cynthie Erivo. ()

• Ve scéně, kdy autobus nabourá do svodidel, je před nehodou vidět pravotočivá zatáčka. V průběhu nehody je to zatáčka levotočivá (autobus si poškodí pravý bok), po zastavení se však objeví záběr na pravotočivou zatáčku, i když mírnější. (Lasmen)
  • V seriálu je řečeno, že syn detektiva Ralpha Andersona (Ben Mendelsohn) umřel na rakovinu, nicméně v novele je nepřítomnost jeho syna vysvětlena tím, že je na letním táboře v Michiganu. (NiWi)
  • Ve chvíli, kdy Holly (Cynthia Erivo) čeká na autobus, zazní z televize zpráva o mizení dětí ve městě Derry, což je fiktivní město, ve kterém se odehrává děj mnoha knih Stephena Kinga, například i zfilmované knihy To (2017). (Kubohnat)

Nejstahovanější seriály za rok 2020

Nejstahovanější seriály za rok 2020

06.01.2021

Ještě více Kinga

Ještě více Kinga

14.07.2020

Knihy a příběhy Stephena Kinga jsou v Hollywoodu v posledních letech extrémně populární. Snad žádný jiný autor nedostává takovou péči, jako právě King. A nyní byly oznámeny hned tři nové adaptace.… (viac)