Mayday

• Slovensko Mayday (viac)

Pád lietadla bol len začiatok. Pilot Brodie Torrance (Gerard Butler) zachráni svojich pasažierov pred zásahom blesku riskantným pristátím na ostrove zničenom vojnou - zistí, že prežitie pristátia je len začiatok. Keď väčšinu pasažierov zajmú nebezpeční povstalci ako rukojemníkov, jediný, na koho sa Torrance môže spoľahnúť, je Louis Gaspare (Mike Colter), obvinený vrah, ktorého prevážala FBI. Na záchranu cestujúcich bude Torrance potrebovať Louisovu pomoc, pričom zistí, že Louis Gaspare vie prekvapiť. (Magic Box)

italka63

Ani chvilku jsem se nenudila, film skvěle utíkal, oddychový akčňák, pokud bychom se tedy nestali jeho skutečnými protagonisty, lokace skvělá, Butler jako pilot v kondici, což znamená že ne zase vyhublý, ale kus chlapa, co si přát více na nedělní odpoledne? ()

Miseet

Příjemná průměrná akční jednohubka. Akce je tam více než jsem, popravdě, čekala. Sice to není nic přelomového, ale špatné to určitě není. Na jednu podívanou akorát. Filipíny a záporné postavy tomu také dodali určité kouzlo. ()

M.i.k.e

Žérárovi tentokrát upadlo "jen" letadlo a aby toho neměl málo ještě mu do toho hodily vidle lokální povstalci a to prostě neměli dělat. Plane je solidní Butlerovka, která se v první půl hodince lehce vleče, ale od nouzového přistání se rozjede ve slušné béčko, které sice nepřinese nic objevného, ale svůj účel splní bez problémů...60% ()

bourec

Tak jako vždy si po necelým půlroce připomínám tenhle kousek. K Richetovi mám poměrně vřelej diváckej vztah, stejně jako k Butlerovi. Oproti premiéře jsem do toho šel jako akční divák, kterej v současný době má silnou abstinenci, a to nejenom v akčním žánru, ale i v žánrech tomu podobných. Film je to vlastně poměrně uspokující, sice podobnejch bitek, jako v tý zbořenině mohlo bejt víc, ale nakonec proč ne. Dobrý. Ta odstřelovačka dělá vždycinky tak pěknou paseku. Radost pohledět. 80%. ()

C0r0ner

Dost dlouho to byly čisté tři hvězdičky, ale poslední půlhodina to zvedla o kus výš, takže je z toho nakonec lehký nadprůměr. Ano, byla tam spousta klišé, mohlo to být kratší, ale podobným béčkům se to dá v pohodě odpouštět. 70% ()

Juto

Tento akčnák je skonštruovaný úplne zo známych častí, bez jediného prelomového alebo originálneho prvku. Ale film je schopný lietať nad svojou generickou pôdou tým, že čo najlepšie využíva svojich hercov a premisu. Režisér Richet pri tomto filme používa takmer výlučne ručnú kameru a mám z toho zmiešané pocity. Pomáha to pri chaotických sekvenciách zvýšiť nepokoj, ale tiež to bráni filmu, keď by sme mali vidieť výsledok bojových sekvencií a niekedy je to na škodu. 6/10 ()

PROCESOR

Tak jsem k tomu přistupoval, jako k akčnímu béčku a dostal jsem minimálně céčko. Člověk nemusí být hned z oboru, aby viděl do očí bijící kraviny, které se kupily celý film a čím déle snímek trval, tím  jich bylo stále více, to jde potom hodnocení rychle dolů, protože co máte, jako hodnotit? Ty herecký výkony či co. Za mě zklamání. ()

Sabrewulf

Je to fajn film na jedno podívání, jenže... mohla to být pecka, nebýt několika negativ, které film zbytečně sráží. V prvé řadě záporáci. Jsou to spíš takoví ťulpasové. Když jsem se dozvěděl, na jakém ostrově že se to osazenstvo letadla ocitlo, dost mi zatrnulo a těšil jsem se na nervy drásající situace. Ve výsledku skoro nic nepředvedli, necítil jsem z jejich strany žádnou hrozbu a ve finále jsem už jen čekal, kdy na někoho z nich stejně jako ve Žhavých výstřelech 2 spadne klavír. S tím velmi úzce souvisí další dvě negativa. Absence gore. Jako něco málo tam je, ale ruku na srdce, tohle je téma, které si koleduje o tvrdé eRko. Já s naprostou samozřejmostí očekával, že někde vedle místnosti s kamerou najdou mrtvoly misionářů v rozkladu a na záznamu kamery uvidí jejich brutální popravu. Celkově spousty scén nastartovaly nadějně, aby byly zakončeny příliš uhlazeně. No a ta třetí věc. V druhé polovině film sklouzne k extrémní přímočarosti, což zamrzí vzhledem k tomu, že ta polovina první je opravdu pečlivě budovaná. Veškerá záchrana jde jak po másle bez nějakých větších zádrhelů. Při finále jsem úplně přestal mít strach o postavy. Je to fakt škoda, ten potenciál, jaký to mělo, přišel vniveč. ()

Deyw

Takova lepsi Butlerovka..on je fajn, i ten jeho sparing, horsi CGI letadla a scen (chapu nejsou prachy) solidni akce i brutalita, dobry tempo..pohodovej akcnak, po dlouhy dobe Butler bavil, slusny 3/5 ()

sir-dave

Poctivá Butlerovka musí potěšit všechny, kteří si jdou pro přímočarou guilty pleasure akční oddychovku. Gerard umí určitě líp, hodnocení mírně nadhodnocené, Ctihodný občan je víc propracovaný, Pády Domů více velkolepější, ale tohle v rámci žánrovky nezklame, zvlášť když si to pustíte v letadle při čekání přeletu. ()

Radiq

Velmi jednoduchý děj, kdy kapitán neví, jestli má být víc Gerard nebo Butler. Každopádně se z něj stane akční hrdina, protože to je přece Gerard Butler. Sekunduje mu k tomu Luke Cage, kterej takovou podobnou vizáž měl už i v pár epizodách tohoto seriálu. A je to ve filipínské džungli, což je tak jediný originální aspekt. Že budou nepřátelé padat jak hrušky, s tím se tak trochu počítá. Jako oddechovka ideální. Nic víc se od toho ale čekat nedá. A já vlastně ani nečekal, takže cajk. Jo a ty záběry na letadlo v obležení CGI efektů si mohli odpustit. ()

UhLee

(7/10). Věřím, že se filmů jako je Plane točí nespočet a ke mně se jich dostane jenom malinký zlomek, který projde jakýmsi sítem. I tak byl tento akční kousek velice osvěžujícím bojem o přežití, které si získalo moji naprostou pozornost. Upřímně obvykle vyhledávám úplně jiný typ filmů, než jsou tyhle akční béčka. Ovšem když mě něco zaujme, nebo to podle hodnocení vypadá slibně, tak tomu dám s chutí šanci. Díky tomu, že ještě nejsem těchto filmu přejedený, tak jsem si to náležitě užil. Je mi naprosto jasné, že se jedná o takovou tu typickou Butlerovinu, kdy tento skotský padesátník nasadí svůj krk pro dobro ostatních. Podobně laděný Greenland mě stejně dobře potěšil, jak právě Plane. Zápletky jsou rozdílné, ale jádro stejné. Dostal jsem tedy thriller, po které se možná budu bát sednout do letadla. Moc se líbil ten stealth mód, kdy musel Gerard pomalu likvidovat nepřátele, kteří by s ním neměli slitování. Sekundoval mu bizonek Mike Colter, kterého znám především jako superhrdinu Luke Cage. Hodil se tady a jeho pracky mě straší ve snech ještě teď. Závěrečný souboj je naprosto uspokojující a fandové Amerického snipera budou chrochtat blahem. Je to hrozně šablonovitý film, ale to tempo vás nenechá a ni na chvíli přemýšlet, takže se jenom necháte unášet na jeho zběsilých vlnách. Na výplach mozku, nasání motivačních řečí je to naprosto výborné a rok 2023 začíná velice slibně. Dám si raději tyhle akční napínavé béčka, než pitomé komiksové Venomy a Morbie. ()

Tosi

I přes vysoce originální název filmu se Letadlo zařadí do kategorie osmdesátkovejch akčních pecek. Nic víc tím pádem nemusím psát, jen že je to "dobrej" film a na konci se bude hlavnímu hrdinovi tleskat. ()

Johnny.ARN

Fuha, tak podľa hodnotenia som asi videl úplne iný film. Bčková sračka, kde logika postáv absentuje, všetko sa deje skratkovito, bez vysvetlenia. Akčné sekvencie napiču, súboje 1v1 snáď ešte viac. Napätie to možno má, ale je to také ťažké ho precítiť, keď ste permanentne vytočený z toho, čo tam tí dvaja mamrdi predvádzajú. Pokiaľ mal byť toto návrat k akčným koreňom, tak ďakujem pekne. Butler nemal čo hrať. Slabučké 2 z 5 ()

viperDavid

Příjde mi, že Gerard ztrácí dech. Tak on to není ani žádný mladík, ale některé scény byly jak z céčkového filmu a to mi k němu fakt nesedí, Naopak Mike Colter se mi docela líbil. ()

elanius

(10/2023) / Ale teda dajme tomu, film splnil (nie moc veľké) očakávania. Je to taký priamočiary akčňák ktorých bolo v 80tych a 90tych rokoch požehnane. V rámci žánru si zastal miesto. Celkom dobrá rola pre Butlera, nie moc ambiciózna ale stvorená pre jeho charizmu. (6/10) ()

rowdys

Plane je poctivý 90s throwback, ktorý vám spríjemní čakanie na Extraction 2 a ktorý mi tiež pripomenul už pozabudnutú quaidovku Flight of the Phoenix. Butlerovi jeho vek pristane, konečne z neho ide aj charizma. Alebo sa len trafil do správnej role. A dajte niekto Richetovi natočiť Jagged Alliance! Pretože žoldácka linka je spravená rovnako zručne a chytľavo ako tá katastrofická. Mám chuť si to pustiť znovu, takže podľa mňa si to tú štvrtú hviezdicu zaslúži. A Neeson by si mal robiť poznámky. ()

oveckaoa

Nenáročný akčňák jako ze starých časů nic více nic méně na druhou strnu účel to splňuje dostatečně. Letadlo letí do Singapuru po cestě ho zasáhne blesk (nic o vyhnutí tam není sami tak říkají, že jich zasáhl blesk) a přistane kdesi ve Filipínách na ostrově ovládaném povstalci (zhruba 20 lidí na více nebyly peníze). Armáda tam pro ně nechce  tak tam stát domluví  4 žoldáky a ti všichni společně s Butlerem a jedním černochem je vystřílí. Jinak v češtině to vyšlo pod názvem Mayday.  60 procent ()