Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

shade000

Klobúk dole. V Česku opäť vytvorili geniálnu minisériu podľa skutočnej udalosti. Z atmosféry občas až mrazilo. Viac takýchto počinov! ()

Xpojntman

Klasická levičacká až komunistická kritika počatku tržního hospodářství u nás. Policie byla prolezla starými strukturami a odmítám černobílý pohled na vznikající podnikatelskou elitu. Spousta těchto tvz. mafiánů věnovala nemalé finanční prostředky nekomunistickým a protikomunistickým subjektům. I díky ním se KSČM a dalším nepodařilo získat masovější podporu. ()

subic

Je to jednoznačně nejlepší kriminálka od České televize za xx let. Do té doby jsem měl jako novodobé etalony ČT Rapla od Pachla a Labyrint od Stracha. A mě se na tom líbilo jak obsazení, hlavně Sokolovi tyhle vážnější role jdou čím dál líp, tak taky ty různé detaily, oblečení, nádobí, interiéry, Škoda Forman atd. atd., prostě tak jak si to pamatuju z let svého dospívání. Nemluvě o scénáři, ten nemá žádné mezery. Bebjak zatím nevyplodil kupodivu nic extra, ale už se částečně podílel na Případech 1. oddělení , tak uvidíme, jestli se dočkáme druhé řady. 90% ()

Rayen1

Stejně jako První oddělení, velice kvalitní kriminálka na český poměry... Jen si to budu muset dát ještě jednou v kuse, pac moje paměť zlatý rybky dokázala všechny jména během tejdne zapomenout, takže jsem se někdy trochu ztratil.. Ale to je moje chyba, neudržím myšlenku, moč ještě jo naštěstí :D ()

nula87

Reálné případy, reálné zpracování, přesto nenudící a nápadité. Mareš si strčil všechny profi scénáristy do kapsy. 80% ()

ostravak30

Vše podstatné, co shrnuje totožnou tématiku jako v dokumentární sérii Polosvět jsem napsal již v komentáři tam. Tedy se nebudu opakovat. Devadesátá léta prostě byla náročná pro policisty a stát jim v tom nijak nepomohl. Ba naopak, ještě jim práci všemožně ztěžoval a podporoval mafiány. Byl to prostě jeden velký chaos a z šílenosti těchto let žijeme bohužel dosud. Samotný seriál je výborný, povedlo se jak herecké obsazení, tak dramaturgie samotná. Každý díl diváka opravdu pohltí a nevadí tak ani delší stopáž jednotlivých epizod. Tvůrci si dali záležet na kostýmní práci, méně už na detailech dekorací, ale to jsou maličkosti. Nicméně jsem nedávno četl rozhovor skutečného kriminalisty jehož předobrazem je O. Sokol. Osobně mu pan Mareš moc nepomohl, když ho vykreslil jako částečně úplatného policistu. V seriálu byla sice zachována většina jmen pachatelů, což značí, že se tvůrci snažili o autentičnost. Tím spíš se ale podivuji nad tím, proč stejnou autentičnost nezachovali nejen u jednotlivých případů, které jsou tu a tam pozměněny v různých detailech, ale hlavně v časové posloupnosti kriminálních kauz. Stejně tak moc nechápu, proč sledujeme pouze 6 epizod? Kdejaký průměrný seriál z dílny Čt dosahuje (bůhvíproč) kolem deseti, třinácti epizod, naopak ambiciózní projekt, u kterého se celkem snadno dá předpokládat, že bude úspěšný obsahuje epizod jen šest. Některé další zajímavé a zaznamenáníhodné kauzy (třeba zrovna ta s Roubalem aj.) nepřišla na pořad dne. Rozhodně škoda. Každopádně doufejme, že podobných seriálů se na trhu objeví víc. Přeci jen stačí koutkem oka mrknout do zahraničí, kde ztvárňovat velké případy do seriálů je teď veliký trend. Zároveň s tím budu doufat, že fakta přebijí Marešovu chuť zbulvárnit každou pitomost a silnou fantazii. ()

RigorMortis

Kriminálka s konskou dávkou nostalgie, divným discosoundtrackom a (až na pár výnimiek) nesympatickými hercami. Arménci s ruským prízvukom a dobové prípady. Nebolo to zlé, no akosi som čakal niečo viac. ()

Arkagas1989

Bože děkuju. Skvělej českej krimi seriál řešící ty největší kauzy devadesátek. Jedná se vlastně o prequel případů 1.oddělení, který mám fakt ráda a herecký obsazení tady prostě sedlo. Případy, které zde sledujeme známe asi všichni, ale tohle seriálový zpracování, kde sledujeme pachtění se policajtů za kladným výsledkem, mnohdy bez jakéhokoliv vodítka je prostě věc, která Vám otevře oči. Protože devadesátky byla doma, kdy kriminalita jen kvetla a bylo jí v naší zemi nejvíc za celé dekády. Discoland, orlické vraždy atd.. kriminalita v bordelech, psací stroje a staré papírové složky. Doma, kdy neexistovala analýza DNA. Do toho skvělé hlášky, které se s ničím nepárají a dobová výprava naprosto dokonalá.  Moje hodnocení: 10/10 ()

Binne

Skvělé a překvapivé. Především pak pro někoho, kdo znalosti ohledně divokých devadesátek má. Předně musím říct, že se mi nejvíce líbil výkon Igora Orozoviče, který si zahrál roli Karla Kopáče. Ačkoli dostal prostor především v závěrečném díle (přiznání), způsob jakým se naučil chování, gestikulace a především mluvy Karla Kopáče je fantastická (soudím tak na základě policejní rekonstrukce dostupné na internetu). Nálada devadesátých let byla autentická ve všech směrech. Čekala jsem na vylovení prvního sudu na Orlíku, těšila jsem se na zlomovou větu "Mám sud a je na něm svár!" Ta tedy nepřišla, nicméně několik zmínek o Roubalovi, Kučerovi apod. byla satisfakcí. Jediné, co mohu vytknout byl představitel Františka Mrázka (Albert Čuba), kdy mi připadalo, že příliš přehrává. Jinak tedy gratuluji tvůrcům za povedený počin. ()

javlapippi

Reálnymi prípadmi inšpirovaný seriál, ktorého prvé momenty s kriminalistami vyrovnávajúcimi sa s nárastom zločinu začiatkom 90. rokov mi evokovali knihy Dominika Dána, ktoré mám rád. Vynikajúca atmosféra aj dobová výprava, hlavné charaktery sú na prvý pohľad klišovití policajti (ostrieľaný, skorumpovaný, mladé ucho), zlosyni sú famózne zahratí diskomafoš Jonák, jednooký Alexej s ruským prízvukom a skupinka váľačov sudov do priehrady. Nemáme tu žiadne efektné prestrelky a výbuchy, skôr mravčiu prácu vyšetrovateľov, ktorí si tým následne komplikujú osobný a rodinný život. Potešilo značne. ()

Gig

Devadesátky, seriál který dějově předchází úspěšnému seriálu Případy 1.oddělení, má společné postavy mladého Kozáka, který se teprvé učí, mladšího Plíška, který je výbušnější - prostě mladší, Korejse, který byl stejně slizký a případy první půle devadesátých let. Někdo může říct - opět orlické vraždy. Jenže to je jen ten rychlý prvý pohled. Ano, motáme se tu kolem těchto vražd, ale tento seriál, stejně jako Případy 1. oddělení, je o práci kriminalistů. A tak tu nemáme akční nářez ala Sametoví vrazi, ale řešení připadů, které v té době se tu objevovali - vražda Jonákové, číňani, mafiáni, orlické vraždy a vše je propojené vraždou Jívy. Narozdíl od Případů tu nemáme - co díl, to případ - i když i tam to hlavně na konci taky tak nebylo, ale vše je propojené v šesti dílech. To někoho může zmást, kdo se začal dívat v půli apd. Na rozdíl od Případů se vrazi, oběti jmenují podle skutečnosti. Dokonce, a to mě zarazilo, se v seriálu České televize, objevuje u reportérů logo konkurenční Novy. Doteď jsem viděl vždy noname TV apd kvůli reklamě apd. Ještě se zmíním o pro někoho konzroverzní postavy operativce Tůmy. Někdo si přečte článek skutečného vyšetrovatele, kterým tato postava byla inspirovaná. Opakuji inspirovaná. Jenže potrefená husa se vždy ozve. Navíc tato postava byla v seriálu pochválena a očistěna. Ale škoda slov. Jenže tento seriál není dokument stejně jako Připady. I tam se ozvali kamarádi vyšetřovatelé, co si to dovolil apd. Jen mě štve, kolik lidí, novinářů, právníků apd. se chce přiživit na tomto výborném seriálu. Šest dílů uteklo jako voda a člověk si jen povzdechne, že to skončilo a nic víc nebude - aspoň dke slov scénaristy Josefa Mareše. Ale to jsme slyšeli i o Připadech a hle, za chvíli tu máme třetí sérii. ()

Prubner

Čekal jsem to lepší. První tři díly na nás vychrlí asi deset tisíc jmen podezřelých a svědků, v nichž aby se prase vyznalo. Další tři díly pak zdlouhavě popisují dlouhé přemýšlení o tom, kde ty sudy asi jsou, potom neméně dlouhé vytahování sudů a nakonec výslechy plus nezbytnou byrokracii. Což je "strašně" napínavé, zvlášť když orlické vraždy známe všichni nazpaměť. Tohle všechno by asi nevadilo v dokumentu, ale v detektivním seriálu by to chtělo jiné pojetí. Postavy převzaté z Případů 1.oddělení se svým předobrazům (nebo spíš poobrazům) nepodobají ani v nejmenším, herci nepředvedli nic zajímavého, režie taky ne. Pan Mareš navíc ze sebe udělal supermana, který vlastně vyřešil všechno sám, přestože v reálu byl pouhý poskok. Takže pochválit lze jedině rekvizitáře, architekty, maskéry a kostyméry za realistické vyobrazení devadesátek. A zdejším nadšeným uživatelům, kteří sázejí víc než tři hvězdy, fakt závidím, jak málo jim stačí ke štěstí (aneb jak málo stačí k dětskému smíchu...). ()

papuchalk

Tak jsem po sto letech shlédnul celý seriál. Pět, šest dílů jsem schopen zkousnout. Původně jsem se chtěl podívat jen na čtvrtý díl, jelikož jsem si myslel, že jen tento díl je věnovaný orlickým vraždám, a další díly budou zase o jiných případech. Jakmile se však objevil pátý díl s názvem sudy, došlo mi, že případ orlických vražd se asi bude tahnout celou serií. Dokoukal jsem tedy i první tři díly. Je to super série po všech stránkách, včetně dobových reálií, a hlavní pochvalu asi zaslouží postupné vystavění a dávkování jednotlivých případů do sedmi hodin seriálu, takže nakonec sledujeme všechny najednou a vidíme, jak se vzájemně překrývají. Nejlepší pro mě asi třetí a pátý díl. První a poslední díl byly výrazně slabší než zbytek. Poslední díl mě přímo zklamal, jak chladně a strojově byl odvyprávěn. Dál se mi nelíbily ty uměle vyhrocené konfilkty mezi vyštřovateli kvůli napojení na ruskou mafii jednoho z nich. Tento konflikt byl nejvíce násilně tlačen právě do posledního dílu a už to bylo otravné. Přitom právě tato složka příběhu je asi nejvíc vymyšlená. Dále herectví- padouši byli občas trochu přehráváni. Třeba Jonák byl hodně přehrávaný záporák. Na obrazovce to vypadá efektně, ale trochu to kazí realističnost. Naopak mě překvapil Finger, ten zahrál velice realistickou a přirozenou postavu. No a následují snad už jen prkotinky, jako proč do týmu potápěčů vybrali herce šedesátileté páprdy, když podle dobových fotografií byli ti potápeči mladí hoši, atleti v excelentní fyzické kondici. Nezbývá než smeknout před těmi vyšetřovateli, že se jim podařilo věci vypátrat od úplného začátku, kdy mají jen informaci, že nějaká osoba je nezvěstná, a dál nevědí vůbec nic. Spletitá síť vzájemně propojených lidí a informací, a hledání jehly v kupce sena. Zkoušení na první pohled zbytečných pokusů, které k vyhledání dalšího vodítka přece logicky nemůžou vést, ale co kdyby náhodou.. a přesto tomu věnovali čas, a na něco nového přišli. Já bych asi na to neměl trpělivost, a to ještě v době, kdy nestačilo v terénu někam zavolat, nebylo z čeho a kam, ale museli jste se tam lopotně vláčet sami, a pak se zase s nepořízenou trmácet zpět, protože přeci všichni podezřelí věděli, že jste policajt... ()

pafka

A prave proto budu bez kecu platit koncesionarske poplatky klidne i priplatim. Ceska televize je zarukou kvality dlouha leta. Tento serial velmi zdarile dobove oopisuje devadesata leta, podsveti, policii a lidi, kteri byli nejvic videt. ()

koza3

Za mě totalitní skóre. Má to všechno. Dramatický příběh, bojíš se, vzpomínáš na šusťáky, úvodní záběry na Slávka Bouru ti vyženou slzu do očí. Moc se mi líbila kamera, která si hrála se všemi možnými úhly a ukazovala nám to, co jsme potřebovali vidět. Hudební podkres a soundtrack byl taky na jedničku. Co trošku zabolelo byl zvuk, kdy jsme často nerozuměli co ten vrahoun říká, mumlali, ale prostě jsme si řekli, že měli plnou držku kokainu a je to prostě autentické. Žena mě na konci uvedla do obrazu, že spousta příběhových linek je zkreslených nebo přímo vymyšlených, ale to mi zase tak nevadí. Není to dokument, ale dramatický seriál a po dvou týdnech Vám zůstane spíše ta diskotéková emoce než myšlenka, zda měl Černý vzornou rodinu nebo ne. Fakt super a docela bych si přál druhou sérii, která byla na konci lehce nastíněná. Dočkáme se? ()

Marcas

Po delší době je tu opět český seriál, na který jsem se každý týden vždy těšil. Byť jsem devadesátky na vlastní kůži nezažil, dokázal mě děj plně pohltit. Dokonce až tak, že jsem si po každém dílu dohledával další informace k jednotlivým případům. Co se týče stavby dílů, nebál bych se seriál přirovnat k top zahraničním projektům. Napětí, emoce, zápletka. To vše bylo zpracováno tak precizně, že je až podivuhodné, že to dělali čeští tvůrci. Další důkaz, že tu máme velmi schopné lidi. Casting byl taky trefený neuvěřitelně, protože zpravidla všichni vypadali velmi podobně svým reálným předobrazům. Snad mě jenom mrzí, že není více dílů. Devadesátky mi budou hodně chybět. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky