Deväťdesiatky

• Česko Devadesátky (viac)
Česko, 2022, 7 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Réžia:

Peter Bebjak

Kamera:

Martin Žiaran

Martin Finger, Ondřej Sokol, Kryštof Bartoš, Vasil Fridrich, Robert Mikluš, Patricie Pagáčová, Kateřina Marešová, Jan Kolařík, Igor Orozovič, Matouš Ruml (viac)

Je všeobecne známe, že situácia po nežnej revolúcii priniesla v deväťdesiatych rokoch strmý nárast kriminality. Kriminalita v tej dobe  bola nesmierne násilná a krutá. Polícia na tieto podmienky nebola vôbec pripravená, ani vybavená a jej úloha bola nesmierne náročná. Seriál je dramatizáciou skutočných kriminálnych prípadov, ktoré vyšetrovalo 1. oddelenie pražskej kriminálnej polície a ktoré sa stali po rozdelení Československa, v rozmedzí rokov 1993 až 1995. Osobné linky protagonistov sa nezakladajú na realite, ale skutková podstata činov a spôsob ich odhalenia ostávajú autentické. Na tvorbe scenára sa podieľali tvorcovia Josef Mareš a Matěj Podzimek. Josef Mareš je bývalý vedúci 1. oddelenia a na niektorých prípadoch osobne pracoval... Na 1. oddelení nastupuje mladý, ešte neskúsený detektív Tomáš Kozák. Už ostrieľaný „operatívec“ Václav Plíšek, nie je z nováčika nadšený, avšak na riešenie takýchto  malicherností nebude čas, nakoľko obaja budú spoločne čeliť bezprecedentnému návalu vrážd. (RTVS)

Radek99

Prequel Případů prvního oddělení se povedl tak, že patří k tomu vůbec nejlepšímu, co tu bylo pomezi seriály za posledních 30 let natočeno... Opravdu skvělý formát propojený navíc s dokumentárním rozšířením dokuseriálem Polosvět - to byl vskutku geniální tah. Přál bych si, kdyby tvůrci a producenti počítali s pokračováním, jak bylo v závěru nepřímo naznačeno - ať už kauzou lehkých topných olejů, nebo třeba případem Roubal... ()

golfista

Čekal jsem dobrou kriminálku na úrovni "Prvního oddělení" nebo "Světa pod hlavou". Bohužel se mi dostalo hraného dokumentu, který se snažil doslovně rozebrat kauzy, které my starší známe nazpaměť. Jako dokument dobrý, jako kriminálka naprd. ()

Cival

Magazín Retro pro diváky detektivek. Výprava top, atmosféra a herci solid, příběh nedomrlej. Overhyped, nostalgie vítězí. ()

Lima

Podle emeritního prognostika a sběratele per seriál Devadesátky diskredituje tehdejší dobu. Tak já s klidem prohlašuji, ať Václav Klaus už konečně jde do hajzlu a vezme tam sebou Filipa, Babiše, Faltýnka a celou hradní sebranku. Snad se s příchodem dalších, už snad opoziční smlouvou a kmotrovskou politikou nepokřivených generací dočkáme v budoucnu něčeho lepšího. Po těch letech bezmocného skřípění zubů bychom si to myslím zasloužili. ()

Tosim

VÁM CHLAPŮM JDOU FAKT JENOM TY ZAČÁTKY. Konce jdou jen nejlepším a teď už je myslím jen málo pochyb, že Josef Mareš k nim bezpochyby patří a prostředky zvládne raz dva. Bývalý elitní policista, který se tímto vyšvihl mezi elitní scénáristy v podstatě jako samouk (opravte mě prosím, zda se pletu), to už si zaslouží nejvyšší uznání. Než začne někdo hořekovat nad tím, že se "točí pořád samé detektivky," ať si uvědomí, že tento žánr je populární v mnoha formách asi doby sira Arthura Conana Doyla. Zkrátka a dobře, Marešův vhled do tehdejších událostí spolu s bezchybným režijním vedením Petera Bebjaka a herci dávají dohromady seriál, který svým způsobem nemá obdoby. Samozřejmě, není to dokument (od toho je Polosvět), takže je jasné, že je použita scénáristická licence (což by si měli uvědomit příbuzní a kolegové bývalého Policisty Havloviče, že on zkrátka Sokol není). Každopádně udělat prequel Případům prvního oddělení byl nápad za milion (Martin Finger rulez) a ať pátrám, jak pátrám, vidím na Devadesátkách jen jednu malou vadu - je v nich málo Roberta Mikluše! Těšil jsem se na postavu mladého Korejse a moc se nedočkal, považoval jsem za logické, když upoutávky i na něm stavěly (za což tvůrci ovšem nemůžou). ()

Malarkey

Přijal jsem to, že komerční televize u nás netočí dobré seriály. Přál bych se ale jednou dožít toho, že Česká televize bude naopak točit jenom dobré seriály. Seriály, které budou mít kvalitou srovnání třeba se Skandinávií, kde těch obyvatel je míň, ale kvalitních seriálů mají za rok nesčetně víc. Nemusím Vám tedy povídat, že Devadesátky jsou v současném repertoáru novinek pro rok 2022 od ČT výjimečností, která v rámci současného detektivního prostředí nebere obdoby. Kvalitou, kterou ČT jednoznačně umí zaplatit, ale neumí s ní evidentně už tolik pracovat. Prequel Případů 1. oddělení, které vládne exkluzivními hereckými výkony, perfektními dialogy, emocemi, které nemají konce a napětím, které nechcete, aby skončilo. Šest dílů je zatraceně málo. Plul jsem tu na vlně devadesátek a kochal se tím, jakou si tvůrci s tímto seriálem dali tu práci. Preciznost vyšetřování, osobní roztržky, příběhy, ze kterých mrazí ještě dnes, ale i hudební odkazy na tamní dobu, které k tomu všemu jednoznačně patří. Přál bych si aby bylo více podobných projektů v Česku, ale vzhledem k tomu, jak to poslední léta funguje, budu rád, když se něčeho podobného dočkám třeba za rok. ()

Renton

Velmi dobré, ale radši bych formát s více případy v sérii, které nejsou třeba zas až tak známé (a divácky vděčné), ale zase se celé vejdou do jedné epizody. ()

Fr

„AŤ ŽIJE DEMOKRACIE…“   V „devadesátkovým“ módu ožívá drsný český (východoevropský) podsvětí . Hele… tu dobu kurva moc dobře pamatuju! Nejde jen o to, že je to (relativní) pravda. Ty lidi vypadaj, jmenujou se a hlavně CHOVAJ stejně! Když pak vidíte (a čtete), čím vším si policajti prošli, při snaze objasnit tyhle vraždy… Navíc mi fakt nevadí, že postava Franty (tedy Sokol) je za 1. – Sokol a za druhý není úplně skutečná. Prostě tak to kurva chodilo! Famózní seroš jak tématem, tak zpracováním. ČT vobčas dokáže držet krok s VOD platforma…           /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Tančil jsem u tyče v Discolandu. 2.) Běla mi dlužil prachy. 3.) V Orlíku mi plave sud.  ///                   PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

dO_od

// Dynamicky natočená, chytře napsaná, uvěřitelně zahraná a stylově zarámovaná full 90's detektivka vycházející ze skutečných událostí, které otřásly republikou. Tohle jsem tady chtěl vždycky vidět a konečně mi to někdo splnil. Druhá řada je must, za spin-off s URNou bych se nezlobil, a už si konečně dokážu představit i tu filmovou Rychlopalbu. Sypte to do mě, sakra. P. S. hodně kvituju mcclaneovský konec s manželkou. ()

Jara.Cimrman.jr

"Trestní řád a psací stroj - největší nepřátelé každýho detektiva." Tohle bylo ze života, mělo to grády a skvělý postavy. Na straně práva mě bavil zarputilej kapitán Plíšek, počítat průstřely odmítající soudní lékař MUDr. Beneš nebo třeba skvělej potapěč Jura. Na temný straně byly ty postavy ještě lepší. Dokonalí byli Jonák, jednookej Alexej i vstřícnej slušňák Černý. A bavila mě každá zmínka o Roubalovi, Bělovi, Mrázkovi nebo Berdychovi. Vlastně jsem se bavil od chvíle prvního vtípku, kdy slavnej policejní autor scénáře přišel sám pro sebe v uniformě a představil se jako praporčík Vetchý. Jsem prostě rád, že jsem si tu dobu mohl znovu prožít z trochu jinýho úhlu pohledu, kterej ještě rozšířily přidaný Polosvěty. Tohle je prostě hodně dobrý. ()

xxmartinxx

Ten seriál rozhodně nevytváří obraz devadesátých let, na to je moc ponořený do westernově-kriminálního zpracování "posledních správných chlapů", kteří stojí proti jakémusi anonymnímu podnikatelskému zlu - je taková enkláva výběrové 90s estetiky. Ale myslím, že v rámci toho ten seriál funguje obstojně, především protože se tyhle stylizace podařilo navázat na samotné vyšetřování, výsledek tedy působí hezky organicky a celkem svižně. Trochu propracovanější postavy by možná neuškodily, ale na druhou stranu lepší funkční šablona než nějaká melodramatická klišé, u jakých by to nejspíš dopadlo. 3 a 1/2 ()

Djoker

Tak už i ČT rozjela vlastní hype train. Bebjak se vyprofiloval jako zručný rutinér a ani další ostře sledovaný projekt se mu nerozpadl pod rukama. Divácky úspěch však stojí spíše na vysoce atraktivní látce a hladu po 90. letech než strhující kriminálce. Pravdou je, že seriál sice funguje jako pocta jedné nezapomenutelné éře plné divokých praktik, ale oslavné chorály spustila hlavně nostalgie sledujících. Přes nízký počet epizod se tam najdou hluchá místa a nikdo nemůže tvrdit, že české podsvětí mělo málo zajímavých postaviček. S1: 80% ()

flanker.27

Takže, co je v jiných krimipříbězích funguje tak nějak samo, jako zajišťování důkazů, technika a podobné vymoženosti, je tady samo o sobě zdrojem zápletek i napětí. Možná máme na dně přehrady sudy, ale i kdyby tam nakrásně byly, jak se k nim dostat? Jak je vytáhnout a odvézt? Jak je otevřít? Na základě písemného příkazu... A kdo to zaplatí. Zkrátka realita. Což nefunguje u většiny krimipříběhů vůbec, zatímco tady, stejně jako v Příbězích prvního oddělení, autoři dokazují, že reálné neznamená nudné, ba naopak. Teď už jen zbývá otázka, zda můžeme čekat Devadesátky II, tentokrát o LTO. ()

gudaulin

Devadesátky mi k srdci nepřirostly. Jestli jsem se kdysi těšil na nové díly 1. oddělení, v případě jejich prequelu jsem se neubránil zklamání - zvlášť v souvislosti s nadšením, jaké zachvátilo diváky, a s tím, jak Devadesátky ovládly mediální a společenský prostor. Prokletím české kotliny byl, je a bude provincionalismus a ten má neblahý vliv na Devadesátky ve všech ohledech. Mohl bych si oprášit komentář k Sametovým vrahům. Takhle nemá vypadat vrchol televizní tvorby, ale čistokrevný průměr. Problematický střih, (pod)průměrná kamera, neschopnost vyvolat a udržet atmosféru a napětí, přemíra dialogů. Devadesátky nejsou retro jen námětem a časovým ukotvením, ony vypadají jako by byly natočené v polovině 90. let. Moderní vypravěčské metody a techniky, které ovlivnily vývoj světové televizní tvorby posledních tří dekád, Česká televize ještě nestačila zaznamenat. Zařadila by dánská, švédská nebo britská televizní stanice Devadesátky do svého vysílání? Odvysílala by je dokonce v hlavním vysílacím čase? Bojím se, že po Devadesátkách s pochopitelnou výjimkou Slovenska ve světě ani pes neštěkne. Když pročítám komentáře k seriálu, vybavím si podcast historika Michala Stehlíka Přepište dějiny s dílem Češi jsou nejlepší. A hned, řečeno s ironickým úsměvem na tváři, těm ovacím rozumím líp. Jen krátce k Marešovu scénáři: soustředěný velký příběh se mu z jinak výbušného atraktivního materiálu vytvořit nepodařilo, epizodický styl práce mu sedí líp. Celkový dojem: 55 %. ()

Gilmour93

K polapení „drbanů“ je zapotřebí pracovitost, urputnost, smysl pro spravedlnost i obětování rodinného života a je smutné, že i když to všechno dáte na oltář, nemáte jistotu, že se vám systém nakonec nevysměje.. Šest dílů stahování smyčky kolem orlických vrahů trochu trpí na to, že krom otazníku, jestli si bude muset Sokolův Tůma za přítomnosti Bořkova akcentu „vykopat mogilu“, jen stěží něčím překvapí, nicméně spirit divoké dekády a prvky autentičnosti jdoucí za pamětníkem Marešem mají schopnost ledasco vynahradit. Poklona pro kostymérky, které musely odolávat atakům molů a Bebjakovi, který tomu vtiskl tvář a jako bonus postavil ve třetí epizodě Sokola s Fingerem před barák zvaný Šumperák. Neříkejte mi, že to byla náhoda.. ()

NinadeL

6/6 Trendy seriál jede na vlně obliby devadesátek. Devadesátek - neopakovatelné dekády plné naivních podnikatelů a brutálních vrahů. Maskotem show se stal Novotného Jonák, univerzálními oblíbenci partička Sokol, Finger, Bartoš a Fridrich. Devadesátky se fetišizují už nějaký ten pátek a je to určitě dobře, protože je důležité vnímat, že to nedávné bezčasí bylo něčím podmíněné. Podobné zážitky může nabídnout seriál Rédl (2018) nebo film Rudý kapitán (2016). Zrcadlem jsou pak samozřejmě Sametoví vrazi (2004). ()

sud

Devadesátá léta jsem prožíval jako dítě základní školou povinné, tudíž si tu dobu poměrně dobře pamatuji a tvůrcům se její atmosféra povedla vykreslit na jedničku s hvězdičkou. Oproti Případům 1. oddělení temnější a pokoušející se (nutno říct, že úspěšně) o hlubší společenský ponor. "Český Olivier Marchal" Josef Mareš se na toto období snaží nahlížet realistickou optikou, přičemž se nebojí zobrazit klady i zápory čerstvě nabyté demokracie (viz Plíškovy skeptické monology, či postava nadporučíka Tůmy). U zpracování známých dobových caus dává důraz na mravenčí a složitou práci kriminalistů v honbě za důkazy a usvědčení pachatelů. Z atmosféry plné Favoritů, vytahaných svetrů, cigaretového kouře a oprýskaných budov zároveň sálá téměř "donkichotská" práce policistů v boji proti novodobým mafiánům. Navzdory místy až dokumentárnímu přístupu je zde prostor pro lidské příběhy (viz Kozákův vztah se svědkyní - prostitutkou) a černý humor. Martin Finger se v roli charismatického kapitána Plíška důstojně vyrovnal Bolku Polívkovi z Případů..., velmi příjemně překvapil civilní a až nečekaně přesně padnoucí Ondřej Sokol a především mladý a nadějný Kryštof Bartoš. S postavou poručíka Kozáka, který je na začátku policejním zelenáčem, aby se z něho postupem času na konci série stal chlap, ze kterého mají všichni respekt, si poradil naprosto suverénně. Chválit výborného Michala Novotného v roli Ivana Jonáka by bylo už jen nošením dříví do lesa. 95%. P.S.: Devadesátky jsou možná oproti skandinávským krimiseriálům tři dekády za opicema, ovšem jejich realistický a věcný přístup je mi milejší, než většinou uměle zamotané a málo pravděpodobné scénáristické konstrukty. ()

castor

Éra podnikavců, nevkusných sak, oprýskaných škodovek, veksláků, 2 Unlimited, kupónové privatizace, Vaška Klausů, Jardy Jágra, lámání starých struktur. A taky množství (nájemných) vražd. I množství neobjasněných vražd. Naprostá absence úcty k lidské důstojnosti a životu. Někdo na tenhle přechod od komunistické diktatury k demokracii západního typu a tržní ekonomice vzpomíná rád, někdo to má přesně naopak. Bylo to i období nesnadného přechodu od práce ve výrazně politicky úkolovaném sboru k policii, která měla chránit zákon a pořádek ve svobodné společnosti. Kdo má informační základ, tak to vesměs dá, přesto je to místy překombinované a příliš nahuštěné, a to velké množství jmen tomu všemu rozhodně nepomáhá. Režiséru Peteru Bebjakovi se každopádně podařilo zachovat celkový ráz doby. Frustrace z překážek, jízlivý tón, uštěpačné pojetí. Nástup Michala Novotného v roli bizarní postavičky Ivana Jonáka je skvostný. Ten chlapík byl k pláči i k smíchu. Chudák ani nevěděl, že jeho milovaná Ludvika prodává v nějakém stánku se zeleninou. Pak se mu lehce přiblíží mafiánská figura Bořka Slezáčka. Trio Finger, Sokol a Bartoš také velmi dobré. Větší polovina série je pak věnovaná pantátům, kteří nezavařují čerstvě sklizené okurky, ale své oběti do sudů s louhem. Honba za kalným dnem Orlíka a zubními plombami může začít. Poctivá práce na všech frontách. ()

*CARNIFEX*

Bebjak je momentálne najlepší slovenský tvorca, nie som však prekvapený, že svoje myšlienky pretavuje prevažne u "susedov". Devadesádky majú skvelý autentický úvod, ktorý dokonale navnadí, pričom všetko ostatné čo nasleduje, je solídna režisérčina podložená scenárom, za ktorým stoja samotné kriminálne živly. Ja osobne som nie prekvapený, že kvalita tejto série dosahuje tejto úrovne .. ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

V sobotní večer 4. března 2023 proběhl v pražském Rudolfinu jubilejní 30. ročník předávání cen České filmové a televizní akademie, Český lev. Přímý přenos ceremoniálu, během nějž byla oceněna výrazná… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky