Sirota: Prvá vražda

• Česko Sirotek: První oběť (viac)

Príbeh démonického dievčaťa Esther z hororu Sirota má novú kapitolu. Psychicky narušená žena Leena Klammer je pre dobro sveta zatvorená v ústave pre duševne chorých pacientov niekde v Estónsku. Mimoriadne inteligentná, promiskuitná Leena je zlo v ľudskej podobe, má množstvo psychických porúch a vo svojich tridsiatich rokoch vyzerá ako dieťa. Jedného dňa sa jej brilantným spôsobom podarí z blázinca utiecť a rozhodne sa naplniť svoj rovnako dokonalý plán. Odchádza do Ameriky, kde sa vydáva za stratené dieťa Esther z bohatej rodiny. Jej zmanipulovaný a spokojný život malého dievčaťa sa však nečakane zvrtne. Esther sa následne dostáva do nervydrásajúceho súboja so svojou novou matkou, ktorá je pripravená urobiť čokoľvek, aby svoju rodinu ochránila pred vražedným dieťaťom. (Bontonfilm SK)

AffectedFace

Jednička byla překvapení, jelikož nikdo nevěděl oč se bude ve skutečnosti jednat. Dvojka je prostoduchá recyklace již viděného, leč lehce poupraveného scénáře (stejně to nemění fact, že se jedná o prequel, takže finále pro hlavní "hrdinku" musí dopadnout dobře). Takže jsem se na to podíval vesměs jenom kvůli killum... No ale i ty stály za hovno (málo gore a většinou se jednalo o již tisíckrát viděné bodání nožem a to ocením fakt jenom v akčňáku, nikoli u hororu, žádná kreativita!). Stopáž je dostačující, takže jsem se i přes některá hluchá místa nenudil. Zkráceně řečeno: Jedná se o úplně zbytečné "předpokračování", ale díky úspěchu jedničky se na počinu vytěží a to tvůrci jediné měli v palici při psaní scénáře. Navíc režie je na podprůměrné úrovni. Asi jsem jedinej, ale Ester mi přišla už dost stará v ksichtě, nechápu, kdo by jí to sežral. Silnější dvě hvězdy dám za výkon Isabelle, jinak nedoporučuju. ()

Hamaradža

Spoilery. Oceňujem zvrat v polovici filmu - potešilo ma, že sa nemusím pozerať 100 minút na recykláciu pôvodného námetu z 2009. Tento posúva postavu Esther (S čudesne staro-mladou Fuhrman) do ďalšej roviny, nachádza jej rovnocenného súpera. Negatívom potom bude, že dvojica antagonistov nie je žiadnym spôsobom psychologicky uveriteľná, vďaka čomu sa celá zápletka stáva absolútne nepravdepodobným konštruktom. Podobnými sa vyznačuje napríklad aj Haneke, akurát u neho je to dômyselná autorská výpoveď, nie žánrový výplach. Koniec koncov je to v podstate blbosť, korunovaná prazvláštnym (a nefunkčným) nápadom, točiť pokračovanie filmu s o 13 rokov staršou, dnes už očividne dospelou herečkou, ako prequel. Stiles, Sutherland aj Fuhrman sa pritom snažia ako vládzu - škoda že je to nezmysel v prvom rade na papieri. Ako jednohubka však ok, neurazilo ma to. 2,5* ()

Trevor

Moja slabosť pre béčkové horory, aj keď v tomto prípade ide skôr o krimi, nie je žiadnym tajomstvom a tento štýl mi pravdepodobne utkvel v pamäti od prvej návštevy kina a filmu Dobrý synček. Film som pozrel spoločne so synovcom a čerstvý maturant to v závere už nedával, tak ho Ester iritovala. Predvídateľný dej prekvapil príjemným zvratom, alebo twistom, a v jednoduchosti je niekedy krása, film ktorý nás nekŕmil korektným odpadom má nakoniec 4*, aj keď je tu naozaj veľa momentov ktoré mu možno vytknúť. A z môjho uhla pohľadu sa nezhodnem z jednou z obľúbených užívateliek, už iba kvôli mne táto séria môže pokračovať, lebo tu je na čom stavať. Aj keď teda ozaj 35 ročná žena, ktorá sa hrá na 10 ročnú je trápnym momentom, ale zapli ste si niekedy Fasabuk? A komentáre pod fotkami 40 a viac ročným žien? Zmena profilovky, o aká si krásna, všetko najlepšejše, ďakujem cmuk smajlík 10x... ()

kajas

K mému zklamání patří prequel mého oblíbeného hororu bohužel do škatulky naprosto zbytečných filmů parazitujících na úspěchu původního snímku. Isabelle Fuhrman se sice vrátila do titulní role, která ji proslavila, ale logicky už jí v 25 letech malé dítě věří málokdo (a nepomůže ani makeup a počítačové omlazování). Ostatní herci, snad až na Juliu Styles, nepředvádějí nic světoborného, a ačkoli scénář opět nabídne jeden zajímavý zvrat, nic to nemění na faktu, že ději chybí jakékoli napětí a divák nemá jediný důvod fandit "kladným" postavám. Těžká bída. ()

IceQueen

Isabelle Fuhrman vyzerá vo svojich dvadsiatich šiestich rokoch na tridsať a to je problém, keďže hrá, že úspešne hrá desaťročnú. Tentokrát naša sirôtka skončila v novej rodine za zaujímavých okolností. Esther si opäť presekáva, prebodáva, prevražďuje cestu za šťastím a keďže má isté potreby, tradične sa jej nevhodne zapaľujú mini lýtka. Zvrat naozaj zvráti smerovanie dobrodružstiev estónskej trpaslice a sama bude mať čo robiť, aby sa dožila adoptívnej rodiny z jednotky. ()

ilemas

Dlouho jsem se prequelu výborného prvního dílu vyhýbal a i když První oběť je o hodně slabší tak se mě líbila. Nechápu proč filmaři tak blnou a točí prequel s o 13 let starší herečkou. Napětí a tajemná atmosféra s překvapením je pryč, zůstala jen vzpomínka na úžasnou jedničku. ()

M.i.k.e

první Orphan se mi svého času hodně líbil. Měl výbornou pointu a skvělou Isabelle Fuhrman, která ve svých dvanácti letech - spoiler - zvládla výborně zahrát dospělou ženu hrající si na dítě. Teď tu máme dospělou Isabelle Fuhrman, o které víme že je dospělá a vidíme proč si začala hrát na dítě. Problémem je, že to nefunguje až tak dobře, protože prostě Isabelle už je velká holka a věřit jí "dvanáctku" je mnohem složitější než jí ve dvanácti věřit třicítku. Rozjezd je navíc dost vlažný a Estheřin únik z léčebny až moc jednoduchý. Naštěstí pak kolem poloviny přijde zvrat, který není úplně špatný a paradoxně donutí diváka fandit spíš Esther. Závěr plný digiplamenů už je pak zase spíš vlažný a na výš než plus mínus průměr to nestačí. Nejsem si navíc úplně jistý protože si jedničku moc nepamatuji, ale přišlo mi, že tenhle prequel jí v určitých věcech protiřečí (minimálně co se týká historie "Esther")...60% ()

vydumnica

Film Orphan (2009) sa mi páčil veľmi, tak som bola zvedavá na tento prequel. Esther tu vyzerá viac creepy, viac ako z hororu. Záverečný twist z predchádzajúceho filmu je práve niečím tým naviac a je to vidieť aj na samotnom hodnotení. Tvorcovia tohto filmu myslím si to nemali ľahké. Trochu bláznivý a zároveň odvážny krok po toľkých rokoch a už s dospelou "Esther" nakrútiť prequel!!! Ďalej už [SPOILER]. A tak, aby divákov zaujali niečím novým, museli prísť s prekvapením, asi čo nikto nečakal a totiž, že Esther tu nebude len tá, čo ohrozuje, ale ohrozovaná! Celkom nápadito vymyslené, po zhliadnutí prvého filmu taký scenár s požiarom to by mi asi nenapadlo. Julia Stiles, páááni tak ju som už dávno nikde nevidela. Tu [SPOILER končí]. Celkovo hodnotím tento prequel ako priemerný film, ale asi len na jedno pozretie, ten s malou Esther by som si kľudne ešte pozrela. Videné v kine vo verzii s dabingom. Cinemax Mannheim. ('25 Tage',Tag5). Dodatok: Do názvu "First Kill" nemali dávať, pôsobí to divne. Naj scénka: Ako Esther šoféruje, mohli tam ešte 30 sekúnd pridať, nemalo to chyby. ()

kaposlav

Orphan z roku 2009 som videl 2krát, ale úplne presne si nepamätám záver. Práve si sťahujem film, aby som si ho opäť 3krát pozrel a dal do súvislosti s týmto filmom "Sirotek: První oběť". Aj keď z toho ako som ohodnotil prvý film ide evidentne o čosi slabší počin, ale prižmúrim oči a dám 4* aj preto, lebo si to pýta ešte pokračovanie. ()

cariada

Konečně horor co mě chytnul. První díl znova vidět nemusíte žádnou velkou spojitost to nemá. Tady jsem si říkal že to bude stejný příběh, kdy se bude psychopatka vydávat za dítě a věřte se do rodiny a tu rozvrátí. Jenže tady to v polovině filmu nabere nečekaný obrat. Asi něco ve smyslu zloděj okrade zloděje. Což bylo velice nečekané a originální. Snad mohli tu linii ještě víc stupňovat ve stylu každý chvilku tahá pilku. Představitelka Ester v prvním díle hraje mladší než je a tady zase paradoxně to samé, ale zároveň zase naopak hraje starší než je. ()

dubinak

Já si vždycky říkám, jestli to ti tvůrci zpětně fakt nevidí, jak je to blbě udělaný nebo jsou jen líný to udělat pořádně. Tady jsem měla enormní problém už jen s tím, že řemeslně je to fakt bída. Ty stříhy na Ester zezadu a zepředu a to jak je pokaždé úplně jinak vysoká a jak jsou ty střihy prostě hrozně nepřirozené a je to celé prostě špatně natočené a ještě ty umělé hnusné kontaktní čočky tomu daly korunu. Za mě už to byl dávno blbej nápad točit něčemu tak skvělému jako byl Orphan prequel a zase jednou zruinovat povedenému, pro mě kultovnímu hororu pověst. Predikce se vyplnila a tomuto filmu jsem se během projekce musela škodolibě smát. Jediný světlý bod byl ten moment, kdy zaplaťpánbůh příšel dějový zvrat a pro mě docela vítané překvapení. Pak mě to "bavilo" asi dvacet pět minut a ten konec byl zas celkem trapárna, kterou jsme samozřejmě už taky věděli dopředu. No, nevím, jestli vám to vzkříšení za to stálo. Mně ne. ()

Sludger

Prvá polka filmu je vystavená na základe „Hitchock“ thrilleru/hororu (divák vie, kto je hlavná postava, ale ostatné postavy nie), príjemne buduje napätie, atmosféra slušne hustne, no následne príde zvrat, ktorý celú snahu rozmetá od základu. Jednak zmení tempo a tvár filmu; napätie sa úplne vytratí a o atmosfére už nemôže byť reč. Zároveň sa radikálne zmení aj žáner snímku, skočí do vôd čiernej komédie mixnutej s thrillerom. Ďalším problémom filmu je, že si sám sebe hodil polená pod nohy (twistom) a vďaka tomu mu logika škrípe. Scenárista sa tiež od kreativity nepretrhol a hlavne únik z ústavu si nesmierne uľahčil, až som neveriacky krútil hlavou. Aby som povedal celú pravdu, film má aj pozitívne stránky a to hlavne po hereckej stránke. Dominuje vražedkyňa Esther (Isabelle Fuhrman), ktorej verím každý jednu scénu. Film zabíja „twist“, ktorý mal byť najväčšou zbraňou tvorcu, no stal sa jeho inkvizítorom. Dokonca si myslím, že keby sa film držal cesty z prvej polovici, dopadlo by to oveľa lepšie. PS: Prečo sa to, sakra, volá prvá vražda, keď o tom film vôbec nie je? ()

Juto

Hybnou silou filmu je scenár Davida Coggeshalla, ktorý má v rukáve viac ako niekoľko trikov, vrátane niekoľkých ohromujúcich zvratov, ktoré som, priznám sa, netúžil a povediac ani nikde nevidel. Dáva to zmysel – koniec koncov mal aj prvý film ohromujúci zvrat. Zvrat tu pôsobí sviežo a vzrušujúco a mení celý film spôsobom, ktorý je šialene príjemný. Mínus je, že z veľkej časti filmu mal obraz zadymenú až zahmlenú kvalitu, vďaka ktorej sa niektoré časti zdali rozostrené a to sa mi naozaj nepáčilo. Je jasne, že dej nedáva úplne zmysel, ale čert to ber dôležité bolo, že som sa pri tom bavil. 6,5/10 ()

MightyHal

Tvůrci pochopili že je naprosto zbytečný zkoušet v sequelu (tady v prequelu) po hromadě letech navodit tu stejnou atmosféru, či zkusit dát copy paste a jen to přenést na to co se stalo před jedničkou. Místo toho aby se vykrádali, tak nám tu dali vtipnější, více "self-aware", ale i tak dost atmosférický prequel. Kamera, hudba, nasvícení a celkově režie je tu zmáknutá skvěle a i jak si to občas hravě hraje s některými tropami duchařským horor klišé apod. Fakt ten film vypadá skvěle a herecké výkony jsou taky fajn, hlavně Isabelle Fuhrman, ta herecky vyzrála a předvádí tu ještě lepší výkon než v jedničce. Co je ale na celém tomhle filmu to best, je zvrat uprostřed filmu, který mi sedl prostě neskutečně. Takže jo, fakt super, jsem rád že si uvědomili že když už herečka z jedničky zestárla, tak že nemá cenu se brát moc vážně a upustili uzdu, díky tomu tu má Esther i docela pár vtipných hlodů! ()

KajusaK

Mě tedy pokračování Sirotka nadchlo! Dokonce se kvalitou dost rovnalo prvnímu dílu. Skvělý nápad, jak oživit mrtvou postavu a velice zajímavý příběh s fajn rozuzlením. Vtipné, hororové. Nic nechybělo. ()

Lachtaan

Původní Sirotek je jedním z nejintenzivnějších hororů, co jsem kdy viděl, dvojku jsem tedy chtěl svéhlavě vidět, ačkoli jsem mohl čekat, že po tolika letech nebude ždímaný prequel žádnou hitparádou. Film sám o sobě špatný není, zdobí ho spoustu skvělých hororových prvků, které mnohým rádoby zástupcům tohoto žánru značně chybí, bohužel se ale zde mácháme ve skoro totožných vodách co v jedničce, jen podstatně méně zajímavě. Ale na klasický 14denní deficit od filmů a neklasický 3měsíční deficit od kina slušný zážitek. [viděno v Cinestar Plzeň 14.8.2022] ()

filmmovier

Dlouho tady nebyl film, jehož existence na tomto světě by byla zbytečnější. Kouzlo originálu je samozřejmě absolutně pryč, protože První oběť nemá naprosto nic, čím by mohla překvapit. Isabelle Fuhrman je sice opět excelentní a Esther si užívá, ale na deset let prostě už většinu času opravdu nevypadá a to, jak se to tvůrci snažili zakrývat, působilo občas směšně. Její výkon jsem si ovšem od začátku do konce užíval, protože na své démoničnosti a psychopatickém módu prostě Isabelle neztratila naprosto nic. Docela se mi líbila i první polovina filmu - atmosféra byla více než sympatická a Esther jela bomby. Jenomže poslední půlhodina už byla docela mimo. To, co se dařilo do té doby budovat, se poměrně rychle rozpadlo, psychologie nefungovala, atmosféra byla ta tam a protože jste viděli jedničku, je vám stejně jasné, jak to dopadne, takže tutam je v tu ránu pryč i veškeré napětí, jen Esther pořád jede bomby. Jednička je pořád luxusní film, rád si ji kdykoliv zopakuju, ale tohle znovu vidět nemusím. Ale Isabelle je prostě boží. 55 %. ()

Johnny.ARN

Nvm prečo, ale myslel som si, že to bude na štýl jednotky. Našťastie nebolo, zvrat mi odstrelil dekel, dynamiku to malo výbornú a minutáž primeranú. Škoda len, že postavy sa správajú ako po lobotómií. 3 z 5 ()

Ryuuhei

Říkal jsem si, s čím může tento prequel přijít. Pravdu už známe, půjde tak o prvoplánové dojení tématu? Vůbec ne! Role se zde obrací a ze záporačky je psychopatická protagonistka, která musí čelit nečekanému zvratu událostí hatícímu její původní plány. Závěr se díky „pokračování“ dal očekávat, ale i tak snímek naservíroval skvělé napětí a atmosféru, která by se sem tam dala krájet. Nakonec jsem s filmem velice spokojen, pořád jde o vysoce nadprůměrný horor, který své téma pojímá dobře a hlavně jinak. ()

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér