Sirota: Prvá vražda

• Česko Sirotek: První oběť (viac)

Príbeh démonického dievčaťa Esther z hororu Sirota má novú kapitolu. Psychicky narušená žena Leena Klammer je pre dobro sveta zatvorená v ústave pre duševne chorých pacientov niekde v Estónsku. Mimoriadne inteligentná, promiskuitná Leena je zlo v ľudskej podobe, má množstvo psychických porúch a vo svojich tridsiatich rokoch vyzerá ako dieťa. Jedného dňa sa jej brilantným spôsobom podarí z blázinca utiecť a rozhodne sa naplniť svoj rovnako dokonalý plán. Odchádza do Ameriky, kde sa vydáva za stratené dieťa Esther z bohatej rodiny. Jej zmanipulovaný a spokojný život malého dievčaťa sa však nečakane zvrtne. Esther sa následne dostáva do nervydrásajúceho súboja so svojou novou matkou, ktorá je pripravená urobiť čokoľvek, aby svoju rodinu ochránila pred vražedným dieťaťom. (Bontonfilm SK)

Daiker

Zbytečné, trapné pokračování..... Přesně ten případ, kdy nemělo vzniknout pokračování. Původní Sirotek byl originální, šokující a hlavně něco nového.... Nechápu proč se pokračovalo..... Už samotný název První oběť nebo spíš první zabití je mimo, když v Estonsku vyvraždila rodinu, jak tvrdili na psychiatrii. Samotná Esther je v druhém filmu divná, nesympatická.... šlo poznat, kdy se dítě střídá s dospělou herečkou. Zvrat uprostřed je zajímavý, ale to je vše.... První díl si pustím klidně znovu, ale toto pokračování si mažu z paměti.... ()

Vabr

Jako bylo už od počátku zjevné, že to první díl nepředčí, ale že to dopadne až takhle groteskně? Tak to jsem teda nečekal. Dalo by se totiž říct, že první půlka probíhá zcela normálně. Ester uteče, někoho zabije, začne se vydávat za malou holčičku a infiltruje se do nové rodiny a dělá víceméně to samé jak v jedničce. Ale ta druhá polovina je čiré absurdno a řítící se šílenství (a to vůbec nemyslím v dobrém slova smyslu). Dojde na velmi nečekaný zvrat, který jsem potřeboval asi tak minutu zpracovat, protože mi nebylo vůbec jasné, zda tak, jak jsem to pochopil, jsem to pochopit měl, protože jsem se přesvědčoval neustále, že ne, že by to byla naprostá chujovina, ale ono to tak skutečně bylo - téměř celá ta rodina byla vlastně pošahaná a Ester se k nim jen do toho jejich rodinného cirkusu nevědomky přidala. Ten zvrat a následné dění by se dalo pochopit a ocenit, kdyby to bylo aspoň nějak kvalitně provedené, ale to, co jsem viděl, byla přehlídka jednoho velkýho chodícího cringe. Padaly dialogy, u kterých jsem se smál a zároveň vzpomínal na povedenou jedničku, a docházelo k střetům, které by mě nikdy nenapadly, že by se mohly stát. Bylo to utrpení formou cringe, jaké jsem dlooooouho nezažil. Konec byl už vlastně jen dojezdem. Vyhodnocení: Chybí štítek komedie ()

TheSompeque

Po solidní jedničce přišla po letech dvojka. Už nemá ten moment překvapení, který měl první díl, takže se celá atmosféra vytratila a místo toho máte extrémně průměrný, až podprůměrný horor, který ničím nezaujme. Ztráta času, radši mrkněte na jedničku. ()

phoenixer

To se v Americe, Rusku, Estonsku nedělaj krevní testy? Film se dá popsat jednou větou: “Psychouš se potká s ještě většíma psychoušema”. Scénář pokulhává v X případech a spíš jsem měl pocit, že je to parodie. ()

Sammy.Boy

Dlouhé čekání se nakonec vyplatilo. Filmaři to měli dost obtížné, protože od začátku je jasné, že první díl není šance trumfnout. Ale i tak se jim povedlo natočit poctivý thriller s fajnovým zvratem. To, o čem jsme slyšeli v jedničce konečně i vidíme a myslím, že tenhle průběh jsme nikdo nečekal! Esther je prostě mrcha nedobrá a každý tady dostane, co si zaslouží. Mimochodem, Julia Stiles mile překvapila! ()

John80

Mierne slabšia 2-jka oproti lepšej 1-tke  V tejto časti je toho viac odhaleného skôr ako v prvej časti a Záver Totálne Fiasko-Treba vidieť 3* ()

kukkik

Dívali jste se na Osvícení a zoufale při tom toužili po nějakém prequelu, kde by Jack několik dlouhých desítek minut jen seděl ve své kanceláři a cvakal články na stroji, případně sledoval jeho začátky jako učitele na malotřídce v New Hampshire? No, autory tohoto snímky zřejmě takové představy nenechají spát, jelikož natočili masakrózní prequel jedné z nejlepších nových hororových zrůdiček.. akorát, že vůbec. Celý film staví na jedné větě z původního snímku a už tak chatrný děj doplňuje castingem z amatérského divadla a výsledek podle toho vypadá. Těšil jsem se na podobný napínavý zážitek jako u prvního dílu a dobře napsaný origin story a utěšoval se naivní představou, že tvůrcům přeci bohatě stačí okopírovat, případně lehce upravit první scénář, obměnit postavy a úspěch bude zaručen takřka bez práce. Bohužel se vydali jiným směrem a totálně tak pohřbili další dobrý příběh.. škoda. 2/5 ()

GTS_PUNK

Či už ide o prequel alebo sequel, v prípade mnohých filmov, ktorých prvá časť si svojou kvalitou dokázala získať divákov, platí, že sú sklamaním. Do istej miery toto klišé platí aj pri pokračovaní, respektíve dejovom predchodcovi snímky Orphan, ktorá vznikla v roku 2009, a ktorá ponúka jeden z najlepších filmových zvratov vôbec. Druhá časť, vydaná v roku 2022, s režisérskym podpisom Williama Brenta Bella, sleduje začiatok príbehu Esther/Leeny Klammer (Isabelle Fuhrman) a jej vražedného počínania. Tým najdôležitejším, čo je v prípade tohto počinu treba povedať, je skutočnosť, že kvalít svojho predchodcu ani zďaleka nedosahuje. Od začiatku je totiž film v mnohom predvídateľný, pričom navyše obsahuje aj viacero logických nezmyslov. Rovnako však od začiatku pôsobí ako typické "béčko", takže je to aspoň čiastočne ospravedlniteľné. Príbeh ako celok nie je nijak zvlášť zaujímavý, aj keď obsahuje jeden prekvapujúcejšie pôsobiaci zvrat, na ktorom následne stavia zvyšok deja až do konca. Popri príbehu diváka výraznejšie neosloví ani žiadny ďalší aspekt Bellovho filmu. Rovnako však ani neurazí. Spomedzi hereckého obsadenia je najlepšou jednoznačne Isabelle Fuhrman a ďaleko za ňou možno nejaké tie plusové body pripísať aj Julii StilesOrphan: First Kill trpí chorobou druhého filmu. Jeho priemernosť je zvýraznená o to viac, že pôvodná snímka je kvalitatívne naozaj veľmi dobrá. S tým spojený problém, ktorý ubližuje tomuto dielu, je akákoľvek absencia tajomna a mysterióznosti, keďže divák to príbehovo najpodstatnejšie vie už od začiatku. Opätovné stretnutie s Esther/Leenou to však nie je najhoršie a film je aj napriek svojej priemernosti pozerateľný. ()

gemi

Prequel, který sice může fungovat bez prvního - dějově navazujícího - dílu, ale člověk se připraví o parádní twist, na kterém jednička stojí. Takže určitě sledovat postupně. Tady je taky jeden fakt vypečený twist, kdy kosa narazí na kámen. Pořád jsem balancoval mezi třemi a čtyřmi, ale je tu pár pitomostí, které film srážejí k průměru. ()

Robbi

Zajímavý počin, ale slabší provedení. Při vší úctě k Isabelle Fuhrman a filmovému štábu, tak velká časová propast smazat nejde. Následují i poměrně závažné nedostatky logického charakteru, často se stává, že se něco stane tak krkolomně, že jediným vysvětlením je skutečnost, že to tak filmaři potřebovali. Proti Sirotkovi (2009) je prequel  těžkopádnější, okatě tísnivý, i když mírně rozostřený obraz doplněný matným filtrem toho zase tolik nezachrání. Je to poctivých 50 %, zbytek do třetí hvězdy vybojovala Julia Stiles v duchu poslední fáze existence agentky Nicky Parsons v sérii o agentu Bourneovi. ()

Cooller

pokračování nedosahuje ani zdaleka kvalit prvního dílu. Nesedí žanr, příběh a krom Isabelle Fuhrman to s puvodním snimkem nemá nic společneho. Děj se stáčí uplně jinym směrem než naznačil první dil, z původního záporáka je nyní oběť a nejedná se ani o 'první zabití', jelikož příběh začíná už v ustavu pro choromyslne, kde je Leena již delší dobu držena a považovana za nejnebezpečnější zdejší pacientku. ()

Mini_X

Tohle je moje druhá recenze na Sirotek: První oběť  Je to tam! Příběh zlovolné dívky Esther dostalo novou kapitolu. Jsem mega rád, jak tenhle projekt dopadl. I když jsem byl ze začátku skepticky, jak dopadne tenhleten projekt. Přece jenom dát Isabelle Fuhrman, které už není 12 let, ale 23 let opět do role Esther znělo krapet děsivě, ale ono se, tak nestalo. Isabelle pro mě furt vypadal, jako 9 letá holka a prodala mi to na 100%. Ale tohle nebylo jediné co mě překvapilo. Dost jsem byl překvapený, jak tenhleten film měl příběh, který ne rozbíjel původní původní film z roku 2009. Příběh byl velice poutavý a nemohl jsem odtrhnout oči od obrazovky. Taky jsem byl velice překvapený z hereckých výkonu ostatních herců, hlavně Julia Stiles, která hlavně zazářila v druhé části filmu. Jsem taky potěšen, že tenhleten prequel funguje, tak, že nezáleží na tom, jaký film ze dvou si první pustíte (ale doporučuji první shlédnout Orphan z roku 2009). Ale byla tu jedna věc, kterou jsem nepočítal. A to úžasný zvrat. Tenhleten zvrat sice není na úrovni zvratu z původního, ale jedná se o zvrat, který nejde moc předpovědět. Na závěr řeknu, že počítám s tím, že mě hodně lidí nepochopí, proč tenhleten film, tak moc miluju. Ale jedná se o můj názor, takže pokud se mnou nesouhlasíte, tak je to úplně v pořádku. 9,5/10. (Místní hodnocení je úplně mimo). ()

GameboyNES

Začátek vypadal velice slibně, bohužel pak se to zvrtlo ve scénaristickou zhovadilost. 30% víc nedám a jdu si zprasit chuť výborným původním filmem. ()

tlesk

Od hororu Sirotek: První oběť jsem měl naprosto nulová očekávání a šel jsem na něj s docela velkým despektem a obavami, že půjde o průšvih. Ačkoli mi nevyrazil dech a rozhodně má spoustu chyb a logických i dějových nesrovnalostí, byl jsem ve výsledku mile překvapen. Jedná se spíše o psychologický dramatický thriller, který k protagonistce přistupuje jako k tragické, živé postavě a maže hranici mezi zlem a jeho obětí. Dokazuje, že k populární látce se dá přistupovat alespoň s nějakou dávkou tvůrčích nápadů. Ačkoli Isabelle Fuhrman jako ostatně my všichni nezastaví zub času a leckdo bude vyčítat, že filmaři její obličej neupravili digitálně, i toto je do filmu zapracováno dobře a vlastně to v souvislosti s dospělou ženou, vypadající jako dítě působí uvěřitelně. I díky překvapivému zvratu, díky němuž se vše ubírá jiným směrem než divák očekává, si film zaslouží pozornost i doporučení k návštěvě kina. ()

RAFT

Po neuvěřitelných 14 letech přišlo pokračování .Sice trošku slabší než předchozí film ale,jinak solidní podívání.Jak to herečka Fuhrman dělá že, po 14 letech vypadá pořád stejně.Škoda  že, film nepřišel o několik let zpět.60% ()

ANTYCHRYST

Pokračování mého oblíbeného filmu..to snad není možný 13 let uteklo a herečka vypadá pořád stejně. :) Tady jsem jednoznačně fandil Ester celou dobu:) 55% zdaleka to nedosahuje kvalit prvního filmu ale i tak jsem se po letech na tuhle mladou-starou dívčinu v akci podíval:) ()

ŠpetaMarek

Pokud člověk přežije první půl hodinu, která je dost velký shit (i když částečně schválně) a ze všech sil přejde fakt, že zastření stáří a vzhledu Isabelle Fuhrman tu je na horší úrovni, než před lety (z logiky věci), dostane se mu velmi slušného thrilleru s kupodivu originální zápletkou. ()

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér